Liczba Ksiąg w Biblii

Biblie, słowniki i inne pomocne narzędzia.
lille
Posty: 18
Rejestracja: 25 lip 2019, 09:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Liczba Ksiąg w Biblii

Postautor: lille » 26 lip 2019, 12:35

Witam
Jestem na forum dopiero dzień albo dwa i natrafiłam na temat o tym, czym podkreślać teksty w Piśmie Świętym. Nie wiem, czy katolicy tak robią (moje poprzednie wyznanie), coś mi się kojarzy, że może tak. Nigdy tak nie robiłam, ale wydaje mi się to świetnym pomysłem i chcę zacząć tak robić.
Wracając do tematu, to nie wiem nawet czy robią tak katolicy, ale jak czytałam Pismo Święte i np. delikatnie mi się zmięła kartka to się bałam i ją pocałowałam albo wygładziłam ręką itp. ... Albo jak odkładałam na półkę i ją przypadkiem uderzyłam to zaraz znowu to samo robiłam. Albo wydaje mi się, że nie można brać do rąk Biblii, gdy dotykało się czegoś brudnego: telefonu, klamki. Może to dziwne, ale np. ktoś sprzątał odchody po psie, dotknął klamki, umył ręce i znowu dotknął tej klamki, a potem Pisma Świętego...
I nie wiem, czy tak w ogóle można...
Druga rzecz jest taka, co z przekładem Biblii? Tzn. Biblia protestancka różni się od katolickiej liczbą Ksiąg w ST, prawda? Bo w katolickiej jest chyba czterdzieści coś, a gdzieś słyszałam, że w protestanckiej jest 39.... to prawda? Przepraszam za niewiedzę, dopiero zaczynam :).
Ostatnio zmieniony 26 lip 2019, 12:58 przez lille, łącznie zmieniany 2 razy.


lille
Posty: 18
Rejestracja: 25 lip 2019, 09:30
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re:Liczba Ksiąg w Biblii

Postautor: lille » 26 lip 2019, 12:36

Przepraszam, źle zatytułowałam wątek. Nie chodzi mi o przekład Biblii tylko o liczbę Ksiąg.


Valzer
Posty: 73
Rejestracja: 12 kwie 2019, 10:04
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Liczba Ksiąg w Biblii

Postautor: Valzer » 26 lip 2019, 13:01

Biblia jest Słowem Bożym i należy ją szanować, czyli umyślnie nie niszczyć ale jest też przedmiotem i nie da się uniknąć zniszczenia jej. Jeśli będziesz ją używała to nie zachowa nowości, nie będzie pachnieć nowością i wyglądać jak nowa. Będzie się zużywała, zaginała, obijała. Nie martw się o to. Katolicy mają w swoich bibliach apokryfy (na pewno w wydaniu paulistów) czyli księgi nienatchnione. Ale Bóg zapieczętował Słowo. Przeczytaj ostatnie cztery, pięć wersetów Objawienia Jana (Apokalipsy). Jeśli chodzi o przekład to najlepsza byłaby Biblia Warszawska. Ma zrozumiały język i dobry układ, łatwo się w niej odnaleźć. Warto też mieć Uwspółcześnioną Biblię Gdańską, gdyż ona posiada jedno z najlepszych tłumaczeń (ale ciężko się w niej poruszać, dlatego wskazane jest posiadanie do niej Warszawskiej, by móc w niej szukać).


Łaska Pana Jezusa Chrystusa, miłość Boga i wspólnota Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi. Amen.
Awatar użytkownika
Magdala
Posty: 10
Rejestracja: 24 lip 2019, 22:26
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: łapię łączność z górą :)
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Liczba Ksiąg w Biblii

Postautor: Magdala » 30 lip 2019, 20:32

lille, w wersjach elektronicznych możesz podkreślać i notować do woli :) Bardzo polecam YouVersion na Androida, którą sama od jakiegoś czasu odkrywam i jestem zachwycona możliwościami. Aplikacja zawiera kilka polskich przekładów Biblii (np. Gdańska klasyczna i uwspółcześniona, SNP), niezliczone obcojęzyczne, tematyczne plany czytania (m.in. dla powracających ku Bogu, dla czujących niepokój, dla zakochanych, dla młodzieży, etc.), wersety dnia, którymi możesz rozpocząć poranek. Interesujące wersety możesz oznaczać różnymi kolorami, dodawać notatki, a także skopiować do specjalnego schowka.

PS. I można ją czytać w trybie nocnym, do snu, albo gdy szukasz ukojenia przed niepokojącymi myślami...


Awatar użytkownika
pietrobus
Posty: 350
Rejestracja: 08 paź 2015, 20:07
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Wrocław
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Liczba Ksiąg w Biblii

Postautor: pietrobus » 05 sie 2019, 18:43

Złego co mi wiadomo to w starym testamencie jest więcej ksiąg. Mogę się mylić. Ale na pewno katolicka różni się od protestanckiej


https://m.youtube.com/watch?v=g0_J0Um98xk

Dobre świadectwo.Podoba mi się.

Juda 1:6
Aniołów zaś, którzy nie zachowali zakreślonego dla nich okręgu, lecz opuścili własne mieszkanie, trzyma w wiecznych pętach w ciemnicy na wielki dzień sądu;

Wróć do „Narzędziownia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości