kara śmierci

Wszelkie tematy nie pasujące do innych działów.

jestem

za
19
42%
przeciw
26
58%
 
Liczba głosów: 45
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

kara śmierci

Postautor: Hardi » 02 lip 2010, 11:14

Ja jestem przeciwnikiem ponieważ, zmniejsza się szanse na to, aby zbrodniarz poznał Boga i oddał Mu swoje życie, ale są na tym forum tacy, którzy są chyba z karą śmierci.


Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 02 lip 2010, 11:31

Imperator pisze:
Iv pisze:ale to to żart czy jak? z tą karą śmierci?


Nie. Ja calkiem serio:

Gen 9:6 bw Kto przelewa krew czlowieka, tego krew przez czlowieka bedzie przelana, bo na obraz Bozy uczynil czlowieka.

Rom 13:1-4 bw (1) Każdy człowiek niech się poddaje władzom zwierzchnim; bo nie ma władzy, jak tylko od Boga, a te, które są, przez Boga są ustanowione. (2) Przeto kto się przeciwstawia władzy, przeciwstawia się Bożemu postanowieniu; a ci, którzy się przeciwstawiają, sami na siebie potępienie ściągają. (3) Rządzący bowiem nie są postrachem dla tych, którzy pełnią dobre uczynki, lecz dla tych, którzy pełnią złe. Chcesz się nie bać władzy? Czyń dobrze, a będziesz miał od niej pochwałę; (4) jest ona bowiem na służbie u Boga, tobie ku dobremu. Ale jeśli czynisz źle, bój się, bo nie na próżno miecz nosi, wszak jest sługą Boga, który odpłaca w gniewie temu, co czyni źle.

To tylko dwa z wielu fragmentow pokazujacych ze kara smierci za morderstwo jest ustalona i nadana przez Boga. Szczegolna perogatywe do wykonywania kary smierci ma od Boga wladza zwierzchnia (swiecka wladza panstwowa).

za cudzołóstwo trzeba zabijać bo to też przecież w ST Bóg ustanowił...

spojrzałeś kiedyś pożądliwie na nie swoją żonę :?: ;-)


Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 02 lip 2010, 11:38

Hardi pisze:spojrzałeś kiedyś pożądliwie na nie swoją żonę


Bezustanku! A tak bardziej serio - to co jakis czas, chyba jak kazdy mezczyzna, oprocz Jezusa oczywiscie.


Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 02 lip 2010, 11:39

Przyczynek do dyskusji:

Gen 9:6 bw Kto przelewa krew czlowieka, tego krew przez czlowieka bedzie przelana, bo na obraz Bozy uczynil czlowieka.

Rom 13:1-4 bw (1) Każdy człowiek niech się poddaje władzom zwierzchnim; bo nie ma władzy, jak tylko od Boga, a te, które są, przez Boga są ustanowione. (2) Przeto kto się przeciwstawia władzy, przeciwstawia się Bożemu postanowieniu; a ci, którzy się przeciwstawiają, sami na siebie potępienie ściągają. (3) Rządzący bowiem nie są postrachem dla tych, którzy pełnią dobre uczynki, lecz dla tych, którzy pełnią złe. Chcesz się nie bać władzy? Czyń dobrze, a będziesz miał od niej pochwałę; (4) jest ona bowiem na służbie u Boga, tobie ku dobremu. Ale jeśli czynisz źle, bój się, bo nie na próżno miecz nosi, wszak jest sługą Boga, który odpłaca w gniewie temu, co czyni źle.

To tylko dwa z wielu fragmentow pokazujacych ze kara smierci za morderstwo jest ustalona i nadana przez Boga. Szczegolna perogatywe do wykonywania kary smierci ma od Boga wladza zwierzchnia (swiecka wladza panstwowa).

Ciekawy tekst dotyczacy kary smierci znajduje sie tutaj:
http://www.gotquestions.org/Polski/kara-smierci.html


Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 02 lip 2010, 11:42

Hardi pisze:Ja jestem przeciwnikiem ponieważ, zmniejsza się szanse na to, aby zbrodniarz poznał Boga


Moim zdaniem wykonana kara smierci w 100% umozliwia zbrodniarzowi spotkanie Boga, tuz po smierci.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 02 lip 2010, 11:49

przeczytałem ten artykuł i nie kupuję tego...

chodzi mi o inny rodzaj poznania Boga, gdybyś nie wyrwał moich słów z kontekstu tylko przeczytał całość to byś zrozumiał: poznał Boga i oddał Mu swoje życie


Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 02 lip 2010, 14:25

Hardi pisze:chodzi mi o inny rodzaj poznania Boga, gdybyś nie wyrwał moich słów z kontekstu tylko przeczytał całość to byś zrozumiał: poznał Boga i oddał Mu swoje życie


Wiem o co ci chodzi i zwroc uwage ze czesto miedzy wyrokiem smierci, a jego wykonaniem mija dlugi czas.

A teraz z poczatkow chrzescijanstwa:

Klemens Aleksandryjski (c. 150-215) byl pierwszym chrzescijanskim nauczycielem wyprowadzajacym teorie akceptujaca kara smierci. Argumentowal z punktu widzenia samo-obrony. Sugerowal, ze ktos mogl stac sie zly ponad wszelka nadzieje na poprawe lub ‘wyleczenie’. W takim przypadku zloczynca mogl byc usuniety przez usmiercenie by zapobiec przyszlym jego zlym czynom. Klemens byl pierszym, ktory argumentowal ze zloczynca jest jak butwiejaca konczyna zakazajaca cialo. Jesli nie moze byc uleczona, lekarz (sedzia i kat) musi ja usunac by zapobiec uszkodzeniu reszty ciala (spoleczenstwa).Inni jak Tertulian (c. 160-220) i Orygenes (c. 185-220) akceptowali kare smierci jako czesc zycia cywilnego, ale potepiali chrzescijanskie uczestnictwo w wykonywaniu wyrokow. Jan Chryzostom (349-407) i Augustyn (354-430) uznawali ‘moc miecza’ ziemskiego wladcy, pomimo widzenia ze jest czasem surowa.

Na podstawie katolickiego artykulu: http://www.nccbuscc.org/prolife/program ... ljud.shtml


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Iv
Posty: 3755
Rejestracja: 18 kwie 2010, 16:53
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Postautor: Iv » 03 lip 2010, 09:34

Jeżeli ktoś zabił człowieka, to zabójcę można zabić na podstawie wypowiedzi świadków; lecz jeden świadek nie może świadczyć przeciw człowiekowi, aby go skazano na śmierć.
(Księga Liczb 35:30)
Tak więc głównie z tego powodu zanikło stosowanie kary śmierci nawet u żydów.


Miłość i Dobro :)

Nie daj się pokonać złu, lecz sam dobrem zwyciężaj zło. (Rz 12,21)
Nade wszystko miejcie gorliwą miłość jedni ku drugim, gdyż miłość zakrywa mnóstwo grzechów. (1P 4,8)
Awatar użytkownika
Hardi
Posty: 7821
Rejestracja: 23 sty 2010, 12:17
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Norwegia
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Hardi » 03 lip 2010, 10:41

byli tacy, ktorzy chcieli zgodnie z prawem zabic pewna kobiete, wykonac na niej wyrok smierci, ale przyszedl ktos doskonaly i powiedzial; kto jest z was bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem


Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 03 lip 2010, 11:33

Mk 12:30 Bw "Będziesz tedy miłował Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej, i z całej myśli swojej, i z całej siły swojej."
Mk 12:31 Bw "A drugie jest to: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. Innego przykazania, większego ponad te, nie masz."
człowiek na nowo narodzony nie jest w stanie skazac na śmierc drugiego człowieka


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"
- C.H.Spurgeon -
http://noweprzymierze.org
Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 03 lip 2010, 12:17

markulus pisze:[...]

Witaj markulus :-D Długo Cię nie było Bracie i miło, że się znów pojawiłeś.


Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 03 lip 2010, 12:31

Norbi pisze:Witaj markulus :-D Długo Cię nie było Bracie i miło, że się znów pojawiłeś.

ano....życie....:)


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"

- C.H.Spurgeon -

http://noweprzymierze.org
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Imperator » 03 lip 2010, 15:27

Mk 12:30 Bw "Będziesz tedy miłował Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej, i z całej myśli swojej, i z całej siły swojej."
Mk 12:31 Bw "A drugie jest to: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. Innego przykazania, większego ponad te, nie masz."


Ja nie widze sprzecznosci miedzy kara smierci a tymi wersami.


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Norbi
Posty: 8516
Rejestracja: 02 mar 2009, 23:08
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Newcastle upon Tyne
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Norbi » 03 lip 2010, 16:57

Imperator pisze:
Mk 12:30 Bw "Będziesz tedy miłował Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej, i z całej myśli swojej, i z całej siły swojej."
Mk 12:31 Bw "A drugie jest to: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. Innego przykazania, większego ponad te, nie masz."


Ja nie widze sprzecznosci miedzy kara smierci a tymi wersami.


Więc Imperator, odpowiedz sobie na pytania pomocnicze:

-czym jest miłość i na czym ona polega (ta biblijna)?

-co w praktyce oznacza nakaz miłowania bliźniego jak siebie samego?

-kto jest bliźnim?

P.S. Zagadnienie kary śmierci było już na tym forum omawiane kilka razy :)


Awatar użytkownika
markulus
Posty: 4247
Rejestracja: 13 lis 2008, 09:18
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Wawa
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: markulus » 03 lip 2010, 18:55

Imperator pisze:
Mk 12:30 Bw "Będziesz tedy miłował Pana, Boga swego, z całego serca swego i z całej duszy swojej, i z całej myśli swojej, i z całej siły swojej."
Mk 12:31 Bw "A drugie jest to: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego. Innego przykazania, większego ponad te, nie masz."


Ja nie widze sprzecznosci miedzy kara smierci a tymi wersami.

chciałbyś smierci dla siebie ?


"Prawo jest dla tych, którzy sami siebie uważają za sprawiedliwych, aby upokorzyć ich pychę. Ewangelia jest dla zgubionych by podnieść ich z rozpaczy"

- C.H.Spurgeon -

http://noweprzymierze.org

Wróć do „Hyde Park”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości