Co pierwsze? ST czy NT

Tu robimy burze mózgów.......
Awatar użytkownika
pietrobus
Posty: 350
Rejestracja: 08 paź 2015, 20:07
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Wrocław
Gender: Male
Kontaktowanie:

Co pierwsze? ST czy NT

Postautor: pietrobus » 13 sie 2019, 18:40

Mam problem natury ludzkiej. Chce przeczytać pismo święte od deski do deski. Zastanawiam się od czego zacząć. Czy od nowego, czy od starego Testamentu.
Z nowego nie chce mi się czytać o dojrzewaniu Jezusa, jego śmierci. Z starego o wyjściu z Edenu. Może modlitwa pomoze? Jeżeli chcesz to pomódl się za mnie.


https://m.youtube.com/watch?v=g0_J0Um98xk

Dobre świadectwo.Podoba mi się.

Juda 1:6
Aniołów zaś, którzy nie zachowali zakreślonego dla nich okręgu, lecz opuścili własne mieszkanie, trzyma w wiecznych pętach w ciemnicy na wielki dzień sądu;
Awatar użytkownika
pietrobus
Posty: 350
Rejestracja: 08 paź 2015, 20:07
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Wrocław
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co pierwsze? ST czy NT

Postautor: pietrobus » 13 sie 2019, 18:54

Mat 1:18-25

Mają dać na imię Jezus. A tu jest zaraz napisane, że mają dać jemu imię Immanuel. To Jezus czy Joshua jest odmianą Immanuel. Nie kapuje tego.


https://m.youtube.com/watch?v=g0_J0Um98xk

Dobre świadectwo.Podoba mi się.

Juda 1:6
Aniołów zaś, którzy nie zachowali zakreślonego dla nich okręgu, lecz opuścili własne mieszkanie, trzyma w wiecznych pętach w ciemnicy na wielki dzień sądu;
marioosh666
Posty: 400
Rejestracja: 02 gru 2018, 11:22
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co pierwsze? ST czy NT

Postautor: marioosh666 » 13 sie 2019, 19:20

Są różne szkoły. Najpierw NT, później Księga Przysłów, Księga Psalmów, Księga Rodzaju. Inni uważają, że lepiej czytać od końca, czyli Księgę Daniela i Księgę Apokalipsy na początku, a później księga z ST i jej kontynuacja w NT. Można też skorzystać z przewodnika i czytać tematycznie np.: tak jak tutaj opisali:
https://idzpodprad.pl/do-pobrania/101-d ... speryment/

Oczywiście, możesz wziąć całe Pismo Święte do ręki i czytać po kolei, ale jeżeli nie chce Ci się czytać o Jezusie to tym bardziej nie będzie się chciało czytać o kodeksowych zasadach obchodzenia się z jedzeniem czy ofiarami.

Moim zdaniem najsensowniej przeczytać cały NT + co bardziej strawne i ważne księgi z ST lub 101 dniowy eksperyment.


Są ludzie i moderatorzy...
Awatar użytkownika
pietrobus
Posty: 350
Rejestracja: 08 paź 2015, 20:07
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Wrocław
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co pierwsze? ST czy NT

Postautor: pietrobus » 13 sie 2019, 20:27

Zacząłem czytać NT i Ewangelię wg. Św. Mateusza.
Bałem się, że będzie coś o życiu małego Jezusa etc. Ale tam nic takiego nie ma. Mam trochę skrzywienie po KRK.


https://m.youtube.com/watch?v=g0_J0Um98xk

Dobre świadectwo.Podoba mi się.

Juda 1:6
Aniołów zaś, którzy nie zachowali zakreślonego dla nich okręgu, lecz opuścili własne mieszkanie, trzyma w wiecznych pętach w ciemnicy na wielki dzień sądu;
marioosh666
Posty: 400
Rejestracja: 02 gru 2018, 11:22
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co pierwsze? ST czy NT

Postautor: marioosh666 » 13 sie 2019, 21:05

U mnie po Ewangelii Mateusza poszło gładko. Jak skończysz to na pewno warto Księge Rodzaju przeczytać, Księge Przysłów i Księge Psalmów. Do reszty dojdziesz. Nie wiem czy jest sens czytać od deski do deski wszystko. Przez niektóre księgi ST bardzo ciężko się przebić i wiele się nie wynosi szczególnie na początku drogi. U mnie bardziej sprawdził się model ze słuchaniem kazań, oglądaniem filmów, szukaniem odpowiedzi na swoje wątpliwości w Internecie + weryfikacja u źródła.


Są ludzie i moderatorzy...
Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Co pierwsze? ST czy NT

Postautor: Noemi » 13 sie 2019, 22:12

lepiej zacząć od N.T ,jeśli jednak ktoś chce całą to na stronie zbór Betel Bydgoszcz pod tym linkiem https://www.betel.com.pl/index.php?c=66 każdego dnia jest kawałek z N.T , Psalmów i S.T ,w ciągu roku przeczyta się całą Biblię,powinno się automatycznie otwierać następnego dnia kolejne czytanie ,jeśli się nie otworzy klikamy na start i mamy następną nową część Biblii do czytania


Awatar użytkownika
pietrobus
Posty: 350
Rejestracja: 08 paź 2015, 20:07
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Wrocław
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co pierwsze? ST czy NT

Postautor: pietrobus » 14 sie 2019, 18:08

No właśnie postanowiłem sobie czytać nowy testament. Dowiedziałem się z Ewangelii Mateusza, że Jezus miał braci i siostry. Powiedział też że można mówić przeciwko niemu źle słowo, ale nie do Ducha Bożego. Bo to się skończy źle. Kolokwialnie mówiąc.


https://m.youtube.com/watch?v=g0_J0Um98xk

Dobre świadectwo.Podoba mi się.

Juda 1:6
Aniołów zaś, którzy nie zachowali zakreślonego dla nich okręgu, lecz opuścili własne mieszkanie, trzyma w wiecznych pętach w ciemnicy na wielki dzień sądu;
Awatar użytkownika
pietrobus
Posty: 350
Rejestracja: 08 paź 2015, 20:07
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Lokalizacja: Wrocław
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co pierwsze? ST czy NT

Postautor: pietrobus » 16 sie 2019, 11:42

W ewangelii św. Marka 14:12 A, W pierwszy dzień Przaśników, kiedy zabijali baranka wielkanocnego, zapytali go uczniowie jego: Gdzie chcesz, abyśmy poszli i przygotowali ci wieczerze paschalną?

Co to był ten baranek wielkanocny. Co to za święto? Jak w tedy była wielkanoc i teraz też jest wielkanoc...


https://m.youtube.com/watch?v=g0_J0Um98xk

Dobre świadectwo.Podoba mi się.

Juda 1:6
Aniołów zaś, którzy nie zachowali zakreślonego dla nich okręgu, lecz opuścili własne mieszkanie, trzyma w wiecznych pętach w ciemnicy na wielki dzień sądu;
Valzer
Posty: 73
Rejestracja: 12 kwie 2019, 10:04
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co pierwsze? ST czy NT

Postautor: Valzer » 16 sie 2019, 11:58

Odpowiedź znajdziesz w 12 rozdziale Księgi Wyjścia. Dotyczy to prawa żydowskiego.


Łaska Pana Jezusa Chrystusa, miłość Boga i wspólnota Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi. Amen.
Valzer
Posty: 73
Rejestracja: 12 kwie 2019, 10:04
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co pierwsze? ST czy NT

Postautor: Valzer » 16 sie 2019, 12:07

Księga Wyjścia 12:11
Tak oto będziecie go spożywać:
Wasze biodra będą przepasane, obuwie na waszych nogach i laska w waszym ręku. Będziecie go jeść pośpiesznie. To Pascha PANA.

Baranek ten był ofiarą przebłagalną. Dzisiaj ofiarą jest Pan Jezus.
1 List do Koryntian 5:7
Usuńcie więc stary zakwas, abyście byli nowym ciastem, jako że jesteście przaśni. Chrystus bowiem, nasza Pascha, został ofiarowany za nas.


Łaska Pana Jezusa Chrystusa, miłość Boga i wspólnota Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi. Amen.
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co pierwsze? ST czy NT

Postautor: Riddick » 19 sie 2019, 12:47

Valzer pisze:Odpowiedź znajdziesz w 12 rozdziale Księgi Wyjścia. Dotyczy to prawa żydowskiego.

Nie wprowadzaj w błąd, bo to Prawo zaistniało zanim żydzi się pojawili..


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Valzer
Posty: 73
Rejestracja: 12 kwie 2019, 10:04
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co pierwsze? ST czy NT

Postautor: Valzer » 19 sie 2019, 13:02

Riddick pisze:
Valzer pisze:Odpowiedź znajdziesz w 12 rozdziale Księgi Wyjścia. Dotyczy to prawa żydowskiego.

Nie wprowadzaj w błąd, bo to Prawo zaistniało zanim żydzi się pojawili..



To naród wybrany pochodzący od Abrahama, Żydzi.


Łaska Pana Jezusa Chrystusa, miłość Boga i wspólnota Ducha Świętego niech będzie z wami wszystkimi. Amen.
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Co pierwsze? ST czy NT

Postautor: KAAN » 19 sie 2019, 14:10

Valzer pisze:To naród wybrany pochodzący od Abrahama, Żydzi.
Riddickowi chodzi o to, że w Egipcie był Izrael, nie Żydzi. Żydzi to ci, którzy powrócili z niewoli babilońskiej w Vw. BC. Powróciło wtedy plemię Judy i połowa plemienia Beniamina, nie licząc Lewitów.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co pierwsze? ST czy NT

Postautor: Riddick » 19 sie 2019, 20:33

Valzer pisze:
Riddick pisze:
Valzer pisze:Odpowiedź znajdziesz w 12 rozdziale Księgi Wyjścia. Dotyczy to prawa żydowskiego.

Nie wprowadzaj w błąd, bo to Prawo zaistniało zanim żydzi się pojawili..



To naród wybrany pochodzący od Abrahama, Żydzi.

Hahaha, dobry żart, szkoda, że w Biblii nic o tym nie ma. Z tego co wiem, od Abrahama, a zwłaszcza od jego wnuka Jakuba wywodzili się Izraelici, a nie żadni żydzi. W Biblii słowo żyd nie pojawia się ani razu, więc nie wiem skąd masz te informacje.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem
Awatar użytkownika
Riddick
Posty: 3037
Rejestracja: 16 sty 2008, 15:16
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Poznań
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Co pierwsze? ST czy NT

Postautor: Riddick » 19 sie 2019, 20:33

KAAN pisze:
Valzer pisze:To naród wybrany pochodzący od Abrahama, Żydzi.
Riddickowi chodzi o to, że w Egipcie był Izrael, nie Żydzi. Żydzi to ci, którzy powrócili z niewoli babilońskiej w Vw. BC. Powróciło wtedy plemię Judy i połowa plemienia Beniamina, nie licząc Lewitów.

W Biblii nic nie ma o powrocie żydów z niewoli babilońskiej. A przynajmniej w tej, którą natchnął Duch Święty.


Sympatyk protestantyzmu
Ja, światłość, przyszedłem na świat, aby każdy, kto wierzy we mnie, nie pozostał w ciemności. Ew. Jana 12:46
Jezus jest Panem, życiem moim i zmartwychwstaniem

Wróć do „Gdybolologia - Krolowa Nauk :)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość