apostazja

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
Cynthia
Posty: 356
Rejestracja: 12 sty 2008, 02:06
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Góra Kalwaria
Gender: None specified
Kontaktowanie:

apostazja

Postautor: Cynthia » 02 lut 2008, 00:44

Zachęcam was do zapoznania się z tematem i być może do apostazji z KK, sama chociaż chciałabym, to jeszcze tego nie zrobiłam, nie mam ochoty spotykać się z księdzami proboszczami, jak to przemogę to owszem odłączę się. :D


apostazja.info
oraz
apostazja.pl

Chociaż właśnie doczytałam, że nie trzeba osobiście... hmm


Obrazek
Nasz Pan jest wszechmogący.
http://cnth.flog.pl/
Awatar użytkownika
julaine
Posty: 1548
Rejestracja: 12 sty 2008, 13:33
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: julaine » 02 lut 2008, 15:32

przeglądałam te strony, przynajmniej pierwszą. szczerze, to również noszę się z takim zamiarem, chociażby celem "dookreślenia się" - skoro nie identyfikuję się z poglądami KK to nie widzę potrzeby, abym miała figurować w ich kartotekach. na ostateczną decyzję czekam jednak do czasu powrotu do polski na stałe. notabene: akurat będzie u nas w parafii nowy proboszcz, więc możliwe, że będzie miał przypadek apostazji na dzień dobry :lol:


"niewierzący o Bogu pisze, jak daltonista o kolorach" - KAAN
Awatar użytkownika
iwona
Posty: 38
Rejestracja: 04 kwie 2008, 18:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: iwona » 26 lip 2008, 18:21

Tych, którzy już przeszli drogę "wykreślenia" z kartotek KRK proszę o pomoc.
Wysłałam pismo do biskupa i parafii, ale otrzymałam odpowiedź odmowną, informującą, że mam się stawić wraz z dwoma świadkami w parafii i dokonać aktu apostazji osobiście przy proboszczu.
Słyszałam, że chodzi tu o to, abym publicznie wyparła się Jezusa ( a przecież jest odwrotnie- dobrze znam proboszcza.... :-/ )
Czy ktoś ma wiedzę, jak postąpić w takiej sytuacji? Z góry dziękuję za pomoc.


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 26 lip 2008, 18:28

iwona pisze:Słyszałam, że chodzi tu o to, abym publicznie wyparła się Jezusa
Otóż to - masz wyprzeć się "innego Jezusa" (tego który rzekomo mieszka w konsekrowanym opłatku).

Albo lepiej - wyprzyj się "matki bożej" - powiedz, że Maria była grzeszną kobietą.

Niewiara w oba dogmaty zasługuje nie tylko na ekskomunikę, ale nawet na inkwizycję.


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
fantomik
Posty: 15800
Rejestracja: 20 sty 2008, 15:54
wyznanie: Inne ewangeliczne
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: fantomik » 26 lip 2008, 19:00

Nie dawaj się rolować, że nie wierzysz w Jezusa ale powołaj się chociażby na ustalenia Sob. Trydenckiego:

Kan. 1. Jeśli ktoś przeczy temu, że w Najśw. Sakramencie Eucharystii zawarte są prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie ciało i krew wraz z duszą i Bóstwem Pana naszego Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus, i twierdzi, że tam jest tylko jako w znaku, obrazie lub poprzez swoją moc - niech będzie wyłączony ze społeczności wiernych.

Pozdrawiam,
f. (moje dwa grosze)


"Cóż zatem Ateny mają wspólnego z Jerozolimą? Cóż Akademia z Kościołem? Cóż heretycy z chrześcijanami?" — Tertulian
"...ilość nieprawdziwych informacji na temat teologii Kalwina jakie zostały podane jest wystarczająca aby wielokrotnie udowodnić jego doktrynę totalnej deprawacji!" — J.I. Packer
"Take a quiet moment to yourself today. Read a book. Sip a latte. Look out the window. (Then do the same thing, every single day, for the rest of your life.)" — Susan Cain
Nehemiah 8:10: I rzekł im Nehemiasz: Idźcie, spożywajcie potrawy świąteczne i pijcie napoje słodkie - poślijcie też porcje temu, który nic gotowego nie ma: albowiem poświęcony jest ten dzień Panu naszemu. A nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją.
Agata
Posty: 112
Rejestracja: 04 kwie 2008, 19:08
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Agata » 27 lip 2008, 18:19

Ja odbyłam wycieczkę do kancelarii parafii chrztu w kwietniu. Po bardzo zabawnej rozmowie z dwoma wyraźnie nieprzygotowanymi na pytanie jak formalnie wystąpić z KRK księżmi, otrzymałam wzór oświadczenia. Następnego dnia zaniosłam trzy egzemplarze (był już inny ksiądz) - jeden zostawiłam tam, ksiądz się bardzo nie przejął, powiedział że przekaże proboszczowi, co do drugiego tylko się upewniłam - własnoręcznie wysłałam następnie (poleconym!) do Kurii, a na trzecim poprosiłam o potwierdzenie odbioru. Faktem jest, że mimo końca lipca nie otrzymałam pisma z informacją o wypisaniu. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to pewnie w najbliższych dniach pójdę wyjaśnić - oczywiście z moim podpisanym przez księdza egzemplarzem.

I trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że "apostazja" to wyrzeczenie się wiary chrześcijańskiej w ogóle, dlatego nie polecam używania tego zwrotu. Wystąpienie z Kościoła kat. jeśli dobrze pamiętam nazywa się schizmą.


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Puritan » 27 lip 2008, 20:33

Wystąpienie z Kościoła Kat. nazywa się wyjściem z apostatycznej religii:)


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Lukasz86KR
Posty: 13
Rejestracja: 17 maja 2008, 14:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lukasz86KR » 27 lip 2008, 21:31

Ja poszedłem do kancelarii parafialnej osobiście, z dwoma świadkami i aktem apostazji na piśmie, w dwóch kopiach. Napisałem na nim, że nie uznaję wielu katolickich dogmatów, dlatego przynależność do KK jest niezgodna zarówno z moim sumieniem jak i z prawem kanonicznym. Za pierwszą wizytą w parafii nic nie załatwiłem, ksiądz wyraźnie nie wiedział co robić i stanęło na tym, że wystąpienie z KK jest niemożliwe. Poszedłem więc do kurii, gdzie miły ksiądz obiecał poinstruować parafię co ma robić. No i za drugą wizytą się udało. A opisuję to, gdyby ktoś trafił na podobny przypadek do mojego.


Agata
Posty: 112
Rejestracja: 04 kwie 2008, 19:08
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Agata » 28 lip 2008, 18:17

Czy to nie jest śmieszne (może tragiczne), że księża nie wiedzą jak reagować, parafie nie mają pojęcia o postępowaniu w takiej sytuacji, nie wspominając o tym, że ta niezwykle staranna administracyjnie instytucja nie ma jednolitego, jasnego, systemu postępowania jeśli chodzi o wystąpienie?


Lukasz86KR
Posty: 13
Rejestracja: 17 maja 2008, 14:44
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lukasz86KR » 28 lip 2008, 18:23

Myślę, że po prostu zbyt rzadko zdarzają im się takie przypadki. Efekt jest taki, że podobno dominującą religią w Polsce jest katolicyzm(przy czym "aż" 44% katolików było choć raz w kościele w roku 2007, nie mówię tu już o chodzeniu co niedzielę)



Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości