Chrześcijaństwo charyzmatyczne w Polsce

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Marcinw
Posty: 49
Rejestracja: 26 mar 2018, 11:14
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Chrześcijaństwo charyzmatyczne w Polsce

Postautor: Marcinw » 30 sie 2020, 13:49

Witam wszystkich. Wcześniej odczuwałem lęk przed nurtem zielonoświątkowym chrześcijaństwa. Naczytałem się wiele negatywnych treści nt. chrześcijaństwa charyzmatycznego i stąd może ten lęk. Gdzieś już wcześniej pisałem, że zmagam się z problemami psychicznymi (zdiagnozowana schizofrenia) i myślę o uczestniczeniu w nabożeństwach zielonoświątkowych. Wiem, że KZ jest związany z Aliansem Ewangelicznym natomiast ChWZ jest bardziej konserwatywna. Pochodzę z Gliwic i mam niedaleko od siebie zbór KZ "Arka" w Gliwicach i duży zbór ChWZ w Zabrzu. Byłem już dwa razy w zborze KWCh. Póki co rozglądam się za najlepszym miejscem dla mnie. Jakie jest wasze zdanie nt. chrześcijaństwa charyzmatycznego i jakie zbory ewentualnie byście polecili?


Justyna
Posty: 209
Rejestracja: 05 mar 2013, 10:56
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Chrześcijaństwo charyzmatyczne w Polsce

Postautor: Justyna » 30 sie 2020, 14:07

W Gliwicach jest też zbór tego rodzaju: http://www.ziemiagoszen.pl/


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrześcijaństwo charyzmatyczne w Polsce

Postautor: KAAN » 30 sie 2020, 18:49

Moim zdaniem lepiej unikać charyzmatyzmu wszelkiej postaci. Ten kierunek w nominalnym chrześcijaństwie traci z oczu Słowo Boże, które jest przesłaniane przez objawienia, rzekome cuda i emocje.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
ch_kamil
Posty: 37
Rejestracja: 29 sty 2012, 20:29
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Gliwice
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrześcijaństwo charyzmatyczne w Polsce

Postautor: ch_kamil » 30 sie 2020, 19:00

Mieszkam w Gliwicach, jeżeli jesteś katolikiem i miałbym Ci polecić bezpieczne miejsce w Gliwicach to miałbym niestety problem. Inna kwestia to dlaczego akurat postanowiłeś szukać chrześcijaństwa charyzmatycznego, czy wynika to z Twojego zrozumienia Słowa Bożego, czy kierujesz się intuicją? Jeżeli to drugie to polecam przeczytać pod tym kontem Dzieje i Listy apostolskie, by posiadać lepszy grunt do właściwego rozeznania.

Z całą pewnością nie polecam w Gliwicach "Nowego Przymierza", z kazalnicy usłyszysz tam nauczającą kobietę i totalną bezideowość charakterystyczną dla Ruchu Wiary, gdzie zamiast kłaść nacisk na zrozumienie i posłuszeństwo Słowo Bożemu spotkasz się z eventami, spotkaniami integracyjnymi, różnego rodzaju aktywnościami, które spowodują, że będzie super i znajdą Ci zajęcie, byś czuł, że jesteś potrzebny ale daleko od Boga... Zresztą wystarczy wejść na ich stronę, by się przekonać, że prawdziwej ewangelii tam nie usłyszymy. Zamiast głoszenia o potrzebie nawrócenia i naszych grzechach usłyszysz wyłącznie jaki to wspaniały plan ma dla Ciebie Bóg. Nikt Ci nie powie, że najpierw trzeba nieść swój krzyż, by iść za Jezusem.

Arki także nie polecam ale sam musisz zweryfikować to wszystko. Pamiętaj jednak, że nie to, czy dane miejsce nam odpowiada powinno decydować a wyłącznie prawda i kryteria, jakie znajdują się na kartach Słowa Bożego. Co do mojego zdania na temat chrześcijaństwa charyzmatycznego to nie co do zasady ale w praktyce skupiają się nie na tym co trzeba, bardzo dużo śpiewu, muzyki, uwielbienia, a mało Słowa Bożego, z tego powodu jego zrozumienie jest bardzo słabe wśród tych ludzi i można się natknąć na wiele fałszywych nauk, które przyniosą potem bardzo zły owoc w życiu. Oczywiście nie jest to zasada ale w przypadku Nowego Przymierza i Arki tak właśnie sprawa wygląda. Jeżeli odwiedzasz stronę internetową jakiegoś zboru to zwróć uwagę, czy mają zamieszczone wyznanie wiary. To powinien być punkt wyjścia do czegokolwiek innego. W Nowym Przymierzu nie uznali nawet za potrzebne, by zajmować tym miejsce na stronie.

Jeżeli wspominasz, że masz problemy psychiczne, to przede wszystkim fundamentalną kwestią będzie uwierzenie w Pana Jezusa, natomiast samo uczestnictwo w miejscach takich jak wymieniłem przed chwilą raczej spotęgują Twoje problemy, a nie je rozwiążą. W Zborach charyzmatycznych bardzo często korzysta się z takich narzędzi jak bardzo emocjonalna muzyka, która nie powoduje, że człowiek potrafi się skupić i zgodnie z rozsądkiem oceniać fakty i poznawać Słowo ale wręcz przeciwnie, wyzwala to w człowieku bardzo mocne uczucia, czy też prowadzi do emocjonalizmu. Z kazalnicy często się eskaluje głosem, wręcz krzyczy, wszystko w celu odpowiedniego nastawienia słuchaczy. Zastanów się, czy przyniesie to dla Ciebie coś dobrego. Ostatecznie w skrajnych przypadkach (znanych głównie z USA) przybiega to postać igrania z demonami, obaleń ludzi rzekomo przez "Ducha Świętego" i innych niebezpiecznych praktyk.

Justyna podała jeszcze link do Gliwickiego Towarzystwa Biblijnego, przechodząc tam nigdy nie zwróciłem uwagi, by takie coś w ogóle było, więc trudno mi się wypowiedzieć, czy można polecić to miejsce. Przejrzałem jednak zamieszczone na stronie kazania i usługujący tam to między innymi Br.Wycliffe Khabelwa, Br.Darrell Ward, zatem jest to ten sam kierunek (bardzo łatwo to poznać po filmach na Youtube). Miejsca te możemy scharakteryzować jako Ruch Wiary, ewangelia sukcesu, megakościoły, idee bardzo niebezpieczne.

W KWCh byłeś w Zabrzu?


Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Chrześcijaństwo charyzmatyczne w Polsce

Postautor: Noemi » 30 sie 2020, 19:51

Marcinw pisze:Witam wszystkich. Wcześniej odczuwałem lęk przed nurtem zielonoświątkowym chrześcijaństwa. Naczytałem się wiele negatywnych treści nt. chrześcijaństwa charyzmatycznego i stąd może ten lęk. Gdzieś już wcześniej pisałem, że zmagam się z problemami psychicznymi (zdiagnozowana schizofrenia) i myślę o uczestniczeniu w nabożeństwach zielonoświątkowych. Wiem, że KZ jest związany z Aliansem Ewangelicznym natomiast ChWZ jest bardziej konserwatywna. Pochodzę z Gliwic i mam niedaleko od siebie zbór KZ "Arka" w Gliwicach i duży zbór ChWZ w Zabrzu. Byłem już dwa razy w zborze KWCh. Póki co rozglądam się za najlepszym miejscem dla mnie. Jakie jest wasze zdanie nt. chrześcijaństwa charyzmatycznego i jakie zbory ewentualnie byście polecili?

Marcin przy problemach zdrowotnych z jakimi się zmagasz odradzam zbory o ruchu charyzmatycznym i tak jak piszą bracia jest dużo emocji ,lepiej lepiej jest u Wolnych Chrześcijan czy u Chrześcijan Ewangelicznych , jest spokojnie ,głoszą dobre Słowo nie okraszone ewangelią sukcesu ,spokojne śpiewanie bez zbytniego nagłaśniania , myślę że Baptyści mają podobnie jak KWCH i Ewangeliczni ,piszę o tym ponieważ znam osobę która zmaga się z tą chorobą ,prowadzący lekarz zdecydowanie odradził KZ


Marcinw
Posty: 49
Rejestracja: 26 mar 2018, 11:14
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Chrześcijaństwo charyzmatyczne w Polsce

Postautor: Marcinw » 31 sie 2020, 06:42

Jako nowicjusz mam przeświadczenie, że w zborach charyzmatycznych łatwiej o uzdrowienie. Jest takie powiedzenie, że lepsze jest wrogiem dobrego. Jednak pozostanę przy KWCh w Świętochłowicach.


Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Chrześcijaństwo charyzmatyczne w Polsce

Postautor: Pankracy » 31 sie 2020, 09:48

Marcinw pisze:Jako nowicjusz mam przeświadczenie, że w zborach charyzmatycznych łatwiej o uzdrowienie.

Niestety ale nie ma to nic wspolnego z prawda :)


Awatar użytkownika
believer
Posty: 600
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrześcijaństwo charyzmatyczne w Polsce

Postautor: believer » 31 sie 2020, 10:12

Justyna pisze:W Gliwicach jest też zbór tego rodzaju: http://www.ziemiagoszen.pl/


To branhamowcy, odradzam, więcej mówią o nieżyjącym Branhamie, niż o Bogu. Sam odwiedzałem przez jakiś czas taki zbór, przeczytałem sporo Branhama, myślę, ok 200 kazań, może więcej. Mnie szczególnie trudno jest uwierzyć, w to co prorok przepowiedział, czyli koniec świata w 1977 r. :-/


"Hier stehe ich, ich kann nicht anders, Gott helfe mir, Amen" ;)
marioosh666
Posty: 400
Rejestracja: 02 gru 2018, 11:22
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Chrześcijaństwo charyzmatyczne w Polsce

Postautor: marioosh666 » 31 sie 2020, 23:24

KAAN pisze:Ten kierunek w nominalnym chrześcijaństwie traci z oczu Słowo Boże, które jest przesłaniane przez objawienia, rzekome cuda i emocje.

Ostatnio oglądam ich nabożeństwa. Słowa Bożego tam mało. Przez większość czasu kobieta śpiewa i przemawia. Pastor ginie. Tak jak wersety Biblii. To co przyciąga uwagę to przewaga młodych i bardzo młodych ludzi. Świetna atmosfera. Ludzie wracają. Inne zbory wyglądają na tym tle biednie. Młodzi często wytatuowani i ubrani mało konserwatywnie. Nie namawiam, nie zniechęcam, taka dygresja. Inne zbory mogłyby przejąć taką oprawę nabożeństw :)


Są ludzie i moderatorzy...
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrześcijaństwo charyzmatyczne w Polsce

Postautor: KAAN » 01 wrz 2020, 09:22

marioosh666 pisze: Świetna atmosfera. Ludzie wracają. Inne zbory wyglądają na tym tle biednie. Młodzi często wytatuowani i ubrani mało konserwatywnie. Nie namawiam, nie zniechęcam, taka dygresja. Inne zbory mogłyby przejąć taką oprawę nabożeństw :)
Problem w tym że oprawa nie zbawia, ale Słowo Boże, rzekome cuda i podskakiwanie nie powoduje wzrostu duchowego, ale powodują wzrost poziomu adrenaliny i endorfin.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
christianinroman
Posty: 321
Rejestracja: 20 maja 2016, 07:29
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Chrześcijaństwo charyzmatyczne w Polsce

Postautor: christianinroman » 01 wrz 2020, 13:59

W Świętochłowicach w KWCh u Brata Krzysztofa Gołębiowskiego jest w sobotę konferencja dla exśj i dla świadków Jehowy. Również w tę sobotę w Gliwicach - Sośnica jest nabożeństwo modlitewne od godz. 16:00.



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości