Z deszczu pod rynnę...

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
artlis552
Posty: 40
Rejestracja: 22 lip 2020, 15:06
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Z deszczu pod rynnę...

Postautor: artlis552 » 23 lip 2020, 11:20

Witam.

Wystąpiłem mentalnie z krk ze względu na to, iż nie zgadzam się z tym co głoszą. Po wielu poszukiwaniach nagle ucieszyłem się, że protestantyzm jest tym najbliższym memu sumieniu i moje problemy się skończą. Po „wejściu” w ww odłam napotkałem mur w postaci zborów. Jednocześnie każdy jest tym lepszym oraz tym gorszym od innego. Ja rozumiem, że wiele zależy od osobistych wrażeń, jednak jak świeżak którym zdecydowanie jestem w sprawie protestantyzmu jak i samej Biblii ma podjąć decyzję? Czy może w gruncie rzeczy każdy zbór wierzy w to samo, lecz różnią się w detalach związanych z Biblią, które mniej lub bardziej akcentują? Czy jednak do końca życia będę się zastanawiał czy jestem tam gdzie powinienem... jak ma się to do zbawienia skoro większość z nas przynależy do odłamu bliższego Biblii (protestantyzm), a jednocześnie większość zapewne ma przekonanie, że znajduje się w bardziej właściwym miejscu (konkretny zbór) niż inny. Jak się w tym połapać ?


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Z deszczu pod rynnę...

Postautor: KAAN » 23 lip 2020, 12:28

artlis552 pisze:Witam.

Wystąpiłem mentalnie z krk ze względu na to, iż nie zgadzam się z tym co głoszą. Po wielu poszukiwaniach nagle ucieszyłem się, że protestantyzm jest tym najbliższym memu sumieniu i moje problemy się skończą. Po „wejściu” w ww odłam napotkałem mur w postaci zborów. Jednocześnie każdy jest tym lepszym oraz tym gorszym od innego. Ja rozumiem, że wiele zależy od osobistych wrażeń, jednak jak świeżak którym zdecydowanie jestem w sprawie protestantyzmu jak i samej Biblii ma podjąć decyzję?
Masz rzeczywisty, niewydumany problem, czterdzieści lat temu miałem podobny :) . Byłem katolikiem i w pewnym momencie stwierdziłem dokładnie to co ty i stanąłem przed wyborem; albo pozostać w KK i walczyć o poprawę stanu KK (myśl naiwna i nierealna), albo "iść na całego" i poszukiwać nowej drogi dla mnie. Byłem wtedy bardzo niedojrzały duchowo, moje pojęcie duchowości, jak teraz oceniam, było na poziomie jamochłona, nie wiedziałem dosłownie nic o czymś co nie jest katolicyzmem bo w takim środowisku się wychowałem. Ale pamiętam głos sumienia którym pobudził mnie Pan Bóg, żebym zaczął szukać i podążać do wiary i zbawienia. Po tym jak usłyszałem pierwszy raz niezakłamaną Ewangelię o Panu Jezusie postanowiłem kupić sobie Biblię i zacząłem ją systematycznie czytać. Moje życie duchowe było coraz bardziej świadome i w pewnym momencie oddałem swoje życie w ręce Pana Jezusa, tylko jemu zaufałem.
Czy może w gruncie rzeczy każdy zbór wierzy w to samo, lecz różnią się w detalach związanych z Biblią, które mniej lub bardziej akcentują?
To pytanie jest bardzo ważne! Nie jest sprawą drugorzędną w co wierzą poszczególne denominacje - zbory, to jest sprawa fundamentalna, bo od obrazu zbawiciela przedstawianego przez denominacje zależy czy są one prawdziwie chrześcijańskie, Boże, czy są tylko nominalnie chrześcijańskie a w rzeczywistości nie głoszą ewangelii zbawienia, ale jakąś filozofię - religię. Dlatego twoim podstawowym obowiązkiem względem siebie samego będzie poznanie Słowa Bożego i skonfrontowanie tego co głoszą zbory z bezwzględnym autorytetem jakim jest Słowo Boże. Na tej podstawie będziesz mógł ocenić kto naucza właściwie i jaki zbór jest na prawdę częścią Kościoła - Zboru Bożego, albo tylko udaje chrześcijaństwo.
Czy jednak do końca życia będę się zastanawiał czy jestem tam gdzie powinienem...
Z mojego doświadczenia wynika, że zidentyfikowanie prawdy nie zajmie ci bardzo długiego czasu, choć bywają wyjątki; znam brata, który tkwił w katolicyzmie przez 50 lat a potem tułał się po zborach charyzmatyków w tym trzeciofalowych i w końcu trafił do zboru braterskiego w jakim jestem ja.
jak ma się to do zbawienia skoro większość z nas przynależy do odłamu bliższego Biblii (protestantyzm), a jednocześnie większość zapewne ma przekonanie, że znajduje się w bardziej właściwym miejscu (konkretny zbór) niż inny. Jak się w tym połapać ?
Należy oddzielić akt zbawienia od przynależności do konkretnego zboru; zbawienie obywa się w relacji pomiędzy człowiekiem i Panem Bogiem, a przynależność do lokalnej społeczności jest decyzją ludzi.
Wiem że to wszystko jest dla ciebie w większości niezrozumiałe, nie stresuj się tą myślą, tak jest zawsze na początku. Jak pisałem wcześniej, poznawaj Słowo Boże, módl się o wiarę i proś o pomoc Pana Boga, drobnymi krokami poznawaj Pana Jezusa i jego naukę, a z pewnością dojdziesz do właściwego celu.
Chciałbym cię tylko przestrzec przed pewnymi ideologiami, które musisz odrzucić i podać ci pewne wskazówki będące fundamentalną prawdą Ewangelii:
Prawdy:
1. Jest jeden Bóg; Pan Jezus jest Bogiem, Ojciec w niebie jest Bogiem i Duch Święty jest tym samym Bogiem.
2. Jednym Zbawicielem jest Pan Jezus - Bóg, jest on też jedynym pośrednikiem pomiędzy Bogiem i ludźmi.
3. Podstawą zbawienia jest wiara, zbawienie jest darmo z łaski, nie z uczynków.
4. Zbawienie jest od grzechu, jego mocy, skutków w wieczności.
5. Zbór Boży (Kościół) to społeczność ludzi zbawionych z łaski na podstawie wiary w czasie łaski. W zborach lokalnych przebywają zarówno zbawieni jak i niezbawieni, nie należący do Zboru Bożego w sensie ogólnym.

Fałsze:
1. Bóg nie jest jeden albo Pan Jezus nie jest Bogiem lub Duch Święty nie jest Bogiem.
2. Do zbawienia musimy wypełnić pewne uczynki.
3. Zbawienie jest z łaski przez wiarę + cokolwiek.
4. Zbór Boży (Kościół) to hierarchiczna instytucja.

Napisałem tylko kilka najważniejszych spraw. Jeśli będziesz miał pytania szczegółowe to zakładaj wątki we właściwych działach forum.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
artlis552
Posty: 40
Rejestracja: 22 lip 2020, 15:06
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Z deszczu pod rynnę...

Postautor: artlis552 » 23 lip 2020, 12:42

Dziękuję bardzo za tak szczegółową odpowiedź. Mam nadzieję połapać się w tym jak najszybciej :)


Awatar użytkownika
believer
Posty: 600
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Z deszczu pod rynnę...

Postautor: believer » 23 lip 2020, 14:02

W skrócie to jest tak: z Reformacji wyłoniły się 2 kościoły Luterański i Reformowany-kalwiński. Pozostawiono w nich liturgię i chrzest dzieci ja w K. katolickim. Potem ludzie studiowali Biblię i odkrywali nowe rzeczy. Przeważnie nie dało się tego wprowadzić do istniejących struktur i dlatego powstawały nowe wyznania. Baptyści wprowadzili chrzest przez zanurzenie. Powstawały też nowe wyznania z przebudzeń w różnych miejscach i tak Kość. Chrystusowy powstał w USA, Ewangeliczni w Rosji i stamtąd zawitali do Polski. Tzw. zbory ewangeliczne różnią się szczegółami, przeważnie się akceptują, a i często współpracują. Niestety sytuacje komplikuje to, że zbory w jednym wyznaniu mogą się różnić między sobą. Napisz z jakim kościołem się spotkałeś, o jakim byś się chciał coś dowiedzieć, jakie zbory masz w pobliżu miejsca zamieszkania. W ewangelicznym protestantyzmie chodzi raczej o osobistą wiarę w Jezusa, nawrócenie i chrześcijańskie życie, a nie doktryny, przynależność do jakiegoś kierunku i udowadnianie innym, że się mylą. Nikt w zborze ewangelicznym nie powie, że zbawienie jest tylko u nich, każdy wierzy, że zbawienie jest w Jezusie.


"Hier stehe ich, ich kann nicht anders, Gott helfe mir, Amen" ;)
artlis552
Posty: 40
Rejestracja: 22 lip 2020, 15:06
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Z deszczu pod rynnę...

Postautor: artlis552 » 23 lip 2020, 17:59

Rozumiem. Niestety nie miałem jeszcze żadnej styczności gdyż protestantyzm „odkryłem” bardzo niedawno i chciałem najpierw trochę teoretycznie się przygotować. Najbliższe zbory mam 40km od domu czyli w Poznaniu. Jeśli chodzi o wiedzę to sumienie najbardziej mnie popycha do Zielonoświątkowców. Generalnie nawet nie wiem dlaczego bo o każdym ze zborów mam raczej niewielką wiedzę.


toronto blessing
Posty: 91
Rejestracja: 03 mar 2020, 16:23
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
O mnie: Joela 3,1-5
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Z deszczu pod rynnę...

Postautor: toronto blessing » 23 lip 2020, 20:19

Szukaj zborów KZ czyli Kościoła Zielonoświątkowego lub KBWCH czyli Kościół Boży W Chrystusie,te dwie tak zw. denominacje mogę polecić ze względu na standardy głoszenia i usługiwania w mocy Ducha Świętego.


Zaiste, nie czyni Wszechmogący Pan nic, jeżeli nie objawił swojego planu swoim sługom, prorokom.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Z deszczu pod rynnę...

Postautor: KAAN » 23 lip 2020, 20:36

Charyzmatyzm, nie jest wzorem pielęgnowania nauki Słowa Bożego, a ruch Toroto Blessing głosi fałszywą ideologię.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
artlis552
Posty: 40
Rejestracja: 22 lip 2020, 15:06
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Z deszczu pod rynnę...

Postautor: artlis552 » 23 lip 2020, 20:46

Myślę, że w pierwszej kolejności odwiedzę LifeHouse w Poznaniu. To zielonoświątkowcy. Zobaczę jak będzie :) dzięki wielkie za zainteresowanie tematem ;)


Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Z deszczu pod rynnę...

Postautor: Pankracy » 24 lip 2020, 07:47

toronto blessing pisze:Szukaj zborów KZ czyli Kościoła Zielonoświątkowego lub KBWCH czyli Kościół Boży W Chrystusie,te dwie tak zw. denominacje mogę polecić ze względu na standardy głoszenia i usługiwania w mocy Ducha Świętego.

:rotfl: :lmao:

Wrecz przeciwnje - radze je omijac szerokim łukiem


artlis552
Posty: 40
Rejestracja: 22 lip 2020, 15:06
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Z deszczu pod rynnę...

Postautor: artlis552 » 24 lip 2020, 10:28

Pankracy pisze:
toronto blessing pisze:Szukaj zborów KZ czyli Kościoła Zielonoświątkowego lub KBWCH czyli Kościół Boży W Chrystusie,te dwie tak zw. denominacje mogę polecić ze względu na standardy głoszenia i usługiwania w mocy Ducha Świętego.

:rotfl: :lmao:

Wrecz przeciwnje - radze je omijac szerokim łukiem

Dlaczego tak uważasz ? W takim razie gdzie najlepiej pójść według Ciebie ?


Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Z deszczu pod rynnę...

Postautor: Pankracy » 24 lip 2020, 17:48

Tak jak juz napisał Kaan - charyzmatycy wzorem biblijnosci nje sa. Duzo jest tam jakis dziwnych nauk. Choc zbor zborowi nie rowny.

Koscioly ewangelikalne to akurat nie moja bajka. Moja bajka to luteranie, ale jezeli mailbym wybrac jakis ewangelikalny to baptysci zdecydowanie bardziej niz KZ. Jest to na pewno wybor "bezpieczniejszy" niz KZ


toronto blessing
Posty: 91
Rejestracja: 03 mar 2020, 16:23
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
O mnie: Joela 3,1-5
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Z deszczu pod rynnę...

Postautor: toronto blessing » 24 lip 2020, 18:55

idź tam gdzie jest moc Ducha Świętego,bo pismo mówi że ''Albowiem Królestwo Boże zasadza się nie na słowie, lecz na mocy''.Jak będziesz w tym miejscu które jest właściwe dla ciebie to Bóg cię dotknie i ci pokaże żę to jest to czego szukałeś.
Jezus miał moc czynił cuda i wyganiał demony dlatego faryzeusze go nienawidzili i dziś też faryzeusze nienawidzą mocy bożej bo sami jej nie mają.


Zaiste, nie czyni Wszechmogący Pan nic, jeżeli nie objawił swojego planu swoim sługom, prorokom.
Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Z deszczu pod rynnę...

Postautor: Pankracy » 24 lip 2020, 18:57

Duch swiety i moc boza to nie cyrk obwozny ktory prezentuje duza czesc kosciolow charyzmatycznych


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Z deszczu pod rynnę...

Postautor: KAAN » 25 lip 2020, 08:07

toronto blessing pisze:Jezus miał moc czynił cuda i wyganiał demony dlatego faryzeusze go nienawidzili i dziś też faryzeusze nienawidzą mocy bożej bo sami jej nie mają.
To nie dlatego, musisz poznać Słowo Boże, bo masz nieprawdziwe przekonania. Proszę żebyś nie pisał w dziale pomocowym.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
believer
Posty: 600
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Z deszczu pod rynnę...

Postautor: believer » 27 lip 2020, 10:53

No to chyba nie pomogliśmy.. :roll: . Pankracy jest zwolennikiem Luteran, KAAN Wolnych Chrześcijan i zborów braterskich. Ja stoję pomiędzy baptystami, a spokojnymi, umiarkowanymi charyzmatykami, chodzę do zboru niezależnego. W niedzielę byłem u luteran i było ok. W Poznaniu zachęcił bym do odwiedzenia: baptystów zbór K5N i Kościoła Zielonoświątkowego ale tego głównego z pastorem Piotrem Wisełką.


"Hier stehe ich, ich kann nicht anders, Gott helfe mir, Amen" ;)

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości