Biblia Tysiąclecia z 1980 roku

Biblie, słowniki i inne pomocne narzędzia.
Awatar użytkownika
Jagodaczyk
Posty: 14
Rejestracja: 24 lis 2019, 13:47
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Jestem studentką, wierzę, ale chcę podążać ścieżką protestancką, a do tego celu, muszę ją lepiej poznać.
Gender: Female
Kontaktowanie:

Biblia Tysiąclecia z 1980 roku

Postautor: Jagodaczyk » 26 lis 2019, 10:22

Dzień dobry,
niedawno zakupiłam w antykwariacie Biblię Tysiąclecia wydaną w 1980 roku, a tutaj wszędzie czytam, że "Tysiąclatka" jest do niczego... Tak właściwie to czemu? Przypisów zazwyczaj nie czytam, chyba, że naprawdę potrzebuję wyjaśnienia jakiejś kwestii, ale zdarza się to bardzo rzadko. Nie chciałabym kupować "lepszego wydania" lub "lepszej Biblii", bo na tę przeznaczyłam (jak na moje myślenie o cenach w antykwariacie) kwotę kolosalną. Co jest w "Tysiąclatkach" "nie tak"? Wiem, że starsze wydania są "bezpieczniejsze" treściowo i mniej zostało zapisane takim, jakim ktoś chce, żebyśmy to odbierali, a nie takim, jakim my czujemy, że jest lub mogłoby być. Mogę więc dalej opierać się o ten przekaz Słów Pana, czy "lepiej" rozejrzeć się za czymś "lepszym"?


kubota
Posty: 54
Rejestracja: 08 lis 2019, 15:52
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Lokalizacja: Bydgoszcz
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Biblia Tysiąclecia z 1980 roku

Postautor: kubota » 26 lis 2019, 10:58

Z tego co kojarzę to użytkownicy tego konkretnego forum oceniają negatywnie przypisy "Tysiąclatki". Sam przekład jest w porządku.


Awatar użytkownika
Jagodaczyk
Posty: 14
Rejestracja: 24 lis 2019, 13:47
wyznanie: Brak_denominacji
O mnie: Jestem studentką, wierzę, ale chcę podążać ścieżką protestancką, a do tego celu, muszę ją lepiej poznać.
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Biblia Tysiąclecia z 1980 roku

Postautor: Jagodaczyk » 26 lis 2019, 11:04

A co w przypisach jest nie tak? Wcześniej styczność z Pismem na papierze miałam tylko przelotnie na lekcjach religii w szkole, więc nie mam porównania między wersjami, jeżeli tak to mogę określić


kubota
Posty: 54
Rejestracja: 08 lis 2019, 15:52
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Lokalizacja: Bydgoszcz
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Biblia Tysiąclecia z 1980 roku

Postautor: kubota » 26 lis 2019, 11:53

Poczytaj ten temat: viewtopic.php?f=39&t=15103


Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia Tysiąclecia z 1980 roku

Postautor: Riddick » 27 lis 2019, 23:51

Jest to naprawdę zły przekład, ze względu na źrodła, czyli tekst masorecki i tekst wypatroszony, jakie posłużyły za źrodła przekładu, a także wprowadzanie do tekstu rzymskokatolickich błędów i wypaczeń.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem

Wróć do „Narzędziownia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości