Bóg w Starym Testamencie

Jak postrzegamy Boga....
wyczekujący
Posty: 129
Rejestracja: 15 wrz 2018, 15:06
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Bóg w Starym Testamencie

Postautor: wyczekujący » 10 sie 2019, 21:52

Czy Bóg w Starym Testamencie, gdy rozmawia np. z Mojżeszem to jest to Bóg Ojciec, czy Bóg w Trójcy, rozumiem że Trójca to jedno, ale

A gdy Jezus został ochrzczony, zaraz wyszedł z wody, a oto otworzyły mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębica i przychodzącego na niego. I rozległ się głos z nieba: To jest mój umiłowany Syn, w którym mam upodobanie.
Ewangelia Mateusza 3:16‭-‬17

Tutaj widzimy działanie Ojca i Ducha osobno? Jezus w tym nie uczestniczy?
Może ktoś pomóc? :D


Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne. Wszystko mi wolno, ale ja nie dam się niczemu zniewolić.
I Koryntian 6:12
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Bóg w Starym Testamencie

Postautor: KAAN » 11 sie 2019, 13:03

Kiedy widzimy w Biblii objawienie się Boga, to jest to jeden Bóg, każda z osób które są objawione jest tym samym Bogiem. Mówi się o trójcy, ale lepiej mówić o troistym Bogu, trójca jest technicznym terminem nieobecnym w Biblii, zastępuje to co w ST określa się jako JHVH. Pan Jezus nieco pokazał nam istotę Boga mówiąc:

Ewangelia św. Jana 14:8 Rzekł mu Filip: Panie, pokaż nam Ojca, a wystarczy nam.
9 Odpowiedział mu Jezus: Tak długo jestem z wami i nie poznałeś mnie, Filipie? Kto mnie widział, widział Ojca; jak możesz mówić: Pokaż nam Ojca?
10 Czy nie wierzysz, że jestem w Ojcu, a Ojciec we mnie? Słowa, które do was mówię, nie od siebie mówię, ale Ojciec, który jest we mnie, wykonuje dzieła swoje.

Ewangelia św. Jana 10:30 Ja i Ojciec jedno jesteśmy

Ewangelia św. Jana 4:24 Bóg jest duchem, a ci, którzy mu cześć oddają, winni mu ją oddawać w duchu i w prawdzie.


A Paweł pisał:

II List do Koryntian 3:17 A Pan jest Duchem; gdzie zaś Duch Pański, tam wolność.

II List do Koryntian 3:18 My wszyscy tedy, z odsłoniętym obliczem, oglądając jak w zwierciadle chwałę Pana, zostajemy przemienieni w ten sam obraz, z chwały w chwałę, jak to sprawia Pan, który jest Duchem.


Nie da się tego lepiej opisać słowami, dlatego czytaj i przyjmij to co napisano.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
pietrobus
Posty: 350
Rejestracja: 08 paź 2015, 20:07
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Wrocław
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Bóg w Starym Testamencie

Postautor: pietrobus » 11 sie 2019, 14:28

To jest Dogmat chrześcijański. Trójca została uznana tak samo jak przez katolików, protestantów.
A troisty, czy coś tam to jest wymysł KAAN i jakaś tam bzdura. Nieistotne. Może kiedyś.


https://m.youtube.com/watch?v=g0_J0Um98xk

Dobre świadectwo.Podoba mi się.

Juda 1:6
Aniołów zaś, którzy nie zachowali zakreślonego dla nich okręgu, lecz opuścili własne mieszkanie, trzyma w wiecznych pętach w ciemnicy na wielki dzień sądu;
Valzer
Posty: 73
Rejestracja: 12 kwie 2019, 10:04
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Bóg w Starym Testamencie

Postautor: Valzer » 11 sie 2019, 15:19

Pan Jezus we wszystkim uczestniczy, był z Ojcem przed stworzeniem świata. Objawia się w Starym Testamencie. Na przykład w krzewie gorejącym.

Księga Wyjścia 3:14
A Bóg rzekł do Mojżesza: Jestem, który jestem. I dodał: Tak powiesz do synów izraelskich: Jahwe posłał mnie do was!


Łaska Pana Jezusa Chrystusa, miłość Boga i wspólnota Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi. Amen.
Awatar użytkownika
pietrobus
Posty: 350
Rejestracja: 08 paź 2015, 20:07
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Wrocław
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Bóg w Starym Testamencie

Postautor: pietrobus » 11 sie 2019, 15:28

Valzer pisze:Pan Jezus we wszystkim uczestniczy, był z Ojcem przed stworzeniem świata. Objawia się w Starym Testamencie. Na przykład w krzewie gorejącym.

Księga Wyjścia 3:14
A Bóg rzekł do Mojżesza: Jestem, który jestem. I dodał: Tak powiesz do synów izraelskich: Jahwe posłał mnie do was!

No właśnie. Powiedział do Mojżesza. To się zgadza.


https://m.youtube.com/watch?v=g0_J0Um98xk

Dobre świadectwo.Podoba mi się.

Juda 1:6
Aniołów zaś, którzy nie zachowali zakreślonego dla nich okręgu, lecz opuścili własne mieszkanie, trzyma w wiecznych pętach w ciemnicy na wielki dzień sądu;
wyczekujący
Posty: 129
Rejestracja: 15 wrz 2018, 15:06
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Bóg w Starym Testamencie

Postautor: wyczekujący » 11 sie 2019, 15:32

A gdy Jezus został ochrzczony, zaraz wyszedł z wody, a oto otworzyły mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębica i przychodzącego na niego. I rozległ się głos z nieba: To jest mój umiłowany Syn, w którym mam upodobanie.
Ewangelia Mateusza 3:16‭-‬17

A tutaj też był Pan Jezus, czy Ojciec to mówił?


Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne. Wszystko mi wolno, ale ja nie dam się niczemu zniewolić.
I Koryntian 6:12
Awatar użytkownika
pietrobus
Posty: 350
Rejestracja: 08 paź 2015, 20:07
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Wrocław
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Bóg w Starym Testamencie

Postautor: pietrobus » 11 sie 2019, 15:37

wyczekujący pisze:A gdy Jezus został ochrzczony, zaraz wyszedł z wody, a oto otworzyły mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębica i przychodzącego na niego. I rozległ się głos z nieba: To jest mój umiłowany Syn, w którym mam upodobanie.
Ewangelia Mateusza 3:16‭-‬17

A tutaj też był Pan Jezus, czy Ojciec to mówił?

Jezus był i Duch Święty który zastąpił. I sam Jezus Chrystus. Stary Testament jest zbiorem ksiąg żydowskich. Jest wzmianka o następnym proroku, którego nie uznali żydzi. Nie zmienia to faktu ze o Trójcy mówimy dopiero po narodzinach Jezusa. Dlatego nazywamy się chrześcijanami. Wg. Żydów jesteśmy odstepcami. Obrzezałeś się? Bo ja nie.


https://m.youtube.com/watch?v=g0_J0Um98xk

Dobre świadectwo.Podoba mi się.

Juda 1:6
Aniołów zaś, którzy nie zachowali zakreślonego dla nich okręgu, lecz opuścili własne mieszkanie, trzyma w wiecznych pętach w ciemnicy na wielki dzień sądu;
Valzer
Posty: 73
Rejestracja: 12 kwie 2019, 10:04
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Bóg w Starym Testamencie

Postautor: Valzer » 11 sie 2019, 15:52

wyczekujący pisze:A gdy Jezus został ochrzczony, zaraz wyszedł z wody, a oto otworzyły mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębica i przychodzącego na niego. I rozległ się głos z nieba: To jest mój umiłowany Syn, w którym mam upodobanie.
Ewangelia Mateusza 3:16‭-‬17

A tutaj też był Pan Jezus, czy Ojciec to mówił?



To mówił Ojciec. Pan Jezus na pewien czas przyjął postać grzesznego ciała, choć jako jedyny w tym ciele nigdy grzechu nie popełnił.


Łaska Pana Jezusa Chrystusa, miłość Boga i wspólnota Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi. Amen.
Awatar użytkownika
pietrobus
Posty: 350
Rejestracja: 08 paź 2015, 20:07
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Wrocław
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Bóg w Starym Testamencie

Postautor: pietrobus » 11 sie 2019, 15:58

A nie Chrystus? Jezus zrodzony z ciała, Chrystus z Boga? Wiem że to są szczegóły, ale trzymajmy się już przyjętego kanonu.


https://m.youtube.com/watch?v=g0_J0Um98xk

Dobre świadectwo.Podoba mi się.

Juda 1:6
Aniołów zaś, którzy nie zachowali zakreślonego dla nich okręgu, lecz opuścili własne mieszkanie, trzyma w wiecznych pętach w ciemnicy na wielki dzień sądu;
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Bóg w Starym Testamencie

Postautor: Riddick » 11 sie 2019, 16:13

KAAN za faryzeuszami próbuje nagiąć Biblię i wprowadzić do niej jakieś jhvh, gdy tymczasem czegoś takiego w Biblii nie ma. Żadne najstarsze zachowane rękopisy Biblii nie zawierają żadnego jhvh. Jest to próba wprowadzenia kananejskiego bożka, który jak widać nawet samarytanie wprowadzili do swojego religijnego obiegu wraz z aszerą...


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Bóg w Starym Testamencie

Postautor: KAAN » 12 sie 2019, 08:13

pietrobus pisze:To jest Dogmat chrześcijański. Trójca została uznana tak samo jak przez katolików, protestantów.
A troisty, czy coś tam to jest wymysł KAAN i jakaś tam bzdura. Nieistotne. Może kiedyś.
Niestety nie napisałeś nic merytorycznego, zdeklaruj się czy wierzysz że Pan Jezus jest Bogiem, i że Duch Święty jest tym samym Bogiem. Piszesz takie rzeczy że podejrzewam że nie jesteś tym za kogo się podajesz. Protestanci wierzą w Boga trójosobowego, a ty?


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Bóg w Starym Testamencie

Postautor: KAAN » 12 sie 2019, 08:15

Riddick pisze:KAAN za faryzeuszami próbuje nagiąć Biblię i wprowadzić do niej jakieś jhvh, gdy tymczasem czegoś takiego w Biblii nie ma. Żadne najstarsze zachowane rękopisy Biblii nie zawierają żadnego jhvh. Jest to próba wprowadzenia kananejskiego bożka, który jak widać nawet samarytanie wprowadzili do swojego religijnego obiegu wraz z aszerą...
Piszesz nieprawdę, wszystkie manuskrypty hebrajskie zawierają JHVH. Poza tym to dział dla protestantów, nie powinieneś tu pisać.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Bóg w Starym Testamencie

Postautor: Riddick » 12 sie 2019, 10:10

KAAN pisze:
Riddick pisze:KAAN za faryzeuszami próbuje nagiąć Biblię i wprowadzić do niej jakieś jhvh, gdy tymczasem czegoś takiego w Biblii nie ma. Żadne najstarsze zachowane rękopisy Biblii nie zawierają żadnego jhvh. Jest to próba wprowadzenia kananejskiego bożka, który jak widać nawet samarytanie wprowadzili do swojego religijnego obiegu wraz z aszerą...
Piszesz nieprawdę, wszystkie manuskrypty hebrajskie zawierają JHVH. Poza tym to dział dla protestantów, nie powinieneś tu pisać.

Chciałeś powiedzieć: wszystkie manuskrypty aramejskie, bo hebrajskich nie ma. Najstarsze zachowane rękopisy Biblii, czyli te w języku greckim, nie posiadają żadnego jhvh.
No i skoro nie powinienem pisać, to tyle w temacie ode mnie.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Bóg w Starym Testamencie

Postautor: KAAN » 12 sie 2019, 10:34

Riddick pisze:Chciałeś powiedzieć: wszystkie manuskrypty aramejskie, bo hebrajskich nie ma.
Są hebrajskie, a aramejskie są tylko wyjątki w księgach Daniela 2:4-7:28, Ezdr 4:8-6:18, 7:12-26, Gen 31:47, Jr 10:11
Najstarsze zachowane rękopisy Biblii, czyli te w języku greckim, nie posiadają żadnego jhvh.
To nieprawda, wiele rękopisów zawierają podstawienie JHVH - ADONAI, ze względu na strach używania JHVH przez kopistów, ale i tak są miejsca w tych przekładach gdzie tetragram występuje.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości