Wyjście z piekła

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Wyjście z piekła

Postautor: wisnia2168 » 15 lut 2016, 11:27

Od jakiegoś czasu mocno zastanawiam się nad znaczeniem 1P 3,19-22

3:19 W nim też poszedł i zwiastował duchom będącym w więzieniu,
3:20 Które niegdyś były nieposłuszne, gdy Bóg cierpliwie czekał za dni Noego, kiedy budowano arkę, w której tylko niewielu, to jest osiem dusz, ocalało przez wodę.
3:21 Ona jest obrazem chrztu, który teraz i was zbawia, a jest nie pozbyciem się cielesnego brudu, lecz prośbą do Boga o dobre sumienie przez zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa,
3:22 Który wstąpił na niebiosa, siedzi na prawicy Bożej, a poddani mu są aniołowie i zwierzchności, i moce.

4:5 Zdadzą oni sprawę temu, który gotów jest sądzić żywych i umarłych.
4:6 W tym celu bowiem i umarłym głoszona była ewangelia, aby w ciele osądzeni zostali na sposób ludzki, ale w duchu żyli na sposób Boży.

Tekst z Biblii warszawskiej

Po przeanalizowaniu jeszcze tego tekstu w Biblii Tysiąclecia i Gdańskiej doszedłem do wniosku, że z piekła jest wyjście. Nie wiem czy dobrze to zrozumiałem więc proszę o wasze opinie :)


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/
Awatar użytkownika
wisnia2168
Posty: 383
Rejestracja: 28 maja 2013, 21:18
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Lokalizacja: Świdnica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wyjście z piekła

Postautor: wisnia2168 » 15 lut 2016, 12:50

To wszystko wyjaśnia.. Dzięki ci wielkie Efendi! Nie wiem jak mogłem tego nie wyczytać w przytoczonych przeze mnie fragmentach :d


Teza 62: Prawdziwym skarbem Kościoła jest najświętsza Ewangelia chwały i łaski Bożej.

Moja strona Jedynie Krzyż
https://www.facebook.com/JedynieKrzyz/
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wyjście z piekła

Postautor: Imperator » 15 lut 2016, 12:51

wisnia2168 pisze:To wszystko wyjaśnia.. Dzięki ci wielkie Efendi! Nie wiem jak mogłem tego nie wyczytać w przytoczonych przeze mnie fragmentach :d


Efendi mnie ubiegl. Dobrze ze juz masz wyjasnione.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wyjście z piekła

Postautor: kontousunięte1 » 15 lut 2016, 14:04

Czy szeol to katolicki czyściec :?: :oops: ;-)


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wyjście z piekła

Postautor: kontousunięte1 » 15 lut 2016, 14:13

Efendi pisze:Nie bo obecnie Szeol jest pusty, bo Mesjasz już przyszedł i głosił tym którzy tam byli.

A teraz to mi dałeś "zagwozdkę" ;-)
Czyli szeol funkcjonował w ST? To nie kumam co Piotr miał na myśli. Współczesnych to nie dotyczy?


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wyjście z piekła

Postautor: kontousunięte1 » 15 lut 2016, 14:27

acha,dzięki,Efendi


Awatar użytkownika
Niedźwiadek
Posty: 96
Rejestracja: 28 lis 2014, 22:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wyjście z piekła

Postautor: Niedźwiadek » 15 lut 2016, 16:00

Część teologów, np. MacArthur uważa, że Jezus między swoją śmiercią i zmartwychwstaniem zszedł do świata demonów, gdzie głosił że odniósł nad nimi zwycięstwo. Duchy o których mowa, to demony które zostały uwięzione na stałe z powodu swojego odstępstwa za dni Noego.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wyjście z piekła

Postautor: Zbyszekg4 » 15 lut 2016, 16:24

Czy dla obiektywizmu dyskusji będzie ktoś miał odwagę zapoznać się z tym?:
http://eliasz.dekalog.pl/goscie/palla/piotr.htm

https://www.youtube.com/watch?v=b5EywE_ ... WEG9QNZmSF


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wyjście z piekła

Postautor: kontousunięte1 » 15 lut 2016, 16:39

Dlaczego: odwagę?
Ja się zapoznam, nie boję się, cokolwiek mogłoby tam być :rotfl: ;-) :impossible: :plotki: ?


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wyjście z piekła

Postautor: kontousunięte1 » 15 lut 2016, 17:10

Coś tu chyba jest nie tak.
A.Palla tłumaczy,że :"słowo "piekieł" brzmi "hades", zaś "hades", podobnie jak "szeol" w Biblii znaczą "grób", "cmentarz",

Rozumiem,że Jezus leżał w grobie na cmentarzu i czekał na zmartwychwstanie...to ...komu w końcu głosił,gdzie "zstąpił".Słowa Piotra nie mają w takim razie żadnego sensu.
O,mają jednak. Czyli głosił w"Swoim Duchu"-a więc COŚ żyje po śmierci ciała...
Dalej to już karkołomne jest. Miesza kilka tematów i właściwie trudno wyczuć o co mu tak naprawdę chodzi.


madelinka
Posty: 476
Rejestracja: 05 paź 2015, 17:27
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wyjście z piekła

Postautor: madelinka » 16 lut 2016, 11:55

Efendi pisze:Szeol był miejscem gdzie po śmierci znajdowali się wszyscy - pobożni i bezbożni, to była taka "poczekalnia". Czekali tam na mesjasza.
Ale od kiedy Jezus zmarł, zszedł do szeolu głosić "żywym i umarłym" a potem zmartwychwstał to szeol jest juz "zamkniety". Nas juz nie obowiązuje. Teraz jest zbawienie lub potępienie.

Chociaż niektórzy np. adwentyści, świadkowie jehowy itp. uwazaja ze szol wciaz "dziala" ze czlowiek po smierci zasypia, nie ma swiadomosci i czeka w takim wlasnie szeolu na koniec swiata.



Czy są jednak podstawy do tego by sądzić, że Chrystus, pełniąc wolę Ojca i leżąc 3 dni w grobie, głosił jednocześnie umarłym ewangelię? Nie sądzę, by można było rozpatrywać te teksty bez szerszego kontekstu. Fragmenty z 3 rozdziału nie mogą odnosić się do "krainy umarłych" na co wskazują one same: jakim to duchom będącym w więzieniu mógł zwiastować Chrystus za dni Noego? Kto głosił Słowo nieposłusznym i zbuntowanym? Piotr daje odpowiedź: Tylko 8 osób (dusz) ocalało od przepowiadanej przez Noego, który głosił będąc w duchu Chrystusa, kary za grzech. Wszyscy zaś nieposłuszni Słowu, związani grzechem - zginęli.

Czy zmarłym może być głoszona ewangelia? Biblia przeczy wyraźnie nauce o życiu po śmierci:"Nie pokładajcie ufności w książętach, ani w człowieku, który nie może pomóc! Gdy opuszcza go duch (ruach) wraca do prochu swego; w tymże dniu giną wszystkie zamysły jego." Ps.146, 3:4

"Wiedzą bowiem żywi, że muszą umrzeć, lecz umarli nic nie wiedzą i już nie ma dla nich żadnej zapłaty, gdyż ich imię idzie w zapomnienie. Zarówno ich miłość, jak ich nienawiść, także ich gorliwość dawno minęły i nigdy już nie mają udziału w niczym z tego co się dzieje pod słońcem". Koh. 9, 5:6

4:5 Zdadzą oni sprawę temu, który gotów jest sądzić żywych i umarłych.
4:6 W tym celu bowiem i umarłym głoszona była ewangelia, aby w ciele osądzeni zostali na sposób ludzki, ale w duchu żyli na sposób Boży.

Wiemy przecież, że sądowi podlegają tylko żywi czyli każdy zmartwychwstały. Podział ten musi tyczyć się żywych czyli tych, którzy mają udział w pierwszym zmartwychwstaniu - do życia; umarli zaś to ci, którzy mają udział w 2 zmartwychwstaniu - na sąd i potępienie, czyli śmierć:

"Zaklinam cię więc przed Bogiem i Panem Jezusem Chrystusem, który będzie sądził żywych i umarłych w czasie swego przyjścia i swego królestwa"2Tm.4,1

"Bo to wam mówimy przez słowo Pana, że my, którzy pozostaniemy żywi do przyjścia (parousian) Pana, nie wyprzedzimy tych, którzy zasnęli. Gdyż sam Pan na dany rozkaz, na głos archanioła i trąby Bożej zstąpi z nieba; wtedy najpierw powstaną ci, którzy umarli w Chrystusie, Potem my, którzy pozostaniemy przy życiu, razem z nimi porwani będziemy w obłokach w powietrze, na spotkanie Pana; i tak zawsze będziemy z Panem. 1Ts.4,15:17

Komu zatem głoszona była ewangelia? Tym, którzy, mówiąc językiem Biblii, zasnęli? Nie ma to żadnego sensu, gdyż “umarli nic nie wiedzą i nie ma już dla nich zapłaty”. Umarłym duchowo, jest najbardziej racjonalną i mającą oparcie w Słowie, opcją:

I wy byliście umarłymi na skutek waszych występków i grzechów, w których żyliście niegdyś według doczesnego sposobu tego świata, według sposobu Władcy mocarstwa powietrza, to jest ducha, który działa teraz w synach buntu. Pośród nich także my wszyscy niegdyś postępowaliśmy według żądz naszego ciała, spełniając zachcianki ciała i myśli zdrożnych. I byliśmy potomstwem z natury zasługującym na gniew, jak i wszyscy inni. A Bóg, będąc bogaty w miłosierdzie, przez wielką swą miłość, jaką nas umiłował, i to nas, umarłych na skutek występków, razem z Chrystusem przywrócił do życia. Łaską bowiem jesteście zbawieni.”Ef.2, 1:5

I was, którzy umarliście w grzechach i w nieobrzezanym ciele waszym wespół z Nim (Chrystusem) ożywił, odpuściwszy nam wszystkie grzechy” Kol.2, 13

“Duch Pański nade mną, przeto namaścił mnie, abym zwiastował ubogim dobrą nowinę, posłał mnie, abym ogłosił jeńcom wyzwolenie, a ślepym przejrzenie, abym uciśnionych wypuścił na wolność”Łk.4,18

Fragment z Mateusza (27, 52:53), w którym jest mowa o zmartwychwstaniu licznych świętych, po śmierci Chrystusa, dowodzi, że nie głosił On dobrej nowiny w szeolu, bowiem ci, którzy powstali byli już zapieczętowani Duchem Bożym. Czy w Starym czy w Nowym Przymierzu prawo Boże pozostaje niezmienne: karą za grzech jest śmierć (zarówno w wymiarze cielesnym jak i duchowym). Nauka czy domysły odnośnie tego, że Chrystus, sam będąc umarłym głosił dobrą nowinę zmarłym, zarówno dobrym jak i złym, jest zwyczajnie niezgodna ze Słowem Bożym. Ci co zmarli w Starym Przymierzu jako Boże dzieci zostali zapieczętowani Jego Duchem na dzień zmartwychwstania do życia, ci zaś, którzy zmarli w grzechu, czekają wciąż na zmartwychwstanie do potępienia.


madelinka
Posty: 476
Rejestracja: 05 paź 2015, 17:27
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wyjście z piekła

Postautor: madelinka » 16 lut 2016, 13:25

Jeśli mówię niezgodnie z Biblią to wykaż to.
Cóż, jeżeli któregoś dnia, ktoś zdecyduje o tym, żebym nie pisała, to tak właśnie się stanie.


Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wyjście z piekła

Postautor: MrSponge » 16 lut 2016, 23:18

No i tak się właśnie stało.


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wyjście z piekła

Postautor: Zbyszekg4 » 17 lut 2016, 11:26

MrSponge pisze:No i tak się właśnie stało.

A możesz uzasadnić swoją decyzję? Tak w punktach najlepiej [ostatnio zauważyłem, i sam to stosuję, że pisanie w punktach bardzo wspomaga czytelność informacji...]


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wyjście z piekła

Postautor: kontousunięte1 » 17 lut 2016, 11:34

Kompletnie nie rozumiem,jak niebieska madelinka stała się zieloną madelinką.
W ogóle chyba coraz mniej rozumiem. Podwójne,potrójne konta,każde w innym kolorze,ta sama osoba-sprzeczne wypowiedzi.
Chyba czas dać sobie spokój nie tylko z forum,ale z religiami wszelkimi,bo coraz większy zamęt powodują.
Wiara? Też więcej pytań niż odpowiedzi, szczególnie w świetle życia codziennego i obserwacji "wierzących" w porównaniu do ateistów. Cóż,jakoś ostatnio ci drudzy są górą,niestety.



Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości