Po co Chrystus zstapil do piekieł?

Inne zagadnienia biblijne
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 01 wrz 2014, 13:22

Ligia pisze:Czyli w Szeolu jest "zastepcze zycie", gdzie dusze, poznawszy w pewnym momencie Jezusa, moga sie wykazac?


Muszą być żywe i przytomne skoro Jezs do nich poszedł głosić zbawienie.

Ligia pisze: moga sie wykazac


No i właśnie mają szansę się wykazać wiarą w ofiarę Jezusa i łaskę i być zbawione. bo jeśli by tak nie było to Jezus by tam nie poszedł.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 01 wrz 2014, 16:45

Małgorzata pisze:Nie do piekła, ale do piekieł! To zupełnie inne miejsce.

A jakim słowem jest ono opisane w Biblii? Bo są 4 słowa, które czasem są tłumaczone jako "piekło":
-szeol
-hades
-gehenna
-tartaros

Którego słowa użył Piotr w tych wersetach?:
1Pe 3:18-20 bw "(18) Gdyż i Chrystus raz za grzechy cierpiał, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was przywieść do Boga; w ciele wprawdzie poniósł śmierć, lecz w duchu został przywrócony życiu. (19) W nim też poszedł i zwiastował duchom będącym w więzieniu, (20) które niegdyś były nieposłuszne, gdy Bóg cierpliwie czekał za dni Noego, kiedy budowano arkę, w której tylko niewielu, to jest osiem dusz, ocalało przez wodę."

Gdzie w Biblii czytamy o liczbie mnogiej słowa "piekło" - czyli "piekła"?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: magda » 01 wrz 2014, 17:05

XZbyszek nie warto się kłucić o słowa , ogólny sens jest taki że ciało Jezsa zmarło a duch poszedł ratować dsze które gdzieś tam są, nie musimy wiedzieć gdzie grunt że są w stanie zrozmieć Jezusa przyjąć zbawienie lub nie więc jest to miejsce gdzie mają świadomość i wolę i nie jest to9 miejsce skąd nie da się już wyjść. Samo to że Jezus do nich poszedł po to żeby im głosić zbawienie wystarcza żeby zrozmieć że jest to miejsce oczekiwania na sąd nie ważne jakim słowem je określono. Każdy język ma już tak że można używać różnych słów . Człowiek jak znajdzie się w miejscu bardzo gor ącym też może powiedzieć że "co za piekło". Słowo nie ważne ważny sens tego co robi Jezus.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 01 wrz 2014, 17:29

magda pisze:jest to miejsce oczekiwania na sąd

magdo, po śmierci nie ma czasu, więc użycie słowa "oczekiwanie" jest niewłaściwe.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 01 wrz 2014, 17:53

Małgorzata, a na moje pytania o piekło odpowiesz? Oczekuję tego bo jak na razie to czas istnieje...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 01 wrz 2014, 17:56

magda pisze:Słowo nie ważne ważny sens tego co robi Jezus.

A naprawdę zrobił akurat to, co Mu przypisujecie?!?
Właśnie, że słowo jest ważne i proszę podać, gdzie w Biblii jest mowa o piekłach (liczba mnoga od słowa "piekło", stąd: "zstąpił do piekieł")?

Jeśli tak wierzycie, że "zstąpił do piekieł" to na pewno umiecie to biblijnie uzasadnić konkretnym słowem...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 01 wrz 2014, 18:39

Zbyszekg4, jaką karę przyjął na siebie za nas Jezus na krzyżu? Śmierć? Tę, którą umieramy do dzisiaj? A czy nie właśnie coś gorszego, to jest potępienie (wszak przyjął grzechy wszystkich wierzących, stał się grzechem)?

Sam jeszcze nie mam zdania, jestem ciekaw Twojej odpowiedzi.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 01 wrz 2014, 18:48

fauxpas pisze:Zbyszekg4, jaką karę przyjął na siebie za nas Jezus na krzyżu? Śmierć? Tę, którą umieramy do dzisiaj? A czy nie właśnie coś gorszego, to jest potępienie (wszak przyjął grzechy wszystkich wierzących, stał się grzechem)?

Sam jeszcze nie mam zdania, jestem ciekaw Twojej odpowiedzi.

Dam odpowiedź, może Ci się spodoba... :yes:

Wierzę, że Jezus umarł drugą śmiercią - tą, która będzie udziałem potępionych, aby wierzący/zbawieni nie musieli nią umierać (potępieni zaznają drugiej śmierci- jak uczy Apokalipsa)!
Z drugiej śmierci nie ma zmartwychwstania (z pierwszej śmierci - która jest nazywana w Biblii snem - jest zmartwychwstanie w dniu ostatecznym), i tylko dlatego, że Chrystus umarł nie za swoje winy, mógł zmartwychwstać zaznawszy drugiej śmierci, i wybawić nas od jej przyszłej mocy (przyszłej bo jeszcze nikt ze śmiertelników/grzeszników nie zaznał drugiej śmierci).

I co myślisz o mojej wierze?!?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 01 wrz 2014, 18:53

Zbyszekg4, przecież wierzysz analogicznie do pozostałych, tylko zamiast "zstąpił do piekieł" masz "umarł drugą śmiercią". Różnica tkwi w adwentystycznej interpretacji (nie)życia po śmierci, a nie w terminie "piekła". No ale mniejsza.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 01 wrz 2014, 19:00

fauxpas pisze:Zbyszekg4, przecież wierzysz analogicznie do pozostałych, tylko zamiast "zstąpił do piekieł" masz "umarł drugą śmiercią". Różnica tkwi w adwentystycznej interpretacji (nie)życia po śmierci, a nie w terminie "piekła". No ale mniejsza.

Na określenie drugiej śmierci mam wersety biblijne - znasz je z Apokalipsy, prawda?
A czy ktoś mi w końcu poda wersety na określenie piekieł (liczba mnoga od "piekła")?

Zatem nie wierzymy analogicznie bo nie mamy w Biblii jednakowego oparcia dla swej wiary...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 01 wrz 2014, 19:04

A jakim słowem jest ono opisane w Biblii? Bo są 4 słowa, które czasem są tłumaczone jako "piekło":

A czy ja mówię o słowie "piekło"?! Mówię o słowie przetłumaczonym na polski (niefortunnie) jako piekła.
Zbyszekg4 pisze:1Pe 3:18-20

W ogóle nie powołuję się na ten fragment!
Powołuję się na fragment:
Ef.4:9 A to, że wstąpił, cóż innego oznacza, aniżeli to, że wpierw zstąpił do podziemi?


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 01 wrz 2014, 19:08

Zbyszekg4, nie określam, kto wierzy prawidłowo, a kto nie. Jedynie zdziwiłem się, że zaskoczyła Cię myśl, że Jezus miałby zstąpić do piekła/piekieł - argumentując, że jak mogłoby się to stać z Tym, który był niewinny. A tymczasem wierzysz podobnie.


Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 01 wrz 2014, 19:23

Małgorzata pisze:Powołuję się na fragment:
Ef.4:9 A to, że wstąpił, cóż innego oznacza, aniżeli to, że wpierw zstąpił do podziemi?

A jeśli tak, to zapoznaj się ,proszę, z tym: http://forum.protestanci.info/viewtopic.php?t=10499

oraz z tym: http://www.gotquestions.org/Polski/Jezu ... iekla.html (nie ze wszystkim się tu zgadzam)

Pewien komentarz katolicki obiektywnie daje dwie interpretacje:
Ef 4,9-10. Paweł interpretuje i stosuje cytowany tekst w taki sposób, w jaki uczyniłby to wprawny żydowski nauczyciel. Słowa „niższe części ziemi” oznaczają przypuszczalnie
sferę panowania śmierci, a więc i to, że Jezus musiał umrzeć (Ez 32,24); tekst może też
jednak oznaczać Jego zstąpienie z nieba, by stać się sługą, które dokonało się w chwili
wcielenia (Flp 2,7; por. Ps 139,15).


Nam pozostaje wyciągnąć wnioski...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Zbyszekg4 » 01 wrz 2014, 19:27

fauxpas pisze:Jedynie zdziwiłem się, że zaskoczyła Cię myśl, że Jezus miałby zstąpić do piekła/piekieł - argumentując, że jak mogłoby się to stać z Tym, który był niewinny. A tymczasem wierzysz podobnie.

Ale nie tak samo :lol:


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Ligia
Posty: 822
Rejestracja: 21 sie 2014, 20:37
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Ligia » 01 wrz 2014, 22:31

Małgorzata pisze:
magda pisze:jest to miejsce oczekiwania na sąd

magdo, po śmierci nie ma czasu, więc użycie słowa "oczekiwanie" jest niewłaściwe.


Jezus przychodzi tam do dusz z okreslona "pula uczynkow". One nie moga juz nic zmienic (bo nie ma czasu). Zatem Jezus przychodzi i bierze z soba dobrych. Po co w takim razie zwiastowanie?



Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości