Co to jest kalwinizm?

Jak postrzegamy Boga....
Awatar użytkownika
Dawid
Posty: 1837
Rejestracja: 04 lut 2010, 15:41
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dawid » 29 sie 2010, 21:47

Zbyszekg4 pisze:ABSOLUTNIE Ci tego nie zycze, ale co, jesli sie okaze, ze czescią Bozego planu nie jest Twoje zbawienie- bo nie jestes przeznaczony do zbawienia, a obecne duchowe przebudzenie jest tylko czasowe?.

Nowonarodzenie to nie jest przebudzenie duchowe.
Musisz się narodzić na nowo Zbyszku, a do tego czasu nie podejmuj takiego tematu jak arminianizm-kalwinizm i nie popełniaj mojego błędu.


Awatar użytkownika
Dawid
Posty: 1837
Rejestracja: 04 lut 2010, 15:41
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dawid » 29 sie 2010, 21:50

Zbyszekg4 pisze:(czy nie byli tacy w przeszlosci gorliwie wierzacy, co poszli w swiat, a na do widzenia od kalwinistow uslyszeli: "nie byliscie wybrani, przeznaczeni do zbawienia..." ?)

Żaden kalwinista nigdy tak nie powie!!! A jeżeli powie to jest antychrystem.

Co do Twojego zarzutu.

Łukasz 8,4-8

(4) A gdy się zeszło wiele ludu i z miast przybywali do niego, rzekł w podobieństwie: (5) Wyszedł siewca rozsiewać ziarno swoje. A gdy siał, jedno padło na drogę i zostało zdeptane, a ptaki niebieskie zjadły je. (6) A drugie padło na opokę, a gdy wzeszło, uschło, bo nie miało wilgoci. (7) A inne padło między ciernie, a ciernie razem z nim wzrosły i zadusiły je. (8) A jeszcze inne padło na ziemię dobrą i, gdy wzrosło, wydało plon stokrotny. To mówiąc, wołał: Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 29 sie 2010, 22:55

agnieszkas pisze:bo kalwinizm zapewnia nieutracalnosc zbawienia.


Droga Agnieszko, przeczytaj to, co napisałaś!

To ofiara Jezusa sprawiła, ze gdy do niego przyszłam, jednocześnie przyjęłam zbawienie. Ofiara Jezusa nie byłaby doskonała, gdybym miała możliwość utraty tej Łaski. To nie kalwinizm zapewnia nieutracalność, to ofiara naszego Pana to czyni!


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Lee
Posty: 1010
Rejestracja: 06 wrz 2008, 11:47
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Lee » 29 sie 2010, 22:56

Zbyszekg4 pisze:ABSOLUTNIE Ci tego nie zycze, ale co, jesli sie okaze, ze czescią Bozego planu nie jest Twoje zbawienie- bo nie jestes przeznaczony do zbawienia, a obecne duchowe przebudzenie jest tylko czasowe?...

Bóg odradza jednorazowo ale ok, domyślam sie co miales na mysli. Jesli chodzi o mnie, Bóg stworzył mnie jako najsłabszego ze słabych, abym całkowicie polegał na Jego mocy i mógł poznać, kim On dla mnie jest. Moje życie to ciąg Bożej interwencji i cudów. I doświadczyłem że: (16) Ten to Duch świadczy wespół z duchem naszym, że dziećmi Bożymi jesteśmy. (List do Rzymian 8 )
Bóg nie może oszukać swojego stworzenia, więc nie może się okazać, że jeśli...


Awatar użytkownika
agnieszkas
Posty: 3602
Rejestracja: 04 kwie 2010, 15:55
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: In Christ Alone
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: agnieszkas » 30 sie 2010, 01:23

Małgorzata pisze:
agnieszkas pisze:bo kalwinizm zapewnia nieutracalnosc zbawienia.


Droga Agnieszko, przeczytaj to, co napisałaś!

To ofiara Jezusa sprawiła, ze gdy do niego przyszłam, jednocześnie przyjęłam zbawienie. Ofiara Jezusa nie byłaby doskonała, gdybym miała możliwość utraty tej Łaski. To nie kalwinizm zapewnia nieutracalność, to ofiara naszego Pana to czyni!


zgadza sie Malgosiu, zle sie wyrazilam. Chcialam powiedziec, ze wierzacy przyjmuja/ przechodza na kalwinizm ze wzgledu na nauke o predestynacji i nieutracalnosci zbawienia w niej - moim zdaniem, a przeciez ta nauka - kalwinizm nie jest bezbledna, bo to jest czyjes (Kalwina) czastkowe poznanie i jego z/rozumienie, prawda ?


Z Chrystusem jestem ukrzyżowany; żyję więc już nie ja, ale żyje we mnie Chrystus; a obecne życie moje w ciele jest życiem w wierze w Syna Bożego, który mnie umiłował i wydał samego siebie za mnie.
(Gal.2,20)
Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 30 sie 2010, 07:01

Lee pisze:
św.tomek pisze:
markulus pisze:ech Tomek... spodziwałem sie po Tobie czegos więcej :-/
ale skoro juz przyrównujesz Boga do goscia z bananami to wiedz ze to nie Bóg jest sprawcą tego ze czesc populacji ludzkiej jest niezdolna do tego by wejsc do Królestwa Bożego - zobacz na faryzeuszy


a kto?

Wybór pierwszego banana ;)


wolny i suwerenny?
kto stworzył pierwszego banana takim?
kto zdecydował, że wybór pierwszego banana przejdzie automatycznie na wszystkie inne?
która to "część populacji" jest niezdolna?
co z pozostaymi - są zdolni?


Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 30 sie 2010, 07:58

agnieszkas pisze: Chcialam powiedziec, ze wierzacy przyjmuja/ przechodza na kalwinizm ze wzgledu na nauke o predestynacji i nieutracalnosci zbawienia w niej


Agnieszko, to nie jest prawda. Nie przeszłam na kalwinizm, chociaż uważam, ze zbawienia nie można utracić. Po prostu zgadzam się w tym punkcie z nauką Kalwina.
Ja nie wybrałam sobie tej opcji, po prostu czytam Słowo i tak wprowadził mnie Duch.


Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 30 sie 2010, 11:21

Myślę, że w temacie -- za http://kalwini.pl/Katechizm-Heidelberski.php

Pytanie 1: W czym znajdujesz jedyną pociechę w życiu i wobec śmierci?
W tym, że ciałem i duszą należę - zarówno teraz, gdy żyję, jak i wtedy, gdy umrę - nie do siebie, ale do Jezusa Chrystusa, mego wiernego Zbawiciela. To On swą drogą krwią dał całkowite zadośćuczynienie za moje grzechy, wyzwolił mnie z mocy diabła, to On strzeże mnie tak dobrze, że nawet włos z głowy mi nie spadnie bez woli Ojca niebiańskiego, co więcej - wszystko musi służyć mojemu dobru. Dlatego - przez Ducha Świętego - daje mi On pewność życia wiecznego i pozwala, abym od tej chwili z całego serca pragnął żyć dla Niego.

Pozdrawiam w Panu,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Awatar użytkownika
św.tomek
Posty: 3658
Rejestracja: 14 mar 2008, 12:00
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: św.tomek » 30 sie 2010, 12:58

Katechizm-Heidelberski pisze:...ciałem i duszą należę - zarówno teraz, gdy żyję, jak i wtedy, gdy umrę - nie do siebie, ale do Jezusa Chrystusa, mego wiernego Zbawiciela. To On swą drogą krwią dał całkowite zadośćuczynienie za moje grzechy, wyzwolił mnie z mocy diabła, to On strzeże mnie tak dobrze, że nawet włos z głowy mi nie spadnie bez woli Ojca niebiańskiego, co więcej - wszystko musi służyć mojemu dobru...


oczywiście po dwarunkiem, że jest się akurat tym wybranym - a tego nikt na 100% nie wie...


Awatar użytkownika
Dawid
Posty: 1837
Rejestracja: 04 lut 2010, 15:41
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dawid » 30 sie 2010, 14:59

agnieszkas pisze:Chcialam powiedziec, ze wierzacy przyjmuja/ przechodza na kalwinizm ze wzgledu na nauke o predestynacji i nieutracalnosci zbawienia w niej - moim zdaniem

Nie prawda.


agnieszkas pisze:a przeciez ta nauka - kalwinizm nie jest bezbledna, bo to jest czyjes (Kalwina) czastkowe poznanie i jego z/rozumienie, prawda ?

Co?! To nauka Pisma Świętego, a nie Kalwina. Kalwin ją tylko wyznawał i co w tym dziwnego?


św.tomek pisze:wolny i suwerenny?

tak
św.tomek pisze:kto stworzył pierwszego banana takim?

Bóg, ale na początku był on zdrowy i soczysty.
św.tomek pisze:kto zdecydował, że wybór pierwszego banana przejdzie automatycznie na wszystkie inne?

Adam (pierwszy banan) zgrzeszył i wszystkie banany stały się zgniłe.
św.tomek pisze:która to "część populacji" jest niezdolna?

Wybór Boga.
co z pozostaymi - są zdolni?

Bóg...



św.tomek pisze:oczywiście po dwarunkiem, że jest się akurat tym wybranym - a tego nikt na 100% nie wie...

Ja wiem na milion %


Awatar użytkownika
agnieszkas
Posty: 3602
Rejestracja: 04 kwie 2010, 15:55
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: In Christ Alone
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: agnieszkas » 30 sie 2010, 15:24

Małgorzata pisze:
agnieszkas pisze: Chcialam powiedziec, ze wierzacy przyjmuja/ przechodza na kalwinizm ze wzgledu na nauke o predestynacji i nieutracalnosci zbawienia w niej


Agnieszko, to nie jest prawda. Nie przeszłam na kalwinizm, chociaż uważam, ze zbawienia nie można utracić. Po prostu zgadzam się w tym punkcie z nauką Kalwina.
Ja nie wybrałam sobie tej opcji, po prostu czytam Słowo i tak wprowadził mnie Duch.


Malgosiu, ja tak myslalam o Tobie jak piszesz, ze zgadzasz sie w tym punkcie z nauka Kalwina, i ja nie chce temu punktowi przeczyc, ale czy zgadzasz sie rowniez w innych punktach z nauka Kalwina ? Czy jest tez cos z czym sie nie zgadzasz?


Z Chrystusem jestem ukrzyżowany; żyję więc już nie ja, ale żyje we mnie Chrystus; a obecne życie moje w ciele jest życiem w wierze w Syna Bożego, który mnie umiłował i wydał samego siebie za mnie.

(Gal.2,20)
Awatar użytkownika
agnieszkas
Posty: 3602
Rejestracja: 04 kwie 2010, 15:55
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: In Christ Alone
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: agnieszkas » 30 sie 2010, 17:18

ann_in_grace pisze:Agniaszkas, kalwinizm=/=nauki Kalwina. Czy jestes to w stanie zrozumiec?


Ann, zapytam, czy dobrze rozumiem, bo dziwi mnie to co napisalas !? ;

chcesz mi uswiadomic , ze kalwinizm to sa nauki Kalwina , tak czy nie ? no bo ja mysle, ze tak !, a teraz drugie pytanie;- jesli sie ze mna zgadzasz to dlaczego mi to tlumaczysz , czy z mojej wypowiedzi ( ktorej ?) wynika cos innego ?

p.s. bede wdzieczna gdy uzbroisz sie w cierpliwosc do mnie. :)


Z Chrystusem jestem ukrzyżowany; żyję więc już nie ja, ale żyje we mnie Chrystus; a obecne życie moje w ciele jest życiem w wierze w Syna Bożego, który mnie umiłował i wydał samego siebie za mnie.

(Gal.2,20)

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości