Spostrzeżenia

Miejsce w którym możemy postawić nasze pytanie, dotyczące życia, wiary, moralności, chrześcijańskich postaw, itd.
Awatar użytkownika
Radex
Posty: 186
Rejestracja: 20 lut 2012, 16:06
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Spostrzeżenia

Postautor: Radex » 15 sie 2014, 19:22

Mam kilka następujących spostrzeżeń.

Zauważyłem, że duchowni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego są z zasady wykształceni, kulturalni i z klasą. Nabożeństwa są prowadzone na poziomie, oprawa liturgii sprzyja słuchaniu Słowa. Dodatkowo w tym kościele panuje tolerancja i wzajemny szacunek do siebie. Jest to ewidentnie kościół chrystocentryczny i na poziomie (przynajmniej w wydaniu polskim)

Zauważyłem natomiast, że duchowni w Kościele Zielonoświątkowym bądź innych kościołach charyzmatycznych są bardziej prości, niektórzy bywają prostaccy. W czasie nabożeństwa w jednym z takich kościołów usłyszałem słowo "wymiociny" pod adresem Kościoła Katolickiego i to kilkakrotnie. Z tego co widzę to KZ bądź inne kościołoy ewangeliczne bywają bardziej agresywne w stosunku do katolików.

Z czego wynika widoczna różnica między chrześcijaństwem ewangelickim a ewangelicznym?


Tylko Bogu Chwała!
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Spostrzeżenia

Postautor: jj » 15 sie 2014, 19:50

Z tego, co chce sie uslyszec.


mirka
Posty: 913
Rejestracja: 29 lip 2010, 21:07
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: mirka » 15 sie 2014, 19:53

Radex, Tos sie musial nalatac po zborach.... ;-)


Oberyn.
Posty: 3798
Rejestracja: 04 sty 2013, 00:03
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Lubin
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Oberyn. » 15 sie 2014, 20:31

Radex pisze:Z czego wynika widoczna różnica między chrześcijaństwem ewangelickim a ewangelicznym?


KE-A nie prowadzi dialogu ekumenicznego z KK?

Nie wiem, co to za kościoły charyzmatyczne, ale u mnie nie porusza się tematu KK. A z tymi wymiocinami o co chodzi? W jakim celu zostało użyte to słowo?

Co do kultury, to zależy od osoby, więc nie ma co generalizować ;-)
Ostatnio zmieniony 15 sie 2014, 22:41 przez Oberyn., łącznie zmieniany 1 raz.


św. Robert Bellarmin: "Największą z protestanckich herezji jest pewność."

Biblia:

(8) Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł. (9) Tym bardziej więc teraz, usprawiedliwieni krwią jego, będziemy przez niego zachowani od gniewu. (10) Jeśli bowiem, będąc nieprzyjaciółmi, zostaliśmy pojednani z Bogiem przez śmierć Syna jego, tym bardziej, będąc pojednani, dostąpimy zbawienia przez życie jego. (Rzym. 5;8-10)
Awatar użytkownika
Radex
Posty: 186
Rejestracja: 20 lut 2012, 16:06
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Radex » 15 sie 2014, 21:12

Z tego, co chce sie uslyszec
Albo z tego co się mówi...;)


Tylko Bogu Chwała!
Piotrek.
Posty: 3695
Rejestracja: 17 gru 2012, 11:03
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Piotrek. » 15 sie 2014, 22:32

Radex pisze:Z czego wynika widoczna różnica między chrześcijaństwem ewangelickim a ewangelicznym?


Chrześcijaństwo ewangelickie i ewangeliczne wyrosły na zupełnie innym gruncie. Całkiem nieźle - ze szczególnym uwzględnieniem tego drugiego - zostało to wyjaśnione w poniższym linku.

http://www.ewst.pl/centrum-edukacyjne/protestantyzm/

Radex pisze:W czasie nabożeństwa w jednym z takich kościołów usłyszałem słowo "wymiociny" pod adresem Kościoła Katolickiego i to kilkakrotnie.


Bardzo nieeleganckie zachowanie, świadczące o nieco prozelickim nastawieniu.

Oberyn. pisze:KE-A nie prowadzi dialogu ekumenicznego w KK?


Dialog prowadzi się z kimś, a nie w kimś. :)


"All heretics quote Scripture. The question in this controversy is not the normativity of the Bible but who gets to interpret it." - Scott Clark

"Religion could be a source of error as well as wisdom and light. Its role should be to inculcate, not a sense of infallibility, but a sense of humility." - Reinhold Niebuhr

Ku refleksji.
Awatar użytkownika
Radex
Posty: 186
Rejestracja: 20 lut 2012, 16:06
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Radex » 16 sie 2014, 09:23

Mogę tylko powiedzieć, że jak do tej pory mam dużo pozytywnych doświadczeń jeśli chodzi o Luteran, Kalwinów, Metodystów, Husytów...Mam wrażenie, że te kościoły są bardziej dojrzałe jeśli chodzi o teologię jak i stosunki z chrześcijanami innych wyznań. To taki protestantyzm z klasą.

O ewangelicznych zborach natomiast myślę, że niektóre z nich to jeszcze takie smarkacze co mają 100 lat, 200 i nie wiedzą często jak się zachować.


Tylko Bogu Chwała!
konto skasowane
Posty: 6434
Rejestracja: 01 paź 2012, 13:37
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Trójmiasto
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: konto skasowane » 16 sie 2014, 10:24

Radex, a ile zborów ewangelicznych zdołałeś odwiedzić? Atmoswera w każdym jednym zborze jest inna. Wiele też zależy od dojżałości pastora, starszych, bo to głównie oni kształtują wizerunek danej społeczności.


.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 16 sie 2014, 12:21

O tak, ja tez mam doswiadczenie z Luteranami, bo zyje w kraju, gdzie Luteranizm jest religia panstwowa. Pastor z miejscowego kosciola to nawet z procesjami chodzil i obrazy nosil po miescie, bo takie maryjne objawienie dostal. A glosil, ze wystarczy byc dobrym czlowiekiem i chodzic do kosciola. Sam nie wierzyl, ale uwazal sie za "drogowskaz". Dostal wylewu, oslepl i zakonczyl. Ale ekumenie glosil. To byla klasa! W drugim kosciele jest kobieta zamezna, a wlasciwie zazonna. Wczesniej pastorem byla jeszcze inna kobieta, ale zlapali ja na goracym uczynku z psem i wyrzucili. Teraz madrzy sie w TV na temat wiary. Do kosciola nikt juz nie chodzi, chyba, ze na slub mieszany, albo homofilny. Zabytkowe koscioly przekazywane sa muzulmanom. Dzieci uczy sie, ze Bog, to takie pojecie i jest sie wierzacym, kiedy ma sie pojecie. To nie sa wyjatki, ale regula. Tak jest w calym kraju od wielu lat, a zaczelo sie w latach szescdziesiatych od dyskusji w kregach koscielnych na temat koniecznosci zliberalizowania zasad. Tak, to jest protestantyzm z klasa.


Awatar użytkownika
Pan Piernik
Posty: 2502
Rejestracja: 09 lut 2010, 12:25
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Pan Piernik » 16 sie 2014, 14:57

JJ - masakra

pzdr


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: kontousunięte1 » 16 sie 2014, 16:04

JJ, to straszne, prawda?
Nie mam pojęcia jak jest w poszczególnych zborach, ale ten człowiek po prostu jest chamem,niekulturalnym prostakiem. Ja znam baptystyczne i ewngeliczne i NIGDY nie słyszałam kazaN na temat KK.
Krytykę nauk tegoż znam z Internetu i książek.


jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 16 sie 2014, 18:22

kontousunięte1 pisze:JJ, to straszne, prawda?

Zaczelo sie od ordynowania kobiet na pastorow. Kobiety zaczely walczyc o milosc i prawa mniejszosci w kosciele, bo to lezy w naturze kobiety. To zostalo wykorzystane natychmiast przez kochajace sie mniejszosci i dalszy "postep" nastapil juz lawinowo.


Awatar użytkownika
MrSponge
Posty: 1616
Rejestracja: 26 lip 2013, 13:16
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: MrSponge » 16 sie 2014, 19:13

Radex pisze:Mogę tylko powiedzieć, że jak do tej pory mam dużo pozytywnych doświadczeń jeśli chodzi o Luteran, Kalwinów, Metodystów, Husytów...Mam wrażenie, że te kościoły są bardziej dojrzałe jeśli chodzi o teologię jak i stosunki z chrześcijanami innych wyznań. To taki protestantyzm z klasą.

O ewangelicznych zborach natomiast myślę, że niektóre z nich to jeszcze takie smarkacze co mają 100 lat, 200 i nie wiedzą często jak się zachować.


Czy nie byłeś jeszcze u baptystów. ;-)

jj - Szwecja? :O


Dz 4:12 BW: I nie ma w nikim innym zbawienia; albowiem nie ma żadnego innego imienia pod niebem, danego ludziom, przez które moglibyśmy być zbawieni.
Ga 2:16 BW: wiedząc wszakże, że człowiek zostaje usprawiedliwiony nie z uczynków zakonu, a tylko przez wiarę w Chrystusa Jezusa, i myśmy w Chrystusa Jezusa uwierzyli, abyśmy zostali usprawiedliwieni z wiary w Chrystusa, a nie z uczynków zakonu, ponieważ z uczynków zakonu nie będzie usprawiedliwiony żaden człowiek.
jj
Posty: 8277
Rejestracja: 11 sty 2008, 10:17
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Lokalizacja: zagranica
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: jj » 16 sie 2014, 19:35

MrSponge pisze:
jj - Szwecja? :O


Dania. W Szwecji juz dawno kosciol luteranski odlaczyl sie od panstwa.


Awatar użytkownika
Pan Piernik
Posty: 2502
Rejestracja: 09 lut 2010, 12:25
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Pan Piernik » 16 sie 2014, 19:55

A wcześniej był S. Kierkegaard ....
Dobrze się działo w państwie duńskim :)



Wróć do „Pytania o chrześcijańskie życie w Chrystusie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości