Jak wybrać Kościół i wyznanie w sposób rozumny

Dział pomocy przeznaczony dla osób poszukujących - nie będących członkami kościołów protestanckich. Tutaj możecie postawić swoje pytanie, wątpliwości, prośbę o radę, itd. Uwaga: odpowiedzi mogą udzielać wyłącznie osoby należące do kościołów protestanckich.
Artakserkses
Posty: 251
Rejestracja: 08 sty 2017, 14:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Jak wybrać Kościół i wyznanie w sposób rozumny

Postautor: Artakserkses » 22 kwie 2021, 00:05

Od kilku lat nie wiem jakie wyznanie wybrać. Być może problemem jest brak planu i porządku. Zagłębianie wiedzy religijnej jest jakby sinusoidą - okresy intensywnego czytania o teologii są przerywane długimi przerwami. Szczególnie trudno pogodzić wiedzę ogólnochrześcijańską (znajomość Biblii, historii Izraela itd.) i wiedzę o różnicach między wyznaniami (jakie poglądy miał jaki reformator; dlaczego jedni dany sobór przyjęli, a inni odrzucili itd.).

Zna ktoś może jakiegoś rodzaju program uczenia się (?), którego zrealizowanie da dość dogłębną wiedzę teologiczną o różnych wyznaniach? Programy studiów teologicznych są zasadniczo pisane pod jedno wyznanie. Jeślibym spróbował we własnym zakresie przerobić materiał studiów z teologii np. katolickiej, to raczej by to nie dało dużej wiedzy o choćby prawosławiu.

Przynajmniej jestem dość mocno przekonany do chrześcijaństwa, co jednak mocno zawęża krąg poszukiwań :)


Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać Kościół i wyznanie w sposób rozumny

Postautor: Pankracy » 22 kwie 2021, 07:02

Wyznań jest do wyboru do koloru, ale to nie o to chodzi, wybor kosciola to kwestia drugorzedna, najwazniejsze jest by wybrac Jezusa ;)

Natomiast co do samego kosciola to istotne jest jak wyglada on "na codzien" bo w katechizmach i teologicznych rozprawach mozna napisac wszystko. Niestety praktyka czesto jest bardzo daleka od tego co na papierku.

Przedewszystkim trzeba poznac najpierw Biblie (z nowym testamentem w 1 kolejnosci) aby moc zobaczyc na ile dany kosciol trzyma sie naucznaia Jezusa, a potem dopiero poznawac niuanse zwiazane z wyznaniami


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać Kościół i wyznanie w sposób rozumny

Postautor: KAAN » 22 kwie 2021, 08:35

Artakserkses pisze:Zna ktoś może jakiegoś rodzaju program uczenia się (?), którego zrealizowanie da dość dogłębną wiedzę teologiczną o różnych wyznaniach? ...
Przynajmniej jestem dość mocno przekonany do chrześcijaństwa, co jednak mocno zawęża krąg poszukiwań :)
Moja rada jest taka: Uwierz Panu Jezusowi a będziesz zbawiony.
Żadne studia nie zbawią cie i intelektualna wiedza nie da ci zbawienia. Próbujesz działać z przeciwnej strony; najpierw szukasz wiedzy o wszystkich religiach a potem chcesz wybierać co ci się najbardziej podoba. Z prawdziwą zbawiającą wiarą jest odwrotnie; uwierzysz Panu Jezusowi to zostaniesz zbawiony, a potem możesz ewentualnie zdobywać wiedzę o różnych religiach żeby umieć wyznawcom tych religii wyjaśnić, ze ich wiara jest fałszywa.
Wielość religii i wiedza o nich spowoduje w tobie tylko zamęt i nie pomoże ci znaleźć jedynej prawdy, która jest w Panu Jezusie.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Artakserkses
Posty: 251
Rejestracja: 08 sty 2017, 14:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać Kościół i wyznanie w sposób rozumny

Postautor: Artakserkses » 22 kwie 2021, 14:19

Trzeba najpierw poznać Biblię - to jest raczej dobra rada, prosta acz sensowna. Jak w najlepszy sposób możliwie dogłębnie poznać Biblię?

Jezusowi wierzę, wierzę w Trójcę Świętą, w śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Czy to wystarczy? Chciałbym by to wystarczyło, ale zdaniem pewnych wyznań konieczne są jeszcze np. uczestnictwo w pewnych obrzędach itd.


Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać Kościół i wyznanie w sposób rozumny

Postautor: Pankracy » 22 kwie 2021, 14:28

Artakserkses pisze:Jezusowi wierzę, wierzę w Trójcę Świętą, w śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Czy to wystarczy? Chciałbym by to wystarczyło, ale zdaniem pewnych wyznań konieczne są jeszcze np. uczestnictwo w pewnych obrzędach itd.

Obrzędy zbawienia nie dają i nie są do niego konieczne. Oczywiście dobrze jest np przyjac chrzest bo wyranie o nim czytamy w Biblii ale sam chrzest zabwienia nie daje a jego brak zbawienia nie wyklucza. Przedewszystkim przyjęcie Chrystusa jako zbawiciela. Bo jest napisane ze kto uwierzy bedzie zbawiony oraz ze ci ktorzy wzywaja imienia Panskiego beda zbawieni, a nigdzie nie ma napisane ze trzeba wykonac okreslone obrzedy aby byc zbawionym


Artakserkses
Posty: 251
Rejestracja: 08 sty 2017, 14:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać Kościół i wyznanie w sposób rozumny

Postautor: Artakserkses » 22 kwie 2021, 16:48

Sprawa obrzędów to raczej do działu z polemiką z katolicyzmem, prawosławiem itd.

Wspomniałeś, że trzeba poznać Kościół ,,na codzień", a nie tylko katechizmy i rozprawy. Jaką metodę najlepiej zastosować do poznania Kościoła ,,na codzień"? Czytać prasę, rozmawiać z wiernymi (w jaki sposób?)?


toronto blessing
Posty: 91
Rejestracja: 03 mar 2020, 16:23
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
O mnie: Joela 3,1-5
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać Kościół i wyznanie w sposób rozumny

Postautor: toronto blessing » 22 kwie 2021, 17:30

Musisz się narodzić na nowo z Ducha,tak jak Jezus mówił do Nikodema (ew jana 3),niektórzy nazywaja to oddaniem życia Jezusowi albo zaufaniem Jezusowi.Jest to modlitwa wyznania grzechów i przyjęcia Jezusa.
Potem chrzest Duchem Swiętym,odbywa sie to czasem poprzez włożenie rąk na Ciebie i modlitwę innych wierzących,często objawem chrztu w Duchu świętym jest dar mówienia innymi językami w Duchu Św.,tak jak mówił Jezus że takie znaki będą towarzyszyć tym którzy uwierzą (ew marka 16;17).
Potem świadomy chrzest w wodzie który jest tez bardzo ważny,a który niektórzy bagatelizują.
Wszystkie te czynności to kroki wiary które wymagają konkretnego pójścia za Bogiem i dołączenia do grupy wierzących,zboru,kościoła.
W Nowym Testamencie czytamy że kiedy ewangelia była głoszona,czy to przez Jezusa czy przez innych towarzyszyły temu znaki i cuda,i tak jest dziś Bóg głoszenie ewangelii potwierdza znakami i cudami.
Tak jak Jezus powiedział że jest z nami aż do skończenia świata (mateusz 28;20)


Zaiste, nie czyni Wszechmogący Pan nic, jeżeli nie objawił swojego planu swoim sługom, prorokom.
Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać Kościół i wyznanie w sposób rozumny

Postautor: Pankracy » 22 kwie 2021, 18:12

Artakserkses pisze:Wspomniałeś, że trzeba poznać Kościół ,,na codzień", a nie tylko katechizmy i rozprawy. Jaką metodę najlepiej zastosować do poznania Kościoła ,,na codzień"? Czytać prasę, rozmawiać z wiernymi (w jaki sposób?)?


Chodzilo mi o to ze wiele kosciolow choc moze miec piekne zalozenia teologiczne to w prsktyce poszlo w liberalizm albo taka martwa "religijnosc" gdzie ludzie przychodza tylko odbebnic godzine i miec spokoj


Artakserkses
Posty: 251
Rejestracja: 08 sty 2017, 14:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać Kościół i wyznanie w sposób rozumny

Postautor: Artakserkses » 23 kwie 2021, 04:17

Ogólnie mam wrażenie że nie zostałem do końca zrozumiany. Ja wierzę w zmartwychwstanie Jezusa i przynajmniej próbuję kierować się jego nauką. Wydaje mi się, że mam już pewien etap za sobą.

Problemem jest następny krok. Czy wystarczy poprzestać na uznaniu Jezusa za zbawiciela, czy może jednak powinno się np. chodzić na coniedzielną liturgię, przystępować regularnie do spowiedzi usznej itd. (wiem, że upraszczam). Ograniczenia działu sprawiły, że wypowiedzieli się tylko protestanci, a dla protestanta jest jasne, że sola fide. Dla mnie nie wiadomo czy sola fide czy nie. Chciałbym w końcu do tego problemu (i do innych) ustosunkować się na podstawie wiedzy. Raczej mi wiedzy brakuje i pytanie jak ją zdobyć. Jakie książki czytać, w jakiej kolejności itd. Pankracy mi doradził, żeby zacząć od poznania Biblii i to ma sens, tylko że to jednak trochę mało. Pozostają 2 pytania - jak dokładniej zabrać się za Biblię (to w odrębnym wątku) i co zrobić po poznaniu Biblii.


toronto blessing
Posty: 91
Rejestracja: 03 mar 2020, 16:23
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
O mnie: Joela 3,1-5
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać Kościół i wyznanie w sposób rozumny

Postautor: toronto blessing » 23 kwie 2021, 11:01

Może masz wrażenie że zostałeś źle zrozumiany bo chciałeś usłyszeć to co chciałbyś robić według własnych wyobrażeń żeby się nawrócić.Ale to tak nie działa.Bóg nie działa według naszych wyobrażeń.
Cały proces tego jak wygląda nawrócenie jest opisany w Dziejach Apostolskich,i dziś wygląda to tak samo jak kiedyś,okoliczności są tylko inne.
To tylko niektóre dzisiejsze kościoły zrobiły z procesu nawrócenia coś co nie różni się prawie niczym od zwykłego życia w świecie,bo zostało to sprowadzone do robienia obrzędów zewnętrznych które wszyscy robią a nic sie nie zmienia.
Zarówno w Starym i Nowym Testamencie kiedy Bóg przychodził to działo się coś co zawsze było zaskakujące i nieprzewidywalne,tak samo jest i dziś.
Nie spotkasz się z Bogiem jeśli będziesz szukał miejsc gdzie praktykuje sie zewnętrzne obrzędy,liturgie a nie ma mocy Ducha Świętego.
Jeśli chcesz wiedzy to był taki nauczyciel Derek Prince sie nazywał,wykładał i nauczał jak nikt inny,sa jego kazania na You Tube albo książki.


Zaiste, nie czyni Wszechmogący Pan nic, jeżeli nie objawił swojego planu swoim sługom, prorokom.
Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać Kościół i wyznanie w sposób rozumny

Postautor: Pankracy » 23 kwie 2021, 11:08

I no wlasnie to nie jest temat ktory nalezy rozsądzac na podstawie ludzkiej wiedzy. Bo w Biblii jest jasno powiedziane jak byc zbawionym. Nie ma mowy o spowiedzi, liturgi, nie jedzeniu miesa w piatek itp. Jest jasno powiedziane w Biblii o zbawieniu o wszystko co ponadto to jest tylko "dodatek"


Artakserkses
Posty: 251
Rejestracja: 08 sty 2017, 14:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać Kościół i wyznanie w sposób rozumny

Postautor: Artakserkses » 23 kwie 2021, 14:48

Justyn Męczennik poznał różne poglądy i zdecydował się na chrześcijaństwo. Wybrał je rozumowo, znając różne alternatywy. Jest on tu dla mnie wzorem. Nawet gdybym nie był chrześcijaninem, to bym go cenił za pewną ogólną postawę.

Dziś jest pod tym względem gorzej niż w czasach Justyna. Justyn żył przed Ariuszem, Macedoniuszem, Nestoriuszem, Cyrylem Aleksandryjskim itd. Ja żyję w innych czasach i nie mogę poprzestać na tym, na czym poprzestał Justyn.

Modlę się co jakiś czas aby Bóg mi wskazał drogę. Na razie to sprawy wydają mi się coraz bardziej złożone i zaczynam rozważać coraz to mniej popularne wyznania (starokatolicyzm, Kościół Wschodu itd.) ;) Dalej, nie wydaje mi się mądrym ograniczenie się do modlitwy. Wydaje mi się, że same modlitwy, bez zdobywania wiedzy, uczenia się, dyskusji itd. mogą nie wystarczyć. Oczekiwanie na cudowne oświecenie, bez zwykłego uczenia się, nie wiem czy nie jest niemoralnym lenistwem (,,ja to się uczyć nie muszę, Bóg mnie cudownie wszystkiego nauczy").

Toronto blessing - gdzie można się spotkać z działaniem na mocy Ducha Świętego?


toronto blessing
Posty: 91
Rejestracja: 03 mar 2020, 16:23
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
O mnie: Joela 3,1-5
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać Kościół i wyznanie w sposób rozumny

Postautor: toronto blessing » 23 kwie 2021, 15:19

są kościoły,zbory w których Duch Święty działa,poszukaj w swojej okolicy,kiedy Bóg Cie dotknie będziesz wiedział że to On


Zaiste, nie czyni Wszechmogący Pan nic, jeżeli nie objawił swojego planu swoim sługom, prorokom.
Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać Kościół i wyznanie w sposób rozumny

Postautor: Pankracy » 23 kwie 2021, 16:33

Artakserkses pisze:Dziś jest pod tym względem gorzej niż w czasach Justyna. Justyn żył przed Ariuszem, Macedoniuszem, Nestoriuszem, Cyrylem Aleksandryjskim itd. Ja żyję w innych czasach i nie mogę poprzestać na tym, na czym poprzestał Justyn.


Ja rozumiem twoje poszukiwania, ale sadze ze niepotrzebnie zajmujesz sie arianizmem czy nestorianizmem. Po pierwsze nie bez powodu zostaly one uznane za herezje przez wiekszosc chrzescijan - katolikow, prawoslawnych i protestantow - A po drugie to są na dzien dzisiejszy marginalne spolecznosci. Te doktryny sa przyjmowane tylko przez koscioly koptyjskie, ormianski, asyryjski. I pozatym obszarem praktycznie nie wystepuja. Na zachodzie wlasciwie nieznane. Wiec na jakiej zasadzie mialbys zwiazac sie z tymi nurtami? Wyjedziesz do Egiptu albo Iraku i wstapisz do kosciola koptyjskiego albo asyryjskiego? ;)


Artakserkses
Posty: 251
Rejestracja: 08 sty 2017, 14:35
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Jak wybrać Kościół i wyznanie w sposób rozumny

Postautor: Artakserkses » 23 kwie 2021, 20:36

Arianizm akurat raczej nie wydaje mi się dobry (co innego nestorianizm ;) )

Moje poszukiwania są, szczerze mówiąc, w dużej mierze wywołane chęcią ucieczki przed prawosławiem. Prawosławie ma skomplikowaną naukę o poście, ja i bez tego byłem chudy, a próby wdrożenia w życie postu poskutkowały problemami ze zdrowiem. Niby można uzyskać ,,dyspensę" (zgodnie z kanonem 102 soboru 5-6), ale jednak mam trochę traumę i wolałbym uniknąć prawosławia. Z czasem zacząłem widzieć pewne ,,dziury" w prawosławiu, nieco też doceniłem inne wyznania (widzę w np. protestantyzmie więcej sensu niż widziałem kiedyś). W Kościele Wschodu jest, zdaje się jednak mniejszy nacisk na klasycznie rozumiany post ( https://www.reddit.com/r/Assyria/commen ... ?context=3 ), z monofizytyzmem to chyba różni się między 6 Kościołami, ale nie wiem dokładnie.

Powodem uznania nestorianizmu i monofizytyzmu za ,,herezje" to chyba głównie problemy językowe i niezrozumienie. Kościoły monofizyckie mają miafizytyzm, a nie eutycheizm. Co do ,,nestorianizmu", to w nim dominuje jednak bliższa chalcedońskiej chrystologia Babaja Wielkiego. Starożytne anatemy w tym kontekście wydają się błędem, błędem katolicyzmu, prawosławia (przyjęły anatemy z Efezu i Chalcedonu) i monofizytyzmu (anatemy tylko z Efezu). Kościół Wschodu nie ma tych anatem i nie ma problemu.

W Polsce mieszka nawet ksiądz koptyjski monofizycki https://samorzad.pap.pl/klub-samorzadow ... otrebusach :) Jeśli miałbym przyjąć wyznanie przedchalcedońskie, to wolałbym chyba wariant ormiański lub syriacki. Jakbym chciał dołączyć do Kościoła Wschodu, no to najbliżej parafie ma w Szwecji, trzebaby chyba tam się udać celem formalności; potem możnaby z Polski śledzić liturgię online póki trwa pandemia; potem by się zobaczyło ;)



Wróć do „Dla poszukujących”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości