Trójjedyny czy Jedyny?

Ateizm, antytrynitaryzm, buddyzm, islam, itd.
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Realista » 29 gru 2018, 00:37

KAAN pisze:
Realista pisze:Tylko nadal nie podałeś powodów dla których poprzez anioła należy rozumieć Jezusa. Kompletnie brak jest powiązania pomiędzy owym aniołem czy też aniołami a Jezusem. To interpretacja wytrzaśnięta niejako na poczekaniu.
Powiązanie przedstawiłem na samym początku; to przekaz o pośredniku pomiędzy Bogiem a ludźmi - Panu Jezusowi.

I List do Tymoteusza 2:5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus,

Pośrednikiem był tam Mojżesz, a nie Jezus. A aniołów było więcej jak wynika m.in. z Dziejów i listów Pawła.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...
http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 29 gru 2018, 08:28

Realista pisze:
KAAN pisze:
Realista pisze:Tylko nadal nie podałeś powodów dla których poprzez anioła należy rozumieć Jezusa. Kompletnie brak jest powiązania pomiędzy owym aniołem czy też aniołami a Jezusem. To interpretacja wytrzaśnięta niejako na poczekaniu.
Powiązanie przedstawiłem na samym początku; to przekaz o pośredniku pomiędzy Bogiem a ludźmi - Panu Jezusowi.

I List do Tymoteusza 2:5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus,

Pośrednikiem był tam Mojżesz, a nie Jezus. A aniołów było więcej jak wynika m.in. z Dziejów i listów Pawła.
Tak, Mojżesz był pośrednikiem starego przymierza i był typem przyszłego pośrednika - Pana Jezusa:

V Księga Mojżeszowa 18:15 Proroka takiego jak ja jestem, wzbudzi ci Pan, Bóg twój, spośród ciebie, spośród twoich braci. Jego słuchać będziecie.
16 Według tego, jak prosiłeś Pana, Boga twego, na Horebie, w dniu zgromadzenia, mówiąc: Nie chciałbym już słyszeć głosu Pana, Boga swego, i patrzeć nadal na ten wielki ogień, abym nie zginął,
17 Pan rzekł do mnie: Słusznie powiedzieli.
18 Wzbudzę im proroka spośród ich braci, takiego jak ty. Włożę moje słowa w jego usta i będzie mówił do nich wszystko, co mu rozkażę.


Zwróć uwagę na to że Bóg mówi do Mojżesza przedstawiając siebie jako proroka, a potem mówi o Mojżeszu jako prototypie przyszłego proroka. To proroctwo pięknie pokazuje związek pomiędzy Mojżeszem a Pośrednikiem jakim jest Pan Jezus. Pisze o tym też Paweł:

Gal 3:19 Po co więc prawo? Zostało dodane z powodu przestępstw, aż do przyjścia potomka, któremu złożono obietnicę, ustanowione przez aniołów ręką pośrednika. 
 20 Lecz pośrednik nie jest dla jednego, ale Bóg jest jeden.  (UBG)


Pośrednikiem jest Mojżesz, a potomkiem Pan Jezus; NT mówi o jedynym pośredniku nowego przymierza - Panu Jezusie:

I List do Tymoteusza 2:5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus,

Widać tu plastyczny obraz typu pośrednika i jedynego prawdziwego pośrednika niewidocznego wprost w ST. Dopiero kontekst NT daje nam jasny obraz pośrednictwa w całej historii, tym pośrednikiem jest Pan Jezus.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
He.Lena
Posty: 130
Rejestracja: 08 gru 2018, 18:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: He.Lena » 30 gru 2018, 13:55

Oliwka pisze:
KAAN pisze:
Oliwka pisze:Alez On JEST BOGIEM YHVH
czego ty nie uznajesz podobnie jak sj.
Rozsiewasz fałszywe informacje o mnie, ja od początku ogłaszam na tym forum ze Pan Jezus to jest ten sam Bóg co starotestamentowy JHVH .

Skoro tak wierzysz to obalasz trójce .

Nie tylko takim stwierdzeniem obala się Trójcę, ale wiele wypowiedzi Pana Jezusa są wobec tego po prostu śmieszne i kłamliwe. Na przykład: do kogo modli się Pan Jezus, jeśli do Ojca to do siebie samego?
Komu na krzyżu powierza duszę? Ojcu, czyli sobie samemu.
Jako ten sam Bóg YHWH sam sobie składa z siebie ofiarę, aby sam siebie przebłagać za grzechy ludzi, o czym i tak wiedział...no nie...można powiedzieć, że to jakieś szaleństwo (bez obrazy dla Boga, oczywiście.
To się kupy nie trzyma, nic a nic. :-(
Ewentualną odpowiedź w stylu:nie rozumiesz, bo to wiedza tylko dla wybranych zbawionych, lub kolejny punkt karny...cóż...powie sam za siebie. :mrgreen:


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 30 gru 2018, 19:30

He.Lena pisze: do kogo modli się Pan Jezus, jeśli do Ojca to do siebie samego?
Do Ojca.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
He.Lena
Posty: 130
Rejestracja: 08 gru 2018, 18:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: He.Lena » 30 gru 2018, 20:14

KAAN pisze:
He.Lena pisze: do kogo modli się Pan Jezus, jeśli do Ojca to do siebie samego?
Do Ojca.

:eek: Dziekuje za bardzo obfita i wieeele wyjasniajaca odpowiedz :rotfl: Kaan, naprawde doceniam i jestem w szoku?


Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Noemi » 30 gru 2018, 22:34

He.Lena masz powód do radości ja bym powiedziała że raczej do smutku z powodu twojej ignorancji dla Słowa Bożego
B.T. Ew Jana 11: 40 Jezus rzekł do niej: «Czyż nie powiedziałem ci, że jeśli uwierzysz, ujrzysz chwałę Bożą?» Usunięto więc kamień. 41 Jezus wzniósł oczy do góry i rzekł: «Ojcze, dziękuję Ci, żeś mnie wysłuchał. 42 Ja wiedziałem, że mnie zawsze wysłuchujesz. Ale ze względu na otaczający Mnie lud to powiedziałem, aby uwierzyli, żeś Ty Mnie posłał»
jest jeszcze kilka miejsc w Słowie Bozym gdzie Pan Jezus modli się do Ojca ,na pewno sobie poradzisz z ich wyszukaniem


He.Lena
Posty: 130
Rejestracja: 08 gru 2018, 18:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: He.Lena » 30 gru 2018, 23:59

Raczej nie zrozumialas, Noemi. Moze przeczytaj kilka postow wstecz, zacznij od tego, gdzie Kaan pisze iz Jezus to ten sam YHWH ze ST. Kiedy juz zalapiesz, moze nie bedziesz mi takich niedorzecznosci cytowac.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 31 gru 2018, 08:55

He.Lena pisze:Raczej nie zrozumialas, Noemi. Moze przeczytaj kilka postow wstecz, zacznij od tego, gdzie Kaan pisze iz Jezus to ten sam YHWH ze ST. Kiedy juz zalapiesz, moze nie bedziesz mi takich niedorzecznosci cytowac.
Noemi odpowiedziała ci rzeczowo, przytoczyła Pismo. Słowo Boże mówi że jest jeden Bóg, naucza też że Pan Jezus jest Bogiem i Ojciec w niebie jest Bogiem (tym samym), Duch Święty jest Bogiem. Starotestamentowy Bóg JHVH to ten sam Bóg jedyny, nie ma innego:

Księga Izajasza 44:6 Tak mówi Pan, Król Izraelski i jego Odkupiciel, Pan Zastępów: Ja jestem pierwszy i Ja jestem ostatni, a oprócz mnie nie ma Boga.

W tym wersecie dwukrotnie występuje JHVH, przeczytaj że nie ma innego Boga oprócz JHVH. Przeczytaj, może załapiesz.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
He.Lena
Posty: 130
Rejestracja: 08 gru 2018, 18:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: He.Lena » 31 gru 2018, 10:43

KAAN pisze:
He.Lena pisze:Raczej nie zrozumialas, Noemi. Moze przeczytaj kilka postow wstecz, zacznij od tego, gdzie Kaan pisze iz Jezus to ten sam YHWH ze ST. Kiedy juz zalapiesz, moze nie bedziesz mi takich niedorzecznosci cytowac.
Noemi odpowiedziała ci rzeczowo, przytoczyła Pismo. Słowo Boże mówi że jest jeden Bóg, naucza też że Pan Jezus jest Bogiem i Ojciec w niebie jest Bogiem (tym samym), Duch Święty jest Bogiem. Starotestamentowy Bóg JHVH to ten sam Bóg jedyny, nie ma innego:

Księga Izajasza 44:6 Tak mówi Pan, Król Izraelski i jego Odkupiciel, Pan Zastępów: Ja jestem pierwszy i Ja jestem ostatni, a oprócz mnie nie ma Boga.

W tym wersecie dwukrotnie występuje JHVH, przeczytaj że nie ma innego Boga oprócz JHVH. Przeczytaj, może załapiesz.


Ręce opadają. Czy sądzisz, że ja mam problem z liczeniem do trzech?

Wiem też, że Bóg jest jeden. Wiem też, że zwie się YHVH. Tego jednak nie mogę załapać o czym pisałeś ty, Kaan. A pisałeś, że Jezus to ten sam Bóg-YHWH. Stąd były moje pytania. Dla mnie Syn to Syn, Ojciec to Ojciec.
I dodam, że wierzę w Trójcę.
Swoją niezręczną (być może) wypowiedzią spowodowałeś absurdalną sytuację, a teraz innych obarczasz "winą". Jak zwykle - ty jeden mądry a reszta to banda głąbów (niestety, tak to brzmi i nie chodzi wcale o wypowiedzi do mnie, ale do wielu). Jednak to nie jest mój problem.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 31 gru 2018, 16:23

He.Lena pisze:Ręce opadają. Czy sądzisz, że ja mam problem z liczeniem do trzech?
A dalej? Liczenie do trzech nie wystarcza do przyjęcia tego że Pan Jezus jest Bogiem, jak zaczniesz liczyć bogów to wyjdzie ci pogański politeizm.
Wiem też, że Bóg jest jeden. Wiem też, że zwie się YHVH. Tego jednak nie mogę załapać o czym pisałeś ty, Kaan. A pisałeś, że Jezus to ten sam Bóg-YHWH. Stąd były moje pytania. Dla mnie Syn to Syn, Ojciec to Ojciec.
I dodam, że wierzę w Trójcę.
No to teraz pomyśl chwilkę; wierzysz w troistego Boga, Bóg jest jeden, wierzysz że nie ma dwóch Bogów, wierzysz że Pan Jezus jest Bogiem, że Ojciec w niebie jest Bogiem i wierzysz że Duch Święty jest Bogiem? Czy tak? Odpowiedz.

Swoją niezręczną (być może) wypowiedzią spowodowałeś absurdalną sytuację, a teraz innych obarczasz "winą". Jak zwykle - ty jeden mądry a reszta to banda głąbów (niestety, tak to brzmi i nie chodzi wcale o wypowiedzi do mnie, ale do wielu). Jednak to nie jest mój problem.
Ja nie zaliczałem nikogo do bandy głąbów, pisałem jedynie kim jest Pan Jezus, to ty klasyfikujesz ludzi nie ja. Podaję ci fakty objawione w Biblii, a ty piszesz jakbyś wszystkie rozumy pozjadała i wyśmiewasz się z rzeczowych odpowiedzi. Ja nie wklejałem głupich emotikonek tarzających się ze śmiechu kiedy pisałem ci o bardzo poważnych sprawach związanych z istotą Pana Jezusa. Oczekuję że nie będziesz sobie robić zgrywów ze Świętego Boga i Zbawiciela.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
He.Lena
Posty: 130
Rejestracja: 08 gru 2018, 18:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: He.Lena » 31 gru 2018, 16:50

Odpowiadam: tak, tak wierze jak napisales.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 31 gru 2018, 20:14

He.Lena pisze:Odpowiadam: tak, tak wierze jak napisales.
Więc logiczną konsekwencją twojej wiary powinno być spostrzeżenie że Pan Jezus - Bóg prawdziwy jest tym samym Bogiem co starotestamentowy JHVH.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Dziesięć panien
Posty: 76
Rejestracja: 10 gru 2018, 20:41
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: Dziesięć panien » 31 gru 2018, 20:51

KAAN pisze:
He.Lena pisze:Odpowiadam: tak, tak wierze jak napisales.
Więc logiczną konsekwencją twojej wiary powinno być spostrzeżenie że Pan Jezus - Bóg prawdziwy jest tym samym Bogiem co starotestamentowy JHVH.

W tej kwestii po tym co przeczytałem wierzę tak samo jak Kaan lecz dopiero po wyjaśnieniu zrozumiałem że ta nauka się tak.nazywa. Nie wielobóstwo jak myślałem lecz potrójna istota Boża. Bóg w Biblii niby coś schował a jednak nie. Samo stworzenie człowieka odpowiada na waszą debatę. Przecież Bóg człowieka stworzył na swoje podobieństwo a nic co jest w Słowie nie jest bez przyczyny. Nie muszę nic udowadniać i przekonywać. Cieszę się że jestem w Jego owczarni. Można wymienić poglądy ale jeśli nie przyjdzie zrozumienie przez Biblię i modlitwę to będą spory.


Jezus Chrystus. Izajasz 9,6 "...
Cudowny, Doradca, Bóg Mocny,
Ojciec Wieczności, Książę Pokoju;
He.Lena
Posty: 130
Rejestracja: 08 gru 2018, 18:58
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: He.Lena » 01 sty 2019, 11:46

KAAN pisze:
He.Lena pisze:Odpowiadam: tak, tak wierze jak napisales.
Więc logiczną konsekwencją twojej wiary powinno być spostrzeżenie że Pan Jezus - Bóg prawdziwy jest tym samym Bogiem co starotestamentowy JHVH.

Nie mogę się zgodzić, ale pewnie posługujemy się (po prostu) innym nazewnictwem.
Owszem: ten sam Bóg, ale jednak oddzielna Osoba. Zupełnie inny Byt, Istota, czy jak tam nazwać nienazwane. Zwróć uwagę, i tego właśnie dotyczy moje czepialstwo, że jeśli jest tak, jak to napisałeś (tzn. Jezus to YHVH), to faktycznie mamy te absurdy, które już wymieniłam, a które cię tak oburzyły. Jeśli jest dokładnie tak, jak piszesz to zaprzeczasz Trójcy i stwierdzasz, że jest tylko 1 Bóg (bo jest), ale są 3 Osoby. Inaczej byłoby tak, że Jezus modli się do siebie (jako do siebie-ojca), umiera na krzyżu bóg (piszę świadomie z małej litery, bo wiem, że tak nie jest, nie było), itd.(to co już pisałam).

Jeszcze inaczej zobrazuję, na naszych ziemskich i przyziemnych relacjach. W rodzinie mamy przecież także ojca, syna. Są podobni, syn z tego samego "pnia" co ojciec ale to przecież całkiem osobne istnienia, inne role życiowe, inne zadania. O to mi chodziło.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Trójjedyny czy Jedyny?

Postautor: KAAN » 01 sty 2019, 14:02

He.Lena pisze:
KAAN pisze:
He.Lena pisze:Odpowiadam: tak, tak wierze jak napisales.
Więc logiczną konsekwencją twojej wiary powinno być spostrzeżenie że Pan Jezus - Bóg prawdziwy jest tym samym Bogiem co starotestamentowy JHVH.

Nie mogę się zgodzić, ale pewnie posługujemy się (po prostu) innym nazewnictwem.
Owszem: ten sam Bóg, ale jednak oddzielna Osoba. Zupełnie inny Byt, Istota, czy jak tam nazwać nienazwane. Zwróć uwagę, i tego właśnie dotyczy moje czepialstwo, że jeśli jest tak, jak to napisałeś (tzn. Jezus to YHVH), to faktycznie mamy te absurdy, które już wymieniłam, a które cię tak oburzyły. Jeśli jest dokładnie tak, jak piszesz to zaprzeczasz Trójcy i stwierdzasz, że jest tylko 1 Bóg (bo jest), ale są 3 Osoby. Inaczej byłoby tak, że Jezus modli się do siebie (jako do siebie-ojca), umiera na krzyżu bóg (piszę świadomie z małej litery, bo wiem, że tak nie jest, nie było), itd.(to co już pisałam).

Jeszcze inaczej zobrazuję, na naszych ziemskich i przyziemnych relacjach. W rodzinie mamy przecież także ojca, syna. Są podobni, syn z tego samego "pnia" co ojciec ale to przecież całkiem osobne istnienia, inne role życiowe, inne zadania. O to mi chodziło.
Tworzysz nieistniejące związki, według twojej retoryki stworzyłaś właśnie czwórcę. Rozróżniasz JHVH od Boga, jeszcze raz pomyśl nad tą prawdą: JHVH to Bóg jedyny Pan Jezus jest Bogiem jedynym, Pan Jezus jest JHVH. Czy rozumiesz ten związek i swój błąd w myśleniu? Tworzysz oddzielną istotę boską działającą w ST.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Polemiki z innymi religiami i filozofiami”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości