Zbory nieekumeniczne

Na tym forum mozna zmieszaczac inne wartosciowe WWW jednak nie moga one podwazac wiary w Chrystusa ani negowac protestantyzmu.
betme
Posty: 533
Rejestracja: 06 kwie 2015, 00:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Zbory nieekumeniczne

Postautor: betme » 19 maja 2016, 22:13

Jest jakaś list zborów/kościołów poza ekumenią w PL? Czy wszystkie koscioły KChB nie złączyły się dotąd z Watykanem?


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zbory nieekumeniczne

Postautor: Puritan » 19 maja 2016, 23:26

betme pisze:Jest jakaś list zborów/kościołów poza ekumenią w PL?

Jest. http://www.zdrowanauka.pl/index.php/o-nas/zbory
betme pisze:Czy wszystkie koscioły KChB nie złączyły się dotąd z Watykanem?

Są nieliczne zbory KChB, które wyszły z ekumenii. Np. I Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Warszawie (Waliców) oraz zbór w Zabrzu: http://www.zdrowanauka.pl/index.php/o-n ... 51-slaskie

Oprócz tego KECh oraz Kościół Wolnych Chrześcijan z regóły nie prowadzą działalności ekumenicznej. Zdarzają się też wyjątki. Np. KECh w Bydgoszczy linkuje do strony RNŻ: http://www.kech.bydgoszcz.pl/index.php? ... &Itemid=33
Więcej o RNŻ: http://www.rnz.org.pl/index/?id=c7e1249 ... 236bd1996d


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zbory nieekumeniczne

Postautor: Samolub » 20 maja 2016, 05:02

Ekumenia jest dobra jak to mowil Efendi, tylko zależy z kim i jaka ekumenia.

Pierwszorzednie ekumenia wewnątrz-protestancka to jest zaniechanie spore w Polsce, w kraju gdzie Protestantyzm to tylko 0.4%populacjii (oficjalnie wg ostatniego spisu, dziś 0.5-0.6 %) takie rozbicie dzielnicowe rozsianych po Polsce Zborow ktore czesciej ekumenizuja się z KRK niz z sąsiednim Zborem to jest fenomen w skali globalnej... :hihi:

Po pierwsze to my powinnismy sobie ustalić czym jest ekumenia. Bo slowo ekumenia mozna wydziwic. Można włączyć wszystkie wyznania w Chrzescijanstwo jak winno wyglądać lub w fałszywe.

Po pierwsze zjednoczenie dobrowolne wszystkich w jedno może się tylko nie dobrowolnie odbyc pod flagą dobrowolności.
Po drugie tylko Duch Swiety i sam Chrystus może zgromadzic swój Kościół w jedno. Więc rozumienie ekumenizmu jako dążenie do jedności instytucjonalnej i jeszcze w formacie że to Kościół Bozy to jak zabawa w strzelanie do wlasnego kolana.

Jak rozumieć słowo ekumenia po normalnemu?
Chodzi oczywiście o miłe relacje miedzywyznaniowe nie dotyczace kwestii wiary. Tylko taka ekumenia jest w zaunteresowaniu Protestantow interesująca jesli chodzi o inne wyznania. Czyli działalność społeczna, charytatywna, wspolne spędzanie czasu. Nie rozumiem czemu ekumenia jest przy ołtarzu, kreci się wokół wieczerzy czy podczas nabożeństw.

Zrozumiałe jest jeszcze uczestnictwo w uroczystosciach panstwowych, historycznych czy spolecznych.


Czyli zamiast zrobic jakąś wycieczke czy grilla to Katolicy chcą żebyśmy jedli ich oplatek i korzystali z ich sakramentow. To nie jest ekumenia, to jest nagabywanie czy jakies pertraktacje wspolnego obrządku, narazie w formie testow, tak jak trzeba miec prototyp czołgu by przeanalizować poprawki pod spójną wersje już taką seryjnej produkcjii.

Gdyby tak było dobrze to sami Protestanci by biegali do KRK a Katolicy do Protestantow zamienic się rolami jak aktorzy w filmie.

Jak więc poprawnie rozumiec ekumenie poza Protestancką i jaka forma jest w zainteresowaniu Protestantow. Miłe, wspolne spedzanie czasu z innymi np Katolikami czy Prawosławnymi nie jest żadnym problemem.

Wspólne spotkania strikte obrzedowe/modlitewne nie są formą ekumenii, a jeśli są tak rozumiane to jest to błędne zrozumienie czym jest dialog miedzywyznaniowy. Dialog polega na tym że rodzina w której są Protestanci i Katolicy może spokojnie siąść zjeść posilek przy stole, spędzić razem czas i praktykować swoją wiarę. Tak samo powinno byc wlasnie w mieście, regionie czy Polsce żebyśmy mogli spokojnie zjeść, pracowac, wypoczywać mimo roznic wyznaniowych. Można pomyśleć o wspólnej modlitwie, proponuje siegnac po modlitwe jaką Chrystus zaproponowal jako wzrocową.

Bieganie kolo oltarza, wprowadzanie hybryd oplatka katolickiego a chleba protestanckiego, parady kostiumow, wystroju i błaznowanie trzeba puścić w niepamięć. To jest słabe i nie wnosi nic w codzienne życie... tym bardziej nie wnosi nic w życie Chrzescijanskie Protestantow czy Katolikow. Już nie mówię, że zainteresowanie jest znikome 3/4 Protestantow nie przychodzi do Zboru jak jest coś ekumenicznego z KRK, a Katolicy wystawiają delegacje kilku osób (zorganizowaną) na spontanie nikt nie przychodzi.

To samo jest w KRK, Protestanci nie idą na spotkania ekumeniczne w Kościołach Katolickich, Pastor weźmie sobie jakąś zorganizowana (przymusowa) grupkę, nikt na spontanie nie przyjdzie. Z tą różnicą że Katolicy będą mieli tą sama frekwencje co zawsze, a nikt nie zrozumie nawet co to za spotkanie, bo ludzie myślą że to jakis folklor z KRK jak greko-katolicy ci Pastorzy są =D tak to wyglada.

Ja byłem już na spotkaniu ekumenicznym rok temu w Zborze jednym z ciekawosci, Pastor jak kończył mi podal rękę. Było fajnie bo ładne pieśni, ale już kazania i modlitwy kazdego z osobna były ze tak powiem maksymalnie rozchwiane, a pewne dziwne tezy Ksiedza Katolickiego tak wyglądały że Protestantki zatykaly buzie zeby przez przypadek smiechem nie ryknac podczas kazania.

No szczerze sam prawie się poplakalem ze smiechu, także nudy nie było. A jakaś stara baba mi kanapke wyrwała, a jak siadlem koles jakiś tak dyszal i się gapil na ludzi jakby był po mocarzu, bo okolica na wyżerke przyszła... to poza Katolikami i Protestantami pojawili się łowcy darmowej wyżerki.

Kiedys ogladalem na youtube jak Protestanci komunie brali w KRK to ja nie wiem jak oni mogli tak na serio taki cyrk odwalic. Koń by się uśmiał
To tak jakby Katolik 5 sola uznawał, albo bral udział w wieczerzy na stanowcze pytanie czy jest włączony w Lud Boży, odpowiadając że tak bo ma chrzest niemowlęcy.

Podobnierz niejaki Cejrowski chodzi do KRK i wcina oplatek. Noi chciałem zapytać Katolikow czy wy mu ten opłatek zamierzacie ekumenicznie dawać ? On się za Protestante nie uważa, zresztą ludzie też przestali go uwazac, a co jeśli on ten oplatek wypluje czy zacznie sikac w Kościele... albo zacznie wyć na mszy. On chce z KRK ekumeni, odmowicie mu? Ja bym się zastanowił

Zrobiło się trochę zabawnie, ale tacy ludzie są =P
Wracając do ekumenii i podsumowując:

Ekumenia nie powinna dotyczyć kwestii religijnej, ale formalno-prawnej, uroczystosci panstwowych czy historycznych waznych dla Protestantow oraz Katolikow, kwestii naukowej, kulturalnej oraz rekreacyjno wypoczynkowej. W takich dziedzinach powinien działać Alians Ewangeliczny i uwazam że korzyści dla Katolików chocby ogromne z tego płyną.

Inną sprawą jest dialog wewnątrz-protestancki, wspolne modlitwy, nabożeństwa czy ewangelizacja wspólna. Tutaj są zaniedbania historyczne i wieloletnie. Spowodowane prywatnymi ambicjami lokalnymi, a to się nie sprawdza tak uzytkowo, ani nie jest postawą Chrzescijanska tak patrząc nie uzytkowo.


Kończąc:
Potrzeba zmian i chrzescijanskiego podejścia


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
betme
Posty: 533
Rejestracja: 06 kwie 2015, 00:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Zbory nieekumeniczne

Postautor: betme » 20 maja 2016, 13:27

Jakaś plotke gdzieś słyszałem o zborze wrocławskim. Sorry za pomyłkę w takim razie

Dziękuję panowie za odp.

Wysłane z mojego E2003 przy użyciu Tapatalka


Puritan
Posty: 4628
Rejestracja: 19 maja 2008, 16:04
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zbory nieekumeniczne

Postautor: Puritan » 20 maja 2016, 13:53

Efendi pisze:
betme pisze:Jest jakaś list zborów/kościołów poza ekumenią w PL? Czy wszystkie koscioły KChB nie złączyły się dotąd z Watykanem?


A jaki kościół KChB sie niby zlaczyl z Watykanem? :eek:

Prezbiter naczelny KChB mówi, że papież Franciszek głosi ewangeliczne kazania i bardzo prawdopodobne, że jest narodzony na nowo.
Polecam filmik Alians Ewangeliczny i papież Franciszek https://www.youtube.com/watch?v=t_VjqwCGIRI


Serdecznie zapraszam na nowe wpisy https://purytanin.wordpress.com/
betme
Posty: 533
Rejestracja: 06 kwie 2015, 00:59
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Zbory nieekumeniczne

Postautor: betme » 20 maja 2016, 14:28

Wichary od początku mi jakoś nie leży, ale też mało go sledzilem. Mówi tu bardziej miękko od katolickich księży, to dopiero ma romans z Franciszkiem...

Wysłane z mojego E2003 przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
krecik
Posty: 433
Rejestracja: 28 lis 2009, 09:44
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Gdańsk
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Zbory nieekumeniczne

Postautor: krecik » 23 maja 2016, 09:29

betme pisze:Jest jakaś list zborów/kościołów poza ekumenią w PL? Czy wszystkie koscioły KChB nie złączyły się dotąd z Watykanem?


Chodzi Ci o zbory wszystkich denominacji protestanckich ?

Bynajmniej osobiście nie słyszałem o takiej oficjalnej liście, aczkolwiek zrobiłem malutką w Polsce północnej.
Należy to nich :

 Centrum Chrześcijańskie Nowe Życie w Gdańsku, pod przywództwem Mariana Biernackiego.
Zbór Kainonia w Gdyni, pod przywództwem Krzysztofa Wójcika.
Zbór w Wejherowie, pod przywództwem Pawła Jurkowskiego .
Zbór Droga Życia w Kołobrzegu, pod przywództwem Jacka Gromadzkiego.

Chętnie zapoznam się jeszcze z innymi lokalizacjami które nie należą do Aliansu Ewangelicznego i Ekumenii ?


Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, [ II Tym. 3:16]

Wróć do „Inne wartosciowe WWW”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości