Arminianizm w ewangelikalizmie

Zbawienie - tak jak je widzimy ....
2tm31617
Posty: 425
Rejestracja: 08 lip 2016, 22:05
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: 2tm31617 » 17 paź 2016, 04:36

No i dokładnie. Cytat który rozwiewa wątpliwości sporu. Gratuluję biblijny!
Człowiek odrzucający wezwanie Boga, nie ma nad Nim wladzy, to ostatecznie Bóg wygrywa swoją decyzja, Bóg chciał nowonarodzenia, ale wolnej woli wyboru nie naruszył.
Gdyby jednak naginal wolna wole, w sensie każdy bezwzględnie czuły podleglosc, świat byłby bardziej przyjazny. Ni ale cóż, był grzech, jest kara.
Czy można to przełożyć na życie rodzinne. Nowoczesna edukacja wymaga coraz to bardziej nie karania dzieci, to niebiblijne?!


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: KAAN » 17 paź 2016, 12:09

Człowiek ma wolę, ale nie całkiem wolną, ten kto grzeszy jest niewolnikiem grzechu, diabeł zmusza go do pełnienia jego woli.

II List do Tymoteusza 2:26 I że wyzwolą się z sideł diabła, który ich zmusza do pełnienia swojej woli.
25 Napominający z łagodnością krnąbrnych, w nadziei, że Bóg przywiedzie ich kiedyś do upamiętania i do poznania prawdy
Ewangelia św. Jana 8:34 Jezus im odpowiedział: Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, każdy, kto grzeszy, jest niewolnikiem grzechu.


Ten kto jest zbawiony jest niewolnikiem Chrystusa i jego wola jest poddana Zbawicielowi.

I List do Koryntian 7:22 Kto bowiem jako niewolnik został powołany w Panu, ten jest wyzwoleńcem Pana; podobnie kto jako wolny został powołany, jest niewolnikiem Chrystusa.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Arminianin
Posty: 60
Rejestracja: 02 wrz 2013, 12:37
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: Arminianin » 17 paź 2016, 12:55

Mam nieodparte wrażenie, że niektórzy wypowiadający się tu "znawcy", nie mają do końca pojęcia o czym piszą, szczególnie gdy wydają sądy o tym, co jest, a co nie jest prawdą.


"Prawdziwa to mowa i w całej pełni przyjęcia godna, że Chrystus Jezus przyszedł na świat, aby zbawić grzeszników, z których ja jestem pierwszy." 1Tm 1,15
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: KAAN » 17 paź 2016, 13:52

Arminianin pisze:Mam nieodparte wrażenie, że niektórzy wypowiadający się tu "znawcy", nie mają do końca pojęcia o czym piszą, szczególnie gdy wydają sądy o tym, co jest, a co nie jest prawdą.
A konkretnie?


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: polk » 27 lut 2017, 00:00

Arminianin pisze:
2tm31617 pisze:Przyznam że to kalwinskie ujęcie mnie przekonuje:
http://zdrowanauka.info/index.php/2016/ ... gelizowac/
Wywod jest logiczny


To, że wywód jest logiczny jeszcze nic nie znaczy. Poza tym, kalwinizm ma też swoje "sprzeczności logiczne". Kalwinizm to po prostu pewna przepracowana wersja augustynizmu. Arminianizm sięga do jeszcze starszych źródeł, do Ojców Greckich. Z arminianizmem tak na prawdę "mają problem" tylko kalwiniści, natomiast z kalwinizmem "mają problem" wszyscy :P


Arminianin, zainteresował mnie Twój artykuł, czy masz jakieś teksty Jakuba Arminiusza po polsku? Albo może wiesz gdzie można je przeczytać?


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Arminianin
Posty: 60
Rejestracja: 02 wrz 2013, 12:37
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: Arminianin » 03 mar 2017, 21:32

polk pisze:Arminianin, zainteresował mnie Twój artykuł, czy masz jakieś teksty Jakuba Arminiusza po polsku? Albo może wiesz gdzie można je przeczytać?


Jedynie fragmenty w moich artykułach. Czyli nie za wiele. A tak to jest np. łacińska "Opera theologica Iacobi Arminii" i jej angielska, 3 tomowa wersja "The Works of James Arminius" z XIX w.

Pozdro!


"Prawdziwa to mowa i w całej pełni przyjęcia godna, że Chrystus Jezus przyszedł na świat, aby zbawić grzeszników, z których ja jestem pierwszy." 1Tm 1,15
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: polk » 12 mar 2017, 22:12

Czy możesz podać jakiś teologów reprezentujących ewangeliczny arminianizm? Najlepiej takich, których można poczytać po polsku.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Arminianin
Posty: 60
Rejestracja: 02 wrz 2013, 12:37
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: Arminianin » 13 mar 2017, 12:03

polk pisze:Czy możesz podać jakiś teologów reprezentujących ewangeliczny arminianizm? Najlepiej takich, których można poczytać po polsku.


Nie znam żadnego polskiego ewangelikała, który by się świadomie nazywał arminianinem. W Polsce nie brakuje ewangelicznych chrześcijan "niekalwinów". Pewnie duża ich cześć nieświadomie myśli po arminiańsku. Wydaję mi się, że Konstanty Wiazowski z KChB jest przykładem takiego teologa. Może zajrzyj do jego książki pt. "Podstawowe zasady wiary chrześcijańskiej".

Pozdrawiam
D.


"Prawdziwa to mowa i w całej pełni przyjęcia godna, że Chrystus Jezus przyszedł na świat, aby zbawić grzeszników, z których ja jestem pierwszy." 1Tm 1,15
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: polk » 20 mar 2017, 15:53

W ogólnoświatowym baptyzmie (w tym również tym polskim), widać różne podchodzenie do soteriologii, część można nazwać arminianami a część kalwinami.
Dobrze, że poruszasz temat arminianizmu, i pokazujesz na czym on naprawdę polega. Bo raczej w opinii wielu ludzi jest on niemal równoznaczny z semi-pelagianizmem...


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Arminianin
Posty: 60
Rejestracja: 02 wrz 2013, 12:37
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Arminianizm w ewangelikalizmie

Postautor: Arminianin » 24 mar 2017, 00:09

polk pisze:Bo raczej w opinii wielu ludzi jest on niemal równoznaczny z semi-pelagianizmem...


No ta fałszywa opinia niestety pokutuje do dziś. Ale to wynika z uprzedzeń i ignorancji. Życie.


"Prawdziwa to mowa i w całej pełni przyjęcia godna, że Chrystus Jezus przyszedł na świat, aby zbawić grzeszników, z których ja jestem pierwszy." 1Tm 1,15

Wróć do „Soteriologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości