Nie chodzę do kościoła dla księdza

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
izaak1989
Posty: 54
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Wierny Świętemu i Jedynemu Prawdziwemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Praktykuję jedynie Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Nie chodzę do kościoła dla księdza

Postautor: izaak1989 » 14 lis 2020, 16:48

Tytuł jest trochę prowokujący ale nie wiedziałem w jakiś sposób to ująć aby zwrócić uwagę forumowiczów. Jak według szanownych forumowiczów rozmawiać z osobą należącą do kościoła rzymskokatolickiego której przedstawia się w sposób merytoryczny argumenty biblijne na temat złych praktyk stosowanych w kościele katolickim po których dana osoba przyznaje rację ale później dodaje że wiary nie wolno zmieniać i trzeba zostać w tej w której się urodziła i do kościoła nie idzie dla księdza tylko dla Boga. Nie jest ważne to co ksiądz głosi, jak się zachowuje, jak postępuje w życiu codziennym. To wszystko nie ma żadnego znaczenia bo idzie się do kościoła dla Boga. Według mnie to świat absurdu i nie wiem jak z tego wybrnąć. Pozdrawiam


artlis552
Posty: 40
Rejestracja: 22 lip 2020, 15:06
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Nie chodzę do kościoła dla księdza

Postautor: artlis552 » 14 lis 2020, 17:28

Doświadczenie mnie nauczyło by takich tematów nie poruszać bo są nie do przejścia. Dla katolików, których ja znam pierwsze skrzypce całej wiary grają objawienia, z którymi ciężko się dyskutuje. Argumenty pochodzące z Pisma choćby nie wiem jak trafne i merytoryczne nie budzą większego zainteresowania gdyż sam kościół twierdzi, że całe Pismo może interpretować jak chce.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Nie chodzę do kościoła dla księdza

Postautor: KAAN » 14 lis 2020, 18:19

Ja w takim przypadku zadaję kilka serii pytań:
1. Czy Pan Bóg potrzebuje twojego chodzenia do czegokolwiek? Po co idziesz do kościoła, jaki jest cel twojego chodzenia?
2. Czym jest dla ciebie Słowo Boże? Czy wiesz co w nim jest napisane i czy traktujesz je poważnie?
3. Na jakiej podstawie Pan Bóg ma cię wpuścić do nieba? Czy wiesz jakie są warunki zbawienia? Co na ten temat mówi Słowo Boże?
4. Czy swoimi uczynkami możesz wypracować sobie zbawienie? Jaka jest wartość przelanej na krzyżu krwi Pańskiej?


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
artlis552
Posty: 40
Rejestracja: 22 lip 2020, 15:06
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Nie chodzę do kościoła dla księdza

Postautor: artlis552 » 14 lis 2020, 18:26

Z chęcią odpowiem Ci po katolicku :)

1) Tak, bo kościół tak zarządził a ma prawo na podstawie cytatu „cokolwiek zwiążesz” itd

2) Pismo jest słowem Bożym niemniej jednak „cokolwiek zwiążesz” więc nie trzeba się go trzymać

3) Trzeba przyjmować sakramenty i wierzyć

4) Tak (sakramenty). Wartość jest taka, że możemy zostać zbawieni

To jest wersja mojej rodziny :)


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Nie chodzę do kościoła dla księdza

Postautor: KAAN » 14 lis 2020, 18:58

W takim przypadku trzeba wszystkie odpowiedzi opisać cytatami z Biblii opisującymi prawdę i liczyć na to że wywołają u nich refleksję. Módl się o nich żeby Duch Święty poruszył ich sumienia.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
izaak1989
Posty: 54
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Wierny Świętemu i Jedynemu Prawdziwemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Praktykuję jedynie Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Nie chodzę do kościoła dla księdza

Postautor: izaak1989 » 14 lis 2020, 20:57

Nawet cytaty biblijne nie pomagają, używałem ich głównie do polemiki na temat bałwochwalstwa. Nawet dekalog był cytowany, i okazało się że figury przedstawiające świętych, Jezusa Chrystusa, Marię to co innego niż starotestamentowe cielce które Bóg kazał zniszczyć. Tamte posągi były pogańskie a te są chrześcijańskie i Pan to aprobuje. Tak to wygląda...


artlis552
Posty: 40
Rejestracja: 22 lip 2020, 15:06
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Nie chodzę do kościoła dla księdza

Postautor: artlis552 » 14 lis 2020, 21:34

Musisz zrozumieć jedną rzecz. Mógłbyś wyrecytować z pamięci całe Pismo i wypunktować wszelkie niezgodności Pisma z doktryną kościoła, ale to nic nie da bo katolicy wierzą, że mają prawo ustanawiać wszystko pod siebie ze względu na cytat „cokolwiek zwiążesz na ziemi zostanie związanie w niebie, cokolwiek rozwiążesz na ziemi zostanie rozwiązanie w niebie” Ciężko jest im udowodnić, że w tym cytacie nie chodzi o to o czym myślą.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Nie chodzę do kościoła dla księdza

Postautor: KAAN » 15 lis 2020, 00:40

izaak1989 pisze:Nawet cytaty biblijne nie pomagają...
Wiem o tym, to samo było w mojej cielesnej rodzinie, nikt nie nawrócił się, przynajmniej ja nie wiem o tym, wszyscy umarli w swoich grzechach. Podobnie w rodzinie cielesnej mojej żony. To bardzo smutne, ale musimy z pokorą przyjąć Boży wyrok i modlić się o nich, żeby uwierzyli.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
artlis552
Posty: 40
Rejestracja: 22 lip 2020, 15:06
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Nie chodzę do kościoła dla księdza

Postautor: artlis552 » 15 lis 2020, 09:13

I to jest takie trochę błędne koło. My modlimy się za nich, a oni za nas bo każdy wierzy że jest we właściwym miejscu...


toronto blessing
Posty: 91
Rejestracja: 03 mar 2020, 16:23
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
O mnie: Joela 3,1-5
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Nie chodzę do kościoła dla księdza

Postautor: toronto blessing » 15 lis 2020, 11:54

czasem to wymaga czasu,jak ja sie nawracałem i wychodziłem z kk na początku lat 90 to cała rodzina była przeciwko,były nawet spotkania rodzinne że by mnie przekonać,w latach 90 kościół katolicki był jak bóg po przecież obalił komunizm i nie było z nimi żadnej rozmowy.
Ale w międzyczasie jedna z osób zginęła w wypadku co zmieniło trochę kontrole w rodzinie i Jezusowi oddało swoje życie trzy osoby;moja babcia która mnie wyzywała od jehowych jak się nawracałem,mój brat cioteczny i wójek którego nawrócenie było cudem zaaranżowanym przez Boga bo nawrócił sie i zmarł następnego dnia.


Zaiste, nie czyni Wszechmogący Pan nic, jeżeli nie objawił swojego planu swoim sługom, prorokom.
artlis552
Posty: 40
Rejestracja: 22 lip 2020, 15:06
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Nie chodzę do kościoła dla księdza

Postautor: artlis552 » 15 lis 2020, 13:47

Z katechizmu kk wyczytałem, że Pismo należy odczytywać w zgodzie z duchem ojców kościoła tak więc cytaty nie zdadzą się na nic, ponieważ katolików nie interesuje co Pismo mówi samo o sobie tylko co kościół mówi na jego temat.


izaak1989
Posty: 54
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Wierny Świętemu i Jedynemu Prawdziwemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Praktykuję jedynie Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Nie chodzę do kościoła dla księdza

Postautor: izaak1989 » 15 lis 2020, 15:27

Mało tego! Moi bliscy mówią mi że my zwykli świeccy nie powinniśmy samodzielnie czytać Biblii bo nie mamy odpowiedniego przygotowania teologicznego. Tylko ktoś kto ma wykształcenie w tym kierunku może czytać Biblię bez ryzyka odstępstwa od kościoła.


izaak1989
Posty: 54
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Wierny Świętemu i Jedynemu Prawdziwemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Praktykuję jedynie Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Nie chodzę do kościoła dla księdza

Postautor: izaak1989 » 15 lis 2020, 15:31

Dyskusje na temat sakramentów świętych w kościele katolickim też prowadzą do sytuacji patowej. Jak zaklęcie powtarzają że to tradycja i po przyjęciu eucharystii wielu odzyskiwało zdrowie. A już największą burzę wprowadza chrzest, gdy tylko się wspomni że Biblia nie mówi nic o chrzcie dzieci to od razu lecą gromy ! Jak to ?! Dziecko nie ochrzczone ?! To pogaństwo! Będzie potępione! To ciężki grzech! Taki wstyd! Nie wspominając o pierwszej komunii świętej i przyjęciu Jezusa do serca... Dziecko narażone na ostracyzm i także wstyd. Reasumując polemika z katolikami jest arcytrudna.


artlis552
Posty: 40
Rejestracja: 22 lip 2020, 15:06
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Nie chodzę do kościoła dla księdza

Postautor: artlis552 » 15 lis 2020, 15:32

To jest akurat prawda. Nie znając teologi kościoła nie przeczytasz Pisma tak jak kościół tego chce. Natomiast z Pisma wynika, że nikt nie ma go interpretować, a jedynie odczytać tak jak zostało zapisane. Trzeba tez moim zdaniem spróbować zrozumieć tą drugą stronę. Polska jest mocno katolicka i ludziom, który x lat żyją wg zasad kościoła ciężko jest pojąć, że coś może tam być nie tak.


artlis552
Posty: 40
Rejestracja: 22 lip 2020, 15:06
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Nie chodzę do kościoła dla księdza

Postautor: artlis552 » 15 lis 2020, 15:34

Co do chrztu to od pewnego czasu sam kościół twierdzi, że nieochrzczone dzieci idą do nieba. Pogląd o piekle miał miejsce gdzieś w XVI w. Także dzięki ich łaskawości nie są już potępiane :p


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości