Dzieci a elektronika

Forum do rozmów wszelakich. Surowy zakaz dyskysji religijnych!
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Dzieci a elektronika

Postautor: Zbyszekg4 » 01 mar 2016, 21:12

"Zaryzykowano stwierdzenie, że dzieci XXI wieku mogą być generacją, która nie przeżyje swoich rodziców."
Skąd ten cytat? Zaraz powiem, ale od początku...

W pracy w krótkim czasie kilka koleżanek zostało babciami zdrowych dzieci... Co za radość :-D ...stale słyszę: a moja wnusia to to... a mój wnusio to tamto... I na dowód tego zdjęcia pokazują...
I tak mimochodem słyszę, jak raz po raz dumna babcia opowiada, że już z wnuczęciem rozmawia... przez komórkowy telefon!
Hmmm... no ok - rozmawiać trzeba (mimo, że sygnały zwrotne jeszcze mało przypominają normalną mowę), ALE czy trzeba i warto robić to przez komórkę?!?

Postanowiłem sprawdzić, co na ten temat "wujek dobra rada" zwany Googlem mówi... I włos się zjeżył mi...
Zebrałem na 4 stronach A4 w sumie 2 artykuły, które wnet dam do poczytania tym radosnym babcinkom! [oj, coś czuję, że zbędą to zdaniami w rodzaju: eee, ja tylko tak trochę... // aaaa, kto to wie... // nooo beeez przesaaady... // co?! z wnusiem/wnusią mam nie rozmawiać, jak ze mną nie mieszka, albo mieszka, ale przez aż 8 godzin się nie widzimy...?]

Oto treść tego [osobom zainteresowanym upowszechnianiem tej wiedzy - no bo stale gdzieś małe dzieci się pojawiają; bociany nie mają urlopów... mogę to przesłać jako plik PDF - proszę o kontakt w tej sprawie, tu lub na PW].

WPŁYW URZĄDZEŃ ELEKTRONICZNYCH NA ROZWÓJ DZIECKA
Według badań, dzieci w wieku 0-2 lata nie powinny w ogóle mieć styku z urządzeniami elektronicznymi, te w wieku 3-5 lat powinny mieć ograniczony dostęp do zaledwie jednej godziny dziennie, a 6-18 lat do dwóch godzin.
Dzieci i młodzież korzystają z elektroniki 4-5 razy częściej niż powinny (m.in. dzięki wszechobecnym telefonom i tabletom). Może to nieść ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia (nawet zagrożenie dla życia!).

10 powodów (opartych na badaniach), dla których należy ograniczyć używanie urządzeń elektronicznych przez dzieci:

1. GWAŁTOWNY WZROST MÓZGU
Do 2 roku życia mózg niemowlęcia zwiększa swą objętość trzykrotnie i pozostaje w stanie szybkiego wzrostu do 21. roku życia. Wczesny rozwój mózgu determinowany jest przez bodźce pochodzące z otoczenia lub ich brak. Narażanie mózgu na zwiększony dostęp do technologii elektronicznych okazał się mieć wpływ na zaburzenia uwagi, opóźnienie funkcji poznawczych, zaburzenia uczenia się, wzrost impulsywności i spadek zdolności samozachowawczych, np. napady złości.

2. OPÓŹNIONY ROZWÓJ
Używanie urządzeń elektronicznych ogranicza ruch dziecka, co może prowadzić do opóźnienia w rozwoju ruchowym. Jedno na troje dzieci, które idą do szkoły są opóźnione w rozwoju, są negatywnie nastawione do nauki. Rozwój ruchowy ma duży związek z umiejętnością koncentrowania się. Nadmierne korzystanie z technologii przez dzieci poniżej 12 roku wpływa szkodliwie zarówno na rozwój ruchowy jak i umysłowy.

3. EPIDEMIA OTYŁOŚCI
Telewizja i gry wideo mają bezpośredni wpływ na wzrost otyłości. U dzieci, które mają możliwość korzystania z komputerów i gier w swoich pokojach zauważony został o 30% wyższy wskaźnik występowania otyłości niż u dzieci, które korzystają z komputerów sporadycznie. Jedno na czworo kanadyjskich i jedno na troje amerykańskich dzieci cierpi na otyłość. W związku z tym u 30% dzieci będzie rozwijać się cukrzyca, a dodatkowo znajdą się one w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia udaru mózgu i zawału serca… poważnie skróci się ich życie. Zaryzykowano stwierdzenie, że dzieci XXI wieku mogą być generacją, która nie przeżyje swoich rodziców.


4. BEZSENNOŚĆ

60% rodziców nie nadzoruje czasu korzystania z urządzeń elektronicznych przez swoje dzieci. 75% z nich ma możliwość korzystania z TV i komputerów w swoich pokojach. 75% dzieci w wieku 9 i 10 lat nie może spać bo ich myśli wędrują do gier, filmów, kreskówek itd. Jaki ma to wpływ na koncentrację i wyniki w nauce nie trzeba chyba podawać.

5. CHOROBY PSYCHICZNE
Nadużywanie komputerów, TV itp. jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do rozwoju depresji, powstawania lęków, niepokoju, zaburzeń uwagi, autyzmu, wahań nastrojów, psychoz i problematycznych zachowań. U jednego na sześcioro kanadyjskich dzieci diagnozuje się chorobę psychiczną, a wielu z nich musi przyjmować silne leki psychotropowe.

6. AGRESJA
Przekazy medialne nasycone przemocą mogą powodować dziecięcą agresję. Małe dzieci są coraz bardziej narażane na rosnące występowanie przemocy fizycznej i seksualnej w dzisiejszych mediach. Dla przykładu gra komputerowa Grand Theft Auto 5 przedstawia wyraźne akty seksualne, morderstwa, gwałty, tortury i okaleczenia, tak samo jak wiele filmów i programów telewizyjnych. Wszechobecną przemoc w mediach uznano za zagrożenie dla zdrowia publicznego ze względu na przyczynowy wpływ na zwiększoną agresję u dzieci. Mówi się o wzroście korzystania z „pokoi wyciszenia” i odosobnionych miejsc w ośrodkach dla dzieci wykazujących objawy niekontrolowanych wybuchów agresji.

7. CYFROWE OTĘPIENIE
Media pokazujące szybko zmieniające się obrazy mogą przyczyniać się do spadku możliwości koncentracji, umiejętności skupiania się i rozwoju pamięci. Spowodowane jest to odcinaniem się połączeń neuronowych w korze czołowej mózgu. Dzieci, które nie potrafią się skupić mają problemy z uczeniem się.

8. UZALEŻNIENIA
Rodzice, którzy również coraz częściej korzystają z komputera, telefonu czy tabletu stają się niejako oderwani od swoich dzieci, oddalają się od nich, a w przypadku braku przywiązania rodzicielskiego, dzieci zaczynają uciekać się do korzystania z rzeczy, które mogą je uzależniać. Jedno na jedenaścioro dzieci w wieku 8-18 lat jest uzależnione od korzystania z urządzeń elektronicznych.

9. PROMIENIOWANIE
W maju 2011 roku Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła telefony komórkowe i inne urządzenia korzystające z łączności bezprzewodowej do kategorii „2B” czyli kategorii opisującej czynniki mogące powodować raka, ze względu na emisję promieniowania. Jeden z kanadyjskich naukowców wydał oświadczenie z informacją ostrzegawczą: dzieci są bardziej wrażliwe na różne czynniki niż dorośli, ponieważ ich układ odpornościowy i mózg wciąż się rozwijają, a w grudniu 2013 roku jeden z kanadyjskich doktorów zalecił aby urządzenia bezprzewodowe zostały zaliczone do grupy „2A” ryzyka rakotwórczego i określone jako „prawdopodobnie rakotwórcze”.

10. NIEZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ
Zwrócono uwagę, że dzieci są naszą przyszłością, ale nie ma przyszłości dla dzieci, które nadużywają korzystania z urządzeń elektronicznych. Jest to sprzeczne z teorią zrównoważonego rozwoju.

Źródło: http://www.skroc.pl/cff32

========= ========= =========

TELEFON KOMÓRKOWY GROŹNY DLA DZIECKA


Niezwłocznie trzeba podjąć poważne badania nad wpływem telefonów komórkowych i innych urządzeń bezprzewodowych na dzieci i kobiety w ciąży. Taki postulat wysuwają naukowcy amerykańscy, którzy doradzają władzom federalnym.
Niektóre studia na temat wpływu telefonów komórkowych na zdrowie młodych ludzi wskazują na wyraźny związek pomiędzy częstym i długotrwałym telefonowaniem a nowotworami mózgu. Jednak większość ludzi takiego związku nie dostrzega.
Ponieważ telefony bezprzewodowe i inne urządzenia korzystające z łączności za pomocą fal radiowych stają się coraz powszechniej używane przez młodzież, wiedza o tym, czy są szkodliwe, czy też nie, jest niezbędna.

Władze federalne zaniepokojone
Badania przeprowadzone w 2006 roku w Wielkiej Brytanii pokazały, że 87 proc. dzieci w wieku 11 – 16 lat posiada telefony komórkowe, a 40 proc. spośród nich spędza przynajmniej 15 minut dziennie, rozmawiając przez telefon komórkowy. Według tych samych badań jedna czwarta telefonów komórkowych na świecie używana jest przez dzieci.
Amerykańska Agencja ds. Leków i Żywności (FDA) poprosiła Radę Badań Naukowych o określenie kierunków przyszłych badań. Rada zaś, która jest ciałem doradczym Kongresu i rządu federalnego w dziedzinie badań naukowych, poprosiła o opinię kilkudziesięciu ekspertów: inżynierów, biologów, lekarzy. Na jej podstawie sporządziła raport, który właśnie został podany do wiadomości publicznej w USA.
Dzieci są szczególnie narażone na działanie fal radiowych, ponieważ ich mózg jest jeszcze w trakcie rozwoju!
Raport zwraca uwagę, że większość dotychczasowych badań brała pod uwagę krótkotrwałe skutki oddziaływania fal o częstotliwościach radiowych. Osobnych, wielokierunkowych studiów wymaga badanie oddziaływania fal radiowych na organizm młodego człowieka w dłuższej perspektywie czasowej.

„Pomiar natężenia fal radiowych, jakie oddziałują na młodzież czy dzieci, kobiety w ciąży i płody w łonie matki, wysyłanych przez osobiste urządzenia bezprzewodowe oraz anteny w miejscach publicznych, pozwoli ustalić poziom ewentualnego zagrożenia zdrowia w tych populacjach” – czytamy w raporcie.
„Chociaż nie wiadomo, czy dzieci są podatne na oddziaływanie fal elektromagnetycznych, ich działanie może nieść ze sobą ryzyko, ponieważ są to organizmy rozwijające się”.

Raport zwraca uwagę, że dzisiejsze dzieci będą o wiele dłużej narażone na działanie fal niż dorośli, ponieważ masowe używanie telefonów komórkowych stało się powszechne już od najmłodszych lat. Raport postuluje też przebadanie rozmaitych typów anten stosowanych w urządzeniach i ich wpływu na różne partie ciała młodych ludzi.

Małe urządzenia,wielka niewiadoma
Chodzi tutaj nie tylko o anteny w telefonach komórkowych, z których większość jest dziś wbudowana wewnątrz aparatów, ale także o anteny w laptopach, palmtopach i innych urządzeniach przenośnych, dysponujących bezprzewodowym dostępem do Internetu.
Anteny tych urządzeń mogą oddziaływać na inne partie ciała młodych ludzi. A przecież miliony takich urządzeń są w posiadaniu osób kilkunastoletnich.
Choć raport postulujący gruntowne badania pojawił się dopiero teraz, szkodliwy wpływ komórek na zdrowie jest sygnalizowany już od kilkunastu lat, a konkretnie od momentu, kiedy pojawiła się telefonia komórkowa. Specjaliści podkreślają, że dzieci są szczególnie narażone na niekorzystne zmiany, ponieważ ich mózg oraz inne organy są w trakcie rozwoju. Wzorem Stanów Zjednoczonych tego typu kompleksowe badania prowadzone będą także w innych krajach.

Ważne dla rodziców:
• Młodzi ryzykują bardziej niż dorośli.

• Dzieci narażone są bardziej niż dorośli na szkodliwe działanie fal radiowych, ponieważ fale te łatwiej przenikają przez młode tkanki. Specjaliści podkreślają szczególne ryzyko zachorowania dzieci na nowotwory. Mogą zaatakować mózg, ucho lub oko, a choroba może się ujawnić dopiero po wielu latach.

• „Wystawianie z własnej woli mózgu na działanie fal radiowych emitowanych przez telefon komórkowy to największy eksperyment biologiczny w dziejach” – uważa profesor Leif G. Salford z Uniwersytetu Lund w Szwecji, i w swej opinii nie jest odosobniony.

• Dzieci są szczególnie narażone na zmiany, ponieważ np. mózg czy inne organy są w trakcie rozwoju. Układ ochronny organizmu nie jest jeszcze wykształcony, pełnej zdolności do ochrony organizm nabiera dopiero po 20. roku życia. W rosnących komórkach ciała może dochodzić do zmian genetycznych, ich obumierania i rozwoju nowotworów.

Krzysztof Urbański
Źródło: „Rzeczpospolita” www.skroc.pl/30200


Oczywiście PDF jest lepiej opracowany (liczne pogrubienia, rózne wielkości czcionki; tu tylko cytuję treść)
Co o tym myślicie?
Warto moim koleżankom to dać?...


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
Noemi
Posty: 1774
Rejestracja: 23 sty 2011, 18:00
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Lokalizacja: lublin
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Dzieci a elektronika

Postautor: Noemi » 07 mar 2016, 17:17

Zbyszek dawaj każdej koleżance,szczególnie każdej która ma małe dziecko



Wróć do „Stop Teologii”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości