Skróty biblijne i oraz skróty nazw ksiąg

Biblie, słowniki i inne pomocne narzędzia.
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Skróty biblijne i oraz skróty nazw ksiąg

Postautor: Dragonar » 02 cze 2013, 23:37

Mam pewien problem... Istnieją dwa różne sposoby podawania skrótów biblijnych, tzn. z przecinkami i dwukropkami. Znalazłem tutaj pomoc w tym zakresie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojek ... _i_wersety

Pozostaje jednak problem skrótów ksiąg. Wydaje mi się czasami, że każdy tworzy skróty, jak chce - niektórzy piszą "Hbr", inni "Heb" w odniesieniu do Listu do Hebrajczyków. Wytłumaczyłby mi ktoś od czego zależy taka mnogość skrótów i gdzie mógłbym znaleźć kompletną listę polskich skrótów nazw ksiąg? Ale nie katolicką, katolickich jest w internecie mnóstwo, natomiast widzę, że na forum stosuje się różne skróty.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 03 cze 2013, 10:15

Problem dwukropków wziął się stąd, że wielu protestantów ma dość ożywiony kontakt z amerykańskimi współbraćmi. A oni używają właśnie dwukropków :) Sam zawsze tak pisałem i teraz próbuję się odzwyczaić, żeby być bardziej komunikatywny dla większości użytkowników języka polskiego.

Nie wiem, czy jest jakaś konsekwentna norma po protestanckiej stronie - przypuszczam, że to raczej kwestia tworzenia skrótów ad hoc przez użytkowników. Chyba najpraktyczniej jest korzystać ze skrótów stosowanych w publikacjach katolickich...


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 03 cze 2013, 18:07

Filip pisze:Problem dwukropków wziął się stąd, że wielu protestantów ma dość ożywiony kontakt z amerykańskimi współbraćmi. A oni używają właśnie dwukropków :) Sam zawsze tak pisałem i teraz próbuję się odzwyczaić, żeby być bardziej komunikatywny dla większości użytkowników języka polskiego.

Szkoda, bo ten zapis z dwukropkami jest bardziej estetyczny dla mnie. :P

Filip pisze:Nie wiem, czy jest jakaś konsekwentna norma po protestanckiej stronie - przypuszczam, że to raczej kwestia tworzenia skrótów ad hoc przez użytkowników. Chyba najpraktyczniej jest korzystać ze skrótów stosowanych w publikacjach katolickich...

Czasami widzę chociażby skróty: Rdz, 1Mojż, Gen... Potem sam nie wiem, co stosować. :/


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Filip » 03 cze 2013, 19:07

Dragonar pisze:Filip napisał/a:
Nie wiem, czy jest jakaś konsekwentna norma po protestanckiej stronie - przypuszczam, że to raczej kwestia tworzenia skrótów ad hoc przez użytkowników. Chyba najpraktyczniej jest korzystać ze skrótów stosowanych w publikacjach katolickich...

Czasami widzę chociażby skróty: Rdz, 1Mojż, Gen... Potem sam nie wiem, co stosować.


Ja bym użył Rdz :-) Ale tak to już jest, jak BW podaje nazwy ksiąg po łacinie, a BT tłumaczy. A ponoć to katolicy kochają język Vulgaty :-P


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
fauxpas
Posty: 3132
Rejestracja: 15 kwie 2012, 16:26
wyznanie: Reformowani Baptyści
Lokalizacja: Poznań / Szczecin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fauxpas » 03 cze 2013, 22:19

Mnie się strasznie nie podoba zapis z przecinkami. Podobnie mam z liczbami w zapisie dziesiętnym - tam też przegrywa przecinek: o wiele lepiej wygląda anglosaskie 2.3 niż 2,3, prawda? :-)


Awatar użytkownika
Dragonar
Posty: 4906
Rejestracja: 10 wrz 2011, 20:04
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Christendom
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Dragonar » 04 cze 2013, 17:28

fauxpas pisze:Mnie się strasznie nie podoba zapis z przecinkami. Podobnie mam z liczbami w zapisie dziesiętnym - tam też przegrywa przecinek: o wiele lepiej wygląda anglosaskie 2.3 niż 2,3, prawda? :-)

No ba! :D

Doszedłem do wniosku, że będę używał zapisu z dwukropkiem ze względu na upodobania estetyczne i będę stosował katolickie skróty ksiąg biblijnych.


Scriptura locuta, Roma finita.

Zapraszam na mojego bloga: Herold Pański.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 04 cze 2013, 17:37

Dwukropek górą!

Nie wiem kto wpadł na stosowanie przecinka, ale dla mnie to zupełnie nieczytelne. Do kompletu jeszcze brakuje zapisywania numerów rozdziałów cyframi rzymskimi :P (w starych publikacjach tak bywa...). Spotkałem się jeszcze z praktyką zapisywania rozdziałów zwykłą liczbą, a wersetów w górnym indeksie albo raczej tak, jak się zapisuje godziny np. Rdz 15²³ (tak robi się to w słowniku hebrajskiego Brown-Driver-Briggs).

Natomiast jeśli pisze się jakąś pracę czy publikację naukową po polsku, to przecinek jest wymagany, taki jest polski standard (niestety).


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.

Wróć do „Narzędziownia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości