pytanie o zasade Sola scriptura

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
joe2
Posty: 1
Rejestracja: 09 sty 2016, 12:51
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

pytanie o zasade Sola scriptura

Postautor: joe2 » 09 sty 2016, 13:19

Mam pytanie odnośnie Sola scriptura, co ona oznacza we współczesnym protestantyzmie?
Wiem że Biblia katolicka od protestanckich różni się ilością ksiąg Starego Testamentu, ale jakie jeszcze są główne różnice? Czy współczesne Biblie protestanckie mają komentarze do każdej księgi i przypisy?
Jaki jest stosunek protestantyzmu głównego nurtu do apokryfów?
Pozdrawiam


Jaaqob
Posty: 591
Rejestracja: 02 lis 2014, 00:02
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: pytanie o zasade Sola scriptura

Postautor: Jaaqob » 09 sty 2016, 14:36

Ciocia Wika pisze:Hasło sola scriptura oznacza, że Biblia jest źródłem doktryny chrześcijańskiej o najwyższym autorytecie. W tej perspektywie Biblia jest niezrównanym normatywnym przesłaniem Boga dla ludzi. Wszelkie doktryny i praktyki przyjęte w Kościele powinny pozostawać z Pismem Świętym w relacji zgodności. Wyznania przyjmujące tę zasadę, odrzucają, co do zasady, pozabiblijną tradycję jako normatywne źródło wiary. Zasada sola scriptura uzasadnia posługiwanie się Biblią jako instrumentem bezpośredniego kontaktu człowieka i Boga. To twierdzenie jest przeciwne naukom prawosławia, anglikanizmu i katolicyzmu, które głoszą, że Biblia może być autentycznie interpretowana tylko przez tradycję apostolską i sobory Kościoła.


Ryszard
Posty: 126
Rejestracja: 18 lis 2008, 17:44
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Wrocław
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: pytanie o zasade Sola scriptura

Postautor: Ryszard » 12 sty 2016, 11:10

Sola Scriptura jest odpowiedzią Lutra na fundamentalne stwierdzenie Kościoła Katolickiego, że źródłem objawienia Bożego jest Pismo święte i Tradycja. Protestantyzm zaś uważa, że źródłem objawienia Bożego jest jedynie Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu. Na tej podstawie z zasad dogmatycznych protestantyzm odrzucił te twierdzenia które zbudowały były na tradycji, np. cały kult świętych, obrazy w kulcie, różaniec itp.
Nie znaczy to jednak że protestanci odrzucają tradycje, jedynie nie traktują jej jako źródła objawienia Bożego a jedynie wyraz wiary Kościoła i chrześcijan, podobnie jak dzisiaj się traktuje wypowiedzi teologów, można się z nimi zgadzać lub nie. nie są one wyznacznikami dogmatów a jedynie wypowiedziami wierzących na temat wiary.
Jeśli chodzi o kanon protestancki Pisma Świętego nie ma to nic wspólnego z Sola Scritpura a raczej z dyskusją prowadzoną w czasach reformacji na temat ostatecznego kształtu kanonu ST. Protestanci przyjęli jako kanon Stary Testament w wersji Żydowskiej zaś katolicy poszerzonej o księgi wtórno kanoniczne.



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości