Izajasz 9:6 - Jezus nazwany Ojcem Odwiecznym?

Inne zagadnienia biblijne
stryczek
Posty: 269
Rejestracja: 25 sie 2013, 20:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Izajasz 9:6 - Jezus nazwany Ojcem Odwiecznym?

Postautor: stryczek » 08 sty 2015, 15:53

9:1 Lud, który chodzi w ciemności, ujrzy światło wielkie, nad mieszkańcami krainy mroków zabłyśnie światłość.
9:2 Udzielisz mnóstwo wesela, sprawisz wielką radość, radować się będą przed tobą, jak się radują w żniwa, jak się weselą przy podziale łupów.
9:3 Bo jarzmo ciążące na nim i drąg na jego plecach, kij jego dozorcy połamiesz jak za dni Midianitów.
9:4 Gdyż każdy but skrzypiący przy chodzie, i płaszcz krwią zbroczony pójdzie na spalenie, na pastwę ognia.
9:5 Albowiem dziecię narodziło się nam, syn jest nam dany i spocznie władza na jego ramieniu, i nazwą go: Cudowny Doradca, Bóg Mocny, Ojciec Odwieczny, Książę Pokoju.
9:6 Potężna będzie władza i pokój bez końca na tronie Dawida i w jego królestwie, gdyż utrwali ją i oprze na prawie i sprawiedliwości, odtąd aż na wieki. Dokona tego żarliwość Pana Zastępów.


Jak rozumiecie to określenie odnoszące się do obiecanego Mesjasza? Wiem, że Jezus powiedział "Ja i Ojciec jedno jesteśmy", ale zawsze rozumiałem to jako "Ja i Ojciec jesteśmy zgodni".
Zgodnie z dogmatem o Trójcy osoby boskie są niezależnymi bytami, tutaj jednak można zrozumieć, że Syn jest jednocześnie Ojcem.


Amazing Grace, how sweet the sound,
That saved a wretch like me....
I once was lost but now am found,
Was blind, but now, I see.
Awatar użytkownika
agent terenowy
Posty: 1965
Rejestracja: 02 maja 2009, 19:01
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: HOŻUF ;)
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: agent terenowy » 08 sty 2015, 16:11

Inne przekłady:
-Ojciec wiekuisty (NŚ)
-Ojciec wieczności (Gdańska)
-wieczny Ojciec (Nowa Gdańska)
-Ojciec na wieki(Biblia Lubelska)

Interpretacje:
Można to rozumieć także, że Jezus jest Ojcem naszej wieczności, jako ostatni Adam(w przeciwieństwie do Adama),
że jest od dawna;
że jest wieczny, jak w Hebr 1,10n(nie skończą się lata twoje).


Im bardziej miękki fotel,
tym trudniej z niego wstać
Jaaqob
Posty: 591
Rejestracja: 02 lis 2014, 00:02
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Jaaqob » 08 sty 2015, 20:31

Ale czy Odwiecznego Ojca musimy utożsamiać z Bogiem Ojcem?

agent terenowy pisze:, jak w Hebr 1,10n(nie skończą się lata twoje).


Pytanie, czy lata Jezusa się zaczęły. To temat raczej na inną dyskusję.

Zapewne, ten werset pozostawia wiele wątpliwości.

Jestem za interpretacją o ostatnim Adamie. Nie jest to pewnik, ale chyba najbardziej prawdopodobny.


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 08 sty 2015, 21:04

agent terenowy, trzymaj się wyznaczonych działów.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
stryczek
Posty: 269
Rejestracja: 25 sie 2013, 20:15
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: stryczek » 08 sty 2015, 22:30

Przenoszę temat tutaj: http://forum.protestanci.info/viewtopic ... 130#426130 Chciałbym, aby wypowiedzieli się wszyscy użytkownicy forum, nie tylko protestanci.


Amazing Grace, how sweet the sound,

That saved a wretch like me....

I once was lost but now am found,

Was blind, but now, I see.

Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości