Prezbiterianie, Kalwini, reformowani itd

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
izaak1989
Posty: 54
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Wierny Świętemu i Jedynemu Prawdziwemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Praktykuję jedynie Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Prezbiterianie, Kalwini, reformowani itd

Postautor: izaak1989 » 16 mar 2021, 17:42

Jestem osobą poszukującą stąd wielość moich zapytań, zaintrygowała mnie teologia reformowana z uwagi na swoje ortodoksyjne i biblijne podejście do wiary. W niedługim czasie wybieram się na nabożeństwo wraz z małżonką do kościoła chrześcijan baptystów.
Mają bardzo dobrą naukę i wielu z nich wyznaje nurt kalwinistyczny.
Dowiedziałem się że wśród wielu denominacji istniejących w łonie protestantyzmu są jeszcze prezbiterianie.
1.Czy w Polsce są zbory prezbiterian ortodoksyjnych/konserwatywnych? Prezbiterianie nauczający teologii reformowanej lub purytańskiej ?
2.Czy purytanie mają wspólny punkt widzenia jak kalwini ? Gubię się w tym wszystkim dlatego szukam wyjaśnienia.
Są też baptyści reformowani to chyba tacy kalwini ale chrzest przyjmują w wieku dorosłym (to mój taki skrót myślowy).
3.Prezbiterianie kalwinistyczni czy purytańscy mają podobne podejście do wiary w Chrystusa jak baptyści ?
4.Prezbiterianie też wyznają TULIP ? Predestynację ? Są jacyś wybitni i konserwatywni przedstawiciele nurtu prezbiteriańskiego ?
5.Pastorów baptystycznych nie obowiązuje żaden oficjalny strój podczas nabożeństwa natomiast u prezbiterian sprawa wygląda chyba nieco inaczej.
6.Prezbiterianie wyznają 5 zasad protestantyzmu ?
Przepraszam za taki bałagan jeśli chodzi o treść.


Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Prezbiterianie, Kalwini, reformowani itd

Postautor: Pankracy » 16 mar 2021, 18:57

izaak1989 pisze:1.Czy w Polsce są zbory prezbiterian ortodoksyjnych/konserwatywnych? Prezbiterianie nauczający teologii reformowanej lub purytańskiej ?

Ogółem nurt reformowany/kalwiński jest w Polsce bardzo mało liczny i w większości reprezentowany przez raczej liberalny Kościół Ewangelicko-Ausgburski. Ponadto istnieje jeszcze Konfederacja Ewangelicznych Kościołów Reformowanych w Polsce która jest bardziej konserwatywna, co charakterystyczna praktują komunie dla malych dzieci od razu po chrzcie. Maja zbory w Gdansku, Wroclawiu i Poznaniu. Poza tym w Warszawie działa rownież niezależny zbór rowniez kosnerwatywny "Kościół Dobrego Pasterza". I na tym chyba koniec.


izaak1989 pisze:2.Czy purytanie mają wspólny punkt widzenia jak kalwini ? Gubię się w tym wszystkim dlatego szukam wyjaśnienia.

Purytanie to byl nurt w lonie anglikanizmu ktory dazyl do poglebienia reform na wzor reform Kalwina wiec zasadniczo tak. Poza tym purytanie w pewnym stopniu mieli wplyw na powstanie wspolnot ewangelicznych

Są też baptyści reformowani to chyba tacy kalwini ale chrzest przyjmują w wieku dorosłym (to mój taki skrót myślowy).

Baptyści reformowani to jest poprostu nurt teologiczny w łonie baptyzmu. Zwykle nie mają swoich osobnych zborów a działają w ramach "ogólnego" baptyzmu. Bo w baptyzmie istnieje wiele nurtow teologicznych. Tak jak wlasnie reformowani-baptysci, baptysci arminianscy, a nawet baptysci charyzmatyczni.

3.Prezbiterianie kalwinistyczni czy purytańscy mają podobne podejście do wiary w Chrystusa jak baptyści ?

W tej kwestii raczej wszystkie (a przynajmniej znaczna wiekszosc) kosciolow protestanckich ma podobne podesjcie

4.Prezbiterianie też wyznają TULIP ? Predestynację ? Są jacyś wybitni i konserwatywni przedstawiciele nurtu prezbiteriańskiego ?

Prezbiterianie to poprostu jedna z "tradycji" w ramach kalwinizmu. Obok Kościołow Ewangelicko-Reformowanych które odwołują się do tradycji kalwnizmu kontynentalnego który swoje osrodki mial w Holandii, Szwajcarii, czy tez Francji (Hugennoci) skolei prezbiterianie odowluja sie do tradycji brytyjskich przedewszystkim Szkockich. W kwestii teologii roznice sa minimalne

5.Pastorów baptystycznych nie obowiązuje żaden oficjalny strój podczas nabożeństwa natomiast u prezbiterian sprawa wygląda chyba nieco inaczej.

Bo baptysci w zdecydowanej wiekszosci sa wspolnota ewangliczna. Skolei prezbiterianie i ewangelicy-reformowani niekoniecznie. Chociaz sa tez wsrod nich wspolnoty tzw niskokoscielne albo ewangeliczne to jednak znaczna czesc nalezy do kosciolow tradycyjnych

6.Prezbiterianie wyznają 5 zasad protestantyzmu ?

Sa protestantami wiec tak


Awatar użytkownika
believer
Posty: 600
Rejestracja: 28 kwie 2010, 08:11
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: z Milczącej Planety /Thulcandra/
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Prezbiterianie, Kalwini, reformowani itd

Postautor: believer » 17 mar 2021, 10:01



"Hier stehe ich, ich kann nicht anders, Gott helfe mir, Amen" ;)

Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości