Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: Noemi » 09 gru 2019, 16:17

kubota pisze:Nie chcę zakładać nowego tematu, żeby zadać jedno pytanie więc zapytam w swoim własnym.

W niedzielę w zborze, do którego chodzę odbędzie się spotkanie adwentowe zamiast nabożeństwa. Będą modlitwy, ciasto, kawa itp. Czy takie spotkania są tylko dla oficjalnych członków zboru? Czy może przyjść ktoś taki jak ja "prosto z ulicy"?

nie masz się czym martwić spokojnie idź takie spotkania są otwarte dla wszystkich którzy chcą spędzić czas z Bożą rodziną , będą się raczej radować z twojej obecności razem z nimi ,możesz wziąć ze sobą jakies ciastka , kawę ,herbatę ,paluszki dowolnie co chcesz nawet kilo cukru możesz zatargać . jesli nic nie weźmiesz też będzie dobrze.
Idź


kubota
Posty: 54
Rejestracja: 08 lis 2019, 15:52
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Lokalizacja: Bydgoszcz
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: kubota » 15 gru 2019, 15:28

Poszedłem na "Adwentówkę" i nie żałuję. Trochę porozmawiałem, okazało się, że niektórzy już mnie kojarzą i jestem bardzo mile widziany :) Przy okazji obdarowałem zbór kawą i herbatą i ogólnie było bardzo OK :)


kubota
Posty: 54
Rejestracja: 08 lis 2019, 15:52
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Lokalizacja: Bydgoszcz
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: kubota » 28 lut 2021, 14:33

Chciałbym poinformować wszystkich użytkowników tego forum, że w dniu dzisiejszym przyjąłem chrzest w Kościele Ewangelicznych Chrześcijan (Zbór w Bydgoszczy).

Chwała Panu!


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: KAAN » 28 lut 2021, 14:35

:)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Alona
Posty: 8
Rejestracja: 07 kwie 2021, 10:48
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Śląsk
O mnie: Mess: Larysa Mendez
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: Alona » 07 kwie 2021, 11:47

Ooo...to świetnie:)
Jestem nowa, widzę, że temat podobny do mojego, więc nie chcę powielać wątku .

Gratuluję odwagi Kubota, ja bardzo chętnie poszłabym tez do Zboru ,tylko po pierwsze nie wiem jakiego, po drugie glupio mi jakoś, tak po prostu sobie z ulicy przyjść:)
Kiedys , kilka lat temu przełamałam się, poszlam raz czy dwa razy na Nabożeństwo, ale szybko po nim się zmywałam i jakoś się skończyło.
Od tej pory nie bywam nigdzie co dla samej mnie jest coraz bardziej przykre. Jestem, jak to mówię, "papierkowym" katolikiem (tylko na papierze) , ale czuję, że to nie to, nie dla mnie .
Moze kiedyś uda mi się poznać kogoś z moich okolic , kto należy do jakiejś Wspólnoty i pomógłby mi się "wdrożyć ", że tak powiem...

Pozdrawiam Czytajacych :)


Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: Pankracy » 07 kwie 2021, 14:13

Alona pisze:glupio mi jakoś, tak po prostu sobie z ulicy przyjść:)

Inaczej sie nie da :D Nie musisz z nikim gawedzic, pochodzic popatrzec i sie zastanowic. Teraz troche gorzej bo limity osob w kosciiolach, ale za to duzo zborow prowadzi transmisje wiec mozna z domu podejrzec co i jak w danym zborze


Alona
Posty: 8
Rejestracja: 07 kwie 2021, 10:48
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Śląsk
O mnie: Mess: Larysa Mendez
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: Alona » 08 kwie 2021, 17:02

Teraz na pewno byloby trudniej, przez te wlasnie obostrzenia. Człowiek by poszedl i od razu by go wycofali -.-

Ale nawet bez tych limitów ludzi jakos nie mogę się przełamać i sama tak isc. Kiedyś sprobowalam , jedyne czego żałuję że nie kontynuowałam uczeszczania na Nabożeństwa.
I teraz znów musialabym zaczynać od poczatku :(


Valzer
Posty: 73
Rejestracja: 12 kwie 2019, 10:04
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: Valzer » 08 kwie 2021, 20:47

Gdy byłem w podobnej sytuacji, tzn. gdy pozwoliłem Bogu by mnie poprowadził to doprowadził mnie do fundamentalnego zboru, którego członkiem zostałem niewiele później (kwestia kilku miesięcy), nawróciłem się wtedy i ochrzciłem 3 miesiące później. Nie radziłem się nikogo do jakiego zboru pójść, a w tym zborze, do którego przyszedłem też nikogo nie znałem. Wszyscy przyjęli mnie ciepło i już na pierwszym spotkaniu po nabożeństwie wszyscy co do jednego zgromadzili się wokół mnie i modlili się o mnie, gdy ja zagubiony i świadomy mojej grzesznej pozycji (jeszcze przed nawróceniem) po prostu stałem tam i bezradnie płakałem. Generalnie posłuchałem głosu Boga, który mnie tam doprowadził. Dzisiaj stanowię integralne ciało tego konkretnego zboru, buduję innych a inni budują mnie i jesteśmy dla siebie rodziną Pańską. Warto żebyś po prostu zaufała Bogu na tyle, że pójdziesz za jego głosem. On da ci poznać swoją wolę, może nawet tak samo jak ja od razu doprowadzi tam, gdzie będzie dla ciebie najlepiej. Musisz przełamać strach i wstyd. Bóg zbiera do Kościoła pogan ze wszystkich narodów, z różnych rodzin i stanów majątkowych, ludzi o różnych poglądach czy historiach swojego życia. Nie jesteś jedyną "z ulicy". Właściwie nie da się przyjść inaczej :D


Łaska Pana Jezusa Chrystusa, miłość Boga i wspólnota Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi. Amen.
izaak1989
Posty: 54
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Wierny Świętemu i Jedynemu Prawdziwemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Praktykuję jedynie Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: izaak1989 » 08 kwie 2021, 22:41

Ja od dobrych dwóch miesięcy czytam sporo na temat teologii reformowanej i kościołów nauczających tej teologii. Znalazłem kilku pastorów którzy należą do takich kościołów i słucham kazań. Kupiłem kilka książek zagranicznych autorów identyfikujących się z kalwinizmem i czytam. Studiuję nawet Londyńskie Wyznanie Wiary z 1689 roku i doktryny łaski. Dodatkowo czytam codziennie Biblię według planu rocznego, czytam książki o tematyce biblijnej i ewangelicznej. I nic nie rozumiem... Doktryn łaski nawet na pamięć się uczyłem wyjaśnień wszystkich punktów, londyńskiego wyznania wiary też (streściłem rozdziały i uczyłem się na pamięć). Ktoś o coś mnie zapytał a ja nic nie mogę sobie przypomnieć ani się wysłowić, niekiedy wygląda to groteskowo bo mówię jakbym się dopiero polskiego uczył. Chcę mieć jakąś wiedzę a nie mogę nic zapamiętać i z tego powodu jest jeszcze więcej frustracji. Może za dużo nakładam na swoje barki i wszystko mi się miesza.


Alona
Posty: 8
Rejestracja: 07 kwie 2021, 10:48
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Śląsk
O mnie: Mess: Larysa Mendez
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: Alona » 08 kwie 2021, 22:54

Izaak, ja mam podobnie. Może nie jestem tak daleko w temacie jak Ty, ale również czytałam wiele książek, artykułów, sluchalam kazań, pięknych, az wzruszających. Ale nie potrafię nic powtórzyć, zacytować, nic nie pamiętam. Gdyby ktoś mnie o coś zapytał, musialabym improwizować, na poczekaniu kombinować odpowiedź. Sama dla siebie tez niczego nie pamiętam, musialabym chyba czytać w kółko te same książki.
To przykre, że z pięknych prawd nic w głowie nie zostaje... :(


Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: Pankracy » 09 kwie 2021, 06:22

izaak1989 pisze:Doktryn łaski nawet na pamięć się uczyłem wyjaśnień wszystkich punktów, londyńskiego wyznania wiary też (streściłem rozdziały i uczyłem się na pamięć).


Po co? Sądze że 90% osob w kosciolach ewangelicznych nie zna tych tresci ;) zreszta w ewangelickich poza pastorami tez pewnie niewiele.

To co musimy wiedziec jest w Biblii, tam Bog objawil wszystko co jest wazne. A wszelkie katechizmy to tylko ludzkie interpretacje spraw Boskich.

Oczywiscie nie mowie zebys w ogole nie czytal. Ale traktowac to nalezy poprostu jak kazde inne kazanie.


izaak1989
Posty: 54
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Wierny Świętemu i Jedynemu Prawdziwemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Praktykuję jedynie Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: izaak1989 » 09 kwie 2021, 13:31

Pankracy pisze:
izaak1989 pisze:Doktryn łaski nawet na pamięć się uczyłem wyjaśnień wszystkich punktów, londyńskiego wyznania wiary też (streściłem rozdziały i uczyłem się na pamięć).


Po co? Sądze że 90% osob w kosciolach ewangelicznych nie zna tych tresci ;) zreszta w ewangelickich poza pastorami tez pewnie niewiele.

To co musimy wiedziec jest w Biblii, tam Bog objawil wszystko co jest wazne. A wszelkie katechizmy to tylko ludzkie interpretacje spraw Boskich.

Oczywiscie nie mowie zebys w ogole nie czytal. Ale traktowac to nalezy poprostu jak kazde inne kazanie.


Pełna zgoda, tylko czasami dochodzi do jakichś konfrontacji z osobą z innego wyznania, uściślając mam na myśli katolika. I tu trzeba się wykazać jakąś wiedzą i postawić siebie w roli apologety. Nie mam na myśli egzegezy fragmentów z Biblii tylko takich podstaw dlaczego wierzę w ten sposób. A co jeśli ktoś zapytałby mnie o predestynację i czy mam jakieś dowody na to że jest to pogląd biblijny. Jest to krępujące kiedy wychodzimy na ignoranta bo nie jesteśmy wówczas wiarygodni. Być może jest to dla niektórych trywialna sprawa ale ja podchodzę do tego naprawdę poważnie.


Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: Pankracy » 09 kwie 2021, 13:56

izaak1989 pisze:A co jeśli ktoś zapytałby mnie o predestynację i czy mam jakieś dowody na to że jest to pogląd biblijny.

A jest?

być może jest to dla niektórych trywialna sprawa ale ja podchodzę do tego naprawdę poważnie.

Ja oczywiscie rozumiem twoje podejscie, niemniej jednak wydaje mi sie ze uczenie sie na pamiec tresci z katechizmu to troche przesada ;)
Pawel w liscie do Koryntian tez pisze ze gloszac postanowil nie wiedziec o niczym jak tylko Jezusie Chrystusie - 1 Koryntian 2

Wg mnie podstawa to wszelkich dysput z katolikami jest Biblia bo inaczej to cala noc mozna sie przerzucac wersetami z katechizmow. Oni wlasnie na tym sie opieraja na katechizmei i swoim nieomylnym magisterium.
Katechizmy i pisma reformatorow czy innych teologow mozna czytac dla siebie zeby zrozumiec lepiej pewne kwestie ktore nas nurtuja


izaak1989
Posty: 54
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Wierny Świętemu i Jedynemu Prawdziwemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Praktykuję jedynie Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: izaak1989 » 09 kwie 2021, 14:53

Pankracy pisze:
izaak1989 pisze:A co jeśli ktoś zapytałby mnie o predestynację i czy mam jakieś dowody na to że jest to pogląd biblijny.

A jest?

być może jest to dla niektórych trywialna sprawa ale ja podchodzę do tego naprawdę poważnie.

Ja oczywiscie rozumiem twoje podejscie, niemniej jednak wydaje mi sie ze uczenie sie na pamiec tresci z katechizmu to troche przesada ;)
Pawel w liscie do Koryntian tez pisze ze gloszac postanowil nie wiedziec o niczym jak tylko Jezusie Chrystusie - 1 Koryntian 2

Wg mnie podstawa to wszelkich dysput z katolikami jest Biblia bo inaczej to cala noc mozna sie przerzucac wersetami z katechizmow. Oni wlasnie na tym sie opieraja na katechizmei i swoim nieomylnym magisterium.
Katechizmy i pisma reformatorow czy innych teologow mozna czytac dla siebie zeby zrozumiec lepiej pewne kwestie ktore nas nurtuja


Chyba rozumiem o co ci chodzi, katolicy posługują się swoim katechizmem wyjaśniając nam swoje dogmaty. A protestanci zależy od nurtu robią podobnie sięgając po swoje katechizmy. Jest to trochę jednak niedorzeczne żeby uczyć się jakichś fragmentów z katechizmu na pamięć. Oddalamy się od nauki Jezusa a zbliżamy do ludzkich poglądów i interpretacji jakichś fragmentów. A co do kalwinizmu to sam nie wiem dlaczego akurat te przekonania do mnie trafiły. Wielu konserwatywnych pastorów raczej zniechęca do jakiejkolwiek pobożności związanej z ruchem pentekostalnym, glosolalia, charyzmaty, chrzest w Duchu Świętym etc


Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: Pankracy » 10 kwie 2021, 07:51

izaak1989 pisze:Chyba rozumiem o co ci chodzi, katolicy posługują się swoim katechizmem wyjaśniając nam swoje dogmaty.

Dokładnie, Katolicyzm wlasciwie opiera sie na katechizmie, magisterium kosciola, encyklikach itd. Wiec ciezko dyskutowac z katolikiem na podstawie katechizmow protestanckich bo to do nich nie dotrze, oni maja swoj nieomylny katechizm i magisterium a wszelkie inne to herezje. Dlatego trzeba im wszystko wyjasniac na podstawie Biblii by wyakzac ze nijak to sie ma do nauczania Jezusa. A pisma reformatorow itd czytac dla siebie, tak jak sluchamy kazan dla siebie :)

Co do kalwinizmu oczywiscie rozumiem ze ma swoich zwolennikow bo faktycznie jest to dosc spojna calosc itd niemniej jednak swiat nie konczy sie na kalwinizmie i charyzmatyzmie :D Ja akurat ani jednego ani drugiego w 100% nie popieram, ale tez nie krytykuje, bo kazdy ma inne poznanie, wiec nie mnie oceniac. Ja bym sie postawil gdzies po srodku



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości