Arminianizm w ewangelikalizmie

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: polk » 24 maja 2016, 22:44

Dzieki! Poszukam tej książki, ktora podałeś :)
Czy dla Lutra kwestia wiary niemowląt była związana z wiara rodziców? Czy może Np. Niemowlak ateistów tez ma wiarę? A może miało to cos wspólnego z rozumieniem Przymierza miedzy Bogiem a jego Ludem - w tym przypadku rodziną chrześcijańską?
Czy na coś się powoływał? Byli jacyś Ojcowie Kościoła , którzy przyjmowali ten pogląd?


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: Czekoladowy » 24 maja 2016, 23:03

Czy dla Lutra kwestia wiary niemowląt była związana z wiara rodziców?

W pewien sposób tak, choć nie wiem czy nie był to jedynie epizod w jego poglądach.
Przykładowy cytat: "Dlatego mówimy i wnioskujemy, że dzieci w chrzcie same wierzą i mają własną wiarę. Bóg sam ją sprawia przez modlitwę przyczynną, chrzestnych przynoszących je w wierze do chrześcijańskiego kościoła".
Więcej znajdziesz w podanym wcześniej linku.


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: polk » 25 maja 2016, 20:32

Dzieki. Przyznam, że mnie przekonuje to, że dzieci maja wiarę. Nie jest to wiara "z natury" ale "z łaski".

Z tego co wiem Kościół Rzymski w to nie wierzy. A wiadomo cos co o tym myślał Kalwin?


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Arminianin
Posty: 60
Rejestracja: 02 wrz 2013, 12:37
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: Arminianin » 25 maja 2016, 22:52

polk pisze:Nie jest to wiara "z natury" ale "z łaski".


Polk, wiara zawsze jest z łaski, nigdy z natury. Człowiek sam z siebie uwierzyć nie może, choć jego naturalne władze (rozum i wola) są zaangażowane.

Jak to kiedyś powiedział Akwinata: "Wiara jest aktem rozumu, z nakazu woli poruszonej łaską".

Pozdr
D.

Czekoladowy, ogarnę temat pewności zbawienia w weekend albo po weekendzie.

W piątek mam konferencję na ChAT-ie i muszę się przygotować. Jeśli ktoś z was mieszka w Warszawie to wpadajcie na ChAT w piątek.

O 10:35 będę miał referat o Opatrzności u Arminiusza.

Z Bogiem!


"Prawdziwa to mowa i w całej pełni przyjęcia godna, że Chrystus Jezus przyszedł na świat, aby zbawić grzeszników, z których ja jestem pierwszy." 1Tm 1,15
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: Dragonar » 26 maja 2016, 00:57

Arminianin pisze:Polk, wiara zawsze jest z łaski, nigdy z natury. Człowiek sam z siebie uwierzyć nie może, choć jego naturalne władze (rozum i wola) są zaangażowane.

Jak to kiedyś powiedział Akwinata: "Wiara jest aktem rozumu, z nakazu woli poruszonej łaską"

Czy wiara angażuje wyłącznie rozum i wolę człowieka? Rozumienie tomistyczne wiary charakteryzuje Kościół Katolicki, tymczasem Reformatorzy przyjmowali nieco inne, tj. szersze i angażujące całą istotę człowieka rozumienie wiary. Przyjęcie definicji wiary jako złożonej z trzech koniecznych aspektów (notitia, assensus oraz fiducia) jest bardzo istotne, zwłaszcza w obronie biblijnej zasady Sola fide przed atakami ze strony apologetów katolickich. Co na ten temat sądzisz?


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: polk » 26 maja 2016, 20:30

Czy będzie można przeczytać Twój temat o Opatrzności Bożej u Arminiusza?


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Arminianin
Posty: 60
Rejestracja: 02 wrz 2013, 12:37
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: Arminianin » 28 maja 2016, 23:36

polk pisze:Czy będzie można przeczytać Twój temat o Opatrzności Bożej u Arminiusza?


Hej Polk, troszeczkę o Opatrzności w myśli Arminiusza napisałem tutaj: https://www.academia.edu/13548236/%C5%9 ... _s._89-103

Pozdr
D.


"Prawdziwa to mowa i w całej pełni przyjęcia godna, że Chrystus Jezus przyszedł na świat, aby zbawić grzeszników, z których ja jestem pierwszy." 1Tm 1,15
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: polk » 29 maja 2016, 23:17

Dzieki, Internety mówią, ze Kalwin podobnie jak Luter wierzył w wiarę niemowląt. Zna ktos jakas książkę rozwijajaca ten temat?

PS. Co na ten temat myslal Arminiusz?


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
betme
Posty: 533
Rejestracja: 06 kwie 2015, 00:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: betme » 18 cze 2016, 20:50

Zbyszekg4 pisze:A co rzekniecie o moim dzisiejszym porannym wpisie?... uprzedzam, że będę się upierał, że jest dobry... no chyba, że mnie przekonacie, że jest zły...
:papa:


Arminianizm jest zależny od ludzi, nieco zabiera suwerenność Bogu. Oczywiście na swoją obronę ta filozofia ma wersety w Biblii. Jednak wersety biblijne pokazujące spójność postrzegania zbawienia i łaski przez kalwinistow zaprzeczają arminianizmowi, zaś te które wspierały arminian nie zaprzeczają poglądom kalwinskim. Zwycięzca jest jeden - Pan Bóg, stworzyciel suweren.

Dlatego Twoje podsumowanie o tym że Bóg jest miłosierny i wszechmadry wie mimo wszystko, że dziecko ma trafić do nieba. Nie obdarles Go z niewiedzy i suwerenności.

Nawet na Ziemi dzieci nie idą do więzienia, w skrajnych przypadkach otrzymują poprawczak.


polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: polk » 25 lip 2016, 18:25

Arminianin, czy jest możliwe przeczytanie gdzieś twoją prace "Predestynacja w nauce Jakuba Arminiusza"?


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Arminianin
Posty: 60
Rejestracja: 02 wrz 2013, 12:37
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: Arminianin » 25 lip 2016, 18:36

polk pisze:Arminianin, czy jest możliwe przeczytanie gdzieś twoją prace "Predestynacja w nauce Jakuba Arminiusza"?


Teoretycznie mógłbym ją udsotępnić, bo nigdzie jej nie publikowano. Ale moim zdaniem wymaga ona pewnych korekt. Z tego względu nie udostępniam jej.
Jakiś czas temu wysłałem do recenzji artykuł o predestynacji u Arminiusza i czekam na recenzję. To w sumie będzie synteza serca mojej pracy.
Mam wątpliwości, co do wstępu, czy dobrze go skontruowałem ale mogę Ci go wysłać, jak dasz adres mailowy.

Pozdro!


"Prawdziwa to mowa i w całej pełni przyjęcia godna, że Chrystus Jezus przyszedł na świat, aby zbawić grzeszników, z których ja jestem pierwszy." 1Tm 1,15
Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: Ian » 25 lip 2016, 19:05

Arminianin pisze:
Dragonar pisze:Ciekawe. Praca wygląda profesjonalnie. Publikujesz w ramach jednej z polskich uczelni ewangelikalnych? :)


Tak, to, co tu wrzuciłem jest artykułem naukowym, spełniającym wymogi, jakie stawia się autorom chcącym publikować swoje opracowania w recenzowanych i punktowanych czasopismach naukowych.
Rocznik Teologiczny jest czasopismem wydawanym przez Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie, czyli przez tzw. ChAT.
Jednak jestem związany przede wszystkim ze środowiskiem teologów UMK w Toruniu. Tam studiuję.

Pozdr
DD

Dzięki, będę wiedział jakich uczelni unikać :)


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
Awatar użytkownika
Arminianin
Posty: 60
Rejestracja: 02 wrz 2013, 12:37
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: Arminianin » 25 lip 2016, 22:27

Najbardziej nienawidzę złośliwości i chamstwa.
Na szczęście będę już teraz wiedział, jakich forumowiczów unikać...


"Prawdziwa to mowa i w całej pełni przyjęcia godna, że Chrystus Jezus przyszedł na świat, aby zbawić grzeszników, z których ja jestem pierwszy." 1Tm 1,15
Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: Ian » 26 lip 2016, 08:35

Nie przesadzaj Arminianin. Chcę wyjaśnić, że nie napisałem tego ze względu na Twoją osobę, ale na niebiblijną naukę arminianizmu.


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: Zbyszekg4 » 26 lip 2016, 09:00

Ian pisze: niebiblijną naukę arminianizmu.

Może w pokorze warto nieco zastopować z ostatecznym wyrokowaniem?... :question:

Podoba mi się stanowisko tu wyrażone przez 4-punktowych kalwinistów: http://www.gotquestions.org/Polski/kalw ... anizm.html
cytuję:
Ostatecznie naszym poglądem jest to, że oba systemy [kalwinizm i arminianizm] nie potrafią do końca wyjaśnić tego, czego nie da się wytłumaczyć. Ludzie nie umieją w pełni wytłumaczyć tego typu koncepcji. Owszem, Bóg jest całkowicie suwerenny i wie wszystko. Owszem, człowiek jest powołany do tego, by podjąć decyzję, czy uwierzy, że Chrystus dał mu zbawienie. Te dwa fakty wydają się nam sprzeczne, ale w Bożym zamyśle mają one doskonały sens.

A, że Got Questions to służba, która reprezentuje 4-punktowy kalwinizm, dowiedziałem się z tego: http://www.gotquestions.org/Polski/Arminianizm.html
I tu też mały cytat:
Oba jednak podejścia [kalwinizm i arminianizm] nie do końca właściwie wyjaśniają relację pomiędzy Bożą suwerennością, a ludzką wolną wolą- co wypływa z faktu, że niemożliwe jest aby pojąć, ograniczonym umysłem ludzkim koncepcję, którą jedynie Bóg w pełni potrafi zrozumieć.


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]

Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości