Chrzest w wieku świadomym w cerkwi prawosławnej

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
izaak1989
Posty: 54
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Wierny Świętemu i Jedynemu Prawdziwemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Praktykuję jedynie Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Chrzest w wieku świadomym w cerkwi prawosławnej

Postautor: izaak1989 » 24 mar 2021, 09:11

7 lat temu podjąłem pochopną decyzję, przyjąłem prawosławie. Miałem wówczas 25 lat, po uprzednim katechumenacie oraz przyswojeniu podstaw wiary prawosławnej przystąpiłem do przyjęcia wiary według kanonów ortodoksyjnych. Chrzest był o świcie, zostałem trzykrotnie zanurzony w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego, następnie był obrzęd miropomazania czyli odpowiednik bierzmowania w kościele rzymskim, spowiedź i przyjęcie Eucharystii. Po pewnym traumatycznym przeżyciu w jednym z klasztorów za naszą wschodnią granicą, pojawił się poważny kryzys i rozterki. Duchowni namawiali mnie że jako neofita muszę skrupulatnie przestrzegać wszelkich nakazów cerkwi, właściwe modlitwy, nabożeństwa, znak krzyża, spowiedź i wiele innych, bardzo fundamentalnie podchodziłem do swojej wiary i chciałem wykonywać wszystko zgodnie z kanonami cerkwi. Ale najbardziej wstrząsnęła mną wizyta we wspomnianym klasztorze i spowiedź u jednego z duchownych. Jego uwagi dotyczące mojego życia, postępowania i rodziny były przerażające. Nałożył na mnie karę kanoniczną za związek z katoliczką i egzystowanie z katolikami. Nie mogłem zostawić swojej rodziny ani zmuszać ich do przyjęcia świętej wiary prawosławnej. Moja rodzina się rozpadała, doszły jeszcze problemy z dzieckiem. Ratując rodzinę odstąpiłem od prawosławia, oczywiście próbowano mnie przekonywać że będę potępiony, i utraciłem w ten sposób szansę na zbawienie bo wybrałem doczesności. Chciałem odnaleźć się w kościele katolickim, dałem kościołowi szansę. Próbowałem chodzić co tydzień do kościoła, ubogacać się literaturą duchową słynnych katolickich myślicieli, chodziłem na mszę trydencką, odmawiałem różaniec. Ale nic z tego, wszytko to było zwykłym pustym rytualizmem któremu nie towarzyszyła szczera wiara. Postanowiłem przeczytać Biblię, nigdy wcześniej tego nie robiłem ani nie myślałem o tym. Wierzę że Duch Święty mnie prowadził, kupiłem Biblię UBG i przeczytałem od początku do końca, robiłem notatki, rozwiązałem istotne dla mnie fragmenty które kruszyły moje zatwardziałe serce i powoli przemieniały w serce mięsiste. Konkludując jeśli po wcześniejszym długim przygotowaniu, analizowaniu i odpowiedniej praktyce w jednym z kościołowi ewangelicznych dokładnie mam na myśli Kościół Chrześcijan Baptystów, akceptował bym to w co wierzą chrześcijanie z tej denominacji oraz w pełni ufam Bożemu Słowu to co z chrztem ? Przyjąłem w wieku świadomym według starożytnej obrzędowości. Musiałbym ponownie się ochrzcić? Uważam że Pismo Święte jest wystarczającą, pewną i nieomylną miarą poznania wiary i posłuszeństwa mówiącego o zbawieniu i Najwyższym. Pozdrawiam


Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Chrzest w wieku świadomym w cerkwi prawosławnej

Postautor: Pankracy » 24 mar 2021, 11:25

To jest właśnie bardzo dobre pytanie. Oczywiście chrzest przyjęty w jakimkolwiem kościele ewangeliczny jest "ważny" w pozostałych. Natomiast jeśli chodzi o chrzest przyjęty w kościołach nie-ewangelicznych to już jest zagwozdka. Bo rzadko się poprostu zdarza taka sytuacja, zazwyczaj osoby w tych kosciolach byly ochrzczone w dziecinstwie a taki chrzest jest oczywiscie "nieważny"
Jeśli natomiast chrzest był przyjęty świadomie i przez całkowite zanurzenie to teoretycznie spełnia wymogi biblijne. Ale tu już tak naprawdę wydaje mi sie ze wszystko zalezy od zboru/pastora. Na pewno będziesz musiał odbyc rozmowe z pastorem bo bez tego do zadnego kosciola nikt nikogo nie przyjmie, byc moze tez brac udzial w takich przygotowaniach dla osob szykujacych sie do chrztu ktore odbywaja sie w zborach, ale czy zakonczy sie ono chrztem czy tylko przyjeciem do zboru tego juz nie wiem.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrzest w wieku świadomym w cerkwi prawosławnej

Postautor: KAAN » 24 mar 2021, 12:11

Nie ma czegoś takiego jak "ważność" chrztu, chrzest jest publicznym wyznaniem wiary, znakiem odrodzenia w duchu, znakiem śmierci dla świata i powstania do życia duchowego z Bogiem w sercu. Odbywa się według standardów biblijnych po uwierzeniu, zbawieniu na prośbę zbawionego.
W tych okolicznościach musisz sam zdecydować czy w społeczności do której przystępujesz powinieneś się ochrzcić czy nie. To sprawa twojego sumienia. Nie postępuj pochopnie, ta sprawa powinna wypływać z twojego przekonania, wiary i pragnienia. Nie powinna być wobec ciebie stosowana żadna forma nacisku z zewnątrz, co najwyżej zachęta.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Valzer
Posty: 73
Rejestracja: 12 kwie 2019, 10:04
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrzest w wieku świadomym w cerkwi prawosławnej

Postautor: Valzer » 24 mar 2021, 12:13

Warto postawić pytanie czy byłeś chrzczony z prawdziwą wiarą (bo chrzest to takie symboliczne potwierdzenie nawrócenia) czy tylko przez wymogi religii. Skoro Biblię zacząłeś czytać dopiero długo po chrzcie prawosławnym, to czy rzeczywiście byłeś nawrócony do Boga, o którym mowa w Biblii czy chrzciłeś się tylko z wiarą w prawosławne wyobrażenie bóstwa spełniające kryteria tego wyznania. Rzeczywiście w kościołach protestanckich jak najbardziej uznawane są chrzty z innych zborów protestanckich, ale inne wyznanie już może stanowić problem. Warto żebyś odbył rozmowę z pastorem, który powinien nakierować cię na drogę do zostania członkiem zboru. Warto też żebyś sam dobrze przemyślał sobie sprawę swojego chrztu prawosławnego i posłuchał co mówi twoje sumienie. Moim zdaniem w twojej sytuacji ponowny chrzest z wiarą biblijną jest jak najbardziej wskazany, ale inny chrześcijanin może powiedzieć, że twój chrzest jest ważny. Po prostu dostosuj się do woli zboru baptystów.


Łaska Pana Jezusa Chrystusa, miłość Boga i wspólnota Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi. Amen.
Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Chrzest w wieku świadomym w cerkwi prawosławnej

Postautor: Pankracy » 24 mar 2021, 12:47

Oczywiście zgadzam się z przedmówcami że chrzest jest znakiem nawrócenia i tak powinien być przyjmowany, po uwierzeniu, jako znak tego.
Niemniej jednak, niestety ale zdarzają się takie przypadki, przynajmniej ja takowe spotkałem, kiedys ktos przyjmuje chrzest a wcale nie jest niestety przykladem nawrocenia, bo przyjmuej z jakis swoich dziwnych powodów, a pozniej taka osoba faktycznie sie nawraca, i czy jest chrzczona ponownie?No ja sie z taka praktyka nie spotkalem. Wiec mysle ze to nie jest takie oczywiste. Chociaz powinno byc to niestety nie zawsze jest


Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrzest w wieku świadomym w cerkwi prawosławnej

Postautor: MrSponge » 02 kwie 2021, 00:06

Moim zdaniem na razie potrzebujesz być przede wszystkim w zdrowej i dojrzałej społeczności. Zanim cokolwiek zrobisz z tym tematem, rozeznaj czy zbór do którego należysz czy też uczęszczasz jest prowadzony w zgodzie ze Słowem Bożym. To Ci otworzy drzwi do szczerej i normalnej rozmowy z pastorem takiego zboru. On powinien dać Ci wskazówki na podstawie takiej rozmowy co należy z tym tematem zrobić, o ile cokolwiek należy robić.


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
izaak1989
Posty: 54
Rejestracja: 30 kwie 2018, 09:22
wyznanie: Rzymsko Katolickie
O mnie: Wierny Świętemu i Jedynemu Prawdziwemu Kościołowi Rzymskokatolickiemu.
Praktykuję jedynie Mszę Świętą w rycie nadzwyczajnym.
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Chrzest w wieku świadomym w cerkwi prawosławnej

Postautor: izaak1989 » 02 kwie 2021, 00:41

MrSponge pisze:Moim zdaniem na razie potrzebujesz być przede wszystkim w zdrowej i dojrzałej społeczności. Zanim cokolwiek zrobisz z tym tematem, rozeznaj czy zbór do którego należysz czy też uczęszczasz jest prowadzony w zgodzie ze Słowem Bożym. To Ci otworzy drzwi do szczerej i normalnej rozmowy z pastorem takiego zboru. On powinien dać Ci wskazówki na podstawie takiej rozmowy co należy z tym tematem zrobić, o ile cokolwiek należy robić.

Zbór do którego uczęszczam należy do chrześcijan baptystów, jest tam zdrowa nauka biblijna i bardzo kalwinistyczna. Kalwinizmu dużo tam jest co mi nie przeszkadza. Nie rozmawiałem z pastorem na temat chrztu nie wiem jakie zająłby stanowisko. To jednak skomplikowany przypadek.


Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Chrzest w wieku świadomym w cerkwi prawosławnej

Postautor: Pankracy » 02 kwie 2021, 07:02

izaak1989 pisze:Nie rozmawiałem z pastorem na temat chrztu nie wiem jakie zająłby stanowisko. To jednak skomplikowany przypadek.

Bez tego to raczej ani rusz. Bo ciezko bez rozmowy z pastorem zostac czlonkiem zboru w sensie formalnym ;) poza tym my tu mozemy tylko gdybac nasze domysly



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości