Dwuznaczne wersety

Inne zagadnienia biblijne
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Dwuznaczne wersety

Postautor: magda » 26 sty 2016, 21:41

Isa 66:15-17 bw "(15) Bo oto Pan przyjdzie w ogniu, a jego wozy jak huragan, aby dać upust swojemu gniewowi i spełnić swoją groźbę w płomieniach ognia, (16) gdyż ogniem i swoim mieczem dokona Pan sądu nad całą ziemią i będzie wielu pobitych przez Pana. (17) Ci, którzy się uświęcają i oczyszczają, aby wejść do pogańskich gajów za jednym, który kroczy w pośrodku, ci, którzy jedzą mięso wieprzowe i płazy, i myszy, wszyscy razem zginą - mówi Pan."

Col 2:16 bw "Niechże was tedy nikt nie sądzi z powodu pokarmu i napoju albo z powodu święta lub nowiu księżyca bądź sabatu."

1Jo 2:3 bw "A z tego wiemy, że go znamy, jeśli przykazania jego zachowujemy."

Mar 10:17-19 bw "(17) A gdy się wybierał w drogę, przybiegł ktoś, upadł przed nim na kolana i zapytał go: Nauczycielu dobry! Co mam czynić, aby odziedziczyć żywot wieczny? (18) A Jezus odrzekł: Czemu mię nazywasz dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko jeden Bóg. (19) Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie mów fałszywego świadectwa, nie oszukuj, czcij ojca swego i matkę."

Joh 14:21 bw "Kto ma przykazania moje i przestrzega ich, ten mnie miłuje; a kto mnie miłuje, tego też będzie miłował Ojciec i Ja miłować go będę, i objawię mu samego siebie."

Mat 5:17 bw "Nie mniemajcie, że przyszedłem rozwiązać zakon albo proroków; nie przyszedłem rozwiązać, lecz wypełnić."

Act 15:28-29 bw "(28) Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, by nie nakładać na was żadnego innego ciężaru oprócz następujących rzeczy niezbędnych: (29) Wstrzymywać się od mięsa ofiarowanego bałwanom, od krwi, od tego, co zadławione, i od nierządu; jeśli się tych rzeczy wystrzegać będziecie, dobrze uczynicie. Bywajcie zdrowi."

No i mam problem z tymi rzeczami bo niby ani jota ani kreska nie zniknie z prawa , Jezus chce zeby ludzie zachowywali przykazania a jednoczesnie apostołowie wspólnie z DUchem Świetym wiec autorytet mwią ze tylko jakieś kilka niezbędnych rzeczy nas obowiazuje, A ten werset z Izajasz gdzie Bóg mówi jak przyjdzie karac cała ziemieę i wylicza za co to nawet za wieprzowine bedzie karać . Jak wy to widzicie , bo przykazań jest 613 i jest wśród tego też o wieprzowym no to jak z tym jest bo nie może być że mamy sie stosować do wszystkich przykazań bo Bóg nawet za świńskie ratki w galarecie bedzie karał a jednocześnie róbta co chceta oprocz kilku niezbednych rzeczy.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
andevi
Posty: 1539
Rejestracja: 15 paź 2014, 13:00
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Królestwo Boże
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Dwuznaczne wersety

Postautor: andevi » 26 sty 2016, 22:42

Magda,
czyje przykazania mamy zachowywać, Mojżeszowe czy... Jezusowe ?
Dekalog był nadany z góry, i w Mk 10 Jezus odwołuje się do Dekalogu, nie do przepisów Tory. Popatrz, że nawet jeśli chodzi o prawo szabatowe, Jezus się sam do niego nie stosował (np "pracował" w szabat uzdrawiając, czy "młócił" łuskając kłosy dla zaspokojenia głodu, no poza tym w szabat podróżował!) Zapytany przez uczonego w Piśmie o największe przykazanie odpowiada nie słowami z Dekalogu, a z Pwt 4 :" Szema Izrael... będziesz miłował Pana, Boga swego..." i dodaje "a bliźniego, jak siebie samego", tłumacząc że na tych dwu przykazaniach opiera się całe żydowskie Prawo (Pisma i Prorocy - tak nazywano zbiory ksiąg biblijnych w kanonie żydowskim).
Jezus dał poza tym inne przykazania :
- miłujcie się wzajemnie, jak Ja was umiłowałem
- trwajcie we Mnie, a Ja będę trwał w was
- to czyńcie na moją pamiątkę (co mamy czynić na Jego pamiątkę? czy tylko Eucharystię sprawować? A co z umywaniem nóg?)
- nakaz misyjny z Mt 28 czy Mk 16
- nakaz z Łk 10 (uzdrawiajcie chorych, wyrzucajcie demony, wskrzeszajcie umarłych, nie bierzcie nic na drogę, jak wejdziecie do jakiego miasta/domu to pozostańcie tam, jedzcie i pijcie co wam podadzą, głoście, a jak was nie przyjmą, to strząśnijcie kurz i idźcie dalej)

I tak można by tych rozkazów Jezusa z 600 wypisać.

Jezus mówi też, że Jego owce słuchają Jego głosu, znają Go i potrafią odróżnić Jego głos od głosu obcych, idą za tym głosem, wychodzą i przychodzą i znajdują paszę.

Wiesz, u Jezusa wszystko opiera się na relacji. To tak, jak dziecko, które zna ojca i jest przez niego wychowywane, z miłości do ojca będzie mu posłuszne, będzie wiedziało, czego ojciec od niego oczekuje. To, które ojca nie zna, nie wychowuje się w domu, może się tylko domyślać, czego ojciec oczekuje od niego. Nigdy nie widziało ojca w akcji, nie wie, jakimi wartościami się ojciec kieruje, co jest dla niego ważne. Może nawet czytać listy od ojca albo słuchac opowieści krewnych o nim, no ale... brakuje tego wymiaru osobistego spotkania, wgramolenia się na kolana taty i posłuchania, jak bije jego serce.
Podobnie jest z wiarą.

Co do wizji proroczych: jest to język symboli. Wiadomo, że Izraelici nie jedli nieczystego, a kto jadł? I kto uprawiał rytuały pogańskie? Bóg ukarze tych, którzy niby do ludu należą, a oddają się bałwochwalstwu.


Szema Izrael, Adonai Elohenu, Adonai Ehad
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dwuznaczne wersety

Postautor: KAAN » 27 sty 2016, 10:21

magda pisze:No i mam problem z tymi rzeczami bo niby ani jota ani kreska nie zniknie z prawa...
Nie zniknie, bo zakon jest święty i dobry, ma swój zakres i czas obowiązywania. Dzisiaj zakon działa dla tych co nie są pod łaską, jeśli ktoś nie jest zbawionym z wiary podlega zakonowi. Zakon jest przewodnikiem do Chrystusa:

List do Galacjan 3:24 Tak więc zakon był naszym przewodnikiem do Chrystusa, abyśmy z wiary zostali usprawiedliwieni.


To działa i dzisiaj, zakon pokazuje moc i zło grzechu, wykazuje bezsilność człowieka w konfrontacji z grzechem i w ten sposób wskazuje na jedyny ratunek w Panu Jezusie. Zakon jest dobry:

I List do Tymoteusza 1:8 Wiemy zaś, że zakon jest dobry, jeżeli ktoś robi z niego właściwy użytek,

Jezus chce zeby ludzie zachowywali przykazania...
Pan Jezus nauczał w czasie obowiązywania zakonu i całe jego życie było zanurzone w czasie jego obowiązywania co wyrażało się w przestrzeganiu przez Pana Jezusa przepisów prawa mojżeszowego. Poza tym Pan Jezus wskazał, że cały zakon opiera się na przykazaniu miłości do Boga i bliźniego i w tym sensie przestrzeganie zakonu ma sens nawet dla pewnych sytuacji w czasie łaski np. to co opisujesz tu:
a jednoczesnie apostołowie wspólnie z DUchem Świetym wiec autorytet mwią ze tylko jakieś kilka niezbędnych rzeczy nas obowiazuje,
Motyw tego przestrzegania jest napisany w wersecie którego nie zacytowałaś:

Dz 15:21 Mojżesz bowiem od dawien dawna ma po miastach takich, którzy go opowiadają, gdyż czyta się go w synagogach w każdy sabat.

Ze względu na Żydów, którzy byli wyczuleni na pewne szczególne przepisy zakonu należało bezwzględnie unikać ich łamania.

A ten werset z Izajasz gdzie Bóg mówi jak przyjdzie karac cała ziemieę i wylicza za co to nawet za wieprzowine bedzie karać . Jak wy to widzicie , bo przykazań jest 613 i jest wśród tego też o wieprzowym no to jak z tym jest bo nie może być że mamy sie stosować do wszystkich przykazań bo Bóg nawet za świńskie ratki w galarecie bedzie karał a jednocześnie róbta co chceta oprocz kilku niezbednych rzeczy.
To typowe proroctwo sądu tylko dla Izraela łamiącego zakon, tu nie chodzi tylko o samą czynność łamania zakonu, ale o nastawienie serca, głębokie zdemoralizowanie które zostało zobrazowane przez jedzenie nieczystych rzeczy.

Dla zbawionego zakon nie jest prawem do przestrzegania, może jednak być wskazówką do pewnych zachowań wobec niewierzących, albo do poznania Bożej oceny zachowań ludzkich.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Dwuznaczne wersety

Postautor: magda » 27 sty 2016, 13:59

Adevi nie ma czegps takiego jak prawo mojrzeszowe , jest ono tylko tak nazywane jest tylko jedno prawo które dał Bóg i Jezus g nie zmienił jedyniewiele z tego prawa tłumaczył i to prawo nie znikło. jezys takie samo. . Człowiek zbawiony powinien byc nie pod prawem a pod łaską ale jakw takim razie ma być potępony za jedzenie nieczystych rzeczy i dlaczego jest ograniczone to prawo przestrzegania dla pogan . Mam w tym mętlik bo Jezus chce zebysmy sie stosowali do prawa, bo odrzuci tych co tylko mówią panie panie bo włąśnie nie stodsujaa prawa , No ważne to dla mnie bo własnie zjadłam sobie salami wieprzowe, i nie wiem czy to sie Bogu podoba bo widac ze jest to dl a niego obrzydliwoscia wiec jak to z tym jest.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
andevi
Posty: 1539
Rejestracja: 15 paź 2014, 13:00
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Królestwo Boże
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Dwuznaczne wersety

Postautor: andevi » 27 sty 2016, 14:12

Nie wiem, przyznaję się :(
Ale fakt, jakos podświadomie, gdy idę po zakupy, unikam kupowiania mięsa wieprzowego, jak mogę kupić wołowinę czy drób. Ale krewetki jemy, i owoce morza i do tej pory nie otrzymałam ostrzeżenia, by tego typu pokarmu nie jeść. Więc, po prostu nie wiem jak to jest z tymi pokarmami.
Myślę, że zarówno Paweł (zwłaszcza w Liscie do Rzymian), jak i Piotr (w wizji przed wizyta u Korneliusza) dał nam odpowiedź. Oni musieli mieć przecież te same dylematy, co Ty :)


Szema Izrael, Adonai Elohenu, Adonai Ehad
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Dwuznaczne wersety

Postautor: magda » 27 sty 2016, 18:48

Nie miałabym tego dylematu gdyby nie ten zapis że Bóg na końcu jak przyjdzie to zniszczy tych co takie mięso jedzą, bo jeść to to grzech wedle prawa , Jezus za ciebie za twoje grzechy umarł ale chyba trzeba grzech porzucić , Jak z tym zarciem jest.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dwuznaczne wersety

Postautor: Zbyszekg4 » 27 sty 2016, 19:14

Skoro masz ten dylemat, to nie wcinaj świni. :nerwus: Musisz ją jeść? Pomyśl, jak byś się czuła, gdyby świnia Ciebie jadła...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Dwuznaczne wersety

Postautor: magda » 27 sty 2016, 20:12

Zbychu ja czasem mam szczere chęci wieprza nie kupić ale jak pomyśle ze mam tyle roboty a czasu mniej to np kupuję gotowca wędline i jem suchy prowiant i wtedy to wieprzowe mi sie trafia. Ja tak na okrągło nie jem , kiedyś to nawet byłam wegetarianką długi czas. Tyko nawet jeśli nie bedę jeść to kwestia pozostaje czy Bóg nas tych jedzących zniszczy za wieprzowinę bo z tego wersetu wygląda że tak a z tego drugiego ze hulaj dusza i rubta co chceta oprócz kilku rzeczy, i to jest pytanie właśnie nieważna ja.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dwuznaczne wersety

Postautor: Zbyszekg4 » 27 sty 2016, 20:37

magda pisze:bo z tego wersetu wygląda że tak a z tego drugiego ze hulaj dusza i rubta co chceta oprócz kilku rzeczy

Czy tak do końca "hulaj dusza"? Czy tylko tych "kilku rzeczy" zakazano nawracającym się poganom? A co z przykazaniami typu: nie kradnij, nie zabijaj, nie cudzołóż, szanuj rodziców, nie czyń sobie kultowych wizerunków...??
NIC o nich nie ma w tym liście do pogan napisanym - czy wobec tego poganie mogli kraść, cudzołożyć, itd. bo tego im nie zakazano w tych "kilku rzeczach"?!

Prawda, że to niemożliwe, aby im na to pozwalano, tylko dlatego, że w liście wspomniano tylko "kilka rzeczy"?
Zacytuję coś:
Dz.Ap. 15:19-21 [Biblia Paulistów] "(19) Dlatego uważam, że nie należy czynić trudności poganom zwracającym się do Boga, (20) ale trzeba im napisać, aby się powstrzymali od spożywania pokarmów złożonych na ofiarę bożkom, od nierządu, od jedzenia mięsa z uduszonych zwierząt i od krwi. (21) A co do Prawa Mojżesza, to od najdawniejszych czasów w każdym mieście jest ono czytane w synagogach i wyjaśniane co szabat"'."

Zwykle poprzestaje się na wersecie 20, a już na 21 nie zwraca uwagi... A uważam, że on jest kluczowy w zrozumieniu tego, o czym nie wspomina się w liście do pogan. Czytamy: "A co do Prawa Mojżesza, to od najdawniejszych czasów w każdym mieście jest ono czytane w synagogach i wyjaśniane co szabat."
Czy nawracający się poganie mieli okazję/szansę aby zapoznać się z szerzej ukazaną wolą Bożą, niż to im przedstawiono w liście do nich posłanym po decyzji apostołów? Z zacytowanego wersetu 21 wynika, że mieli - i na to liczyli apostołowie, że w synagogach oni się mogą dowiedzieć o woli Bożej (tak to rozumiem, chyba, że błędnie), a jeśli tak, to i kwestia pokarmów czystych/nieczystych mogła być przedstawiona...

Przy okazji dzień szabatu jest wspomniany w tym wersecie, i nie czytamy: ale wy poganie nie chodźcie w szabat do synagogi...

Pewnie się nie zgodzicie ze mną- to wobec tego powiedzcie: co oznacza werset 21? Po co ta wzmianka o Mojżeszu w kontekście sprawy pogan?


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Dwuznaczne wersety

Postautor: magda » 27 sty 2016, 22:45

No nie pomyślałam o tym następnym wersecie, Czyli grzeszymy ile wlezie , potem się nawracamy Jezus za nasze grzechy umiera jesteśmy czysci i nas Bóg przyjmuje i teraz na poczatek mamy te wytycznie zeby sie wstrzymać od kilku rzeczy ale i poznać prawo bo jest dobre i Jezus go nie zniósł i mamy nakaz nie grzeszyć wiec mamy nakaz życ jak prawo uczy, wykonujac to co sie Bogu podoba, bedąc z góry zbawionym i robiąc to co w prawie i to co Bogu sie podoba juz nie pod przekleństwem kary za grzech ale pod łaska z miłości. Cyli jednak porzucic trzeba wszystko co Bogu sie nie podoba z salami wąłącznie. Muszę to przemysleć gruntownie.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Dwuznaczne wersety

Postautor: Samolub » 28 sty 2016, 00:17

KAAN pisze:Nie zniknie, bo zakon jest święty i dobry, ma swój zakres i czas obowiązywania. Dzisiaj zakon działa dla tych co nie są pod łaską, jeśli ktoś nie jest zbawionym z wiary podlega zakonowi. Zakon jest przewodnikiem do Chrystusa:

List do Galacjan 3:24 Tak więc zakon był naszym przewodnikiem do Chrystusa, abyśmy z wiary zostali usprawiedliwieni.

To działa i dzisiaj, zakon pokazuje moc i zło grzechu, wykazuje bezsilność człowieka w konfrontacji z grzechem i w ten sposób wskazuje na jedyny ratunek w Panu Jezusie. Zakon jest dobry:



:wink: :zwyciestwo:
Skąd to wiesz ? Uwierzyłeś w Pismo czy raczej zostałeś pouczony poprzez Ducha Świętego?
=D


magda pisze:wykonujac to co sie Bogu podoba, bedąc z góry zbawionym i robiąc to co w prawie i to co Bogu sie podoba juz nie pod przekleństwem kary za grzech ale pod łaska z miłości.


:wink: :zwyciestwo:
Też ciekawie napisane, zgadzam się :hihi:


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam

Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości