Osoba poszukująca

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Astromat
Posty: 4
Rejestracja: 15 lip 2019, 14:34
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Osoba poszukująca

Postautor: Astromat » 15 lip 2019, 15:01

Dzień dobry

Ciężko zacząć ten pierwszy post na forum:) Zacznę od przedstawienia się. Jestem dorysłym 3X letnim mężczyzną, żonatym. Mamy dwójkę dzieci. Zostałem ochrzczony, oraz przyjąłem sakramenty w kościele katolickim. Jednak w moim domu rodzinnym "religia" nigdy nie była praktykowana, w związku z tym całe moje dorosłe życie przeżyłem bez Boga.

Do momentu mojego nawrócenia (który nastapił ponad rok temu), dzięki temu jestem tutaj :) Stało się to tak nagle, spłynęło na mnie :) Wierzę!

Ale z moją wiarą pozostałem na lodzie w sensie "wyznania". Pomimo przyjęcia sakramentów w kościele katolickim, nie czuję się katolikiem. W kościele katolickim nie przekonuje mnie sakrament spowiedzi, nie przekonuje mnie również przesadna polska maryjność. Z drugiej strony mam zdrowy dystans w stosunku do protestanckich "amerykańskich" wspólnot w których ludzie tarzają się po podłodze w jakiejś dzikiej ekstazie.

Od jakiegoś czasu odczuwam silną potrzebę przyjęcia Eucharystii. Pomyślałem, że mogę pojadę do jednego z kościołów ewangelisko-augsburskich, które są w mojej okolicy. Czy jako ochrzczony w kościele katolickim mogę przyjąć Eucharystię podczas ewangelckiego nabożeństwa?

Przerażają mnie te "mury" pomiędzy chrześcijanami. Chętnie wysłucham Waszych opinii.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Osoba poszukująca

Postautor: KAAN » 16 lip 2019, 09:37

Astromat pisze:Dzień dobry
Witaj na forum :)
Do momentu mojego nawrócenia (który nastapił ponad rok temu), dzięki temu jestem tutaj :) Stało się to tak nagle, spłynęło na mnie :) Wierzę!
Wspaniała wiadomość, że widzisz w sobie wiarę!

Od jakiegoś czasu odczuwam silną potrzebę przyjęcia Eucharystii. Pomyślałem, że mogę pojadę do jednego z kościołów ewangelisko-augsburskich, które są w mojej okolicy.
Odczuwanie takiej potrzeby może mieć różne podłoże; może to być swego rodzaju "przyzwyczajenie" związane z twoją historią życia. Ja też byłem katolikiem i wiem ze coś takiego moze w człowieku funkcjonować. Drugi powód twojego odczuwania może być pozytywną odpowiedzią na poznanie woli Bożej; Pan Jezus polecił aby wierzący łamali chleb i pili wino na pamiątkę ostatniej wieczerzy i wykonanego dzieła Pana Jezusa na krzyżu.

Czy jako ochrzczony w kościele katolickim mogę przyjąć Eucharystię podczas ewangelckiego nabożeństwa?
To jest na razie drugorzędna sprawa, powinieneś się skupić nad tym w co wierzysz i poznaniem Słowa Bożego. Wykonywanie pewnych czynności w społeczności Zboru Pańskiego ma swoje znaczenie wtedy gdy jest właściwie rozumiane, dlatego zwracam twoją uwagę na poznanieprawdy Słowa Bożego.

Przerażają mnie te "mury" pomiędzy chrześcijanami.
Rzeczywiście jest to przerażające; ale po głębszym poznaniu prawdy Słowa Bożego pojawia się zrozumienie i spokój w duszy, bo to co się dzieje jest nieuniknione, to jest wpisane w dzieje ludzkości aż do przyjścia Pana Jezusa, który osądzi ten świat.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Astromat
Posty: 4
Rejestracja: 15 lip 2019, 14:34
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Osoba poszukująca

Postautor: Astromat » 16 lip 2019, 10:50

Odczuwanie takiej potrzeby może mieć różne podłoże; może to być swego rodzaju "przyzwyczajenie" związane z twoją historią życia. Ja też byłem katolikiem i wiem ze coś takiego moze w człowieku funkcjonować. Drugi powód twojego odczuwania może być pozytywną odpowiedzią na poznanie woli Bożej; Pan Jezus polecił aby wierzący łamali chleb i pili wino na pamiątkę ostatniej wieczerzy i wykonanego dzieła Pana Jezusa na krzyżu.


Możesz mieć rację.

To jest na razie drugorzędna sprawa, powinieneś się skupić nad tym w co wierzysz i poznaniem Słowa Bożego. Wykonywanie pewnych czynności w społeczności Zboru Pańskiego ma swoje znaczenie wtedy gdy jest właściwie rozumiane, dlatego zwracam twoją uwagę na poznanieprawdy Słowa Bożego.


Studiuję Słowo Boże każdego dnia. Niestety jest Ono bardzo trudne i jak widać najtęższe umysły w historii chrześcijaństwa spierają się o Jego interpretację. To co już rozeznałem we własnym wnętrzu a widzę w wielu wspólnotach katolickich oraz protestanckich to mówienie w pseudo językach: "siara makara" oraz "garam masala". Paweł wyraźnie mówi, w liście do Koryntian, że jeżeli nie ma na zgromadzeniu osoby tłumaczącej to mówiący w językach powinien zamilknąć (lub mówić samemu sobie lub Bogu - czyli w odosobnieniu - nie na zgromadzeniu). Dlatego moje rozeznanie mówi mi, że pierwsi chrześcijanie otrzymywali dar przemawiania w językach możliwych do zrozumienia - aby móc skutecznie ewangelizować inne narody. Dzisiaj dar jezyków nie jest już potrzebny - gdyż jak widać do każdego charazmytyka przyjeżdżającego zza oceanu zatrudniany jest tłumacz. Dlatego do żadnej wspólnoty/zgromadzenia w której uczestnicy używają "siara makara" nie przystąpię.

Rzeczywiście jest to przerażające; ale po głębszym poznaniu prawdy Słowa Bożego pojawia się zrozumienie i spokój w duszy, bo to co się dzieje jest nieuniknione, to jest wpisane w dzieje ludzkości aż do przyjścia Pana Jezusa, który osądzi ten świat.


Zazdroszczę spokoju.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Osoba poszukująca

Postautor: KAAN » 16 lip 2019, 12:05

Astromat pisze:Studiuję Słowo Boże każdego dnia. Niestety jest Ono bardzo trudne i jak widać najtęższe umysły w historii chrześcijaństwa spierają się o Jego interpretację.
To prawda, ale lepiej nie patrzyć na spory, lepiej szukać prawdę tam gdzie ona jest czyli w Biblii a nie w sporach teologicznych. W społecznościach ewangelicznych kładziemy nacisk na studiowanie Słowa; indywidualne i zbiorowe, a starsi bracia zajmują się wykładem Słowa, aby ci którym sprawia trudność dotarcie do prawdy mogli ją znaleźć. Zawsze jednak zwracamy uwagę na potrzebę osobistej weryfikacji głoszonego Słowa z tym zapisanym.
To co już rozeznałem we własnym wnętrzu a widzę w wielu wspólnotach katolickich oraz protestanckich to mówienie w pseudo językach...
Tak, to patologia ostatnich 100 lat istnienia chrześcijaństwa, ale nie należy zwracać uwagi na to zjawisko i lepiej tego unikać.
Dzisiaj dar jezyków nie jest już potrzebny
Też tak uważam, jednak Pan Bóg czasami daje ten dar zgodnie z jego pierwotnym znaczeniem; bywa tak ze ktoś przekazuje Ewangelię komuś kto nie rozumie języka głoszącego Słowo, a jednak ta mowa jest rozumiana przez tego który ma ją zrozumieć.
Astromat pisze:
Rzeczywiście jest to przerażające; ale po głębszym poznaniu prawdy Słowa Bożego pojawia się zrozumienie i spokój w duszy, bo to co się dzieje jest nieuniknione, to jest wpisane w dzieje ludzkości aż do przyjścia Pana Jezusa, który osądzi ten świat.
Zazdroszczę spokoju.
Jak napisano "...prawda was wyswobodzi..." , ta prawda daje wolność m.in. od niepokoju, frustracji, zwątpienia.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Astromat
Posty: 4
Rejestracja: 15 lip 2019, 14:34
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Osoba poszukująca

Postautor: Astromat » 26 lip 2019, 19:51

Dużo przemodliłem, przemyślałem, przedyskutowałem. Wniosek mam tylko jeden. Większość moich wątpliwości wynika z mojej pychy. Tyle w temacie. Nie widzę powodu aby poszukiwać poza KK.


Valzer
Posty: 73
Rejestracja: 12 kwie 2019, 10:04
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Osoba poszukująca

Postautor: Valzer » 26 lip 2019, 22:04

Wiele z twoich wątpliwości wynika z tego, że to Bóg chce, byś znał prawdę. Szatan może Ci wmawiać, że to pycha żebyś powrócił do bałwochwalczej religii.


Łaska Pana Jezusa Chrystusa, miłość Boga i wspólnota Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi. Amen.
Awatar użytkownika
koleżanka
Posty: 2213
Rejestracja: 04 cze 2009, 12:06
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
O mnie: Jezus mym Panem!
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Osoba poszukująca

Postautor: koleżanka » 27 lip 2019, 18:21

Astromat pisze:Dużo przemodliłem, przemyślałem, przedyskutowałem. Wniosek mam tylko jeden. Większość moich wątpliwości wynika z mojej pychy. Tyle w temacie. Nie widzę powodu aby poszukiwać poza KK.


Mi Bóg nie odpuścił aż wreszcie sam przemówił :
Bo myśli moje nie są myślami waszymi ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana. 9 Bo jak niebiosa górują nad ziemią, tak drogi moje - nad waszymi drogami i myśli moje - nad myślami waszymi. Izajasz 55, 8-9

Przez wiele lat wracałam myślami do chrześcijan ewangelicznych i już wiem, że tam jest żywy i prawdziwy Bóg. Nie ten w tradycji i katechizmie kk. Zobacz ile w kościele katolickim jest pogaństwa nawet sama msza św..


5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,1 Tym 2.5
„Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.” (Księga Jeremiasza 29;11)
Astromat
Posty: 4
Rejestracja: 15 lip 2019, 14:34
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Osoba poszukująca

Postautor: Astromat » 28 lip 2019, 13:16

Odpowiem filmikiem

https://youtu.be/RNRSRs5kVIs

:idea:


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Osoba poszukująca

Postautor: KAAN » 28 lip 2019, 13:59

Ten filmik nie jest dobrą odpowiedzią na problem jaki w tym wątku przedstawiłeś, katolicyzm nie zawiera w sobie zestawu jakichś problemów które można jakoś rozwiązać. Katolicyzm sam w sobie jest jednym wielkim problemem. Doktryna tego wyznania jest sprzeczna z przekazem Ewangelii, dlatego nie jest reformowalny.
Poza tym autor tego filmiku kompletnie nie kojarzy co to jest chrześcijaństwo i protestantyzm, ten młody człowiek jest na początku drogi do Boga i musi się jeszcze wiele nauczyć i przede wszystkim uwierzyć.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
koleżanka
Posty: 2213
Rejestracja: 04 cze 2009, 12:06
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Kujawsko Pomorskie
O mnie: Jezus mym Panem!
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Osoba poszukująca

Postautor: koleżanka » 31 lip 2019, 10:11

Kościół Rzymskokatolicki jest po prostu sektą, kto inaczej zaczyna myśleć jest zastraszany piekłem i po za kościołem nie ma zbawienia. Tylko biskupi mają jeden problem, Jezus nic takiego nie mówił, bo nie zakładał religii wystarczy przeczytać rozmowę Jezusa z Samarytanką. Wszyscy będą Boga czcić w Duchu i Prawdzie a nie w świątyniach ( gdzie jak lampka zgaśnie Jezus ucieka?) to jest śmieszne. Eucharystia czy na pewno? Przecież Jezus jest Bogiem i on na skinienie palcem jakiegoś tam kapłana nie schodzi. Spowiedź to wymysł kapłanów by trzymać prosty lud w łapach.
Zastanów się dobrze i módl o prawdę.


5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,1 Tym 2.5
„Albowiem ja wiem, jakie myśli mam o was – mówi Pan – myśli o pokoju, a nie o niedoli, aby zgotować wam przyszłość i natchnąć nadzieją.” (Księga Jeremiasza 29;11)

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości