Biblia

Biblie, słowniki i inne pomocne narzędzia.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 29 sie 2011, 16:43

Miki98mufc pisze:Wiecie jak rozpoznać prawidłowo przetłumaczoną Biblie ?
Otóż niektórzy Autorzy tłumaczeń nie wierzą w dosłownie sześciodniowe stworzenie.


bo mysla, ze zrodlem swiatla jest slonce. :)


Awatar użytkownika
Miki98mufc
Posty: 39
Rejestracja: 02 sie 2011, 19:13
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Miki98mufc » 30 sie 2011, 06:51

Nie, oni wierzą, że pomiędzy pierwszym, a drugim wersetem Biblii, trwała przerwa trwająca miliardy lat. Tzw. Teoria "przerwy czasowej".


Małgorzata pisze:Operujesz stereotypami.


:?:
:oops:


Sola scriptura ("Tylko Pismo")
Sola fide ("Tylko wiarą"),
Sola gratia ("Tylko łaska"),
Solus Christus ("Tylko Chrystus"),
Soli Deo gloria ("Tylko Bogu chwała").
Małgorzata
Posty: 14953
Rejestracja: 11 lip 2009, 10:19
wyznanie: Inne Charyzmatyczne
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Małgorzata » 30 sie 2011, 09:05

Napisałeś, że jedna to Biblia katolicka, a druga to protestancka. To stereotyp. Niektóre fragmenty lepiej są oddane w jednej, a inne w drugiej. Dobrze z obu korzystać.


Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty to trzy suwerenne osoby jednego suwerennego Boga.
Brecht
Posty: 45
Rejestracja: 16 lis 2010, 14:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Brecht » 30 sie 2011, 12:53

Z zapowiedzi wydawnictwa Vocatio (tego od Prymasowskiej Serii Biblijnej):
BIBLIA MILLENNIJNA (Nowy Przekład Dynamiczny)

W naszej Oficynie trwa intensywna praca redakcyjna nad nową edycją Pisma Świętego. Nazwaliśmy ją: BIBLIA MILLENNIJNA - Nowy Przekład Dynamiczny. Wykorzystujemy w niej cały dotychczasowy dorobek studiów biblijnych, jaki w ciągu 20 lat dokonał się w ramach Prymasowskiej Serii Biblijnej. Cechą nadrzędną tego przekładu ma być łatwość zrozumienia dla współczesnego czytelnika. Wiele z dostępnych po polsku tłumaczeń Pisma Świętego jest niestety obciążonych sporymi mankamentami. Jedną z nich jest choćby zbytnia dosłowność lub archaiczność języka. Przekład dosłowny (słowo za słowem) bardzo często kaleczy główną myśl tekstu, nie mówiąc już, że w wyrażeniach idiomatycznych czyni tłumaczenie zupełnie nieczytelnym. Jak bowiem na przykład Grek mógłby zrozumieć polski idiom: „wziął nogi za pas i pomknął co koń wyskoczy”, a przecież wyrażeń idiomatycznych w tekstach biblijnych jest również duża ilość.

Innym wyróżnikiem tego przekładu będzie odejście od archaizmów i „słów wytrychów”, których literalne brzmienie wszyscy dobrze rozpoznają, ale – jeśli nie są biblistami – często nie mają pojęcia, co one tak naprawdę znaczą. Chcemy także w naszym wydaniu Biblii pokazać, że Bóg w różnych czasach i w różnych sytuacjach objawiał się pod różnymi imionami opisującymi Jego niezwykłe przymioty. Nasze wydanie Biblii nie zamierza więc unifikować różnorodności tych hebrajskich deskrypcyjnych imion Boga wyłącznie do jednego PAN. Będzie ukazywało całą ich różnorodność, tak jak jest ona dostępna dla czytelnika znającego języki hebrajski i aramejski.

Z wyrazami uszanowania
Piotr Wacławik
wydawca


Wojtek
Posty: 1
Rejestracja: 03 sty 2013, 19:12
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia

Postautor: Wojtek » 03 sty 2013, 22:23

Hugenot pisze:Wiem, że był taki temat, ale mam pytanie. Mam windows 7 i Biblia 1.4 nie działa. Czy wiecie gdzie można znaleźć Biblę w postaci e-booka, albo taką, żeby windows 7 Ją odpalił?

Z Bogiem

Witajcie!

Parę dni temu przesiadłem się ze starego poczciwego XP-ka na Windows 7 64-bit i również miałem problem z programem Biblia 1.4. Już myślałem, że się z nim będę musiał pożegnać, ale coś mnie tknęło, żeby zgłębić temat...

Pobawiłem się trochę i okazało się że to tylko instalator jest niezgodny z nowymi, 64-bitowymi wersjami Windowsów, a sam program biblijny, po ręcznym skopiowaniu odpowiednich plików działa bez najmniejszego zarzutu.

Dla zainteresowanych udostępniam poniżej link do utworzonej przeze mnie przenośnej (portable) wersji programu Biblia 1.4, która jest pozbawiona instalatora.

Bierzcie i korzystajcie z tego wszyscy:

http://tnij.org/biblia14portable


Ta wersja powinna działać na wszystkich Windowsach, począwszy od Windows 95. Testowałem również na Linuksie poprzez oprogramowanie Wine i też nie było żadnych problemów.


Pozdrawiam Was i życzę błogosławieństwa bożego. Mam nadzieję, że komuś pomogłem.


Awatar użytkownika
Sizar
Posty: 16
Rejestracja: 03 paź 2008, 11:58
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Krosno/Lublin
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Sizar » 29 mar 2013, 15:33

Dzięki Wojtek, :-)

Przyda się bardzo.


I feel a hand holding my hand
It's not a hand you can see
But on the road to the Promised Land
This hand will sheperd me
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Biblia

Postautor: Hardi » 30 mar 2013, 00:54

Wojtek pisze:
Hugenot pisze:Wiem, że był taki temat, ale mam pytanie. Mam windows 7 i Biblia 1.4 nie działa. Czy wiecie gdzie można znaleźć Biblę w postaci e-booka, albo taką, żeby windows 7 Ją odpalił?

Z Bogiem

Witajcie!

Parę dni temu przesiadłem się ze starego poczciwego XP-ka na Windows 7 64-bit i również miałem problem z programem Biblia 1.4. Już myślałem, że się z nim będę musiał pożegnać, ale coś mnie tknęło, żeby zgłębić temat...

Pobawiłem się trochę i okazało się że to tylko instalator jest niezgodny z nowymi, 64-bitowymi wersjami Windowsów, a sam program biblijny, po ręcznym skopiowaniu odpowiednich plików działa bez najmniejszego zarzutu.

Dla zainteresowanych udostępniam poniżej link do utworzonej przeze mnie przenośnej (portable) wersji programu Biblia 1.4, która jest pozbawiona instalatora.

Bierzcie i korzystajcie z tego wszyscy:

http://tnij.org/biblia14portable


Ta wersja powinna działać na wszystkich Windowsach, począwszy od Windows 95. Testowałem również na Linuksie poprzez oprogramowanie Wine i też nie było żadnych problemów.


Pozdrawiam Was i życzę błogosławieństwa bożego. Mam nadzieję, że komuś pomogłem.

dzięki :) ja potwierdzam, że działa również na Windowsie 7 i 8 :)



Wróć do „Narzędziownia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości