Łk 16:19-31

Inne zagadnienia biblijne

Czy jest to opis rzeczywistości czy przypowieść??

Czy jest to przypowieść?
2
20%
czy jest to opis rzeczywistości?
6
60%
czy jest to opis symboliczny ?
2
20%
 
Liczba głosów: 10
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Łk 16:19-31

Postautor: KAAN » 29 paź 2017, 22:45

magda pisze:KAAN ja już jestem nawrócona i zbawiona z łaski .
Świetnie, cieszę się.
magda pisze:
KAAN pisze:Nic nie symbolizuje, tylko opisuje rzeczywistość.
\Czyli po śmierci leżysz na łonie literalonego Abrahama a niezbawieni są w miejscu męki tymczasowej czyli czyśćcu ??????
Właśnie dla takich słów mam watpliwości co do twojej wiary, kpiny z Abrahama i Biblii są nie na miejscu.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Łk 16:19-31

Postautor: magda » 29 paź 2017, 22:59

ja nie kpię tylko pisze właśnie literalnie jak to wygląda a wygląda właśnie tak jeśli to opis rzeczywistości, Niestety są to symbole i łono Abrahama i miejsce męki. Sam widzisz ze inaczej to nie ma sensu i wygląda na kpiny.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Łk 16:19-31

Postautor: KAAN » 29 paź 2017, 23:42

magda pisze:ja nie kpię tylko pisze właśnie literalnie jak to wygląda a wygląda właśnie tak jeśli to opis rzeczywistości, Niestety są to symbole i łono Abrahama i miejsce męki. Sam widzisz ze inaczej to nie ma sensu i wygląda na kpiny.
Nieprawda co piszesz, literalnie to możesz zrozumieć, że Łazarz jest w objęciach Abrahama, albo w bliskiej społeczności z Abrahamem, takie jest znaczenie lona Abrahamowego, to idiom nieprzetłumaczony z założeniem takim że czytelnik właściwie zrozumie oczywiste przesłanie. Ty przedstawiasz to w kpiarski sposób nie starając się zrozumieć właściwego przekazu. Miejsce męki jest opisane tak jak to wygląda z perspektywy Abrahama i znajomości przez Pana Jezusa odczuć bogacza. Abraham nie może wiedzieć o odczuciach bogacza, Pan Jezus może, bo jest Bogiem wszechmocnym i wszechwiedzącym.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Łk 16:19-31

Postautor: kontousunięte1 » 30 paź 2017, 09:17

Nie mogę zrozumieć skojarzenia, że mówimy o czyśćcu. Mnie to nigdy do głowy nie przyszło, podczas czytania tych wersetów. Sama idea katolickiego czyśćca jest zupełnie inna. Jak uczą katolicy, z czyśćca można wyjść (jak najbardziej). Tylko trzeba mieć forsiastych żyjących krewnych lub inne "miłosierne dusze", aby zapłacili za odpowiednie msze, trzeba/można kupić odpusty w intencji dusz "w czyśćcu cierpiących", można w tejże intencji iść na pielgrzymkę, praktykuje się "poświęcenie" konkretnej komunii tej intencji itd.itp. Gorzej mają ci, co biednych krewnych pozostawili na ziemi lub np.zostali tu heretycy protestanccy, którzy ani myślą płacić :mrgreen: :oops:
Omawiane fragmenty z Łk. absolutnie nie mają z czyśćcem nic wspólnego.
Nie widzę żadnej logiki w tym procederze wykupienia dusz, ale widocznie jestem niedoinformowana. W dodatku ciekawi mnie takie stwierdzenie katolików (wielokrotnie je słyszałam, ale nie łapię): trzeba się modlić za dusze w czyśćcu, BO ONE WIELE MOGĄ. Chciałabym wyjaśnienia od katolików w tej sprawie.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Łk 16:19-31

Postautor: KAAN » 30 paź 2017, 09:46

Masz racje kontousunięte1, historia bogacza i Łazarza nie ma nic wspólnego z czyśćcem, cierpienie upadłego nie kończy się z chwilą zniszcznia hadesu w jeziorze ognia, potem jest piekło (gehenna). Czyściec zakłada oczyszczenie z grzechów w czyśćcu i potem delikwent idzie do nieba.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Łk 16:19-31

Postautor: magda » 31 paź 2017, 18:30

A jednak ma duzo wspólnego z czyśćcem , moze nie wszystko ale jest tymczasowa ta męka bo będzie zmartwychwstanie na sąd i wtedy bolgacz wyjdzie z tego miejsca męki , które ty nazywasz hadesem , wszystko się kuoy nie trzyma jeśli to ma być opis rzeczywistości to od kiefy hades jest niejscem męki tymczasowej trwaającej do zmartwychstania , na sądzie mozna być uniewninionym , można mieć przebaczone wiec nie wiadomo jak będzie z Bogaczem , zmartwychwstanie wyjdzie z hadesu i np Bóg mu przebaczy. Bo sąd jest po to zeby nie tylko skazywać ale tez uniewunniać i tak się moze stać z Bogaczem

Mt 12:37 bw "Albowiem na podstawie słów twoich będziesz usprawiedliwiony i na podstawie słów twoich będziesz potępiony."

Skad wiesz co powie bogacz moze bardzo bedzie skruszony i przyjmie Jezusa . tego ie wiesz jak będzie osądzony na podstawie słów. Moze wcale nie bedzie juz w tym wicznym piekle wiecznej męce . a moze bedzie meczony raz w hadesie a raz w jeziorze ognia . KAAN to się wszystko nie trzyma kupy jeśli brać to literalnie . Wedłóg mnie łono Abrahama jest symbolem nieba , Abraham jest symbolem Boga , Piekło jest też symboliczne po to zeby uwydatnic nauke płynącą z tej przypowieści . Taka rzeczywistosć to jakis zart nie trzyma sie to kupy i przeczy nauce Biblijnej.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Sebek
Posty: 364
Rejestracja: 19 lut 2016, 21:31
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Pan Jezus jest moją drogą,prawdą i życiem.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Łk 16:19-31

Postautor: Sebek » 31 paź 2017, 19:30

magda pisze:
Mt 12:37 bw "Albowiem na podstawie słów twoich będziesz usprawiedliwiony i na podstawie słów twoich będziesz potępiony."

Skad wiesz co powie bogacz moze bardzo bedzie skruszony i przyjmie Jezusa . tego ie wiesz jak będzie osądzony na podstawie słów. Moze wcale nie bedzie juz w tym wicznym piekle wiecznej męce . a moze bedzie meczony raz w hadesie a raz w jeziorze ognia . KAAN to się wszystko nie trzyma kupy jeśli brać to literalnie . Wedłóg mnie łono Abrahama jest symbolem nieba , Abraham jest symbolem Boga , Piekło jest też symboliczne po to zeby uwydatnic nauke płynącą z tej przypowieści . Taka rzeczywistosć to jakis zart nie trzyma sie to kupy i przeczy nauce Biblijnej.


Werset wcześniej Mt 12:36 " Mówię wam natomiast: Z każdego bezużytecznego słowa, które ludzie wypowiedzą, zdadzą sprawę w dniu sadu"

Tu jest mowa o słowach i czynach za życia a nie po śmierci na sądzie.


Staraj się, abyś stanął przed Bogiem jako wypróbowany pracownik, który nie ma się czego wstydzić i który dobrze rozkłada słowo prawdy. II Tym 2:15
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Łk 16:19-31

Postautor: KAAN » 31 paź 2017, 21:01

magda pisze: KAAN to się wszystko nie trzyma kupy...
Tak, twoje pisanie nie trzyma się kupy.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Łk 16:19-31

Postautor: magda » 01 lis 2017, 22:39

Oj KAAN po comy sie kłucimy chcesz mieć piekło to go sobie miej, mnie sie nie trzyma kupy tymczasowa męka w hadesie , z przerwą na zmartwychwstanie i sąd ale spoko jak tak wolisz to miej sobie te męki i tymczasowe i wieczne , zbawienie i tak od tego nie zależy, mamy go złaski przez wierę i nie ma sie do spierać o rzeczy drugorzędne. Jezus nas zbawił i juz to jest najważniejszą rzeczą,


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Łk 16:19-31

Postautor: KAAN » 02 lis 2017, 00:07

magda pisze: ...i nie ma sie do spierać o rzeczy drugorzędne. Jezus nas zbawił i juz to jest najważniejszą rzeczą,
To nie są sprawy drugorzędne Magdo, jełsi podważasz jakiś fragment Słowa to otwierasz furtkę do kwestionowania innych fragmentów i całej Biblii. Tak postąpił Augustyn wiele wieków temu, na początku chrześcijaństwa wprowadzając fałszywe doktryny oparte o zmianę rozumienia Biblii, alegoryzowanie tego co jest faktem, zmianie znaczenia podstawowych pojęć. Z tego wzięły się prawie wszystkie herezje katolicyzmu, części denominacji protestanckich i wielu kierunków pseudo chrześcijańskich. Filozofia, fałszywi prorocy stali się podwaliną fałszywych kierunków myślenia. To trzeba porzucić Magdo by mieć pokój z Bogiem. Pan Bóg nie da się z siebie naśmiewać, każdego kto niszczy autorytet Słowa i samego Boga tego zniczy Pan.
Bardzo ważne jest przesłanie od czego nas zbawił Pan Jezus, bo fałszywa informacja o tym obraża i poniża Pana Jezusa.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Łk 16:19-31

Postautor: magda » 03 lis 2017, 23:47

ja nie podwazam słowa Bożego a tylko jego katolicką interpretację. Przemyslę sorawę ale taka mam nichęć do katlickich nauk ze mi trudno na takie cos się zgodzić.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."

Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości