Czy chrześcijanie będą sądzeni?

Inne zagadnienia biblijne
juliusz2017
Posty: 41
Rejestracja: 09 wrz 2017, 19:43
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Czy chrześcijanie będą sądzeni?

Postautor: juliusz2017 » 30 mar 2018, 12:17

W wielu protestanckich opracowaniach przewija się myśl, jakoby chrześcijanie nie
podlegali sądowi Boga. Jaka jest wasza opinia?


Awatar użytkownika
Kitka
Posty: 2035
Rejestracja: 29 sie 2012, 13:43
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Czy chrześcijanie będą sądzeni?

Postautor: Kitka » 30 mar 2018, 12:34

Podlegają sądowi.
Pytanie tylko - jakiemu?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy chrześcijanie będą sądzeni?

Postautor: KAAN » 30 mar 2018, 16:45

juliusz2017 pisze:W wielu protestanckich opracowaniach przewija się myśl, jakoby chrześcijanie nie
podlegali sądowi Boga. Jaka jest wasza opinia?
Możemy opierać się tylko o opinię Słowa Bożego, które mówi że każdy wierzący będzie sądzony przez Pana Jezusa na sądzie zwanym bematos w odróżnieniu do sądu ostatecznego określanego słowem greckim krimo. Sąd bematos polega na sądzeniu podobnym do zawodów sportowych, gdzie sędzia rozdziela nagrody a nie wymierza kary.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
juliusz2017
Posty: 41
Rejestracja: 09 wrz 2017, 19:43
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy chrześcijanie będą sądzeni?

Postautor: juliusz2017 » 30 mar 2018, 17:11

KAAN pisze:
juliusz2017 pisze:W wielu protestanckich opracowaniach przewija się myśl, jakoby chrześcijanie nie
podlegali sądowi Boga. Jaka jest wasza opinia?
Możemy opierać się tylko o opinię Słowa Bożego, które mówi że każdy wierzący będzie sądzony przez Pana Jezusa na sądzie zwanym bematos w odróżnieniu do sądu ostatecznego określanego słowem greckim krimo. Sąd bematos polega na sądzeniu podobnym do zawodów sportowych, gdzie sędzia rozdziela nagrody a nie wymierza kary.


Proszę o uzasadnienie Twojej egzegezy w oparciu o Biblię.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy chrześcijanie będą sądzeni?

Postautor: KAAN » 30 mar 2018, 20:38

juliusz2017 pisze:
KAAN pisze:
juliusz2017 pisze:W wielu protestanckich opracowaniach przewija się myśl, jakoby chrześcijanie nie
podlegali sądowi Boga. Jaka jest wasza opinia?
Możemy opierać się tylko o opinię Słowa Bożego, które mówi że każdy wierzący będzie sądzony przez Pana Jezusa na sądzie zwanym bematos w odróżnieniu do sądu ostatecznego określanego słowem greckim krimo. Sąd bematos polega na sądzeniu podobnym do zawodów sportowych, gdzie sędzia rozdziela nagrody a nie wymierza kary.
Proszę o uzasadnienie Twojej egzegezy w oparciu o Biblię.


II List do Koryntian 5:10 Albowiem my wszyscy musimy stanąć przed sądem (βῆμα - krzesło sędziego zawodów olimpijskich) Chrystusowym, aby każdy odebrał zapłatę za uczynki swoje, dokonane w ciele, dobre czy złe.

Obj 20:12  I zobaczyłem umarłych, wielkich i małych, stojących przed Bogiem, i otwarto księgi. Otwarto też inną księgę, księgę życia. I osądzeni (κρίνω - sąd wyznaczający karę) zostali umarli według tego, co było napisane w księgach, to znaczy według ich uczynków. 


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
ZbiMacz
Posty: 382
Rejestracja: 07 lis 2016, 22:20
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
O mnie: "Wiara tedy jest ze słuchania, a słuchanie przez Słowo Chrystusowe." BW - List św. Pawła do Rzymian 10 10:17
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy chrześcijanie będą sądzeni?

Postautor: ZbiMacz » 30 mar 2018, 22:29

KAAN pisze:
juliusz2017 pisze:W wielu protestanckich opracowaniach przewija się myśl, jakoby chrześcijanie nie
podlegali sądowi Boga. Jaka jest wasza opinia?
Możemy opierać się tylko o opinię Słowa Bożego, które mówi że każdy wierzący będzie sądzony przez Pana Jezusa na sądzie zwanym bematos w odróżnieniu do sądu ostatecznego określanego słowem greckim krimo. Sąd bematos polega na sądzeniu podobnym do zawodów sportowych, gdzie sędzia rozdziela nagrody a nie wymierza kary.

A jak rozumieć słowa z Jana 3:18Kto wierzy w niego, nie będzie sądzony; kto zaś nie wierzy, już jest osądzony dlatego, że nie uwierzył w imię jednorodzonego Syna Bożego.?


"Bo wszystko, co się narodziło z Boga, zwycięża świat, a zwycięstwo, które zwyciężyło świat, to wiara nasza." BW - 1 List św. Jana 5 5:4
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy chrześcijanie będą sądzeni?

Postautor: KAAN » 31 mar 2018, 20:25

ZbiMacz pisze:
KAAN pisze:
juliusz2017 pisze:W wielu protestanckich opracowaniach przewija się myśl, jakoby chrześcijanie nie
podlegali sądowi Boga. Jaka jest wasza opinia?
Możemy opierać się tylko o opinię Słowa Bożego, które mówi że każdy wierzący będzie sądzony przez Pana Jezusa na sądzie zwanym bematos w odróżnieniu do sądu ostatecznego określanego słowem greckim krimo. Sąd bematos polega na sądzeniu podobnym do zawodów sportowych, gdzie sędzia rozdziela nagrody a nie wymierza kary.

A jak rozumieć słowa z Jana 3:18Kto wierzy w niego, nie będzie sądzony; kto zaś nie wierzy, już jest osądzony dlatego, że nie uwierzył w imię jednorodzonego Syna Bożego.?
Ten werset odnosi się do sądu ostatecznego (krimo), żaden ze zbawionych nie będzie sądzony na sądzie ostatecznym, na tym sądzie staną wszyscy potępieni.
Mam pewne wątpliwości czy niektórzy z potępionych nie będą wcześniej osądzeni bo:

Mat 25:41 Wtedy powie i tym po lewicy: Idźcie precz ode mnie, przeklęci, w ogień wieczny, zgotowany diabłu i jego aniołom.

A to jest czas sądu nad narodami na koniec wielkiego ucisku.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
ZbiMacz
Posty: 382
Rejestracja: 07 lis 2016, 22:20
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
O mnie: "Wiara tedy jest ze słuchania, a słuchanie przez Słowo Chrystusowe." BW - List św. Pawła do Rzymian 10 10:17
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy chrześcijanie będą sądzeni?

Postautor: ZbiMacz » 02 kwie 2018, 12:27

KAAN pisze:
ZbiMacz pisze:
KAAN pisze:Możemy opierać się tylko o opinię Słowa Bożego, które mówi że każdy wierzący będzie sądzony przez Pana Jezusa na sądzie zwanym bematos w odróżnieniu do sądu ostatecznego określanego słowem greckim krimo. Sąd bematos polega na sądzeniu podobnym do zawodów sportowych, gdzie sędzia rozdziela nagrody a nie wymierza kary.

A jak rozumieć słowa z Jana 3:18Kto wierzy w niego, nie będzie sądzony; kto zaś nie wierzy, już jest osądzony dlatego, że nie uwierzył w imię jednorodzonego Syna Bożego.?
Ten werset odnosi się do sądu ostatecznego (krimo), żaden ze zbawionych nie będzie sądzony na sądzie ostatecznym, na tym sądzie staną wszyscy potępieni.
Mam pewne wątpliwości czy niektórzy z potępionych nie będą wcześniej osądzeni bo:

Mat 25:41 Wtedy powie i tym po lewicy: Idźcie precz ode mnie, przeklęci, w ogień wieczny, zgotowany diabłu i jego aniołom.

A to jest czas sądu nad narodami na koniec wielkiego ucisku.


Podwójny sąd jest przyczyną wielu nieporozumień a w przypadku krk podstawą do nauki o czyśćcu. Ja uważam że uczynki są świadectwem wiary ale ich sprawcą jest Bóg i nie mogę ich sobie przypisywać. Dowodzą tylko Bożej obecności w moim duchu oraz nowego narodzenia i otrzymania Ducha Świętego a przyczyną wszystkiego jest wiara zaś zbawienie nie może wynikać z tego co Bóg zrobił przez moją wiarę i moją osobę.
2:9Nie z uczynków, aby się kto nie chlubił.
2:10Jego bowiem dziełem jesteśmy, stworzeni w Chrystusie Jezusie do dobrych uczynków, do których przeznaczył nas Bóg, abyśmy w nich chodzili.

Innymi słowy po nawróceniu Duch Święty pobudza mnie do działania a mając świadomość że jestem Dzieckiem Bożym także czuję się zobowiązany do czynienia wszystkiego co godne Dziecka Bożego i co może przynieść Bogu a nie mnie chwałę.
Na pierwszym sądzie faktycznie Chrystus sprawdzi na ile byłem mu wierny i na ile podawałem się/byłem otwarty na Jego działanie oraz dawałem się prowadzić i wypełniałem wolę Bożą. W ogniu Bożej sprawiedliwości spłonie wszystko co było w moim życiu marne i grzeszne, jak jest napisane:
3:10Według łaski Bożej, która mi jest dana, jako mądry budowniczy założyłem fundament, a inny na nim buduje. Każdy zaś niechaj baczy, jak na nim buduje.
3:11Albowiem fundamentu innego nikt nie może założyć oprócz tego, który jest założony, a którym jest Jezus Chrystus.
3:12A czy ktoś na tym fundamencie wznosi budowę ze złota, srebra, drogich kamieni, z drzewa, siana, słomy,
3:13To wyjdzie na jaw w jego dziele; dzień sądny bowiem to pokaże, gdyż w ogniu się objawi, a jakie jest dzieło każdego, wypróbuje ogień.
3:14Jeśli czyjeś dzieło, zbudowane na tym fundamencie, się ostoi, ten zapłatę odbierze;
3:15Jeśli czyjeś dzieło spłonie, ten szkodę poniesie, lecz on sam zbawiony będzie, tak jednak, jak przez ogień.

Bynajmniej pokładam nadzieje i zaufanie w obietnicach danych nam przez Chrystusa a nie w tym co uda mi się uczynić, gdyż nikt nie jest wstanie dojść w procesie uświęcania tak daleko iż doścignie samego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa gdyż skutki grzechu pierworodnego będziemy odczuwać do końca życia i one plus życie w grzesznym, zepsutym świecie skutecznie utrudniają w pełni się uświęcić.
Ps. Czasami też się zastanawiam czy jeśli chcę zrobić coś dobrego sam z siebie, a nie z woli Bożej to czy moje intencje i motywacje są zawsze właściwe. Tylko Bóg zna moje serce i stąd ludzkie uczynki są niczym, stąd lepiej poddać się woli Bożej i niech Duch Święty nas prowadzi!


"Bo wszystko, co się narodziło z Boga, zwycięża świat, a zwycięstwo, które zwyciężyło świat, to wiara nasza." BW - 1 List św. Jana 5 5:4
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy chrześcijanie będą sądzeni?

Postautor: KAAN » 03 kwie 2018, 11:06

ZbiMacz pisze:Ps. Czasami też się zastanawiam czy jeśli chcę zrobić coś dobrego sam z siebie, a nie z woli Bożej to czy moje intencje i motywacje są zawsze właściwe.
A jak poznajesz, że to co chcesz zrobić jest od ciebie a nie jest podszeptem Ducha? :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
ZbiMacz
Posty: 382
Rejestracja: 07 lis 2016, 22:20
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
O mnie: "Wiara tedy jest ze słuchania, a słuchanie przez Słowo Chrystusowe." BW - List św. Pawła do Rzymian 10 10:17
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy chrześcijanie będą sądzeni?

Postautor: ZbiMacz » 03 kwie 2018, 11:56

KAAN pisze:
ZbiMacz pisze:Ps. Czasami też się zastanawiam czy jeśli chcę zrobić coś dobrego sam z siebie, a nie z woli Bożej to czy moje intencje i motywacje są zawsze właściwe.
A jak poznajesz, że to co chcesz zrobić jest od ciebie a nie jest podszeptem Ducha? :)

Powiedzmy że są sytuacje gdzie nie mam wątpliwości a są też takie że nic wiem, jak np.pomogłem dziewczynie w Biedronce, bo się męczyła z półką od regału albo jakiejś kobiecie otworzyć drzwi w aucie bo albo zamek przymarzł albo miała uszkodzony, czy komuś przypadkiem w nocy pomogłem wypchnąć auto (nikt mnie nie prosił). Oczywiście nie wiem jaki miał w tym momencie Bóg cel, ale dobrze jest jak właściwego człowieka postawi we właściwym miejscu. Dlatego lepiej się nad tym nie zastanawiać ile mogę zrobić i ile mogę "zarobić" u Boga, bo jestem dla Boga i niech prowadzi mnie tam gdzie chce. On wie co umiem i do czego się nadaję. Ufam mu!


"Bo wszystko, co się narodziło z Boga, zwycięża świat, a zwycięstwo, które zwyciężyło świat, to wiara nasza." BW - 1 List św. Jana 5 5:4
ZbiMacz
Posty: 382
Rejestracja: 07 lis 2016, 22:20
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
O mnie: "Wiara tedy jest ze słuchania, a słuchanie przez Słowo Chrystusowe." BW - List św. Pawła do Rzymian 10 10:17
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy chrześcijanie będą sądzeni?

Postautor: ZbiMacz » 04 kwie 2018, 06:56

KAAN pisze:
juliusz2017 pisze:
KAAN pisze:Możemy opierać się tylko o opinię Słowa Bożego, które mówi że każdy wierzący będzie sądzony przez Pana Jezusa na sądzie zwanym bematos w odróżnieniu do sądu ostatecznego określanego słowem greckim krimo. Sąd bematos polega na sądzeniu podobnym do zawodów sportowych, gdzie sędzia rozdziela nagrody a nie wymierza kary.
Proszę o uzasadnienie Twojej egzegezy w oparciu o Biblię.


II List do Koryntian 5:10 Albowiem my wszyscy musimy stanąć przed sądem (βῆμα - krzesło sędziego zawodów olimpijskich) Chrystusowym, aby każdy odebrał zapłatę za uczynki swoje, dokonane w ciele, dobre czy złe.

Obj 20:12  I zobaczyłem umarłych, wielkich i małych, stojących przed Bogiem, i otwarto księgi. Otwarto też inną księgę, księgę życia. I osądzeni (κρίνω - sąd wyznaczający karę) zostali umarli według tego, co było napisane w księgach, to znaczy według ich uczynków. 

Kaan, mam jeszcze pytanie precyzyjne odnośnie pierwszego sądu. Co będzie nagrodą za dobre uczynki? Biblia wspomina o wieńcach albo koronach, czy o to chodzi?
Kolejna rzecz, jak właściwie interpretować przypowieść o talentach w kontekście tych dwóch sądów. Jeśli jest w niej mowa o betamos to dlaczego ostatni werset sugeruje karę: 30 A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz - w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów".?


"Bo wszystko, co się narodziło z Boga, zwycięża świat, a zwycięstwo, które zwyciężyło świat, to wiara nasza." BW - 1 List św. Jana 5 5:4
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy chrześcijanie będą sądzeni?

Postautor: KAAN » 04 kwie 2018, 10:01

ZbiMacz pisze:
KAAN pisze:
juliusz2017 pisze:Proszę o uzasadnienie Twojej egzegezy w oparciu o Biblię.


II List do Koryntian 5:10 Albowiem my wszyscy musimy stanąć przed sądem (βῆμα - krzesło sędziego zawodów olimpijskich) Chrystusowym, aby każdy odebrał zapłatę za uczynki swoje, dokonane w ciele, dobre czy złe.

Obj 20:12  I zobaczyłem umarłych, wielkich i małych, stojących przed Bogiem, i otwarto księgi. Otwarto też inną księgę, księgę życia. I osądzeni (κρίνω - sąd wyznaczający karę) zostali umarli według tego, co było napisane w księgach, to znaczy według ich uczynków. 

Kaan, mam jeszcze pytanie precyzyjne odnośnie pierwszego sądu. Co będzie nagrodą za dobre uczynki? Biblia wspomina o wieńcach albo koronach, czy o to chodzi?
Dokładnie tak, jestem przekonany, że te wieńce i korony mają swoje znaczenie symboliczne i mogą oznaczać jakieś miejsce - stanowisko związane z królowaniem wraz z Chrystusem. Oczywiście nie wiadomo co to dokładnie oznacza, bo Słowo Boże o tym nie mówi, jednak dzisiaj w niebie istnieje hierarchia istot i są anielscy książęta, zwierzchności, panowania itd. Sądzę, ze świat duchowy i ten świat po nowym stworzeniu będą w jakiś sposób zorganizowanie i zhierarchizowane, ale to tylko moje domysły, nie przyjmuj ich za doktrynę.
ZbiMacz pisze:Kolejna rzecz, jak właściwie interpretować przypowieść o talentach w kontekście tych dwóch sądów. Jeśli jest w niej mowa o betamos to dlaczego ostatni werset sugeruje karę: 30 A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz - w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów".?
To jest przypowieść o Izraelu, konkretniej o tych co odpowiadali za służbę duchową. Pan Jezus mówił o sposobie rozporządzenia skarbami Bożych obietnic; ten wyrzucony sługa otrzymał skarb który miał pomnożyć, czyli ten skarb obietnic powinien zafunkcjonować w sercach innych ludzi, a w kontekście NT żydzi powinni rozmnożyć dar Boży wierząc Panu Jezusowi i zwrócić uwagę ludzi, że Pan Jezus jest obiecanym Mesjaszem. Wielu to zrobiło bo NT daje świadectwo że wielu Żydów uwierzyło i potem byli członkami pierwszego Kościoła, oni rozmnożyli talenty.
Kontekstem jest cały rozdział 24 i 25, mówi on o czasach ostatnich które zaczęły się w NT, a zostaną dokończone tuż przed przyjściem Pańskim. Podobna wymowa jest w przypowieści o pannach, sługach, o owcach i kozłach. Te wszystkie przypowieści mówią o tym samym - o upadku części Izraela i gorliwym trwaniu resztki przy Panu Bogu co będzie miało swoje konsekwencja na sądzie w czasie przyjścia Pana. To ze jest to przesłanie bardzo "żydowskie", pokazuje sąd nad owcami i kozłami, gdzie nie ma Kościoła, a kryterium sądzenia będzie stosunek do " braci" Pana Jezusa czyli Żydów którzy uwierzyli w czasie końca, Pan Jezus był Żydem z domu Dawida.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
ZbiMacz
Posty: 382
Rejestracja: 07 lis 2016, 22:20
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
O mnie: "Wiara tedy jest ze słuchania, a słuchanie przez Słowo Chrystusowe." BW - List św. Pawła do Rzymian 10 10:17
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy chrześcijanie będą sądzeni?

Postautor: ZbiMacz » 04 kwie 2018, 11:02

KAAN pisze:To jest przypowieść o Izraelu, konkretniej o tych co odpowiadali za służbę duchową. Pan Jezus mówił o sposobie rozporządzenia skarbami Bożych obietnic; ten wyrzucony sługa otrzymał skarb który miał pomnożyć, czyli ten skarb obietnic powinien zafunkcjonować w sercach innych ludzi, a w kontekście NT żydzi powinni rozmnożyć dar Boży wierząc Panu Jezusowi i zwrócić uwagę ludzi, że Pan Jezus jest obiecanym Mesjaszem. Wielu to zrobiło bo NT daje świadectwo że wielu Żydów uwierzyło i potem byli członkami pierwszego Kościoła, oni rozmnożyli talenty.

To dobrze mi podpowiadał Duch Święty to że to przypowieść do Żydów a kłócił się ze mną jeden katolik że to przypowieść o dobrych uczynkach które trzeba pomnażać aby zasłużyć na zabawienie. Sama wiara mu nie wystarczyła gdyż widział się wtedy jako sługa nieużyteczny.
Uważam też jeśli dobrze będziemy czynić ale motywacją nie będzie miłość do Boga i Chrystusa, tylko np chęć zyskania tej nagrody w niebie to też guzik dostaniemy, dlatego lepiej poddać się Bożemu prowadzeniu i być Bożym narzędziem.
Przypowieść tą, raz miałem takie olśnienie, można przenieść na grunt otrzymanej od Boga łaski przyjęcia i zrozumienia Ewangelii a którą powinniśmy nieść i ukazywać innym ludziom aby inni mogli się nawrócić i uwierzyć.


"Bo wszystko, co się narodziło z Boga, zwycięża świat, a zwycięstwo, które zwyciężyło świat, to wiara nasza." BW - 1 List św. Jana 5 5:4

Wróć do „Biblistyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości