O tym co pisze i mówi Islam (liberalny)

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
koleżanka
Posty: 2213
Rejestracja: 04 cze 2009, 12:06
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
O mnie: Jezus mym Panem!
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: koleżanka » 26 mar 2015, 19:10

Świetny artykuł, mogę go wkleić na mój FB??


5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,1 Tym 2.5
„Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.” (Księga Jeremiasza 29;11)
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 26 mar 2015, 19:23

koleżanka pisze:Świetny artykuł, mogę go wkleić na mój FB??

Jest bardzo niepoukładany, bo jest odpowiedzią na inny artykuł... Ale jeżeli chcesz, to możesz. :D


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
koleżanka
Posty: 2213
Rejestracja: 04 cze 2009, 12:06
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
O mnie: Jezus mym Panem!
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: koleżanka » 26 mar 2015, 19:27

Dragonar pisze:
koleżanka pisze:Świetny artykuł, mogę go wkleić na mój FB??

Jest bardzo niepoukładany, bo jest odpowiedzią na inny artykuł... Ale jeżeli chcesz, to możesz. :D


Super, oczywiście podam twój nick, bo ja tak nie potrafię pisać.

Dalsze kwiatki:

"Czy DUSZA jest to częścia ciała fizycznego czy tez nieistotna jego cecha ? Czy jest istota wysyłana w celu zamieszkania w ciele fizycznym ? Czy jest niezależna istota sama w sobie ? Czy'nafs' to jest to samo co 'ruh' (dusza) ? Ostatecznie , co sie dzieje z dusza podczas smierci ? Czy ogranicza się do ciała i jego grobu ? Jesli nie, czy jest wolna aby poruszac sie w niewidzialnym swiecie i na ziemi ?
Odnosnie tych zagadnien czołowi teologowie różnych sekt przedstawili wiele sprzecznych opinii. Jednak w tym opracowaniu skupie sie na pawidlowym poglądzie (przyp.tlumaczki).
Poprawny poglad jest oparty na wersach z Koranu i autentycznej Sunnie.
Poprawna opinia :
Za najbardziej poprawna opinie dotyczaca nafs i ruh uznaje sie ta, ktora przedstawil Ibn al-Qayyim, ktora jest potwierdzona przez Ibn Abdul-Izz al-Hanafi w swoim komentarzu na temat al-'Aqeedat at-Tahâwiyyah. Bazuja swoje pozycje na roznych wersach Koranicznych i tradycji Proroka (pokoj z nim) jak i rowniez na logicznym i racjonalnym mysleniu. Wedlug nich,czlowiek sklada sie z duszy i ciala połączonych ze soba. Dusza jest istota, ktora rozni sie od fizycznego, namacalnego ciala. Jest to wyższy typ światła (lub światło podobny byt itp.) jest, zywy i poruszajacy sie , przenika przez kończyny, przepływa przez nie jak woda krążaca poprzez płatki róży, jak olej krazacy poprzez oliwki i jak ogień krąży poprzez żarzące się węgle. Mozna rozsądnie dostrzec dusze wypelniajaca i zajmujaca cialo,jej forme,choć nie-fizyczna, jest formowana w kształt ciała [ opis duszy jako swiatla,sposob w jaki wypelnia cialo, jak i jej ksztalt nie sa udowodnione Koranem i Sunna ,opisy te sa konkluzja oparta na rozumieniu dostepnych 'dowodow' ].
Dusza bedzie przenikac nasze fizyczne cialo i konczyny i w dalszym ciągu bedzie wpływać na jego (ciala) zmysły, ruch i bedzie tak długo, jak kończyny te beda zdrowe . Jednakze, jesli nie sa zdrowe [ wypadek czy choroby moga zaklucic harmonie ciala fizycznego i doprowadzic do jego smierci ,wtedy dusza opuszca cialo, nie zawsze jednak musza miec miejsce fizyczne zaburzenia aby nastapila smierc ] i nie akceptuja sil uchwalonych na nie przez dusze,opuszcza ona cialo i wchodzi do swiata duchowego.
Dowody z Koranu :
Pewne okoliczności dotyczace ludzkiej duszy są wymienione w różnych miejscach w Koranie. Dwa przyklady :
" Bóg zabiera dusze w chwili śmierci;
wzywa także te, które nie umarły, tylko są we śnie.
On zatrzymuje te, których śmierć zdecydował,
a odsyła inne do wyznaczonego terminu.
Zaprawdę, w tym są znaki dla ludzi,
którzy się zastanawiają! (Sûrah az-Zumar 39:42)
W tym wersie jest mowa o tym,ze sa tylko dwa momenty, w ktorych Allah zabiera dusze : podczas smierci i podczas snu [ oddzielenie duszy od ciala podczas snu jest tymczasowe natomiast podczas smierci jest trwale ]. Kiedy czlowiek spi, Allah oddziela dusze od ciala. Jesli zostala przeznaczona mu smierc, oddzielenie staje sie trwale i cialo przestaje funkcjonowac. Zas co sie tyczy tego, ktoremu smierc w tym momencie nie byla przeznaczona, dusza oddzielona podczas snu powraca do swego ciala podczas przebudzenia się. Jednakze, dusza ktorej przeznaczone jest umrzec nie musi koniecznie byc 'wzieta' podczas snu,moze to sie wydarzyc rowniez w innym czasie :
Gdybyś mógł widzieć
niesprawiedliwych przebywających
w otchłaniach śmierci
i aniołów z wyciągniętymi rękami:
"Wyprowadźcie wasze dusze!
Dzisiaj otrzymacie zapłatę
- karę poniżenia - (Sûrah al-An'âm, 6:93)
Widzimy tu,iz smierc jest bolesna dla niewierzacych. Mimo,ze jest im nakazane poddac swe dusze aniolom, nie chcą ; dlatego, dusza zostaje zmuszona. Zwrot"akhrijû anfusakum" uzyty w tym wersie doslownie oznacza 'wydalenie lub wypchnąć wasze dusze' wskazując, że dusza staje się podmiotem niezależnym od ciała fizycznego.
Dowody z Sunny:
Sunnah obfituje w opisy stanu i charakteru ludzkiej duszy. Hadisy te uzasadnienia pogląd przez rzetelnych uczonych ahl as-sunnah. Przyklad fizycznej i psychicznej kary jaka oczekuje niewierzacych jest opisana w tej czesci dlugiego , autentycznego hadisu :
"Aniol Smierci mowi : 'O wy niegodziwe dusze, wyjdzcie do gniewu i oburzenia Waszego Pana'. Dusza w ciele niewierzacego jest przepelniona strachem [i nie chce wyjsc] po czym Aniol Smierci gwałtownie wyciąga ja (...) rozdzierając przy tym tętnice i nerwy. "
Zostalo rowniez zrelacjonowane w autenycznym hadisie :
Umm Salamah zrelacjonowala :"Wyslannik Allah (pokoj z nim) wszedl na Abu Salamah [ jego zwłoki ], ktorego oczy byly szeroko otwarte.Prorok (pokoj z nim)zamknal powieki i powiedzial, 'Kiedy ruh[dusza] jest wyciagana, wzrok sledzi ja [ patrzy jak sie wznosi ] [ Ahmad i Muslim ]
Hadisy te wskazuja na dwa sposoby, ze dusza ma w rzeczywistosci forme. Po pierwsze aby cos zostalo uchwycone i wyciagniete musi posiadac ksztalt. Po drugie, oczy moga zauwazyc jedynie cos co posiada forme [ Qurtubi w swoim tafsirze potwierdza,ze dusza posiada ksztalt ].
W innej narracji Prorok (pokoj z nim) jak'wychodzi' z ciala dusza wierzacego :
"Aniol Smierci przychodzi do wierzacego [ umierajacego ] ,siada na jego glowie i mowi : 'O dobra duszo, wyjdz i przyjmij przebaczenie i zadowolenie Twego Pana.'Wtedy dusza odlatuje bez wysiłku, tak jak woda płynie z ust [ z Waterskin ]."
W tym samym hadisie zostalo zrelacjonowane, ze kiedy dusza jest przenoszona po niebie, aniolowie pytaja,'Kto to jest ?' Pytanie to potwierdza istnienie duszy odrębne od ciała. Aniolowie nie zadali by takiego pytania gdyby nie widzieli odrębnej formy.
Nastepujacy hadith rowniez potwierdza ,ze dusza oddziela sie od ciala : Abu Hurayrah zrelacjonowal, ze Wyslannik Allah (pokoj z nim) powiedzial : "Kiedy dusza wierzacego 'wychodzi' [ z ciala ] dwoch aniolow odbiera ja i wznosi w strone nieba, po czym mieszkancy nieba mowia : 'Dobra dusza nadeszla z ziemi.Allah poblogoslawil ciebie i cialo ,ktore zamieszkiwales." [ Muslim ]
Arabskie wyrazenie "kunti ta'mureenah" [ zamieszkiwales,okupowales ] sugeruje,ze dusza zamieszkiwala cialo, wypelniajac je, posiadajac je cale. Zamieszkiwanie duszy w ciele jak i opuszczenie go potwierdza własne istnienie."


5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,1 Tym 2.5
„Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.” (Księga Jeremiasza 29;11)
Awatar użytkownika
koleżanka
Posty: 2213
Rejestracja: 04 cze 2009, 12:06
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
O mnie: Jezus mym Panem!
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: koleżanka » 26 mar 2015, 20:30

A tutaj co Koran pisze o Hiobie:

Rodowód Hioba

Nazywał się Hiob, Ibn Mose, Ibn Razeh, Ibn Ezaw, Ibn Isaac (pzn), Ibn Abraham (pzn). Ktoś inny powiedział, że Hiob, Ibn Mose, Ibn Rimil, Ibn Ezaw, Ibn Izaak Ibn Jakub. Były także inne wypowiedzi na temat jego rodowodu. Ibn Asaker opowiedział, że jego matka była córką Lota (pzn). Mówiono też, że jego ojciec był jednym, który wierzy w Abrahama (pzn), gdy został wrzucony do ognia.
Pierwsza opinia jest najbardziej prawdopodobna, bo był potomkiem pokolenia Abrahama jak Bóg Wszechmogący powiedział:

"Taki jest Nasz dowód,
który daliśmy Abrahamowi przeciw jego ludowi!
My wywyższamy stopniami, kogo chcemy.
Zaprawdę, twój Pan jest mądry, wszechwiedzący!

I darowaliśmy mu Izaaka i Jakuba,
każdego poprowadziliśmy drogą prostą.
I Noego poprowadziliśmy drogą prostą;
a z jego potomstwa:
Dawida, Salomona, Hioba,
Józefa, Mojżesza i Aarona
- w ten sposób płacimy tym, którzy czynią dobro! –"
[Koran 6: 83-84]

Allah chwali Hioba

Bóg Wszechmogący pochwalił Jego czciciela Hioba w Jego chwalebnym Koranie:

„I znaleźliśmy go cierpliwym.
Jakże to wspaniały sługa!
Zaprawdę, on był pełen skruchy!”
[Koran 38:44]

Hioba (pzn) był skruszony, pamiętając o Bogu z wdzięcznością, cierpliwością i wytrwałością. To było przyczyną jego ocalenia i tajemnicą wychwalania go przez Allaha.
Grupa aniołów dyskutowała o innych ludzkich istotach Allaha, o tych, którzy byli pokorni zdobyli i upodobanie u Allaha, a także tych, którzy byli aroganccy i narazili się na Jego gniew. Jeden z aniołów zauważył: "Najlepszym ze stworzeń na ziemi, dzisiaj jest Hiob, człowiek o szlachetnym charakterze, który pokazuje wielką cierpliwość i zawsze pamięta o jego Hojnym Panie. On jest doskonałym wzorem dla wyznawców Allaha. W zamian jego Pan pobłogosławił mu długim życiem i mnóstwem sług, jak także potrzebującymi i biednymi dzielącymi z nim szczęście; karmił i ubierał biednych i kupował niewolników aby ich uwolnić. On sprawił, że osoby, które doznały jego dobroci czuły, jakby były wyróżnione, tak miły i delikatny on był."

Iblis zazdrości Hiobowi

Iblis podsłuchując to wszystko, stał się zirytowany. Planował skusić Hioba (pzn) do zepsucia i niewiary, więc pośpieszył do niego. Próbował odciągnąć Hioba (pzn) od jego modlitw szepcząc mu o dobrych rzeczach w życiu, ale Hiob był prawdziwie wierzący i nie pozwolił aby złe myśli go skusiły. To bardzo przeszkadzało Iblisowi, w ten sposób zaczął nienawidzić Hioba jeszcze bardziej.

Iblis niszczy bogactwa Hioba

Iblis skarżył się Bogu na Hioba. Powiedział, że choć nieustannie wielbił Boga, to nie robił tego z jego szczerości, ale do zaspokojenia Boga. To wszystko było na pokaz, wszystko z chciwości.
"Jeśli usuniesz jego bogactwo następnie przekonasz się, że jego język już nie wspomni Twojego imięnia i jego modlitwa ustąpi."
Allah powiedział Iblisowi, że Hiob był jednym z Jego najszczerszych wielbicieli. Nie oddawał Mu czćci, ze względu na dobrodziejstwa, jego kult wynikał z jego serca i nie miał nic wspólnego z rzeczami materialnymi. Ale aby udowodnić Iblisowi głębię szczerości i cierpliwości Hioba, Bóg pozwolił mu i jego pomocnikom robić co chcieli z bogactwem Hioba.

Iblis był bardzo szczęśliwy. Zebrał swoich pomocników do niszczenia bydła, sług i gospodarstwa Hioba, dopóki nie został pozbawiony majątku. Zacierając ręce z radości, pojawił się przed Hiobem pod postacią mądrego starca i rzekł do niego: "Cały Twój majątek został utracony, niektórzy mówią, że jest to dlatego, że byłeś zbyt miłosierny i że traciłeś swój czas ciągle modląc się do Boga. Inni mówią, że Bóg przyniósł to na was, by zadowolić twoich wrogów. Jeśli Bóg miał możliwości, aby zapobiec tym szkodom, to On ochronił by twój majątek."
Wierny swojej wierze, Hiob odpowiedział: "Co Bóg mi zabrał należy do Niego. Ja jestem tylko
tego powiernikiem na chwilę. Daje do kogo chce i wstrzymuje od kogo chce."
Z tymi słowami, Hiob znowu upadł do swego Pana.

Iblis niszczy dzieci Hioba

Kiedy Iblis to zobaczył czuł się sfrustrowany, więc znów skierował się do Boga: "Pozbawiłem Hioba całego jego dobytku, ale on nadal pozostaje wdzięczny Tobie. Jednak on tylko ukrywa swoje rozczarowanie, bo stawia wielką wagę dla jego wielu dzieci. Prawdziwy test rodzica jest przez jego dzieci. Zobaczysz, jak Hiob Cię odrzuci."
Allah upoważnił Iblisa ale ostrzegł go, że nie zmniejszy wiary Hioba w swego Pana, ani jego cierpliwość.
Iblis ponownie zebrał swoich pomocników i poinformował o jego złych uczynkach. Potrząsnął źródłem w domu w którym żyły dzieci Hioba i sprawił, że budynek zawalił się, zabijając wszystkich. Następnie udał się do Hioba w przebraniu człowieka, który przyszedł mu współczuć. Pocieszającym tonem powiedział do Hioba: "Okoliczności, w których dzieci zmarły były smutne. Na pewno, twój Pan nie nagrodził cię właściwie za wszystkie twoje modlitwy." Powiedziawszy to, Iblis czekał w napięciu, mając nadzieję, że Hiob był gotowy odrzucić Boga.
Ale znowu Hiob rozczarował go, odpowiadając: "Bóg czasami daje a czasami bierze. On jest czasami zadowolony i czasami niezadowolony z naszych czynów. Niezależnie od tego, co jest korzystne lub szkodliwe dla mnie, ja trwam w moim przekonaniu i pozostanę wdzięczny mojemu Stwórcy." Hiob upadł na twarz do swego Pana. Na to Iblis był bardzo zdenerwowany.

Iblis niszczy zdrowie Hioba

Iblis wezwał Boga. "O mój Panie, bogactwa Hioba nie ma, jego dzieci nie żyją, a on nadal jest zdrowy na ciele, i tak długo, jak będzie cieszyć się dobrym zdrowiem będzie nadal wielbić Ciebie w nadziei odzyskania jego bogactwa i będzie płodzić większą liczbę dzieci. Daj mi władzę nad jego ciałem tak, abym mógł je osłabiać. On z pewnością zaniedba religię i może zatem stanie się nieposłuszny."
Bóg chciał dać Iblisowi lekcję, że Hiob był oddanym sługą swego Pana, tak On przyznał Iblisowi jego 3 prośbę, ale postawił warunek:
"Daję ci władzę nad jego ciałem, ale nie nad jego duszą, intelektem i sercem, w tych miejscach tkwi wiedza o Mnie i Mojej religii."

Uzbrojony w tę nową władzę, Iblis zaczął się zemścić na ciele Hioba i napełnił je chorobą dopóki nie zostało zmniejszone do zwykłej skóry i kości, a on doznał silnego bólu. Ale przez całe to cierpienie Hiob pozostał silny w swojej wierze, cierpliwie znosząc wszelkie trudy bez narzekania. Sprawiedliwy sługa Allaha nie rozpaczał lub nie zwracał się do innych o pomoc, ale wspominał pełen nadziei miłosierdzie Boga!
Nawet bliscy krewni i znajomi go opuścili. Tylko jego dobra, kochająca żona została z nim. W godzinie potrzeby, ona obsypała go dobrocią i dbała o niego. Ona pozostała jego jedynym towarzyszem i pocieszycielem przez wiele lat cierpienia.

Życie Hioba - Podsumowanie

Ibn Asaker opowiedział: "Hiob był człowiekiem mającym wiele bogactwa wszelkiego rodzaju; niewolnicy, owce, rozległe ziemie Haran i wiele dzieci. Wszystkie te łaski mu odebrano, a on był fizycznie poszkodowanych. Nigdy pojedynczy organ zabrzmiał z wyjątkiem jego serca i języka, oboma chwalił Boga, Wszechmogącego cały dzień i nocy. Jego choroba trwała przez dłuższy czas, aż jego goście czuli wstręt do niego. Jego przyjaciele trzymali się z daleka od niego i ludzie wstrzymali się od odwiedzania go. Nikt nie czuł współczucia dla niego, z wyjątkiem jego żony. Ona dbał o niego, znając, jego dawną dobroć i łaskę dla niej."

Modlitwa Hioba o Miłosierdzie

Dlatego Iblis stał się zdesperowany. Poradził się jego pomocników, ale nie mogli mu doradzić. Zapytali: "Jak to jest, że twój spryt nie może działać przeciwko Hiobowi, mimo to udało ci się wprowadzić w błąd Adama ojca ludzkości, wyprowadzając go z raju?"
Iblis udał się do żony Hioba w postaci człowieka. "Gdzie jest twój mąż?" zapytał.
Wskazała na niemal martwą postać na łóżku i powiedziała: "Tam jest zawieszony między życiem a śmiercią."
Iblis przypomniał jej o dniach, kiedy Hiob miał dobre zdrowie, bogactwo i dzieci. Nagle bolesne wspomnienie o latach biedy pokonały ją, a ona rozpłakała się. Powiedziała do Hioba:
"Jak długo masz zamiar znosić te tortury od naszego Pana? Czy mamy pozostać bez bogactwa, dzieci lub przyjaciół na zawsze? Dlaczego nie wzywasz Boga, aby usunął te cierpienia? "
Hioba westchnął i cichym głosem odpowiedział:
"Iblis musiał szepnąć ci i sprawił, że jesteś niezadowolona. Powiedz mi, jak długo cieszyłem się dobrym zdrowiem i bogactwem?"
Ona odpowiedziała: "osiemdziesiąt lat."
Wtedy Hiob odpowiedział: "Jak długo cierpię w ten sposób?"
Ona powiedziała: "siedem lat."
Hioba powiedział jej: "W takim razie ja wstydzę się wezwać na mojego Pana, aby odsunął ode mnie nędze, podczas gdy nie cierpiałem dłużej niż lata, które przeżyłem w zdrowiu i dostatku. Wydaje się, że twoja wiara osłabła i jesteś niezadowolona z losu Boga. Jeśli kiedykolwiek odzyskam zdrowie, przysięgam ukarze cię stoma uderzeniami! Od tego dnia, zabraniam sobie jeść lub pić czegokolwiek z twojej ręki. Zostaw mnie w spokoju i niech mój Pan robi ze mną co chce."

Zdrowie Hioba zostało mu przywrócone

Płacząc gorzko i z ciężkim sercem, nie miała wyboru, jak zostawić go i szukać schronienia gdzie indziej. W tym bezradnym stanie, Hiob zwrócił się do Boga, nie aby narzekać, ale w poszukiwaniu Jego miłosierdzia:

„ I Hioba...
kiedy wzywał on swojego Pana:
"Oto dotknęło mnie utrapienie,
a Ty jesteś Najmiłosierniejszy z miłosiernych!"

I wysłuchaliśmy go,
i odsunęliśmy od niego utrapienie,
które go dręczyło;
i daliśmy mu jego rodzinę
dwakroć liczniejszą;
przez Nasze miłosierdzie
i jako napomnienie dla czcicieli.”
[Koran 21: 83-84]

„ I wspomnij Naszego sługę Hioba,
kiedy wołał do swego Pana:
"Czy to szatan mnie dotknął cierpieniem i karą?"

"Uderz nogą!
Oto woda chłodna do obmycia się i picia!"

I oddaliśmy mu jego rodzinę
dwakroć liczniejszą,
jako miłosierdzie od Nas
i jako napomnienie dla ludzi rozumnych.”
[Koran 38: 41-43]

Hioba usłuchał i niemal natychmiast jego dobry stan zdrowia został przywrócony. Tymczasem jego wierna żona nie mogła już znieść rozstania się z mężem i wróciła do niego, by prosić Go o przebaczenie, pragnąc służyć mu. Po wejściu do jej domu, była zaskoczona nagłą zmianą: Hioba był znowu zdrowy! Objęła go i podziękowała Bogu za Jego miłosierdzie.

Hioba nie martwił się, że przysiągł ukarać ją przez sto uderzeń, jeśli odzyska zdrowie, ale nie chciał jej skrzywdzić. Wiedział, że jeśli nie spełni przysięgi, był by winnym złamania obietnicy Boga. Dlatego w Jego mądrości i miłosierdziu, Bóg przyszedł na pomoc Jego wiernemu słudze i poradził mu:

„ I weź w rękę garść trawy,
i smagaj nią, i nie złam twojej przysięgi!"
I znaleźliśmy go cierpliwym.
Jakże to wspaniały sługa!
Zaprawdę, on był pełen skruchy!”
[Koran 38: 44]


5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,1 Tym 2.5
„Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.” (Księga Jeremiasza 29;11)
Awatar użytkownika
koleżanka
Posty: 2213
Rejestracja: 04 cze 2009, 12:06
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
O mnie: Jezus mym Panem!
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: koleżanka » 27 mar 2015, 17:38

Z książki Dr. Laurence B. Brown " Pierwsze i ostatnie przykazanie"

Jezus Chrystus
Czemu to wzywacie Mnie: "Panie, Panie!", a nie czynicie tego, co
mówię? Pokażę wam, do kogo podobny jest każdy, kto przychodzi
do Mnie, słucha słów moich i wypełnia je. Podobny jest do
człowieka, który buduje dom: wkopał się głęboko i fundament
założył na skale. Gdy przyszła powódź, potok wezbrany uderzył w
ten dom, ale nie zdołał go naruszyć, ponieważ był dobrze
zbudowany.Lecz ten, kto słucha, a nie wypełnia, podobny jest do
człowieka, który zbudował dom na ziemi bez fundamentu. [Gdy]
potok uderzył w niego, od razu runął, a upadek jego był wielki
—Jezus Chrystus (Ew.wg św.Łukasza6:46–49)

Kim był Jezus według faktów historycznych? To pytanie przez stulecia prześladowało i nadal prześladuje wszystkich, którzy pragną poznać jego osobę. Żydzi mają swój koncept, unitarianie swój, trynitarianie również. Wszystkie one są dobrze znane, jedynie konceptem, o którym niewielu posiada dziś wystarczającą wiedzę, jest spojrzenie na Jezusa z punktu widzenia islamu. Większość chrześcijan jest mile zaskoczona słysząc, że muzułmanie uważają
Jezusa za Mesjasza i za Słowo Boże. Większość Żydów ... cóż ...nie jest szczególnie pod wrażeniem tej wiadomości. W tłumaczeniu Świętego Koranu, sura (rozdział) 3, ajat (wers) 45–47, czytamy co następuje:
Oto powiedzieli aniołowie: "O Mario! Bóg zwiastuje ci radosną wieść
o Słowie pochodzącym od Niego, którego imię Mesjasz, Jezus, syn
Marii. On będzie wspaniały na tym świecie i w życiu ostatecznym,
i będzie jednym z przybliżonych. I będzie przemawiał do ludzi już w
kołysce, a także jako mąż dojrzały; i będzie wśród sprawiedliwych."
Ona powiedziała: "O Panie mój! Jakże będę miała syna, skoro nie dotknął
mnie żaden mężczyzna?" Powiedział: "Tak będzie! Bóg stwarza to, co
chce! Kiedy On decyduje o istnieniu jakiejś rzeczy, to tylko mówi: Bądź! –i.to.się.staje."
W teologicznym skrócie, muzułmanie wierzą, że Jezus jest Słowem Allaha (w
przeciwieństwie do chrześcijan, którzy uważają Jezusa za wcielone Słowo Boże), Mesjasza, zrodzonego z dziewicy Marii (Mariam) i umocnionego Duchem Świętym. Muzułmanie wierzą, że czynił on cuda już od kołyski, przekazał objawienie Boże ludzkości jako wypełnienie poprzednich proroctw, uzdrawiał trędowatych, przywracał wzrok ślepym, wskrzeszał umarłych, czynił to wszystko z woli Allaha. Wierzą oni również, że Jezus pod koniec swojego duszpasterstwa został wzięty przez Allaha do nieba (aby uchronić go przed prześladowaniem ludzi) i zastąpiony został przez innego człowieka, który został ukrzyżowany na jego miejsce. Islam głosi dalej, że przyjdzie czas, w którym Jezus powróci na ziemię, aby pokonać Antychrysta. W tym czasie wykorzeni on wszystkie religijne praktyki, które odeszły od nauk proroków, właczając skorygowanie tych, którzy uważając się za chrześcijan są przekonani, że wypełniają oni nauki Jezusa, choć tak naprawdę są oni od tego dalecy. Ustanowi on wtedy poddanie się woli Boga (definicja islamu) jako naczelne prawo na całej ziemi, będzie żył przykładowe dla wszystkich życie, umrze, po czym po niedługim czasie nadejdzie Dzień Sądu
Ostatecznego.
Ze względu na skomplikowaną naturę tych kwestii, każda z nich wymaga osobnej
dyskusji. Bez wątpienia, każdy z czytelników oczekuje, że wnikliwa analiza osoby Jezusa
ujawni sylwetkę Jezusa zgodną z jego oczekiwaniami. Poszukując prawdy musimy być
jednak przygotowani na napotkanie osoby Jezusa w sprzeczności z dwoma tysiącami lat
kanonicznego fałszowania oraz z góry wyrobionej opinii. Prawdziwa sylwetka Jezusa
będzie często zaprzeczała dzisiejszym chrześcijańskim naukom, spopularyzowanym
przekonaniom czy portretom przekazywanym przez media. Czy to możliwe, że Jezus
różni się tak bardzo od wyobrażeń o nim stworzonych, że byłby on gotowy potępić ruchy wychwalające go i kościoły zbudowane na jego cześć? Jeśli tak, to papieże i księża,
pastorzy i proboszcze, biskupi i kardynałowie, ewangeliści mogą stać się również celem
potępienia, podobnie jak stało się to wcześniej z Faryzeuszami w ojczyźnie Jezusa.
Innymi słowy, może pojawić się Jezus, który wyprze się tych, którzy utrzymują, że idą oni
śladami jego nauki, tak jak powiedział, że to zrobi, czego dowód na piśmie mamy w Biblii
(Ew.wgśw. Mateusza 7:21–23):
Nie każdy, który Mi mówi: "Panie, Panie!", wejdzie do królestwa
niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w
niebie. Wielu powie Mi w owym dniu: "Panie, Panie, czy nie
prorokowaliśmy mocą Twego imienia, i nie wyrzucaliśmy złych
duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą
Twego imienia?"Wtedy oświadczę im: "Nigdy was nie znałem.
Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!"
Ten fragment wyraźnie przepowiada czas, w którym Jezus wyprze się “pobożnych
wyznawców”, pomimo ich robiących wrażenie proroctw, cudów i egzorcyzmów.
Dlaczego? Ponieważ, jak to powiedzał Jezus, praktykowali oni “nieprawość”. Ci
wyznawcy, pomimo cudów ich duszpasterstwa, lekceważyli “Prawo”. Jakie prawo?
Oczywiście, że Boże prawo—prawo Starego Testamentu, które Jezus podtrzymał. To
samo prawo Starego Testamentu anulował Paweł z Tarsu. Ten sam Paweł z Tarsu, od którego wywodzi się trynitarska teologia. Ta sama trynitarska teologia, której fundamenty
w dużej mierze opierają się na źródłach innych niż Biblia.
“Chwileczkę!” może powiedzieć czytelnik. “Kogo Jezus miał na myśli mówiąc, że
się ich wyprze i dlaczego?”
Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.
Ostatnio zmieniony 27 mar 2015, 17:43 przez koleżanka, łącznie zmieniany 1 raz.


5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,1 Tym 2.5
„Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.” (Księga Jeremiasza 29;11)
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 27 mar 2015, 17:42

Przyznam uczciwie, że nie mam siły bez końca komentować tych tekstów - zabiera to bardzo dużo czasu, który powinienem wykorzystać na czytanie i ewentualnie realizowanie mojego planu, co do kwestii islamu, który poznacie zapewne jeszcze w tym roku. ;)


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
koleżanka
Posty: 2213
Rejestracja: 04 cze 2009, 12:06
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
O mnie: Jezus mym Panem!
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: koleżanka » 27 mar 2015, 17:45

Dragonar pisze:Przyznam uczciwie, że nie mam siły bez końca komentować tych tekstów - zabiera to bardzo dużo czasu, który powinienem wykorzystać na czytanie i ewentualnie realizowanie mojego planu, co do kwestii islamu, który poznacie zapewne jeszcze w tym roku. ;)


Nie musisz, bo faktycznie dużo czasu to zajmuje.


5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,1 Tym 2.5
„Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.” (Księga Jeremiasza 29;11)
Awatar użytkownika
mendrek
Posty: 503
Rejestracja: 09 cze 2010, 02:34
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: O tym co pisze i mówi Islam (liberalny)

Postautor: mendrek » 16 gru 2018, 02:24

Czy ktoś z was kojarzy chrzescijanina apolegete "christian prince"?Albo moze kojarzy opowiesć o tym ze anioł uprawiał sex z Marią,tak wynikało z kontekstu...i teraz nie wiem czy to jakis nie uznawany hadis czy jakis tasfir,ale chyba hadis ,widziałem to kiedys na filmiku "christian princa" i nie moge znalesć,ktos ma jakikolwiek materiał o tym?



Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości