Biblia NPD Oficyna wydawnicza Vocatio

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
izaak1989
Posty: 54
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Wierny Świętemu i Jedynemu Prawdziwemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Praktykuję jedynie Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Biblia NPD Oficyna wydawnicza Vocatio

Postautor: izaak1989 » 18 mar 2021, 18:58

wyczekujący pisze:Przy okazji tematu spytam, co myślicie o przekładzie SNP(Biblia, to jest Pismo Święte Starego i Nowego Przymierza)?
Jako iż Biblię czytam na telefonie to łatwo mi się jest przerzucać pomiędzy przekładami i zazwyczaj gdy nie rozumiem czegoś w przekładzie który używam najczęściej (UBG) sięgam właśnie często do SNP (do Biblii Gdańskiej i NBG również się zdarza przy okazji)
Obrazek


Gdybyś był różnymi przekładami w różnych językach, w języku polskim oferta przekładów jest bardzo bogata to zajrzyj na tę stronę https://rbiblia.toborek.info/ Można z niej bezpłatnie pobrać program dzięki któremu jednocześnie będziesz mógł porównywać wybrane przez siebie fragmenty w Biblii. Odnosząc się do twojego pytania na temat przekładu SNP to mam spore obiekcje do tej Biblii. Tekst jest spłycony, za bardzo współczesny, źródła z których korzystał pastor Piotr Zaremba są różne, Stary Testament – Biblia Hebraica Stuttgartensia, Biblia Hebraica Quinta, Pięcioksiąg samarytański, Zwoje znad Morza Martwego oraz Septuaginta.
Nowy Testament - Novum Testamentum Graece Nestle-Aland (NA27 i NA28, odpowiednio: 1993 i 2012), Tekst bizantyński i Textus receptus. Moim zdaniem wygląda to tak jakby nie wiedział na co się zdecydować i brał trochę z tego a trochę z tamtego. Nie jestem tłumaczem i wierzę że jest to olbrzymi trud oddać wierność i pilność Słowa, w językach starożytnych jest zupełnie inna składnia, gramatyka. Wolę bazować na starszych i archaicznych tekstach, ludzie z tych zamierzchłych czasów lepiej znali języki biblijne niż nie jeden współczesny profesor którego uważa się za erudytę w danej dziedzinie. Nie chcę eskalować jakichś niesnasek krytykując przekład EiB/SNP ale nie da się tego czytać. Natknąłem się kiedyś na opinię do tego przekładu że jest ubogi językowo żeby nie pisać uliczny. Pastor Piotr Zaremba to niewątpliwie charyzmatyczna postać w polskim ewangelikalizmie i darzę go ogromną estymą za zaangażowanie w głoszenie ludziom Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie ale tłumaczenie jednak im się nie udało. Na pewno wielu z was pomyśli sobie co taki dyletant może wiedzieć pozwalając sobie na tak buńczuczne uwagi. Konkludując rekomenduję do sięgnięcia do skarbca polskiej biblistyki i zapoznania się z piękną staropolszczyzną Biblii Gdańskiej lub Brzeskiej uzupełniając to Uwspółcześnioną Biblią Gdańską.


Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia NPD Oficyna wydawnicza Vocatio

Postautor: Pankracy » 18 mar 2021, 19:19

Bo moim zdaniem EIB ma sluzyc czytaniu w domu, albo jako "pomoc" w przypadku trudbych werseyow. zwlaszcza jesli ktos nie jest biegly w sprawach biblijnych, bo nie oszukujmy sie ze starsze wydania, szczegolnie stary testament, potrafia odstraszyc osob ktore nie spedzily wielu godzin na studiowaniu Biblii. Natomiast jak wspomnial wyzej MrSponge w zborach, na nabozdnstwach uzywa sie oficjalnie brytyjki, i dobrze bo skolei do nabozenstw jest znacznie lepsza niz EIB.


Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia NPD Oficyna wydawnicza Vocatio

Postautor: Riddick » 10 kwie 2021, 17:06

MrSponge pisze:Biblie Gdańska "źle się czyta" z racji archaicznego języka. Nie polecałbym chyba raczej. Dodatkowo jest oparta o Textus Receptus więc tekst raczej "wątpliwej jakości" z dzisiejszego punktu widzenia. Na pierwszą Biblię to raczej nie polecam.

Akurat fakt oparcia Biblia Gdańskiej na Textus Receptus to znak wysokiej jakości tekstu źródłowego, w przeciwieństwie do tekstu wykastrowanego i pełnego błędów nestlego-alanda (na przykład wstęp w Ewangelii Marka), skompilowany na podstawie tekstów, których źródła są w większości nieznane, nie mają potwierdzenia w Cerkwi, które wprowadzają zamęt i chaos, a także przekazujące herezje np. manichejczyków (dla przykładu 1 rozdział Ewangelii Jana). Dlatego jeżeli TR jest wątpliwej jakości, to tekst kastratyczny nestlego-alanda jest absolutnie bez jakiejkolwiek jakości i nadaje się tylko na rozpałkę.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
christianinroman
Posty: 321
Rejestracja: 20 maja 2016, 07:29
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia NPD Oficyna wydawnicza Vocatio

Postautor: christianinroman » 12 kwie 2021, 17:14

Mr Sponge. Na jakiej podstawie twierdzisz że. Textus Reseptus jest ,, wątpliwej jakości"?


izaak1989
Posty: 54
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Wierny Świętemu i Jedynemu Prawdziwemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Praktykuję jedynie Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Biblia NPD Oficyna wydawnicza Vocatio

Postautor: izaak1989 » 12 kwie 2021, 17:20

christianinroman pisze:Mr Sponge. Na jakiej podstawie twierdzisz że. Textus Reseptus jest ,, wątpliwej jakości"?


Dołączam się do pytania.


christianinroman
Posty: 321
Rejestracja: 20 maja 2016, 07:29
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia NPD Oficyna wydawnicza Vocatio

Postautor: christianinroman » 13 kwie 2021, 18:44

Pankracy. Zobacz na rok wydania Biblii Warszawskiej i porównaj z datą wydania Biblii Brzeskiej i Gdańskiej.



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość