Katolicyzm a Protestantyzm

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
lille
Posty: 18
Rejestracja: 25 lip 2019, 09:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Katolicyzm a Protestantyzm

Postautor: lille » 25 lip 2019, 10:09

Witam
Przez ponad pół roku byłam skrupulantką - czyli osobą, która zadręcza się grzechami i niemalże ciągle się zastanawia, czy popełniła grzech ciężki czy nie... przez cały ten czas regularnie uczęszczałam do Kościoła Katolickiego. Regularnie przystępowałam do Spowiedzi św., ale niemalże ciągle zadręczałam się grzechami. To była męczarnia... która wykańczała zarówno mnie jak i moich bliskich. Niedawno powiedziałam dość. Nie chciałam za żadne skarby tego świata odejść od wiary, ale mój stan psychiczny mógł się skończyć... tragicznie. Tak dosłownie. Zaczęłam szukać o informacji o kościołach protestanckich, a od dawna moje przyjaciółki znały Nicka Vujcica. weszłam na stronę jego fundacji Life Without Limbs, i to, co tam było w zakładce „Know God” dało mi nadzieję - ogólnie rzecz biorąc to było chyba nowonarodzenie. Dowiedziałam się wcześniej, że on wyznaje (tak to się mówi?) Ewangelikalizm. Tak trafiłam na Kościół Baptystów. Mam kilka pytań:

1. Co, jeżeli dziecko umrze przed nowonarodzeniem? Nie będzie ochrzczone. Gdzie idzie po śmierci?

2. Co z wyznawcami innych religii? Co, jeżeli nie znali Chrystusa, bo żyli np. w buszu, całe życie odosobnieni od cywilizacji? A jeżeli o Nim słyszeli, ale byli wychowani w innej wierze i nie uwierzyli?

3. Co protestanci sądzą o eutanazji?

4. Czy protestanci uznają, że Maryja jest Niepokalanie Poczęta?

5. Czy noszenie Krzyża na szyi (bez wizerunku Jezusa) też jest złamaniem 2. Przykazania?

6. Kiedy byłam niemowlakiem, zachorowałam poważnie i mogłam umrzeć. Ksiądz powiedział mojej mamie, żeby ofiarowała mnie Matce Bożej. I wyszłam z tej choroby. Drugi raz byłam w Częstochowie i poprosiłam Maryję, by uwolniła mnie z pewnych problemów psychicznych - zostałam uwolniona, choć co prawda nie ze wszystkich, ale to już była ogromna ulga.

Dlatego nie jestem przekonana do przejścia na protestantyzm, bo tyle zawdzięczam Matce Bożej.

Dziękuję za odpowiedzi


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Katolicyzm a Protestantyzm

Postautor: KAAN » 25 lip 2019, 12:44

lille pisze: Dowiedziałam się wcześniej, że on wyznaje (tak to się mówi?) Ewangelikalizm.
Witaj na forum w swoim pierwszym poście :).
Ewangelikalizm to nie jest jakieś konkretne wyznanie, ale nurt w ogólnie pojętym chrześcijaństwie. Wierzę że to najwłaściwszy sposób wyznawania wiary chrześcijańskiej ze wszystkich innych nurtów. W obrębie ewangelikalizmu istnieją inne kierunki; braterskie, zielonoświątkowe, baptystyczne, ewangeliczne.
Tak trafiłam na Kościół Baptystów.
Dobry strzał.

Mam kilka pytań:

1. Co, jeżeli dziecko umrze przed nowonarodzeniem? Nie będzie ochrzczone. Gdzie idzie po śmierci?
Słowo Boze nie mówi wprost o tej sprawie, ale są pewne przesłanki na których oparłem swoje osobiste przekonanie, że malutkie dzieci, nieświadome grzechu są sprawiedliwe przed Bogiem i będą mieć udział w pierwszym zmartwychwstaniu. Jednak kiedy dziecko zgrzeszy i potem umrze przed nawróceniem to niestety pójdzie do piekła. Dlatego nasze dzieci ewangelizujemy od najmłodszych lat, a nasi bracia prowadzą ponadnarodową służbę ewangelizacji dzieci, ta organizacja nazywa się Child Evangelism Fellowship w skrócie CEF.

2. Co z wyznawcami innych religii? Co, jeżeli nie znali Chrystusa, bo żyli np. w buszu, całe życie odosobnieni od cywilizacji? A jeżeli o Nim słyszeli, ale byli wychowani w innej wierze i nie uwierzyli?
Nie ma innej drogi do zbawienia niż przez wiarę w Pana Jezusa:

Dzieje Apostolskie 4:12 I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.


Wniosek możesz wyciągnąć sama.

3. Co protestanci sądzą o eutanazji?
To zabójstwo.
4. Czy protestanci uznają, że Maryja jest Niepokalanie Poczęta?
Nie.
5. Czy noszenie Krzyża na szyi (bez wizerunku Jezusa) też jest złamaniem 2. Przykazania?
Nie sadzę.

6. Kiedy byłam niemowlakiem, zachorowałam poważnie i mogłam umrzeć. Ksiądz powiedział mojej mamie, żeby ofiarowała mnie Matce Bożej. I wyszłam z tej choroby. Drugi raz byłam w Częstochowie i poprosiłam Maryję, by uwolniła mnie z pewnych problemów psychicznych - zostałam uwolniona, choć co prawda nie ze wszystkich, ale to już była ogromna ulga.

Dlatego nie jestem przekonana do przejścia na protestantyzm, bo tyle zawdzięczam Matce Bożej.
To zwodnicze myśli, poganie też bywają leczeni w czase pogańskich praktyk religijnych i magicznych. Chwilowe wyzdrowienie o niczym nie świadczy. Maria nie jest w stanie ciebie uzdrowić, Słowo Boże mówi, że to Bóg na prawdę uzdrawia. Największym uzdrowieniem jest uzdrowienie ducha kiedy Bóg zbawia człowieka.
Poszukuj prawdy w Słowie Bożym i słuchaj co mają do powiedzenia bracia w zborze baptystycznym do którego trafiłaś. Pytaj ich o zbawienie w Panu Jezusie.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
wyczekujący
Posty: 129
Rejestracja: 15 wrz 2018, 15:06
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Katolicyzm a Protestantyzm

Postautor: wyczekujący » 25 lip 2019, 13:27

lille pisze:1. Co, jeżeli dziecko umrze przed nowonarodzeniem? Nie będzie ochrzczone. Gdzie idzie po śmierci?

Moim zdaniem takie dziecko idzie do Nieba;
" Przynosili Mu również dzieci, żeby ich dotknął; lecz uczniowie szorstko zabraniali im tego. A Jezus widząc to, oburzył się i rzekł do nich: «Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego». I biorąc je w objęcia, kładł na nie ręce i błogosławił je. (Z 10. rozdz. Ewangelii wg Marka)".
Dziecko raczej nie ma świadomości na tyle rozbudowanej, żeby mogło uwierzyć w Boga, ale tak tylko myślę, to nie musi być prawda chyba.
lille pisze:2. Co z wyznawcami innych religii? Co, jeżeli nie znali Chrystusa, bo żyli np. w buszu, całe życie odosobnieni od cywilizacji? A jeżeli o Nim słyszeli, ale byli wychowani w innej wierze i nie uwierzyli?

Sam się zastanawiałem kiedyś, ale jednak tacy ludzie prawdopodobnie idą do piekła
lille pisze:3. Co protestanci sądzą o eutanazji?

Tylko Bóg ma prawo odebrać życie
lille pisze:4. Czy protestanci uznają, że Maryja jest Niepokalanie Poczęta?

Jeśli mówisz o tym, że była bez grzechu pierworodnego to nie ma przecież takiego czegoś napisanego w Biblii, tak samo nie ma nic takiego w Biblii, że potem była dziewicą, czy że została wniebowzięta.
lille pisze:5. Czy noszenie Krzyża na szyi (bez wizerunku Jezusa) też jest złamaniem 2. Przykazania?

Jeśli traktujesz ten krzyżyk jako tylko symbol twojej wiary to raczej nie jest to grzech, chyba
lille pisze:6. Kiedy byłam niemowlakiem, zachorowałam poważnie i mogłam umrzeć. Ksiądz powiedział mojej mamie, żeby ofiarowała mnie Matce Bożej. I wyszłam z tej choroby. Drugi raz byłam w Częstochowie i poprosiłam Maryję, by uwolniła mnie z pewnych problemów psychicznych - zostałam uwolniona, choć co prawda nie ze wszystkich, ale to już była ogromna ulga.

Dlatego nie jestem przekonana do przejścia na protestantyzm, bo tyle zawdzięczam Matce Bożej.

Może być to działanie przypadkowe, albo szatana. Na przykład o ile objawienie fatimskie miało miejsce to było to prawdopodobnie objawienie przez szatana.


Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne. Wszystko mi wolno, ale ja nie dam się niczemu zniewolić.
I Koryntian 6:12
lille
Posty: 18
Rejestracja: 25 lip 2019, 09:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Katolicyzm a Protestantyzm

Postautor: lille » 25 lip 2019, 14:03

Mam kilka pytań:

1. Co, jeżeli dziecko umrze przed nowonarodzeniem? Nie będzie ochrzczone. Gdzie idzie po śmierci?
Słowo Boze nie mówi wprost o tej sprawie, ale są pewne przesłanki na których oparłem swoje osobiste przekonanie, że malutkie dzieci, nieświadome grzechu są sprawiedliwe przed Bogiem i będą mieć udział w pierwszym zmartwychwstaniu. Jednak kiedy dziecko zgrzeszy i potem umrze przed nawróceniem to niestety pójdzie do piekła. Dlatego nasze dzieci ewangelizujemy od najmłodszych lat, a nasi bracia prowadzą ponadnarodową służbę ewangelizacji dzieci, ta organizacja nazywa się Child Evangelism Fellowship w skrócie CEF.


A co z wyznawcami innych wyznań? Katolicyzm, prawosławie - czy oni jakoś przeżywają nowonarodzenie? Chodzi mi oczywiście o tych, którzy rzeczywiście wierzą, a nie takich, którzy chodzą do Kościoła np. dla tradycji.
I czy żeby być zbawionymi musimy przyjąć chrzest po nowonarodzeniu, czy wystarczy nowonarodzenie, aby nie zostać potępionym?
Kiedy dziecko popełnia grzech? Bo jeżeli ma powiedzmy 6 lat i nie jest świadome, że to, co robi jest grzechem, ale wie, że może np. tym sprawić przykrość mamie, to już grzeszy? Popełniłoby nawet mały grzech, zmarłoby i juz idzie do piekła?
W jakim wieku najczęściej chrzczą się protestanci? I czy ich rodzice nie boją się, że ich dziecko zgrzeszy i pójdzie do piekła? Rozumiem, że trzeba się narodzić na nowo, ale jednak bym się obawiała...
Co protestanci sądzą o tym zdaniu z Pisma Świętego:
"Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane" (J 20,23). (skopiowałam z Wikipedii)
Czy to nie jest ustanowienie spowiedzi usznej? Tak chyba twierdzą katolicy. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?


lille
Posty: 18
Rejestracja: 25 lip 2019, 09:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Katolicyzm a Protestantyzm

Postautor: lille » 25 lip 2019, 14:17

Jeszcze kilka rzeczy: czy protestanci poszczą w piątek? Czy niedziela jest traktowana jako święto i nie można w niedzielę wykonywać prac niekoniecznych?
Co mam teraz zrobić ze wszystkimi obrazkami, obrazami i figurkami Jezusa, Maryi i świętych? Mam ich w domu naprawdę dużo... teraz tak jakby balansuję pomiędzy Katolicyzmem i Protestantyzmem i jeszcze modlę się do tych obrazków itp., bo trochę się boję i nie do końca zdecydowałam, w którą stronę w ogóle mam iść... wydaje mi się, że narodziłam się na nowo, ale nie moglam się przekonać co do 2. Przykania. :/
Nie uczestniczyłam nigdy w nabożeństwie protestanckim, wybieram się dopiero w tę niedzielę...
Czy po przejściu na Protestantyzm mogę np. iść do Katolickiego Kościoła na ślub lub na pogrzeb? Wiem też, że gdybym nie poszła np. na Mszę w intencji bliskiego zmarłego, to mojej rodzinie pewnie byłoby przykro...
Czy protestanci robią Znak Krzyża?


lille
Posty: 18
Rejestracja: 25 lip 2019, 09:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Katolicyzm a Protestantyzm

Postautor: lille » 25 lip 2019, 14:32

Jakie macie stanowisko w sprawie firm, które mają coś wspólnego z aborcją? Takich firm jest chyba dużo, są też te światowe i popularne. Można wyszukać w internecie takie informacje. Ja nie chcę już korzystac z uslug czy produktów takich firm...

Przepraszam, mam za dużo pytań. Wybaczcie mi...


wyczekujący
Posty: 129
Rejestracja: 15 wrz 2018, 15:06
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Katolicyzm a Protestantyzm

Postautor: wyczekujący » 25 lip 2019, 14:49

lille pisze:Jakie macie stanowisko w sprawie firm, które mają coś wspólnego z aborcją? Takich firm jest chyba dużo, są też te światowe i popularne. Można wyszukać w internecie takie informacje. Ja nie chcę już korzystac z uslug czy produktów takich firm...

Przepraszam, mam za dużo pytań. Wybaczcie mi...

Bardzo dobrze że zadajesz pytania!


Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne. Wszystko mi wolno, ale ja nie dam się niczemu zniewolić.
I Koryntian 6:12
wyczekujący
Posty: 129
Rejestracja: 15 wrz 2018, 15:06
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Katolicyzm a Protestantyzm

Postautor: wyczekujący » 25 lip 2019, 15:29

Prawdziwe zbawienie jest w Jezusie, nie wiem czy katolicy przechodzą nowonarodzenie, gdyby było to prawdziwe nowonarodzenie to zostaliby chrześcijanami.
Ja będąc katolikiem powierzyłem się Bogu i doprowadził mnie do prawdziwego chrześcijaństwa, uratował mnie.

Chrzest jest ważny, ale nie jest potrzebny do zbawienia, łaską jesteśmy zbawieni przez wiarę.

Co do znaku krzyża nie wiem, ja nie robię bo nie wiem jaki jest tego sens.

Firmy popierające aborcje, czy np ideologię LGBT

Protestanci chrzczą się kiedy są już świadomi.

Zauważ że to zdanie o odpuszczaniu grzechów jest wypowiedziane do apostołów (chyba).

Protestanci nie muszą pościć w piątek.

Modlenie się do figurek jest złe, należy modlić się do Boga, a gdy patrzysz na jakąś figurkę i wyobrażasz sobie Pana Jezusa jest raczej bez sensu...

Ja przestałem robić znak krzyża, ale jako katolik ten znak wykonywałem bezmyślnie nawet nie zastanawiając się nad znaczeniem tego znaku.

Co do firm popierających aborcje to moim zdaniem, tak samo jak firmy popierające ideologię LGBT powinno się izolować i nie wspomagać tych firm, ale czy grzechem jest np kupienie czegoś z takiej firmy to nie wiem, Facebook też chyba popiera lgbt a pewnie go posiadasz, ja też go posiadam.


Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne. Wszystko mi wolno, ale ja nie dam się niczemu zniewolić.
I Koryntian 6:12
Valzer
Posty: 73
Rejestracja: 12 kwie 2019, 10:04
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Katolicyzm a Protestantyzm

Postautor: Valzer » 25 lip 2019, 16:06

Żeby człowiek został zbawiony musi zerwać z grzechem - pokutować. Musi uznać siebie za grzesznika, nędznika, który bez Jezusa Chrystusa nie potrafi nic sam zrobić. Człowiek musi ukorzyć się przed Jezusem, wyznać mu swoje grzechy, uwierzyć, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym, który umarł na krzyżu za nasze grzechy. Była to ofiara, którą Chrystus złożył za każdego człowieka, ponieważ w oczach Boga jesteśmy martwi, martwi z powodu grzechu. Kiedy człowiek szczerze i w pokorze uwierzy Jezusowi, wyzna mu swoje grzechy, uzna za swojego Pana i osobistego Zbawiciela, powierzy mu swoje życie - wtedy Bóg go zbawia. Zbawienia dostępujemy z łaski bożej - nie ze swoich uczynków (do których należą także sakramenty w kościele katolickim) ponieważ Bóg tak chce (Ef. roz. 2 wer. 8, 9, 10). Jedynym ratunkiem dla człowieka jest Jezus Chrystus, nie ma innej alternatywy. Człowiek dostępuje zbawienia (którego już nie utraci) i Bóg daje człowiekowi Ducha Świętego, który mieszka w duszy zbawionego. Tylko i wyłącznie ludzie zbawieni są dziećmi bożymi i każdy zbawiony jest dla siebie bratem/siostrą. Trzeba pamiętać, że to nie religia zbawia człowieka a JEDYNIE Jezus Chrystus. Nie zbawia katolicyzm, protestantyzm, konfucjonizm czy buddyzm ale Jezus Chrystus. Dopiero człowiek zbawiony może prawdziwie wzrastać w wierze, lepiej rozumieć Słowo, ponieważ czyta je z Duchem. Problem z religiami jest taki, że (pomijając te azjatyckie bo tam sprawa jest bezdyskusyjna) katolicyzm jest bardzo bałwochwalczy i zwodniczy. Człowiek zbawiony nie byłby w stanie trwać w katolicyzmie ponieważ Duch, który w nim mieszka cały czas utwierdzałby człowieka, że to wszystko co dzieje się w KK nie podoba się Bogu i jest to grzech. Chrześcijanie chrzczą się w wieku świadomym i jest to jedynie świadectwo swojej wiary i zbawienia. Aborcja jest morderstwem. Maria nie była niepokalanie poczęta, ponieważ musiała razem z Józefem złożyć w świątyni ofiarę przebłagalną (Łk. 2, 24). Co do modlenia się do obrazów i figurek - 2 księga Mojżeszowa (Wyjścia) rozdział 20 werset 3, 4, 5.


Łaska Pana Jezusa Chrystusa, miłość Boga i wspólnota Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi. Amen.
lille
Posty: 18
Rejestracja: 25 lip 2019, 09:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Katolicyzm a Protestantyzm

Postautor: lille » 25 lip 2019, 17:00

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Chciałabym się jeszcze zapytać, jak wyznać grzechy Panu. Czy powiedzieć po prostu coś na kształt tego: https://www.gotquestions.org/Polski/Prz ... zenie.html
Czy może zrobić rachunek sumienia i powiedzieć Bogu, co zrobiłam źle i powiedzieć wtedy też modlitwę na kształt tej powyższej?


lille
Posty: 18
Rejestracja: 25 lip 2019, 09:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Katolicyzm a Protestantyzm

Postautor: lille » 25 lip 2019, 17:04

Jeszcze jedno: w swoim otoczeniu mam prawie samych Katolików. Czy mam się czuć odpowiedzialna za ich nawrócenie i mówić im ( oczywiście nie nachalnie), żeby pomyśleli nad wyznaniem protestanckim? Że to przez wiarę jest się zbawionym, a nie przez uczynki? Czy wystarczy tylko świadczyć przykładem?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Katolicyzm a Protestantyzm

Postautor: KAAN » 25 lip 2019, 17:16

Szukaj Bożej woli dla swojego życia, codziennie módl się, czytaj Słowo Boże, szukaj społeczności z wierzącymi, jeśli zostałaś, albo zostaniesz zbawiona będziesz o tym wiedzieć, bo dostaniesz do swojego wnętrza Ducha Świętego, który będzie świadczył tobie o wierze. Na razie całkowicie zawierz Panu Jezusowi, nie rób zbyt wielu rzeczy na raz bo się pogubisz.
Na nawracanie kogokolwiek przyjdzie czas, najpierw uporządkuj swoje życie, żyj z Bogiem. Zbawienie jest z wiary a nie z uczynków, mówi o tym Słowo Boże, szukaj najpierw prawdziwej wiary, tej która została przekazana świętym. (list Judy).
Czytaj systematycznie Ewangelię Jana, to dobry początek.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
lille
Posty: 18
Rejestracja: 25 lip 2019, 09:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Katolicyzm a Protestantyzm

Postautor: lille » 25 lip 2019, 17:38

KAAN dziękuję za pomoc.
Czy mogę powiesić nad drzwiami w pokoju Krzyżyk bez wizerunku Jezusa?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Katolicyzm a Protestantyzm

Postautor: KAAN » 26 lip 2019, 12:30

Jeśli to jest dla ciebie istotne to zawieś; krzyż (goły) jest symbolem odkupienia grzechu i symbolem chrześcijaństwa.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości