Ilu było Herodów?

Inne zagadnienia biblijne
Ufna
Posty: 73
Rejestracja: 07 mar 2016, 13:02
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Female
Kontaktowanie:

Ilu było Herodów?

Postautor: Ufna » 17 mar 2016, 19:27

Ostatnio podczas czytania Dziejów Apostolskich zwróciłam uwagę na jedną kwestię, może błahą, a jednak intrygującą. To ciekawe, że nie zauważyłam tego wcześniej, czytając ewangelie.

Na początku Ewangelii Mateusza czytamy o królu Herodzie, który panował w czasie, gdy Jezus urodził się w Betlejem (Mt 2, 1). W tym samym rozdziale widzimy także wzmiankę o jego śmierci, dzięki czemu Józef i Maria mogli powrócić do ziemi izraelskiej (Mt 2, 19-20).

Tymczasem w rozdziale 14-stym jest mowa o tetrarsze Herodzie, który poślubił swoją bratową, Heriodiadę, a później, z namową jej córki, zabija Jana Chrzciciela (Mt 14, 1-10). To już nie jest ten sam król Herod, lecz tetrarcha Galilei i Perei. Dopiero dzięki Wikipedii dowiedziałam się, że król Herod Wielki (ten, który umiera w 2 rozdziale Ewangelii Mateusza) jest ojcem Heroda Antypasa, tetrarchy z 14-go rozdziału.

Jak się okazuje, w drugim rozdziale Mateusza jest także wzmianka o Herodzie Archelausie, drugim synu Heroda Wielkiego, jego następcy (Mt 2, 22).

No dobra. Czyli mamy już trzech Herodów: Heroda Wielkiego, Heroda Antypasa i Heroda Archeleusa.
A kim jest ten Herod z dwunastego rozdziału Dziejów Apostolskich? Jest jasno napisane: "W owym czasie targnął się KRÓL Herod na niektórych członków zboru i począł ich gnębić." (Dz 12,1) A zatem, skoro był królem, prawdopodobnie chodziło o Heroda Archelausa? A może był jeszcze jakiś czwarty Herod? ;-)


Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Ilu było Herodów?

Postautor: Imperator » 17 mar 2016, 22:07

Herodow jest pieciu.

Herod the Great (37 B.C. – 4 B.C.) (Wielki), (Mateusza 2)
Herod Archelaus (23 B.C. – 18 A.D.), (Matthew 2:22)
Herod Antipas (20 B.C. – 29 A.D.), syn Heroda Wielkiego (Mateusza 14; Lukasza 3:1, Lukasza 23)
Herod Agrippa I (12 B.C. – 44 A.D.), wnuk Heroda Wielkiego (Dzieje 12)
Herod-Agrippa-II (27 A.D. – 100 A.D.), syn Heroda Agrippa I, (Dzieje 25—26)

Szesciu jesli liczyc Herod Phillip w Marka 6:17
Mk 6:17 bt5 "(17) Ten bowiem Herod kazał pochwycić Jana i związanego trzymał w więzieniu z powodu Herodiady, żony brata swego, Filipa, którą wziął za żonę."

Tu opisane po angielsku:
http://reasonabletheology.org/many-hero ... testament/
http://www.gotquestions.org/Herods.html


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Ufna
Posty: 73
Rejestracja: 07 mar 2016, 13:02
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Ilu było Herodów?

Postautor: Ufna » 18 mar 2016, 09:32

Brzmi to sensownie. Dziękuję za szczegółowe informacje. :)



Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości