Poszukuje podręcznika do teologii systematycznej

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Poszukuje podręcznika do teologii systematycznej

Postautor: Czekoladowy » 24 maja 2016, 19:32

Czy miał ktoś styczność z tą książką i mógłby coś o niej powiedzieć? Zastanawiam się nad kupnem, jednak ze względu na cenę wolałbym mieć pewność, że nie zmarnuję pieniędzy.

Z jednej strony jest polecana przez wiele autorytetów takich, jak James I. Packer, John Piper itd. Sam pomysł na tę książkę wydaje się ciekawy - jeśli wierzyć recenzjom zawiera wysokiej jakości wykład teologii systematycznej, a jednocześnie posługuje się prostym językiem i nie ogranicza się do rozważań teoretycznych, a zachęca do stosowania zdobytej wiedzy w praktycznym życiu chrześcijańskim.
Z drugiej strony zastanawiam się nad rzeczywistą jakością informacji w niej zawartych, biorąc pod uwagę to, że większość dorobku Grudema to książki nt. ról płci w chrześcijaństwie, a nie tak poważne prace teologiczne, jak teologia systematyczna.
Z tego, co wyczytałem z wikipedii, wpisuję się w podobny nurt teologiczny, co autor, z jednym wyjątkiem:
He is the author of multiple books, including Systematic Theology: An Introduction to Biblical Doctrine, which advocates a Calvinistic soteriology, the verbal plenary inspiration and inerrancy of the Bible, believer’s baptism, a plural-elder form of church government, and the complementarian view of gender relationships. Systematic Theology is a highly influential theology textbook that has sold hundreds of thousands of copies.[5] Grudem holds to noncessationist Charismatic beliefs and was at one time a qualified supporter of the Vineyard Movement and one of the main apologists and spokesmen for reuniting Charismatic, Reformed, and Evangelical churches

Nie wiem na ile wiarygodna jest ta informacja, ale popieranie heretyków z Vineyard dla mnie całkowicie rujnuje autorytet nauczyciela Słowa Bożego. Chyba że był to jakiś krótkotrwały epizod z którego wyciągnął odpowiednie wnioski. Nie chciałbym żeby do swojej książki przemycał te szaleństwa.



Na razie mam elektroniczną "Systematic Theology" Louisa Berkhofa, ale poszukuję czegoś w papierze. Czy ewentualnie moglibyście polecić podobny podręcznik (jednotomowy) dobrej jakości, z nurtu reformowanego, który byłby pisany w miarę prostym językiem? Nie ukrywam, że w moim przypadku to ostatnie jest dosyć ważnym kryterium.


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wayne Grudem - Systematic Theology

Postautor: polk » 24 maja 2016, 21:08

Również dołączam sie do prośby :)


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wayne Grudem - Systematic Theology

Postautor: Czekoladowy » 24 maja 2016, 22:35

Z tego, co zdążyłem się zorientować, polecane są takie książki:

dość proste:
Doctrine according to Godliness - Ronald Hanko
Manual of Theology - John L. Dagg

bardziej zaawansowane:
A New Systematic Theology of the Christian Faith - Robert L. Reymond
Dogmatic Theology - William G. T. Shedd (dużo filozofii, dla mnie raczej za trudna)
Institutes of the Christian Religion - John Calvin (ciekawe czy któryś z przekładów jest uwspółcześniony)
Systematic Theology - Louis Berkhof
Reformed Dogmatics - Herman Bavink (4tomy)
Reformed dogmatics - Herman Hoeksema (2 tomy)

Fajnie by było, gdyby ktoś zorientowany się wypowiedział.

Szkoda, że duża część z nich przekracza moje możliwości finansowe :P


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wayne Grudem - Systematic Theology

Postautor: polk » 24 maja 2016, 22:50

J. Calvin jest chyba tylko w wersji z niewspółczesnym językiem. Na allegro najtańszy chodzi koło 200 zl. To troche dużo. A do czytania online to za dużo materiału.
Myślę, ze warto ja przeczytać, większość teologów prezbiteriańskich i baptystycznych uważa, że nie ma lepszej pozycji.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wayne Grudem - Systematic Theology

Postautor: Czekoladowy » 24 maja 2016, 22:57

Tłumaczeń jest bardzo dużo, może wśród nich znajdą się bardziej przystępne. Na pewno czytanie tego typu książki w przekładzie nieuwspółcześnionym przekracza moje możliwości językowe. Ostatnio próbowałem czytać Johna Owena i przekonałem się, że to dla mnie jednak bariera nie do przejścia.

200zł za tego typu książkę to niestety dość normalna cena. Większość z tych pozycji kosztuje na amazonie nie mniej niż 30 USD.


EDIT: Nazwa tematu została zmieniona. Pierwszy post dotyczył książki Systematic Theology - Wayne Grudem


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Poszukuje podręcznika do teologii systematycznej

Postautor: Filip » 25 maja 2016, 00:28

Hej Czekoladowy :)

Książka Grudema nie jest stricte reformowanym podręcznikiem. Wayne Grudemowi na pewno bliżej do nas niż do dyspensacjonalistów, jest kalwinistą i wyznaje swojego rodzaju teologię przymierze o ile mi wiadomo. Jest jednak credobaptystą i jego poglądy na środki łaski odbiegają znacznie od klasycznego reformowanego ujęcia (wyróżnia dwanaście środków łaski podczas gdy dla nas są nimi jedynie Słowo i Sakramenty, rozumie też to pojęcie inaczej niż my). No i ma charyzmatyczne poglądy oczywiście.

Na pewno Grudem ma sporo do zaoferowania. Jest niewątpliwie bardzo kompetentnym teologiem, książka jest napisana w przystępny sposób. To jedna z tych książek, które ukształtowały pokolenie neokalwinistów. Ale to raczej nie byłby podręcznik do systematycznej teologii, który bym polecił jako pierwszy.

Parę słów o wspomnianych przez Ciebie rzeczach:

1. Robert L. Reymond – nowy reformowany podręcznik, ale raczej nie polecam. Są znacznie lepsze książki.

2. Louis Berkhof – klasyczny podręcznik w reformowanych seminariach. Przyznam, że napisany w nieco "ciężkawy" sposób, ale na pewno warto rozważyć.

3. Bavinck – to jest klasyk pokroju "Instytucji". Jedna z najważniejszych pozycji w historii reformowanej dogmatyki. Ale nie wiem, czy wziąłbym to jako pierwszy podręcznik do dogmatyki.

4. Jeżeli chodzi o Kalwina to możesz kupić albo tłumaczenie Beveridge'a albo Battles'a (w wydaniu McNeila). Za Beveridgem przemawia cena, jest też dostępne w internecie. Natomiast jest to starszy język, ale nie tak stary żeby nie dało się czytać. Za Battlesem przemawia język, ale to wydanie jest drogie.

Ewentualnie możesz pomyśleć o wydaniu z 1541 roku, które nie dawno przetłumaczyła na nowo i wydała fundacja Banner of Truth. Co prawda standardem jest wydanie z 1559 roku, ale to z 1541 roku też jest ciekawe.

__________________________________

A jeżeli chodzi o moje sugestie:

(1) "Concise Theology" J.I. Packer – to jest naprawdę proste i podstawowe.

(2) Michael Horton albo "Pilgrim Theology" (krótsze i trochę prostsze, pisane bardziej z myślą o ludziach w kościele) albo "Christian Faith" (wersja bardziej zaawansowana). To jest moim zdaniem jedna z lepszych propozycji na rynku współczesnych reformowanych teologii sysyematycznych.

Poza tym nieśmiertelny Berkhof jest warty rozważenia :-) Słyszałem też bardzo pozytywną opinię o "God is Love" Gerarlda Braya.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Poszukuje podręcznika do teologii systematycznej

Postautor: Czekoladowy » 28 maja 2016, 20:25

Dzięki Filip, miałem nadzieję, że odpowiesz :)

Filip pisze:
A jeżeli chodzi o moje sugestie:

(1) "Concise Theology" J.I. Packer – to jest naprawdę proste i podstawowe.

(2) Michael Horton albo "Pilgrim Theology" (krótsze i trochę prostsze, pisane bardziej z myślą o ludziach w kościele) albo "Christian Faith" (wersja bardziej zaawansowana). To jest moim zdaniem jedna z lepszych propozycji na rynku współczesnych reformowanych teologii sysyematycznych.

Poza tym nieśmiertelny Berkhof jest warty rozważenia :-) Słyszałem też bardzo pozytywną opinię o "God is Love" Gerarlda Braya.


"Christian Faith" Hortona wydaje się bardzo ciekawym podręcznikiem. Miałeś okazję z niego korzystać? Jeśli tak, to co mógłbyś o nim powiedzieć, co wyróżnia tę pozycję na tle konkurencji?
Z tego, co przejrzałem jest stosunkowo wyczerpujący i stara się być praktyczny. Język też chyba jest dość prosty, tak na granicy moich umiejętności :P Szkoda, że nie mam możliwości szerszego przejrzenia zawartości.

Berkhofa mam w wersji elektronicznej i cenię tę książkę. Jej wielkim plusem jest dla mnie przejrzystość i jasność, z łatwością można znaleźć dowolne zagadnienie i konkretną odpowiedź. Minusem jest natomiast to, że jest dość sucha i mało "interaktywna" :P

Zainteresowało mnie też to "God is love", muszę poszukać trochę informacji na temat tej książki.


Swoją drogą ciekawi mnie, czy powstał jakiś bardziej wyczerpujący podręcznik tego rodzaju poza Grudemem napisany z punktu widzenia reformowanych baptystów.


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Poszukuje podręcznika do teologii systematycznej

Postautor: Filip » 28 maja 2016, 22:09

"The Christian Faith" jest przyjemniejsze w lekturze niż książka Berkhofa. Horton opowiada o teologii w bardziej zajmujący sposób, podręcznik nie jest tak suchy i techniczny, ale stara się też pokazać piękno teologii. Książka jest też nowa, chyba bardziej odpowiada na pytania jakie sobie dziś zadajemy :-) Bardzo podoba mi się, że zaczyna od założeń wstępnych teologii – czyli od zagadnień związanych z samym objawieniem i epistemologią. Poza tym Horton to jeden z moich ulubionych teologów, więc siłą rzeczy polecam ;-)


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Poszukuje podręcznika do teologii systematycznej

Postautor: Czekoladowy » 01 cze 2016, 22:06

Dziękuję za pomoc.
Właściwie już zdecydowałem się na "Christian Faith", mam nadzieję że wakacje z Hortonem okażą się owocne :)


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Poszukuje podręcznika do teologii systematycznej

Postautor: Oberyn. » 02 cze 2016, 12:07

Właściwie to czemu ma pomóc taki podręcznik do teologii systematycznej? Pytam całkowicie serio.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Poszukuje podręcznika do teologii systematycznej

Postautor: Filip » 02 cze 2016, 22:10

Nie do końca rozumiem pytanie :-) Mnie takie podręczniki pomagają w poznawaniu i rozumieniu teologii.


"The Road goes ever on and on

Down from the door where it began.

Now far ahead the Road has gone,

And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Poszukuje podręcznika do teologii systematycznej

Postautor: polk » 06 cze 2016, 21:30

Może dla Oberyna jako zielonoświątkowca takim podręcznikiem do teologii systematycznej są współcześni prorocy i apostołowie ;)


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Poszukuje podręcznika do teologii systematycznej

Postautor: Czekoladowy » 06 cze 2016, 22:31

Może dla Oberyna jako zielonoświątkowca takim podręcznikiem do teologii systematycznej są współcześni prorocy i apostołowie ;)

Niepotrzebna złośliwość, wśród charyzmatyków też są dobrzy teolodzy, jak chociażby wspomniany wyżej Wayne Grudem.

Właściwie to czemu ma pomóc taki podręcznik do teologii systematycznej? Pytam całkowicie serio.

To dosyć dobre pytanie, bo właściwie w ogóle dotyczy zasadności uprawiania teologii systematycznej. Dla mnie taki rodzaj teologii jest (prawie) końcem procesu poznawania prawd Pisma Świętego. Rozpoczętym od modlitwy a później hermeneutyki i egzegezy, które pozwalają odpowiedzieć na pytanie "co mówi dany fragment?", poprzez teologię biblijną, która odpowiada na pytanie "co mówi dana księga na taki i taki temat?", a zakończonym właśnie na teologii systematycznej, która pozwala te wszystkie informacje poskładać razem i odpowiedzieć na pytanie "co o tym i o tym mówi cała Biblia?" Napisałem "prawie", ponieważ celem prawdziwej teologii nie jest zgromadzenie abstrakcyjnych informacji, ale poznanie Boga i prawd których nas uczy poprzez Swoje Słowo. Teologia więc nie może być odseparowana od żywej wiary i pobożności, wtedy według mnie mielibyśmy do czynienia karykaturą teologii. Niestety czasem tak się dzieje, co zniechęca wiele osób do teologii w ogóle. Problemem nie jest jednak teologia jako taka, ale zła teologia.

Ja taki podręcznik traktuję jako narzędzie, dzięki któremu mogę się więcej dowiedzieć o Piśmie Świętym, mogę też poszerzyć horyzonty poznając to, jak różni ludzie rozumieją różne zagadnienia, skorzystać z dorobku mądrzejszych od siebie. Taki podręcznik może też posłużyć za przydatną bazę danych, gdzie wszystkie ważniejsze zagadnienia biblijne są w sposób klarowny wyszczególnione, uporządkowane i opisane, przez co można bardzo łatwo je znaleźć. Dzięki takiej książce nie muszę też za każdym razem wyważać otwartych drzwi próbując samodzielnie usystematyzować informacje z całej Biblii na dany temat, mogę skorzystać z pracy którą ktoś już wykonał. Oczywiście ze zdrową dozą sceptycyzmu i własnego rozumu.


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Poszukuje podręcznika do teologii systematycznej

Postautor: polk » 06 cze 2016, 23:52

Złośliwość? Raczej niewinny żarcik ;)

PS. Chociaż dla sporej części zielonych rzeczywiście współcześni apostołowie i prorocy robią za podręczniki do teologii systematycznej. Myślę ze Oberyn należy do tych zielonych, którzy raczej w nich nie wierzą.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Poszukuje podręcznika do teologii systematycznej

Postautor: Czekoladowy » 07 cze 2016, 00:53

Dodam jeszcze jedną myśl. Do Johna Pipera podczas jednej z audycji zadzwonił pewien nastolatek prosząc go o pomoc w pokonaniu grzechu seksualnego, z którym zmaga się od kilku lat. Piper po udzieleniu wielu rad, na końcu przykazał mu jeszcze ciekawą rzecz - kazał mu kupić sobie Teologię Systematyczną Waynea Grudema (1200 stron), dać sobie pół roku i przeczytać od deski do deski. Dlatego, że wiele osób ma zrozumienie prawd chrześcijańskich na poziomie szkółki niedzielnej i dziwi się że nie może sobie poradzić z problemami w codziennym życiu jako chrześcijanin.
Tak więc podręcznika do teologii systematycznej można użyć nawet w takim celu :-P


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość