Czy Bóg powołuje nas do życia?

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
artlis552
Posty: 40
Rejestracja: 22 lip 2020, 15:06
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Czy Bóg powołuje nas do życia?

Postautor: artlis552 » 23 paź 2020, 22:30

Witam. Chciałbym dowiedzieć się co biblia mówi na ten temat. Czy Bóg powołuje nas do życia w sposób bezpośredni tzn, że decyduje jaki będzie efekt każdego pojedynczego stosunku? Czy może działa w tej sprawie w sposób pośredni tzn, że uczynił nas płodnym i dalej decyzja należy już do nas? W pewnych miejscach wyczytałem, że jesteśmy potomkami Adama i Ewy, nie zaś że każdy z nas jest tworzony przez Boga, a w innych że jednak Bóg ma udział w każdym poczęciu. Chciałbym odnieść to jednocześnie do kwestii aborcji. Mam na myśli jedynie 2 przypadki:

- zagrożenie życia matki
- silna deformacja płodu

Co biblia mówi na ten temat i czy w ogóle?

Jeśli, jednak Bóg miałby tworzyć każdego z nas z osobna to jednocześnie też te dzieci z silną deformacją, które niejednokrotnie rodzą się z brakiem pewnych organów co ostatecznie skutkuje ich śmiercią. Tylko jaki byłby tego cel...

Pozdrawiam


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg powołuje nas do życia?

Postautor: KAAN » 23 paź 2020, 23:37

artlis552 pisze:Witam. Chciałbym dowiedzieć się co biblia mówi na ten temat. Czy Bóg powołuje nas do życia w sposób bezpośredni tzn, że decyduje jaki będzie efekt każdego pojedynczego stosunku? Czy może działa w tej sprawie w sposób pośredni tzn, że uczynił nas płodnym i dalej decyzja należy już do nas? W pewnych miejscach wyczytałem, że jesteśmy potomkami Adama i Ewy, nie zaś że każdy z nas jest tworzony przez Boga, a w innych że jednak Bóg ma udział w każdym poczęciu.
Biblia uczy, że Pan Bóg jest autorem życia każdego człowieka i że Pan Bóg kształtuje człowieka w łonie matki:

Księga Joba 31:15 Czyż ten, który mnie stworzył w łonie matki, nie stworzył i jego? I czyż nie On jeden ukształtował nas w łonie?

Księga Psalmów 139:13 Bo Ty stworzyłeś nerki moje, Ukształtowałeś mnie w łonie matki mojej.

Księga Izajasza 44:2 Tak mówi Pan, który cię uczynił i ukształtował w łonie matki, który cię wspomaga. Nie bój się, mój sługo, Jakubie, i Jeszurunie, którego wybrałem!

Księga Jeremiasza 1:5 Wybrałem cię sobie, zanim cię utworzyłem w łonie matki, zanim się urodziłeś, poświęciłem cię, na proroka narodów przeznaczyłem Cię.


Wynika z tego, że Pan Bóg każdego tworzy w łonie matki. Pan Bóg jest twórcą biologii, mechanizmów biologicznych, zasad funkcjonowania organizmów, dlatego wszystko co się rodzi jest dziełem Bożym. Problem jest jednak taki, że grzech wszedł na świat i wszystko zostało zepsute. Także cały proces rozmnażania uległ zepsuciu począwszy od pociągu seksualnego, a na porodzie skończywszy. Wszystko w tym świecie jest powykrzywiane i o tym fakcie chyba nie muszę cię przekonywać.
Pan Bóg dał nam wolność w podejmowaniu decyzji, także ta wolność zostało wykrzywiona przez grzech. Dlatego dzieci rodzą się z woli cielesnego ojca i matki;

J 1:12 Tym zaś, którzy go przyjęli, dał prawo stać się dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię jego,
13 Którzy narodzili się nie z krwi ani z cielesnej woli, ani z woli mężczyzny, lecz z Boga.


Wola w poczęciu dziecka należy tez do rodziców, ale z pewnością Pan Bóg do własnych celów ingeruje czasami w tej sferze życia ludzkiego, czego przykłady mamy w Biblii.


Chciałbym odnieść to jednocześnie do kwestii aborcji. Mam na myśli jedynie 2 przypadki:

- zagrożenie życia matki
- silna deformacja płodu

Co biblia mówi na ten temat i czy w ogóle?
Nigdzie w Biblii nie ma zachęty do tego żeby zabijać dzieci z tych powodów. Zabijanie w Biblii ma swoje powody; takimi powodami była wojna, kara za grzech. Jednak w czasie pokoju nie ma nigdzie zachęty to zabijania innych zwłaszcza dzieci. Zwyrodnialec Herod kazał wymordować malutkie dzieci w Betlejem i okolicach.

Jeśli, jednak Bóg miałby tworzyć każdego z nas z osobna to jednocześnie też te dzieci z silną deformacją, które niejednokrotnie rodzą się z brakiem pewnych organów co ostatecznie skutkuje ich śmiercią. Tylko jaki byłby tego cel...
Deformacja dzieci to wina naszych grzechów ludzkich, nie mówię tu o indywidualnych przypadkach ale w ogólności. Dlaczego sie tak dzieje? Ja widzę co najmniej takie powody:
1. Przypomnienie ludziom o straszliwej konsekwencji grzechu i potrzebie upamiętania się.
2. Doświadczenie ludzi ze świata, aby obudzić u nich sumienie.
3. Doświadczenie wierzących aby byli silniejsi i dojrzalsi w widzeniu świata i swojej wiary.
4. Aby człowiek doświadczony mógł wesprzeć i zrozumieć innych dotkniętych takim doświadczeniem.

Ja osobiście byłem tym doświadczony. Urodziła mi się córeczka z zespołem Patau, żyła trzy miesiące, umarła mi na rękach. Byłem z nią 24h/dobę w ostatnim miesiącu i wiedziałem że umrze, nie było dla niej ratunku. Moja żona była bardzo zdruzgotana, ale z perspektywy czasu widzę ze wyszliśmy z tego mocniejsi w wierze, dojrzalsi w widzeniu rodzin, matek, ojców i wiemy jak pomagać tym którzy cierpią z tego powodu, a na pewno rozumiemy ich problem i możemy im właściwie współczuć.
Nasza Zosia była zdeformowana na buzi, ale reszta moich dzieci a mam ich jeszcze czwórkę, kochała ją bardzo, nosili ją na rękach, przytulali, całowali i widać było uśmiech w jej oczkach i usteczkach. Nieważne było to że ma rozczepioną wargę i oczy z niekształtnymi źrenicami, moja młodsza córka nazywała ją króliczkiem z powodu wargi.
Nigdy nie przyszło by mi do głowy żeby ją zabić w łonie żony, to nawet obrzydliwie brzmi, a co dopiero wykonać...

Przy dzisiejszej technice medycznej istnieje bardzo mała ilość przypadków kiedy ciąża zabija kobietę. Myślę że w takich przypadkach jest wybór życie za życie.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
artlis552
Posty: 40
Rejestracja: 22 lip 2020, 15:06
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg powołuje nas do życia?

Postautor: artlis552 » 24 paź 2020, 06:54

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Mam tez pytanie w takim razie z przeciwległej strony. Mianowicie czy to Bóg decyduje w czasie naszej śmierci, a tym samym okolicznościach. Czy teksty na nagrobkach w stylu „Bóg tak chciał” są w ogóle zasadne? Generalnie słyszałem, że nie do końca.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Czy Bóg powołuje nas do życia?

Postautor: KAAN » 24 paź 2020, 08:48

artlis552 pisze:Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Mam tez pytanie w takim razie z przeciwległej strony. Mianowicie czy to Bóg decyduje w czasie naszej śmierci, a tym samym okolicznościach. Czy teksty na nagrobkach w stylu „Bóg tak chciał” są w ogóle zasadne? Generalnie słyszałem, że nie do końca.
Pan Bóg jest właścicielem naszego życia, On je daje i On je zabiera, wyznacza nasz czas życia. Jaki wniosek? Powstaje pytanie, czy np. zabójstwo to ingerencja w sferę zarezerwowaną tylko dla Pana Boga? Czy zabójstwo lub wypadek śmiertelny jest przewidzianym sposobem zakończenia życia? Nie umiem odpowiedzieć na te pytania. Myślę że to Boża tajemnica, Bóg wie, my nie.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości