KOBIETA W RADZIE STARSZYCH

Masz pytanie? Zapytaj tutaj. Tematy niepasujące do innych działów.
JOHNY555
Posty: 29
Rejestracja: 01 lis 2017, 21:10
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: KOBIETA W RADZIE STARSZYCH

Postautor: JOHNY555 » 22 kwie 2019, 22:05

Pankracy pisze:
Torcik pisze:Chyba przesadzacie. Może ta kobieta po prostu papierami się zajmuje, finansami, księgowością, sprawami organizacyjnymi. Czyli tym, czego najczęściej mężczyźni nie lubią. Zasiadając w zarządzie spółki (na przykład) nie każdy reprezentuje ją na zewnątrz. Będąc w zarządzie zboru niekoniecznie trzeba głosić kazania.

Dokladnie. Dlatego napisalem ze wg mnie to nie jest problem. Juz w pierwotnym kosciele kobiety pelnily rozne funkcje w kosciele. Pozatym w dzisiejszych zborach rada radzie nie rowna. Co kosciol to obyczaj i w kazdym rada ma inne funkcje wiec nie ma sie co oburzac


Ależ nie przesadzam.U mnie kobieta została wybrana starszą i zasiada na nabożeństwie ze starszymi,chodzi na modlitwy ze starszymi.
Od papierów księgowości ,szkółki organizacja sa wyznaczone inne siostry więc coś jest nie tak
KAAN fajnie napisał że sa bracia starsi a siostra nie może być bratem bo jest siostrą


marioosh666
Posty: 400
Rejestracja: 02 gru 2018, 11:22
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: KOBIETA W RADZIE STARSZYCH

Postautor: marioosh666 » 28 kwie 2019, 00:19

Hmhm... Właśnie rada radzie nierówna. Pytanie jakie rada ma funkcję w tym konkretnym kościele. Jeżeli siostra nie wywyższa się nad mężczyzn to jak dla mnie jest OK. Innej kobiecie może być łatwiej się z nią dogadać.

P. S. Jak się w kościele zaczyna źle dziać to się próbuje naprawić, a nie ucieka.


Są ludzie i moderatorzy...
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: KOBIETA W RADZIE STARSZYCH

Postautor: KAAN » 28 kwie 2019, 01:03

marioosh666 pisze:Hmhm... Właśnie rada radzie nierówna. Pytanie jakie rada ma funkcję w tym konkretnym kościele. Jeżeli siostra nie wywyższa się nad mężczyzn to jak dla mnie jest OK. Innej kobiecie może być łatwiej się z nią dogadać.

P. S. Jak się w kościele zaczyna źle dziać to się próbuje naprawić, a nie ucieka.
Nie jest ok, Słowo naucza o starszych braciach a nie o siostrach, to bracia są odpowiedzialni za prowadzenie zboru a nie siostry. Tworzenie własnych reguł jest odstępstwem którego skutki widoczne sa w obecnym upadającym nominalnym chrześcijaństwie.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: KOBIETA W RADZIE STARSZYCH

Postautor: Ian » 08 maja 2019, 10:32

Kaan, istnienie pastorów nie jest niebiblijne jeśli prawidłowo rozumiemy to pojęcie, czyli: pastor = starszy = pasterz

Kobiety nie mogą być pasterzami/pastorami/starszymi. Mogą być diakonami.


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: KOBIETA W RADZIE STARSZYCH

Postautor: KAAN » 08 maja 2019, 20:20

Ian pisze:Kaan, istnienie pastorów nie jest niebiblijne jeśli prawidłowo rozumiemy to pojęcie, czyli: pastor = starszy = pasterz
Prawidłowe pojęcie pastora jest takie jakie funkcjonuje od początku reformacji; pastor to stanowisko w hierarchii kościelnej. Nie ma innego znaczenia, nie ma równości która przytaczasz. Pasterz to nie to samo co pastor, pasterz jest duchowym darem, służbą wyznaczoną przez Ducha Świętego. Pastorzy są z reguły mianowani, wynajmowani do prowadzenia zboru, są szkoleni i w przeważającej większości denominacji muszą mieć specjalne wykształcenie oraz asygnatę hierarchii kościelnej, albo muszą być ordynowani co jest w oczywistej sprzeczności z darem Ducha. Daru Ducha nie da się nauczyć w szkole i nie da się przekazać drogą ordynowania, tym rządzi Duch Święty a nie człowiek. Pastor, biskup, ordynariusz, superintendent, ksiądz itd to są stanowiska kościelne a nie dary duchowe. Nie ma pastora w Biblii.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: KOBIETA W RADZIE STARSZYCH

Postautor: Ian » 08 maja 2019, 23:24

Nie ma nic niebiblijnego w byciu pastorem, to co napisałeś nijak tego nie podważa. Biblijny pastor to jeden ze starszych.


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: KOBIETA W RADZIE STARSZYCH

Postautor: KAAN » 09 maja 2019, 08:41

Nie ma biblijnych pastorów :)


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: KOBIETA W RADZIE STARSZYCH

Postautor: Ian » 10 maja 2019, 10:24

KAAN, zależy od definicji. Sama angielska Wikipedia podaje 7 różnych poglądów odnośnie tego słowa. Ty tkwisz w jednym rozumieniu i pewnie miałbyś rację gdyby to było jedyne istniejące. Ja mówię o rozumieniu biblijnym gdzie słowo "pastor" wywodzi się od biblijnego "pasterz". Jest to pojęcie występujące w Biblii i wszystko co jest napisane w Biblii o "starszych" odnosi się również do słowa "pastor". Takie rozumienie ma wiele kościołów ewangelicznych gdzie pastora nazywa się jednego ze starszych, który często pełni posługę starszego na pełen etat. Ma on taki sam autorytet co inni starsi, ale często jest bardziej doświadczony w służbie.


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
marioosh666
Posty: 400
Rejestracja: 02 gru 2018, 11:22
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: KOBIETA W RADZIE STARSZYCH

Postautor: marioosh666 » 10 maja 2019, 11:05

KAAN pisze:Prawidłowe pojęcie pastora jest takie jakie funkcjonuje od początku reformacji; pastor to stanowisko w hierarchii kościelnej. Nie ma innego znaczenia, nie ma równości która przytaczasz. Pasterz to nie to samo co pastor, pasterz jest duchowym darem, służbą wyznaczoną przez Ducha Świętego. Pastorzy są z reguły mianowani, wynajmowani do prowadzenia zboru, są szkoleni i w przeważającej większości denominacji muszą mieć specjalne wykształcenie oraz asygnatę hierarchii kościelnej, albo muszą być ordynowani co jest w oczywistej sprzeczności z darem Ducha. Daru Ducha nie da się nauczyć w szkole i nie da się przekazać drogą ordynowania, tym rządzi Duch Święty a nie człowiek. Pastor, biskup, ordynariusz, superintendent, ksiądz itd to są stanowiska kościelne a nie dary duchowe. Nie ma pastora w Biblii.

A może po prostu trzeba dążyć do tego, żeby wybierać pasterzy na pastorów? :)


Są ludzie i moderatorzy...
Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: KOBIETA W RADZIE STARSZYCH

Postautor: KAAN » 10 maja 2019, 16:24

Ian pisze:KAAN, zależy od definicji. Sama angielska Wikipedia podaje 7 różnych poglądów odnośnie tego słowa.
Ja nie dyskutuję z językowymi wariancjami jakiegoś terminu, bo cała taka dyskusja byłaby bezprzedmiotowa. W Biblii nie ma "pastora", ten termin jest pozabiblijnym określeniem funkcji kościelnej. W Biblii jest pasterz - konkretna służba, dar Ducha nie mający nic wspólnego z hierarchią kościelną.
Ty tkwisz w jednym rozumieniu i pewnie miałbyś rację gdyby to było jedyne istniejące
. Ja w niczym nie tkwię :) , a zrozumienie pastora niech sobie będzie jakie chce, być może pastor pełni funkcję pasterza, ale to nie są terminy równoważne.
Ja mówię o rozumieniu biblijnym gdzie słowo "pastor" wywodzi się od biblijnego "pasterz".
Ja nie kwestionuje faktu że "pastor" pochodzi od "pasterz", ale jedno nie jet tożsame z drugim :) .
Jest to pojęcie występujące w Biblii i wszystko co jest napisane w Biblii o "starszych" odnosi się również do słowa "pastor".
To nie jest prawda, presbyteros (straszy) to nie jest pastor i nawet nie to samo co pasterz; nie wszyscy persbyteros mają dar pasterzowania, choć myślę że dotyczy to znakomitej większości. Innymi darami presbyteros to dar nauczania, dar przewodzenia, doglądania (episkopos), usługiwania, szczodrości, specjalny dar wiary itd.

List do Rzymian 12:5 Tak my wszyscy jesteśmy jednym ciałem w Chrystusie, a z osobna jesteśmy członkami jedni drugich.
6 A mamy różne dary według udzielonej nam łaski; jeśli dar prorokowania, to niech będzie używany stosownie do wiary;
7 Jeśli posługiwanie, to w usługiwaniu ; jeśli kto naucza, to w nauczaniu;
8 Jeśli kto napomina, to w napominaniu; jeśli kto obdarowuje, to w szczerości; kto jest przełożony, niech okaże gorliwość; kto okazuje miłosierdzie, niech to czyni z radością.


Takie rozumienie ma wiele kościołów ewangelicznych gdzie pastora nazywa się jednego ze starszych, który często pełni posługę starszego na pełen etat. Ma on taki sam autorytet co inni starsi, ale często jest bardziej doświadczony w służbie.
Ja o tym wiem, nawet w KWCh niektórzy chcą się nazywać pastorami a nawet niektórzy zakładali sobie koloratki, ale to nic nie zmienia w kwestii prawdy duchowej.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: KOBIETA W RADZIE STARSZYCH

Postautor: magda » 24 maja 2019, 20:46

1Tm 2:12 bw "Nie pozwalam zaś kobiecie nauczać ani wynosić się nad męża; natomiast powinna zachowywać się spokojnie."
1Kor 14:35 bw "A jeśli chcą się czegoś dowiedzieć, niech pytają w domu swoich mężów; bo nie przystoi kobiecie w zborze mówić."

Moje zdanie jest takie że nie moze być kobieta starszym zboru nie tylko dlatego że jest siostrą a nie bratem ale też dlatego ze napisane jest ze nie wolno kobiecie nie tylko nauczać ale też wynosić się ponad mężczyzn a będąc w radzie czyli już w wyższym stanowisku niż niejeden mężczyzna w zborze wynosi sie pnad niego. druga rzecz to kobieta ma nie mówić w zborze , nie chodzi tu o jakieś prywatne porozmawianie z braćmi czy siostrami po naborzeństwie i nie chodzi o ;pomodlenie się głośno ale o mówienie publiczne a będąc starszą w radzie starszych na pewno musi mówić o sprawach zborowych . Do tego takie drobne odstępstwa od tego co jest wyraźnie zabronione i co do czego są wyraźne wytyczne to drobny kroczek do upadku kościoła kobiety na pastorów następny kroczek potem kobiety na biskupów a potem lesbijki na biskupw i kościół upada jak luterański . Trzeba starać się jak najdłużej utrzymywać kościoł bardzo bblijny , stosować się do tych wytycznych które pozostawili nam apostołowie bo to co teraz wydaje się niewunnym odstępstwem potem może wyrosnąć w wielkie zło.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Durus
Posty: 6
Rejestracja: 25 cze 2019, 15:10
wyznanie: nie chce podawać
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: KOBIETA W RADZIE STARSZYCH

Postautor: Durus » 26 cze 2019, 18:40

Temat nie jest chyba jeszcze tak stary, by go odświeżyć.
W Piśmie Świętym nie ma słowa pastor, ale czy jest np słowo Trójca? :-)


christianinroman
Posty: 321
Rejestracja: 20 maja 2016, 07:29
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: KOBIETA W RADZIE STARSZYCH

Postautor: christianinroman » 26 cze 2019, 23:15

Ian. Sprawdzałem słowniki angielsko-polskim słowo ,,pastor"( pl) przetlumaczono na MINISTER(ang.).


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: KOBIETA W RADZIE STARSZYCH

Postautor: KAAN » 27 cze 2019, 08:43

Durus pisze:Temat nie jest chyba jeszcze tak stary, by go odświeżyć.
W Piśmie Świętym nie ma słowa pastor, ale czy jest np słowo Trójca? :-)
Nie ma ani jednego ani drugiego słowa. Te dwa terminy są różnymi kategoriami; trójca jest skrótowym opisem istoty Boga, który przyjęli niektórzy jak imię własne i narobili sporo zamieszania przy współudziale tych co nie uznają boskości Pana Jezusa i Ducha Świętego. Termin trójca jest dobry kiedy używa się go we właściwym kontekście i znaczeniu, ale może stać się problemem kiedy używamy tego terminu jako zamiennika Pana Boga, albo jego imienia.
Pastor to termin określający stanowisko kościelne, powstał w środowisku protestanckim gdzie funkcjonuje hierarchia kościelna mająca swoje korzenie w katolicyzmie; Luter był księdzem katolickim i strukturę kościelną rozumiał podobnie jak katolicy z wyjątkiem papiestwa przeciwko któremu gorliwie występował. W fundamentalnych kręgach ewangelicznych nie używa się terminów zaczerpniętych ze wzorców hierarchicznych, ale rozumiemy że wszyscy jesteśmy braćmi obdarzonymi darami takimi jak: πρεσβύτερος - presbyteros - starszy, ἐπίσκοπος - episkopos - nadzorca, zarządca, opiekun, διάκονος - diakonos - sługa, ποιμήν - poimen - pasterz. Jest wiele innych darów, ale chciałem zwrócić uwagę że ludzki grzech i dążenie do panowania nad innymi stworzyło z tych darów cały system religijnej hierarchii: prezbiterów, księży, biskupów, intendentów, superintendentów, pastorów. Biblia jest przeciwna hierarchii kościelnej, ale poucza o służbie i darach duchowych.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.

Wróć do „Wszelka inna pomoc”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości