Co pierwsze? ST czy NT

Tu robimy burze mózgów.......
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co pierwsze? ST czy NT

Postautor: KAAN » 20 sie 2019, 10:04

Riddick pisze:
KAAN pisze:
Valzer pisze:To naród wybrany pochodzący od Abrahama, Żydzi.
Riddickowi chodzi o to, że w Egipcie był Izrael, nie Żydzi. Żydzi to ci, którzy powrócili z niewoli babilońskiej w Vw. BC. Powróciło wtedy plemię Judy i połowa plemienia Beniamina, nie licząc Lewitów.
W Biblii nic nie ma o powrocie żydów z niewoli babilońskiej. A przynajmniej w tej, którą natchnął Duch Święty.
Jest, poczytaj księgę Ezdrasza, Nehemiasza i Estery. Nazwa Żydzi to spolszczona nazwa Juda, po czterystu latach od repatriacji nazywano tych co żyli w Judei Żydami.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co pierwsze? ST czy NT

Postautor: Riddick » 20 sie 2019, 11:57

KAAN pisze:
Riddick pisze:
KAAN pisze:Riddickowi chodzi o to, że w Egipcie był Izrael, nie Żydzi. Żydzi to ci, którzy powrócili z niewoli babilońskiej w Vw. BC. Powróciło wtedy plemię Judy i połowa plemienia Beniamina, nie licząc Lewitów.
W Biblii nic nie ma o powrocie żydów z niewoli babilońskiej. A przynajmniej w tej, którą natchnął Duch Święty.
Jest, poczytaj księgę Ezdrasza, Nehemiasza i Estery. Nazwa Żydzi to spolszczona nazwa Juda, po czterystu latach od repatriacji nazywano tych co żyli w Judei Żydami.

A moim zdaniem spolszczoną nazwą od Judy są Judejczycy jako tacy pojawiają się w Biblii. Natomiast żadnych żydów tam nie ma.
W ogóle, jakie to przejście niby jest od Judy do żydów? Przecież to nawet fonetycznie nie gra ze sobą. Juda - wiadomo skąd. Judejczycy też wiadomo, pokolenie Judy. Ale żydzi? Nie pasuje do niczego, a nawet tworzy piękny kontrast miedzy Judejczykami, którzy jeszcze zachowywali religię objawioną, a żydami, którzy robią wszystko aby obrazić i oszukać Pana Boga, o czym zresztą jest napisane w Talmudzie, który jest podstawą religii żydowskiej.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co pierwsze? ST czy NT

Postautor: KAAN » 20 sie 2019, 12:28

Riddick pisze:A moim zdaniem spolszczoną nazwą od Judy są Judejczycy jako tacy pojawiają się w Biblii.
To twój świat, w którym nie ma Żydów; reszta świata wierzy że Żydzi istnieją :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co pierwsze? ST czy NT

Postautor: Riddick » 20 sie 2019, 13:06

KAAN pisze:
Riddick pisze:A moim zdaniem spolszczoną nazwą od Judy są Judejczycy jako tacy pojawiają się w Biblii.
To twój świat, w którym nie ma Żydów; reszta świata wierzy że Żydzi istnieją :)

Że co? Sory KAAN, ale zaczynasz bełkotać. Albo nie czytasz co jest napisane. W Biblii nie ma żydów, nigdzie się nie pojawiają w natchnionym tekście. Natomiast nie mówię, że żydzi nie istnieją, wręcz przeciwnie, istnieją i próbują ukraść dziedzictwo, które do nich nie przynależy.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co pierwsze? ST czy NT

Postautor: KAAN » 20 sie 2019, 14:02

Riddick pisze:
KAAN pisze:
Riddick pisze:A moim zdaniem spolszczoną nazwą od Judy są Judejczycy jako tacy pojawiają się w Biblii.
To twój świat, w którym nie ma Żydów; reszta świata wierzy że Żydzi istnieją :)
Że co? Sory KAAN, ale zaczynasz bełkotać. Albo nie czytasz co jest napisane. W Biblii nie ma żydów, nigdzie się nie pojawiają w natchnionym tekście. Natomiast nie mówię, że żydzi nie istnieją, wręcz przeciwnie, istnieją i próbują ukraść dziedzictwo, które do nich nie przynależy.
Bredzi ci się Riddicku, słownik mówi:
H3064
יְהוּדִי
yehûdı̂y
yeh-hoo-dee'
Patronymic from H3063; a Jehudite (that is, Judaite or Jew), or descendant of Jehudah (that is, Judah): - Jew.
Total KJV occurrences: 75

Jak widzisz potomkowie Judy nie byli nazywani Judejczykami od Judei, ale patrystycznie jako Judaici. Spolszczono tą nazwę na Żydzi.
w NT :

Ἰουδαῖος
Ioudaios
ee-oo-dah'-yos
From G2448 (in the sense of G2455 as a country); udaean, that is, belonging to Jehudah: - Jew (-ess), of Juda.
Total KJV occurrences: 196

Jak widzisz ten termin grecki także jest patrystyczny a nie demograficzny. Pomyśl nad tym i nie powielaj bzdur nawiedzonych popów.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co pierwsze? ST czy NT

Postautor: Riddick » 20 sie 2019, 17:06

KAAN pisze:
Riddick pisze:
KAAN pisze:To twój świat, w którym nie ma Żydów; reszta świata wierzy że Żydzi istnieją :)
Że co? Sory KAAN, ale zaczynasz bełkotać. Albo nie czytasz co jest napisane. W Biblii nie ma żydów, nigdzie się nie pojawiają w natchnionym tekście. Natomiast nie mówię, że żydzi nie istnieją, wręcz przeciwnie, istnieją i próbują ukraść dziedzictwo, które do nich nie przynależy.
Bredzi ci się Riddicku, słownik mówi:
H3064
יְהוּדִי
yehûdı̂y
yeh-hoo-dee'
Patronymic from H3063; a Jehudite (that is, Judaite or Jew), or descendant of Jehudah (that is, Judah): - Jew.
Total KJV occurrences: 75

Jak widzisz potomkowie Judy nie byli nazywani Judejczykami od Judei, ale patrystycznie jako Judaici. Spolszczono tą nazwę na Żydzi.
w NT :

Ἰουδαῖος
Ioudaios
ee-oo-dah'-yos
From G2448 (in the sense of G2455 as a country); udaean, that is, belonging to Jehudah: - Jew (-ess), of Juda.
Total KJV occurrences: 196

Jak widzisz ten termin grecki także jest patrystyczny a nie demograficzny. Pomyśl nad tym i nie powielaj bzdur nawiedzonych popów.

Dla mnie tekst masorecki nie jest wyznacznikiem. Natomiast termin iudaios jak najbardziej oddaje Judejczyka - potomka Judy. Nie wiem dlaczego wyciągasz to od lokacji. Nadal nie widzę drogi spolszczenia Judejczyka na żyda. Takie spolszczenie jest absurdalne. Judejczyk to Judejczyk - członek pokolenia Judy. A żyd? Nie wiem. Ale myśle, że nie bez powodu w każdym języku jest odróżnienie na żyda i Judejczyka, tak jakby w języku było „zakodowane”, żeby nie mylić jednych z drugimi, żeby nie mylić oszustów z prawdziwymi spadkobiercami pokolenia Judy.
I zauważam dziwną zależność - in bardziej nienawidzi się Cerkwi Chrystusowej, tym bardziej kocha się żydów, przed którymi Chrystus ostrzegał. Filożydyzm jest dla mnie wskazówką kto stoi po której stronie.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co pierwsze? ST czy NT

Postautor: KAAN » 20 sie 2019, 18:29

Riddick pisze: Nadal nie widzę drogi spolszczenia Judejczyka na żyda. .
Na to już nie mogę nic poradzić, okulistą nie jestem.

I zauważam dziwną zależność - in bardziej nienawidzi się Cerkwi Chrystusowej, tym bardziej kocha się żydów, przed którymi Chrystus ostrzegał. Filożydyzm jest dla mnie wskazówką kto stoi po której stronie.
To znaczy że wielu katolików kocha cerkiew, bo jest jak najdalej od filożydostwa. Cerkiew jest tak samo daleko od Zboru Pańskiego i prawdziwej Ewangelii jak i Katolicy, niewiele się różnicie.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co pierwsze? ST czy NT

Postautor: Riddick » 20 sie 2019, 19:21

KAAN pisze:
Riddick pisze:I zauważam dziwną zależność - in bardziej nienawidzi się Cerkwi Chrystusowej, tym bardziej kocha się żydów, przed którymi Chrystus ostrzegał. Filożydyzm jest dla mnie wskazówką kto stoi po której stronie.
To znaczy że wielu katolików kocha cerkiew, bo jest jak najdalej od filożydostwa. Cerkiew jest tak samo daleko od Zboru Pańskiego i prawdziwej Ewangelii jak i Katolicy, niewiele się różnicie.

Bo... tak? Bo Ty tak powiedziałeś? Aha.
Co do katolików, to jakoś nie widzę odległości od filożydowstwa w kościele rzymskokatolickim, a wręcz przeciwnie, kościół rzymskokatolicki nazywa żydów „starszymi braćmi w wierze” w swoim katechizmie i nie tylko, co jest absurdem logicznym i anachronizmem.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co pierwsze? ST czy NT

Postautor: KAAN » 20 sie 2019, 19:36

Riddick pisze:Bo... tak? Bo Ty tak powiedziałeś? Aha.
Bo doktryna cerkwii jest bardzo podobna do katolickiej, a obie są dalekie od prawdziwej Ewangelii.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co pierwsze? ST czy NT

Postautor: Riddick » 20 sie 2019, 19:41

KAAN pisze:
Riddick pisze:Bo... tak? Bo Ty tak powiedziałeś? Aha.
Bo doktryna cerkwii jest bardzo podobna do katolickiej, a obie są dalekie od prawdziwej Ewangelii.

Powstaje zatem pytanie komu wierzyć: Pismu, Tradycji i historii Cerkwi, włączając wszystkich, którzy definiowali doktrynę, począwszy od wczesnochrześcijańskich pisarzy, aż do obecnych, między innymi dzięki czemu widać w Cerkwi ciągłość od Apostołów aż do teraz, czy Tobie. Ciężki wybór, naprawdę.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co pierwsze? ST czy NT

Postautor: KAAN » 20 sie 2019, 22:25

Riddick pisze:
KAAN pisze:
Riddick pisze:Bo... tak? Bo Ty tak powiedziałeś? Aha.
Bo doktryna cerkwii jest bardzo podobna do katolickiej, a obie są dalekie od prawdziwej Ewangelii.
Powstaje zatem pytanie komu wierzyć: Pismu, Tradycji i historii Cerkwi, włączając wszystkich, którzy definiowali doktrynę, począwszy od wczesnochrześcijańskich pisarzy, aż do obecnych, między innymi dzięki czemu widać w Cerkwi ciągłość od Apostołów aż do teraz, czy Tobie. Ciężki wybór, naprawdę.
Niekoniecznie mnie, ja tylko przekazuję to co głosi najwyższy autorytet - Słowo Boże, to Pan Bóg ma rację, a nie tradycja. Jeśli będziesz się opierać o ludzki autorytet na pewno się zawiedziesz, może nie dziś, jutro, ale na pewno przyjdzie czas wstydu przed Bogiem.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co pierwsze? ST czy NT

Postautor: Riddick » 20 sie 2019, 22:31

KAAN pisze:
Riddick pisze:
KAAN pisze:Bo doktryna cerkwii jest bardzo podobna do katolickiej, a obie są dalekie od prawdziwej Ewangelii.
Powstaje zatem pytanie komu wierzyć: Pismu, Tradycji i historii Cerkwi, włączając wszystkich, którzy definiowali doktrynę, począwszy od wczesnochrześcijańskich pisarzy, aż do obecnych, między innymi dzięki czemu widać w Cerkwi ciągłość od Apostołów aż do teraz, czy Tobie. Ciężki wybór, naprawdę.
Niekoniecznie mnie, ja tylko przekazuję to co głosi najwyższy autorytet - Słowo Boże, to Pan Bóg ma rację, a nie tradycja. Jeśli będziesz się opierać o ludzki autorytet na pewno się zawiedziesz, może nie dziś, jutro, ale na pewno przyjdzie czas wstydu przed Bogiem.

To Słowo Boże, które posiadasz dzięki Cerkwi. Spoko. Tylko jak widzisz, ja także mówię o autorytecie Pisma, ale wolałeś to zignorować. Wiem komu zaufałem i dlatego nie będę się wstydzić. Wstydzić sie Chrystusa? Nie mam powodu, podobnie jak nie wstydzę się Ewangelii, czy to przed protestantami, czy rzymskokatolikami, czy ateistami.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co pierwsze? ST czy NT

Postautor: KAAN » 21 sie 2019, 00:45

Riddick pisze:To Słowo Boże, które posiadasz dzięki Cerkwi..
Nie pochlebiaj sobie, Słowo jest dzięki Duchowi Świętemu , a nie dzięki ludziom.
Wiem komu zaufałem i dlatego nie będę się wstydzić.
Będziesz, dlatego że pokładasz nadzieję w ludzkiej tradycji tak jak katolicy, niczym się w tym aspekcie nie różnicie.
Wstydzić sie Chrystusa?
Próbujesz uspokoić swoje sumienie, tu nie o Chrystusa chodzi, tradycja to nie Chrystus. Wstyd będzie przed Bogiem Wszechmogącym.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co pierwsze? ST czy NT

Postautor: Riddick » 21 sie 2019, 01:08

KAAN pisze:
Riddick pisze:To Słowo Boże, które posiadasz dzięki Cerkwi..
Nie pochlebiaj sobie, Słowo jest dzięki Duchowi Świętemu , a nie dzięki ludziom.

Jestem ciekaw skąd byś miał Pismo Święte gdyby Duch Święty nie działał przez Cerkiew.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co pierwsze? ST czy NT

Postautor: KAAN » 21 sie 2019, 08:03

Riddick pisze:Jestem ciekaw skąd byś miał Pismo Święte gdyby Duch Święty nie działał przez Cerkiew.
Duch Święty działa w Zborze Bożym, ekklesia oznacza wywołanych, zbiór wszystkich zbawionych, w Biblii nie ma cerkwi, to taka sama organizacja religijna jak KK. Pan Bóg ma swoje sposoby żeby Słowo zostało zachowane. Macie swój spis papieży, jak się u was nazywają? Patriarchowie? To to samo co papa. Czym wy się różnicie od katolików?


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Gdybolologia - Krolowa Nauk :)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości