Co symbolizują 3 dni spędzone w grobie

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
Pierral
Posty: 17
Rejestracja: 02 gru 2018, 14:17
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Co symbolizują 3 dni spędzone w grobie

Postautor: Pierral » 07 lut 2019, 12:24

Czy zastawiało was kiedyś dlaczego akurat Zmartwychwstanie nastąpiło po 3 dniach, a nie na przykład po tygodniu? Czy to ma jakieś znaczenie alegoryczne? Spotkałem się nawet z odniesieniem do Trójcy, ale to raczej ostro naciągane wytłumaczenie
Chodzi mi o czysto teoretycznie zastanowienie się, pomijając np. proroctwa w Ewangelii Mateusza


Pankracy
Posty: 263
Rejestracja: 11 gru 2018, 09:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co symbolizują 3 dni spędzone w grobie

Postautor: Pankracy » 07 lut 2019, 14:56

O ile.sie nie myle liczba 3 w tamtej kulturze byla pewnym symbolem, oznaczala jakas pelnie bo 3 ma poczatek, srodek i koniec.


Awatar użytkownika
ch_kamil
Posty: 37
Rejestracja: 29 sty 2012, 20:29
wyznanie: Inne ewangeliczne
Lokalizacja: Gliwice
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co symbolizują 3 dni spędzone w grobie

Postautor: ch_kamil » 07 lut 2019, 17:38

Sprawa jest precyzyjnie wyjaśniona w Biblii. Zmartwychwstanie nastąpiło po trzech dniach aby wypełniło się proroctwo:

UBG Mt.12
(39) A on odpowiedział im: Pokolenie złe i cudzołożne żąda znaku, ale żaden znak nie będzie mu dany, oprócz znaku proroka Jonasza.
(40) Jak bowiem Jonasz był w brzuchu wieloryba trzy dni i trzy noce, tak Syn Człowieczy będzie w sercu ziemi trzy dni i trzy noce.


Idąc zatem dalej po źródłach tego proroctwa:

UBG Jon.1:17
A PAN przygotował wielką rybę, która połknęła Jonasza. I Jonasz był we wnętrznościach tej ryby trzy dni i trzy noce.


Nie mamy podanego żadnego wyjaśnienia, ani też wzmianki, że chodzi tu o metaforę, albo alegorię, a więc nie ma w tekście nic takiego. Jeżeli w Biblii jest jakaś metofora, czy symbol to mamy napisane, że to jest metafora lub symbol, a inne miejsce w Biblii wówczas wszystko tłumaczy. Mamy zamknięty kanon biblijny, a tekst Biblii tłumaczy się tekstem Biblii. Jeżeli nie ma napisanego, że coś symbolizuje coś to nikt nie ma prawa podawać własnych interpretacji. Tak też jest w tym przypadku. Trzy dni nie mają żadnego ukrytego znaczenia, a nawet jeśli to jest ukryty i nic nam do tego. Gdyby natomiast Biblia mówiła "trzy dni symbolizują to i to" wówczas biorę to obiema rękoma. Natomiast tekst na to nie wskazuje, więc nie ma sensu dopatrywać się ukrytego sensu trzech dni. Dalej czytamy w księdze Jonasza:

UBG Jon.3:3
Wstał więc Jonasz i poszedł do Niniwy zgodnie ze słowem PANA. A Niniwa była bardzo wielkim miastem, na trzy dni drogi.


Trzy dni drogi do Niniwy niczego nie symbolizują.


Awatar użytkownika
nan
Posty: 439
Rejestracja: 16 paź 2017, 18:14
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co symbolizują 3 dni spędzone w grobie

Postautor: nan » 07 lut 2019, 17:39

Pierral pisze:Czy zastawiało was kiedyś dlaczego akurat Zmartwychwstanie nastąpiło po 3 dniach, a nie na przykład po tygodniu? Czy to ma jakieś znaczenie alegoryczne? Spotkałem się nawet z odniesieniem do Trójcy, ale to raczej ostro naciągane wytłumaczenie
Chodzi mi o czysto teoretycznie zastanowienie się, pomijając np. proroctwa w Ewangelii Mateusza


Kiedyś czytałem takie wytłumaczenie:
Ludzie wtedy uważali kogoś za naprawdę martwego dopiero po 3 dniach od jego śmierci, więc jeśli Jezus zmartwychwstałby po np. 2 dniach, nie uznano by tego za prawdziwe powstanie z martwych.


"Nie troszczcie się o nic, ale we wszystkim w modlitwie i błaganiach z dziękczynieniem powierzcie prośby wasze Bogu. A pokój Boży, który przewyższa wszelki rozum, strzec będzie serc waszych i myśli waszych w Chrystusie Jezusie."
krzysiekniepieklo
Posty: 242
Rejestracja: 23 sty 2019, 23:17
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Blog "Komunia dla każdego"
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co symbolizują 3 dni spędzone w grobie

Postautor: krzysiekniepieklo » 10 lut 2019, 12:47

Jezus sam odwołał się do Jonasza, a Jonasz wzywał do pokuty Niniwę. Niektórzy z ofiary Jezusa zrobili ofiarę dziękczynną - "Eucharystię". Jezus na ostatniej wieczerzy też odwołał się do Paschy żydowskiej, a to jest ofiara przebłagalna za grzechy. Jezus w ten sposób wzywa nas do pokuty, bo niektórym się wydaje, że już są zbawieni.
Jr 31
34 I nie będą się musieli wzajemnie pouczać
jeden mówiąc do drugiego:
"Poznajcie Pana!"
Wszyscy bowiem od najmniejszego do największego
poznają Mnie - wyrocznia Pana,
ponieważ odpuszczę im występki,
a o grzechach ich nie będę już wspominał».


Ten fragment jest o Nowym Przymierzu we Krwi Chrystusa. Kto składa ofiarę przebłagalną za grzechy, temu Bóg odpuszcza występki i zapomina o jego grzechach. Niniwa pokutowała i dlatego została ocalona.


Germa
Posty: 1
Rejestracja: 01 gru 2019, 13:24
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co symbolizują 3 dni spędzone w grobie

Postautor: Germa » 01 gru 2019, 13:26

Tego samego bym się trzymała "Sprawa jest precyzyjnie wyjaśniona w Biblii. Zmartwychwstanie nastąpiło po trzech dniach aby wypełniło się proroctwo:
"



Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości