Pytanie do braci Luteran

Jak postrzegamy Boga....
razek
Posty: 1
Rejestracja: 04 cze 2020, 12:10
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Pytanie do braci Luteran

Postautor: razek » 04 cze 2020, 12:30

Hej
Jestem nowy na tym forum. Jeżeli założyłem temat w złym miejscu proszę o przeniesienie.
Nie znalazłem wątku o podobnym temacie dlatego założyłem nowy.

Ostatnio zakupiłem książkę "Kazania ks dra Marcina Lutra - postylla domowa" żeby poznać bliżej poglądy części Luteran oraz Marcina Lutra. Kolega mi jednak wysłał sporo mniej przyjemnych fragmentów podobno pochodzących od Marcina Lutra. Mam problem ze znalezieniem podanych do nich źródeł.
Czy chciałby się któryś z Was odnieść do poniższych fragmentów i czy są one prawdziwe czy nie?
Z góry dziękuję za pomoc.

cytaty:

„Dobre uczynki są złe i są grzechem, jak pozostałe” (źródło: Henri Denifle, Luther et Lutheranisme. Etude Faite d’apres les sources, tłum. J. Paquier, A. Picard, Paris 1912-13, tom. III, s. 47).

„Nie ma zgorszenia większego, bardziej niebezpiecznego, bardziej jadowitego niż dobre życie zewnętrzne, objawiające się dobrymi uczynkami i pobożnym sposobem życia. Jest to wspaniała brama, droga, która wiedzie do potępienia” (źródło: Henri Denifle, Luther et Lutheranisme. Etude Faite d’apres les sources, tłum. J. Paquier, A. Picard, Paris 1912-13, tom. II, s. 128).

„Żaden dobry uczynek nie jest wynikiem czyjejś własnej mądrości, ale wszystko musi się dziać w otępieniu. (...) Rozum należy odrzucić, gdyż jest on wrogiem wiary” (źródło: Tischreden, Weimar, VI, 143, 25-35).

„Nie pytaj o nic swojego sumienia, a jeśli przemówi, nie słuchaj go; jeśli będzie nalegać, zdław je, zabawiaj się; jeśli to konieczne, popełnij jakiś dobry duży grzech, aby je odpędzić. Sumienie to głos szatana, a koniecznie należy zawsze robić coś wprost przeciwnego do tego, czego chce szatan” (źródło: J. Dollinger, La Reforme et les resultants qu’elle a produits, tłum. E. Perrot, Gaume, Paris 1848-49, tom. III, s. 248).

„To, że wywrotowe artykuły doktryny powinno się karać mieczem, nie wymaga dalszych dowodów. Jeśli chodzi o resztę, anabaptyści utrzymują zasady odnoszące się do chrztu niemowląt, grzechu pierworodnego i natchnienia, które nie mają związku ze Słowem Bożym i są w istocie mu przeciwne. (...) Władze świeckie są także zobowiązane powstrzymać i otwarcie karać fałszywe doktryny. (...) Pomyślmy bowiem: jaka klęska by nastąpiła, gdyby dzieci nie były chrzczone? (...) Poza tym anabaptyści oddzielają się od kościołów (...) i ustanawiają posługę i zgromadzenia własne, co jest także przeciwne przykazaniu Boga. Biorąc to wszystko pod uwagę, jasne się staje, że władze świeckie są zobowiązane wymierzać przestępcom karę cielesną. (...) Także, kiedy jest to przypadek utrzymywania jakiejś duchowej zasady, takiej jak chrzest niemowląt, grzech pierworodny i niekonieczna separacja, wówczas (...) konkludujemy, że (...) upartych sektarian należy uśmiercać” (źródło: pamflet z roku 1536, [w:] Johannes Janssen, History of the German People From the Close of the Middle Ages, 16 tomów, tłum. A.M. Christie, B. Herder, St. Louis 1910 [orgy. 1891], t. X, s. 222-223).

16. „Chłopi nie lepsi są od słomy. Nie usłyszą słowa i są pozbawieni rozsądku; zatem należy ich przymusić do słuchania trzaskiem bicza i świstem kul i to jedyna rzecz, na którą zasługują” (źródło: Erlangen, t. 24, s. 294).

„Zabić chłopa to nie morderstwo; to pomoc w gaszeniu pożaru. Niech nie będzie półśrodków! Zmiażdżyć ich! Podciąć im gardła! Przebić ich. Nie zostawiajcie kamienia na kamieniu! Zabić chłopa to zniszczyć wściekłego psa!” – „Jeśli mówią, że jestem bardzo surowy i niemiłosierny, niech szlag trafi miłosierdzie! Niech każdy, kto może, dźga ich, dusi i zabija jak wściekłe psy” (źródło: Erlangen, t. 24, s. 294).

„Jak poganiacze osłów, którzy muszą nieustannie okładać osły kijem i batem, gdyż inaczej nie będą posłuszne, tak władcy muszą postępować z ludem; muszą pędzić go, bić, dławić, wieszać, palić, ścinać głowy i torturować, aby budzić lęk i hamować lud” (źródło: Erlangen, t. 15, s. 276).


Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytanie do braci Luteran

Postautor: Pankracy » 04 cze 2020, 17:31

Jako ze na dzien dzisiejszy jestem tu chyba jedynym luteraninem to powiem szczerze ze nie wiem na ile te wypowiedzi sa prawdziwe. Aczkolwiek prawda jest ze Luter mial czasem zadziwiajace poglady ;) szczegolnie w pozniejszych latach. Niemniej jednak Luter nie jest jakas opoka dla luteranizmu, byly tez inne wazne postacie. Istotne dla kosciolow luteranskich jest katechizm lutra, inne natomiast jego wypowiedzi niekoniecznie.



Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości