Wigilia postna czy mięsna?

Forum do rozmów wszelakich. Surowy zakaz dyskysji religijnych!

Wigilia postna czy mięsna?

Postna
7
37%
Mięsna
1
5%
Nie obchodzę wigilii
1
5%
Co dadzą to zjem
10
53%
 
Liczba głosów: 19
Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wigilia postna czy mięsna?

Postautor: kruszynka » 26 gru 2015, 19:43

Dezerter, otóż to! Miód malina!

No cóż, spróbuję Wam uwierzyć. Ale miodu i maliny nie dodaję, natomiast łyżkę powideł śliwkowych owszem (dla podniesienia kwasowości).
No aaale, co kraj to obyczajówka :)


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wigilia postna czy mięsna?

Postautor: kruszynka » 26 gru 2015, 19:50

Efendi. Zajrzałam az do słownika "powidła": gęsta masa z owoców. Więc Ty mi tutaj nie tutaj. :P Znam też powidła truskawkowe, ale truskawki w temacie wigilijnym do stanowczo offtop :)


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wigilia postna czy mięsna?

Postautor: kruszynka » 26 gru 2015, 19:59

No i zawsze się czegoś człowiek nauczy :) Poczytałam więcej i....masz rację :( ;-)


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
Awatar użytkownika
Dezerter
Posty: 511
Rejestracja: 02 cze 2014, 15:19
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Lokalizacja: Inowrocław
O mnie: na co dzień żyję zchrystusem.pl
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wigilia postna czy mięsna?

Postautor: Dezerter » 26 gru 2015, 20:23

kruszynka pisze:
Dezerter, otóż to! Miód malina!

No cóż, spróbuję Wam uwierzyć. Ale miodu i maliny nie dodaję, natomiast łyżkę powideł śliwkowych owszem (dla podniesienia kwasowości).
No aaale, co kraj to obyczajówka :)

Nie musisz wierzyć - mogę podzielić się przepisem - ja "kwasowości" dodaję za pomocą octu, jak wcześniej nie zrobiłem:
kiszonych buraczków, albo buraczków z octu
ale jak można "zakwasić słodkimi powidłami śliwkowymi" - :roll: - tego nie pojmuje ;-)


Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie
Awatar użytkownika
kruszynka
Posty: 2844
Rejestracja: 10 cze 2013, 16:56
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Śląsk
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wigilia postna czy mięsna?

Postautor: kruszynka » 26 gru 2015, 20:44

jak można "zakwasić słodkimi powidłami śliwkowymi"

Można, bo powidła wcale nie muszą być słodkie, wiem, bo robiłam.
A co do octu, to powiem Ci, w tym roku po raz pierwszy dodałam octu do barszczu, czego serdecznie żałuję :P


"I choćbym miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice i posiadał całą wiedzę, i choćbym miał pełnię wiary, tak żebym góry przenosił, a miłości bym nie miał byłbym niczym"
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wigilia postna czy mięsna?

Postautor: magda » 26 gru 2015, 21:48

Ale on pisze o gołąbkach bezmięsnych , a ja takich nie znam i dzordan chcę przepis na takie gołąbki bezmięsne ale od twojej mamy albo żony nie od ciebie sorrki ale moze i masz umiejętności kulinarne ale ja niedowiarek w tej materii jestem , jak byś był tak uprzejmy i zapytał dla mnie o ten przepis bo chcę przejśc na wege a gołąbki lubię.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Imperator
Posty: 6337
Rejestracja: 22 kwie 2010, 17:05
wyznanie: Prezbiterianizm
Lokalizacja: Merry ol' England
O mnie: PhD
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wigilia postna czy mięsna?

Postautor: Imperator » 27 gru 2015, 02:12

Efendi pisze:Takie pytanie mnie dzis zaciekawiło ;)

Jeszcze gdy bylem rzymskim katolikiem, juz nawet jako dziecko, to nie widzialem sensu jedzenia postnych i bezmiesnych potraw z okazji urodzin Zbawiciela. Kompletnie bez sensu. Jedyny sens jest w przeczyszczajacych wlasciwosciach kompotu ze sliwek.

Edit: zaznaczylem odpowiedz miesna


Teologia na poważnie i z humorem: http://mlodykalwin.blox.pl
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wigilia postna czy mięsna?

Postautor: Kamil M. » 27 gru 2015, 11:18

Imperator, miałeś zatem bardzo dobrą intuicję. Rzeczywiście polska tradycja wigilii jest aberracją i z punktu widzenia chrześcijańskiej logiki nie ma sensu. To tak jakby uroczystości z okazji pokonania bolszewików w 1920 odbywały się 14 sierpnia (chociaż samo święto teoretycznie pozostało 15.), a Amerykanie obżerali się 3. lipca z okazji święta niepodległości następnego dnia. Wigilia jakiegokolwiek święta powinna pozostać dniem przygotowania i skromności, tymczasem w Polsce jest czasem największej wyżerki. Wigilia to nie jest żadne święto. I to widać na całym świecie gdzie głównym posiłkiem świąt BN jest obiad 25 grudnia, po świątecznym nabożeństwie / mszy. To jest właściwa kolejność: post - postna, skromna wigilia - świąteczne nabożeństwo - świąteczny bogaty i wesoły posiłek. Ale w Polsce wszystko postawiono na głowie.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wigilia postna czy mięsna?

Postautor: kontousunięte1 » 27 gru 2015, 11:40

Efendi pisze:Flinstonowie już przed narodzinami Chrystusa świętowali Boże Narodzenie, to i Polacy mogą dzień wcześniej ;)

Bo w naszym kraju jest tak śmiesznie ,jak u Flinstonów. :rotfl:


Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wigilia postna czy mięsna?

Postautor: Samolub » 27 gru 2015, 15:25

Ale ja slyszalam od Polek i Polakow w UK raz ze Anglicy nie swietuja dnia konstytucjii 3 maja i ze sa glupi bo maja swieta gdzies. Ludzie zaczynaja mnie przerazac, zle się dzieje x D

Ja mało juz rozumiem czasami, glupota nie zna granic


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wigilia postna czy mięsna?

Postautor: magda » 27 gru 2015, 17:34

A ja nawet dziś pojadałam jeszcze postne potrawy z wigilii ,są pyszne i cały rok na nie czekam


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
gregorik
Posty: 30
Rejestracja: 20 cze 2013, 20:48
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: Warszawa
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wigilia postna czy mięsna?

Postautor: gregorik » 27 gru 2015, 21:48

Ja to wszystko jem:-)


Awatar użytkownika
nadrozd
Posty: 2522
Rejestracja: 07 paź 2015, 14:22
Ostrzeżenia: 3
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wigilia postna czy mięsna?

Postautor: nadrozd » 28 gru 2015, 09:32

Dezerter pisze:
kruszynka pisze:Nie ma wariantu, który mogłabym zaznaczyć: postna, ale w końcu barszcz gotuje sie na rosole :)

Ja nie gotuje na żadnym rosole:
wywar z warzyw + wywar z buraczków czerwonych + wywar z grzybów suszonych, przyprawione sól, pieprz, ocet = mistrzostwo świata 8-)
Postna oczywiście i tradycyjna, ale 12 dań nie ma



moja zona dodaje jescze ziemniaczki i kapuste ...... i starte buraczki..... uwielbiam taki barszczyk.... ale juz go nie ma :cry:


Uwaga !! Pan jeszcze nie skończył procesu Obrazek ulepszania Nadrozda..

* Materiał z jakiego zrobione sa Nadrozdy nadaje sie WYŁĄCZNIE do powolnej obróbki. Za utrudnienia PRZEPRASZAM.
Awatar użytkownika
Samolub
Posty: 4751
Rejestracja: 12 wrz 2015, 22:28
wyznanie: Protestant
Lokalizacja: Loch Ness
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wigilia postna czy mięsna?

Postautor: Samolub » 28 gru 2015, 10:30

Jasne bo potrawy bez miesa tez sa tak dobre jak miesne : )


Obrazek HAPPYSAD- Jałowiec
Od połowy stycznia'17 nie udzielam się na forum bojkotując działania części moderacjii (Efendi oraz Kaan'a) jeśli obie te osoby ustąpią ze swoich funkcjii na forum rozważę powrót. Spotkasz mnie na moim >blogu< zapraszam
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wigilia postna czy mięsna?

Postautor: magda » 28 gru 2015, 19:04

A co na sylwestra , bo w nocy tez by cos przetrącic wypadało , jakieś koreczki eleganckie z kabanoskami , oliwkami serem takim droższym , no co wy miewacie na sylwestra??? no i na Nowy rok też by zęby w cos tam wbić wypadało. Co proponujecie , Nadrozd przepis na gołąbki bezmiesne prosze nie olej mnie w tej materii bo już sie na te goląbki nakreciłam.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."

Wróć do „Stop Teologii”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości