Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Alona
Posty: 8
Rejestracja: 07 kwie 2021, 10:48
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Śląsk
O mnie: Mess: Larysa Mendez
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: Alona » 10 kwie 2021, 11:35

Ja właśnie wywodzę się z katolickiej rodziny, prawda, tutaj Biblia jest ważna ale tak jakby drugorzędna. Zwykle księża powołują się na KKK, Magistrerium, tak jakby były nieomylne, równoznaczne z Pismem..
A właśnie, predestynacja...wierzycie, że człowiek może być z góry skazany na potępienie? Jeszcze w łonie matki juz skazany na wieczna katorgę? W sumie Bóg przeciez "widzi do przodu", wie jaki ten czlowiek będzie za życia.. ciężkie to sprawy do pojęcia :D


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: KAAN » 10 kwie 2021, 11:53

Alona pisze:A właśnie, predestynacja...wierzycie, że człowiek może być z góry skazany na potępienie? Jeszcze w łonie matki juz skazany na wieczna katorgę? W sumie Bóg przeciez "widzi do przodu", wie jaki ten czlowiek będzie za życia.. ciężkie to sprawy do pojęcia :D
Ten temat stanowi "twardy pokarm" jak mówi List do Hebrajczyków:

5:12 Biorąc pod uwagę czas, powinniście być nauczycielami, tymczasem znowu potrzebujecie kogoś, kto by was nauczał pierwszych zasad nauki Bożej; staliście się takimi, iż wam potrzeba mleka, a nie pokarmu stałego.
13 Każdy bowiem, który się karmi mlekiem, nie pojmuje jeszcze nauki o sprawiedliwości, bo jest niemowlęciem;
14 Pokarm zaś stały jest dla dorosłych, którzy przez długie używanie mają władze poznawcze wyćwiczone do rozróżniania dobrego i złego.


Na początku drogi wiary nie powinniśmy zajmować się tak trudnymi sprawami, lepiej odłożyć ten temat na czas kiedy dorośniemy duchowo i wtedy inaczej będziemy patrzeć na objawienie Słowa Bożego. Teraz skupmy się na najważniejszych sprawach zwanych mlekiem duchowym; to sprawa zbawienia, usprawiedliwienia w Panu Jezusie, sprawa naszej grzeszności, upamiętania, pokuty i wzrostu chrześcijańskiego. Ten temat był poruszany na forum i znajdziesz go w archiwum, a ja niedawno pisałem o tym w wątku: viewtopic.php?f=5&t=18413


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: Pankracy » 10 kwie 2021, 11:58

Alona pisze:A właśnie, predestynacja...wierzycie, że człowiek może być z góry skazany na potępienie?

To jest tylko jedna z wersji. istnieja tez teorie arminanskie czy wesleyanskie ktore inaczej na te kwestie sie zapatruja

W sumie Bóg przeciez "widzi do przodu", wie jaki ten czlowiek będzie za życia.. ciężkie to sprawy do pojęcia :D

Dokladnie, dlatego na poczatek najwazniejsze jest to ze zbawienie jest z laski Bozej przez wiare w ofiare Chrystusa. A takie niuanse jak kalwinizm czy arminianizm to sa kwestie poboczne bo nawet w jednym zborze bywa ze rozne podejscia mozna spotkac. Kwestie ktorymi lepiej sobie na poczatku drogi nie zaprzatac glowy


Alona
Posty: 8
Rejestracja: 07 kwie 2021, 10:48
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Śląsk
O mnie: Mess: Larysa Mendez
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: Alona » 10 kwie 2021, 15:32

Ciezko bedzie chyba poznac odpowiedź na to pytanie, bo kazdy ma na to inny pogląd, jak mówicie.. ale sama nie mam pojęcia co o tym sądzić.. paradoksalnie dwa przeciwstawne rozwiązania mogą mieć sens;)
Musialabym na prawde znalezc swoje miejsce w Kościele, żeby zgłębiać te sprawy które mnie interesują i są dla mnie ważne. Ale to również sprawa trudna ;)


izaak1989
Posty: 54
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Wierny Świętemu i Jedynemu Prawdziwemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Praktykuję jedynie Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: izaak1989 » 12 kwie 2021, 11:00

Ja podzielę się swoim słowem na temat wyboru kościoła. Też stałem przed takim dylematem dlatego założyłem ten wątek, po głębszej analizie i poszerzeniu własnej wiedzy na ten temat, wybór padł na Kościół Chrześcijan Baptystów. Wybrałem ich ponieważ najbardziej byli dla mnie przekonujący, zdrowe nauczanie według Biblii, świetne egzegetyczne wyjaśnienia fragmentów biblijnych przez pastorów z KChB, konwenanse które tam panują także zdobyły moje uznanie. Moja żona nie podzielała mojego entuzjazmu i radości ponieważ od początku była nieufna jeśli chodzi o protestantów, starałem się jej wyperswadować że kościół katolicki zbłądził, katolicka msza jest bluźnierstwem w oczach Boga, sakramenty są niebiblijne, rytualizm który skierowany jest na idolatrię. Nic do niej nie przemawiało dalej jej zdanie było niezmienne. Ale stała się rzecz niebywała! W poniedziałek wielkanocny oglądaliśmy transmisję nabożeństwa z kościoła ewangelickiego w Świdnicy. I zaczęła się interesować luteranizmem. Bardzo jej się spodobało, nawet ich poglądy na pewne sprawy duchowe. I tu pojawia się problem... Mówiła że do takiego kościoła chciałaby należeć natomiast do zborów ewangelicznych już nie. Tłumaczyłem jej że luteranie są liberalni, niedługo zapewne zaakceptują w Polsce związki homoseksualne, dopuszczą kobiety do posługi pastorskiej. Ten kościół po prostu upada, i to będzie lada dzień to kuriozalny pomysł! Co o tym myślicie ?


Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: Pankracy » 12 kwie 2021, 15:23

izaak1989 pisze:I zaczęła się interesować luteranizmem. Bardzo jej się spodobało, nawet ich poglądy na pewne sprawy duchowe. I tu pojawia się problem... Mówiła że do takiego kościoła chciałaby należeć natomiast do zborów ewangelicznych już nie.

Ja się jej nie dziwie. Bo koscioly ewangeliczne to dla katolika szok kulturowy :D a luteranie to poprostu zreformowani katolicy, wiec na pewno mniejszy szok.

Tłumaczyłem jej że luteranie są liberalni, niedługo zapewne zaakceptują w Polsce związki homoseksualne

Istnieja tez konserwatywne srodowiska, ale faktycznie dominuje liberalne podejscie. Homoseksualne zwiazki sa np u Szwedzkich luteran ale w Polsce to raczej szybko nie nastapi. Polska jednak nie jest tak liberalna jak Szwecja.

dopuszczą kobiety do posługi pastorskiej

A to takze kwestia obecna w wielu zborach ewangelicznych. Chociaz faktycznie u luteran nastapi to chyba najszybciej.

Ten kościół po prostu upada, i to będzie lada dzień

A juz od kilku lat slysze takie opinie a mimo to nadal trwa ;)

Ale zgadzam sie ze ogolny trend dominujacy u luteran jest jaki jest...


izaak1989
Posty: 54
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Wierny Świętemu i Jedynemu Prawdziwemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Praktykuję jedynie Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: izaak1989 » 12 kwie 2021, 15:35

Pankracy pisze:
izaak1989 pisze:I zaczęła się interesować luteranizmem. Bardzo jej się spodobało, nawet ich poglądy na pewne sprawy duchowe. I tu pojawia się problem... Mówiła że do takiego kościoła chciałaby należeć natomiast do zborów ewangelicznych już nie.

Ja się jej nie dziwie. Bo koscioly ewangeliczne to dla katolika szok kulturowy :D a luteranie to poprostu zreformowani katolicy, wiec na pewno mniejszy szok.

Tłumaczyłem jej że luteranie są liberalni, niedługo zapewne zaakceptują w Polsce związki homoseksualne

Istnieja tez konserwatywne srodowiska, ale faktycznie dominuje liberalne podejscie. Homoseksualne zwiazki sa np u Szwedzkich luteran ale w Polsce to raczej szybko nie nastapi. Polska jednak nie jest tak liberalna jak Szwecja.

dopuszczą kobiety do posługi pastorskiej

A to takze kwestia obecna w wielu zborach ewangelicznych. Chociaz faktycznie u luteran nastapi to chyba najszybciej.

Ten kościół po prostu upada, i to będzie lada dzień

A juz od kilku lat slysze takie opinie a mimo to nadal trwa ;)

Ale zgadzam sie ze ogolny trend dominujacy u luteran jest jaki jest...


Trafnie to ująłeś z tym szokiem kulturowym, dla niej nabożeństwa ewangelicznych to takie spotkania, pogawędka. A nabożeństwo w kościele ewangelickim jest pełne dostojeństwa, szacunku i przez to duchowo lepiej przeżywa się takie spotkanie z Bogiem. Kościoły nie mają takiego surowego wystroju jak u baptystów, zielonych czy wolnych. Po zapoznaniu się z tym w co i jak wierzą luteranie to w ogóle nie chce słyszeć o baptystach. Myślała że protestanci to tylko baptyści, zieloni itd Nie akceptuje ponownego chrztu bo Luter, Kalwin, Edwards tego nie negowali i nie chciałaby tego robić. Jest to poniekąd moja wina bo zachęcałem ją do protestantyzmu, czystego biblijnego chrześcijaństwa a sam sobie dołek wykopałem. Nawet chce pojechać na nabożeństwo do takiego kościoła który nie jest tak daleko od miejsca mojego zamieszkania. Tłumaczyłem że prędzej czy później ten kościół upadnie i pozostaną jedynie zgliszcza i wspomnienia. Ewangelicznych jestem pewien że będą się trzymać konserwatywnego i zdrowego nauczania i nie upadną jak luteranie, kalwini czy metodyści.


Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: Pankracy » 12 kwie 2021, 17:31

izaak1989 pisze:Myślała że protestanci to tylko baptyści, zieloni itd Nie akceptuje ponownego chrztu bo Luter, Kalwin, Edwards tego nie negowali i nie chciałaby tego robić.

To i tak dobrze. Bo neiktorzy mysla ze protestanci to tylko luteranie i kalwini a ewangeliczni to jakies sekty ;)
Co do ponownego chrztu to nie jest obowiazek, ludzie czasem wiele lat sa w zborze zanim przyjma chrzest, ale jest to ustanowienie Jezusa wiec oczywiscie powinno sie przyjac majac taka mozliwosc. Zreszta "ponowny" to tylko z perspektywy katolickiej czy luteransko-kalwinskiej bo przeciez dla ewangelicznych to nie jest zadne ponowienie bo chrzest w niemowlectwie to nie chrzest.

Ewangelicznych jestem pewien że będą się trzymać konserwatywnego i zdrowego nauczania i nie upadną jak luteranie, kalwini czy metodyści.

To wcale tez nie jest takie pewne, i u ewangelicznych denominacja zdarzaja sie takie "upadki". Ale oczywiscie trzeba w jakies wspolnocie dzialac wiec niewatpliwie jest to bezpieczniejszy wybor :D


izaak1989
Posty: 54
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Wierny Świętemu i Jedynemu Prawdziwemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Praktykuję jedynie Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać zbór ewangeliczny?

Postautor: izaak1989 » 12 kwie 2021, 21:44

Pankracy pisze:
izaak1989 pisze:Myślała że protestanci to tylko baptyści, zieloni itd Nie akceptuje ponownego chrztu bo Luter, Kalwin, Edwards tego nie negowali i nie chciałaby tego robić.

To i tak dobrze. Bo neiktorzy mysla ze protestanci to tylko luteranie i kalwini a ewangeliczni to jakies sekty ;)
Co do ponownego chrztu to nie jest obowiazek, ludzie czasem wiele lat sa w zborze zanim przyjma chrzest, ale jest to ustanowienie Jezusa wiec oczywiscie powinno sie przyjac majac taka mozliwosc. Zreszta "ponowny" to tylko z perspektywy katolickiej czy luteransko-kalwinskiej bo przeciez dla ewangelicznych to nie jest zadne ponowienie bo chrzest w niemowlectwie to nie chrzest.

Ewangelicznych jestem pewien że będą się trzymać konserwatywnego i zdrowego nauczania i nie upadną jak luteranie, kalwini czy metodyści.

To wcale tez nie jest takie pewne, i u ewangelicznych denominacja zdarzaja sie takie "upadki". Ale oczywiscie trzeba w jakies wspolnocie dzialac wiec niewatpliwie jest to bezpieczniejszy wybor :D


Akurat protestanci kojarzyli się jej głównie z zielonymi i baptystami. Z chrztem to najtrudniejsza batalia i tego nie przeskoczę, tym bardziej że znalazła fragmenty o Lustrze, Husie i Kalwinie którzy nie negowali chrztu niemowląt. Jest zauroczona luteranami i może brzmi to ironicznie ale prawdziwie. Pokażę może jakieś filmiki jak kościoł luterański upada np. Szwecja, USA, Niemcy, Norwegia. Myślę że to jakoś ją przekona. Wiem że to nikczemne postępowanie takie oszczerstwa w stosunku do bliźnich ale nie mam wyjścia.



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości