Muzułmanie a tzw "tradycyjni" chrzescijanie

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Muzułmanie a tzw "tradycyjni" chrzescijanie

Postautor: Pankracy » 17 mar 2021, 08:19

Pomijając oczywiście zasadnicze kwestie teologiczne z podejściem do natury Jezusa na czele. Jak wyjaśnić to że w wymiarze "zewnętrznym" muzułmanie są bardziej bliscy modelowi biblijnemu aniżeli "tradycyjne" kościoły chrześcijańskie (tzn katolicy, cerkiew, anglikanie, luteranie itd)

Nie ma w islamie żadnych ludzkich obrzędów typu pierwsza komunia, bierzmowanie, konfirmacja itp. Żeby zostać muzułmaninem wystarczy wyznanie wiary.

Muzułmanie kategorycznie odrzucają wszelakie przejawy kultu wobec innych osób niż Bóg. A przecież też mają u siebie Marię, proroków, i oczywiście swoich bohaterów jak towarzysze Mahometa. Mimo to oddawania im jakiejkolwiek czci jest zakazane.

Odrzucają też muzułmanie jakiekolwiek religijne obrazy, figury, w meczetach nigdy czegoś takiego nie ujrzymy

Brak jakiejś szczególnej kasty - Imamowie są przecież zwykłymi muzułmanami wybranymi do przewodzenia meczetem.

Meczet nie jesteś "świątynią", Allah nie mieszka w meczecie. Można modlić się w domu, na dworzu, nie trzeba koniecznie w meczecie.

Oczywiscie pomijam kwestie jak już mówiłem teologiczne i przeinaczenia Biblii przez Mahometa. Chodzi wyłącznie o kwestie które studiując Biblie wydają się być oczywiste a wielu chrześcijan je przeinaczyło.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Muzułmanie a tzw "tradycyjni" chrzescijanie

Postautor: KAAN » 17 mar 2021, 08:34

To są tylko pozornie "bliskość modelowi biblijnemu", to całkowicie różna mentalność i bałwochwalstwo. Allach to nie ten sam Bóg co chrześcijan, Nasz Bóg ma Syna, a Allah nie. Nasz Bóg jest miłującym a ich nie, mamy zbawienie w naszym Bogu o w Allahu nie ma zbawienia, jest sąd. Nie da się oderwać myślenia od ich życia. To że nie ma figur w meczecie o niczym nie świadczy w kwestii bałwochwalstwa. Wychwalając i modląc się do Allaha popełniają bałwochwalstwo, to nie jest Bóg objawiony w Biblii.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Muzułmanie a tzw "tradycyjni" chrzescijanie

Postautor: Pankracy » 17 mar 2021, 08:42

Tego nie neguję. Tylko zastanawia mnie jak to możliwe że niektorzy "chrześcijanie" tak daleko się zapędzili że przegonili nawet pogan. Bo nie wiem jak można do nich dotrzeć kiedy czesc "chrzescijan" daje taki obraz i swiadectwo. Kiedy muzulmanie przypisuja calemu chrzescijanstwu oddawanie czci obrazkom, maryjkom itp


Jurodiwyj
Posty: 10
Rejestracja: 11 kwie 2021, 18:33
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Muzułmanie a tzw "tradycyjni" chrzescijanie

Postautor: Jurodiwyj » 11 kwie 2021, 19:16

Islam to zmiksowany judaizm z chrześcijaństwem i wierzeniami arabskimi. Muhammad nie chciał tworzyć nowej religii. Uważał się za kontynuatora czy reformatora linii abrahamowej. W biografii jest więcej wzmianek o Żydach z którymi przyszło mu żyć niż o chrześcijanach. Zapewne dlatego przejął od nich ścisły monoteizm, zakaz tworzenia wizerunków, obrzezanie, zakaz jedzenia wieprzowiny, itd. Dlatego sądzę islamowi bliżej do judaizmu niż chrześcijaństwa.


toronto blessing
Posty: 91
Rejestracja: 03 mar 2020, 16:23
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
O mnie: Joela 3,1-5
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Muzułmanie a tzw "tradycyjni" chrzescijanie

Postautor: toronto blessing » 12 kwie 2021, 00:00

Bliżej do judaizmu bo jest prawo i sąd,w chrzescijaństwie są przykazania i łaska.
Niemniej jednak ja jako ktoś kto był w państwie islamskim 1 rok mogę powiedzieć że my chrześcijanie żyjąc w kraju katolickim mamy życie jak w bajce w porównaniu z chrześcijanami żyjącymi w państwie islamskim.
Brak obrazów i innych rzeczy w islamie które w niektórych religiach chrześcijańskich wydają się nieprawidłowe to tylko pewne rzeczy zewnętrzne.Jednak życie w islamie na poziomie społecznym,duchowym i kulturalnym jest na zupełnie innym niższym poziomie.
U nas w religii katolickiej która jest martwa duchowo są jednak nauki o tym żeby kierować się sumieniem,wybaczać i powtarza się wiele prawd biblijnych które może nie funkcjonują na poziomie objawienia,ale sprawiaja że pewne zachowania są nie do przyjęcia.
Jakie zachowania ? Podam przykład.
Kiedyś oglądając w hotelu w Turcji telewizje zatrzymałem się na jakimś miejscowym kanale gdzie leciał jakiś film,i była scena kłótni czy też nieporozumienia pomiędzy starcem ok 70 lat a kobietą ok 40 lat,kobieta w pewnym momencie odeszła ale dziadek ją dogonił przewrócił i ją skopał,kobieta leżała a ten stary ją kopał w brzuch jak sie kopią kibole.Normalnie zbaraniałem jak to zobaczyłem,bo to był film fabularny, a jak żyje czegoś takiego nie widziałem.
A takich historii mam kilka,u nas też się zdarza że ktoś sie zachowa niewłaściwie w stosunku do drugiej osoby,lecz tam jak zobaczysz pewne zachowania to szczęka opada, bo to będzie coś czego u nas nie zobaczysz.


Zaiste, nie czyni Wszechmogący Pan nic, jeżeli nie objawił swojego planu swoim sługom, prorokom.

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości