Charles Spurgeon - Wybranie

Dział niepolemiczny.
Miejsce dla budujących artykułów lub własnych przemyśleń ukazujących stanowisko teologiczne. Tylko dla protestantów.
Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Charles Spurgeon - Wybranie

Postautor: Czekoladowy » 16 lut 2016, 23:29

Chyba to jest bardziej odpowiedni dział do umieszczania tych materiałów.

Właśnie nagrałem kolejne kazanie pt. "Wybranie". Traktuje przede wszystkim o nauce, którą zwykle określa się jako predestynacja, ale podchodzi do tematu w nieco inny sposób, niż robi się to dzisiaj. Zawiera m.in. dowody na naukę o wybraniu, opis tego czym skutkuje, ostrzeżenia dla wierzących oraz nadzieję dla niewierzących. Myślę, że jest dosyć interesujące, choć sam nie ze wszystkim się zgadzam.

Co do strony technicznej, to przyciszyłem muzykę zgodnie z Waszymi sugestiami. Nie chciałem pozbyć się jej kompletnie, bo ładnie maskuje niechciane dźwięki. Co do samego czytania, to jestem świadom wielu potknięć, ale tekst był jak na moje małe doświadczenie, bardzo długi i męczący. Myślę, że poprzednie kazanie przeczytałem znacznie lepiej, ale mam nadzieję, że to nie jest dużo gorsze.

https://www.youtube.com/watch?v=Bnfa8n2QuCI


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Charles Spurgeon - Wybranie

Postautor: magda » 17 lut 2016, 14:43

No wysłuchałam , jest super mimo e takie długie to bardzo równo mówisz i już muzyka nie przeszkadza. W ogóle masz suer spokojny i miły głos , chyba stworzony do kazań . A kazanie znałam ale fajnie sobie przypomnieć. Rób tak dalej tyle rzeczy jest na Youtube z napsami a dobrze by było zrobić lektora te kazania zwłaszcza klasyka . A pomysl też o filmach bo często nie nadąza sie czytać ja tam jestem slepawa i wolę zawsze lektora , poza tym nie wiem czy mógłbyś tłumaczyc , są też różne rzeczy ciekawe po angielsku ale wiele osób nie rozumie, pomyśl o tym,


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
Awatar użytkownika
Zbyszekg4
Posty: 13148
Rejestracja: 06 lut 2010, 15:00
wyznanie: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
Lokalizacja: Bielsko-Biała
O mnie: Ten świat nie jest domem mym... Lepszy będzie ten: sprawdź Filipian 3,20-21
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Charles Spurgeon - Wybranie

Postautor: Zbyszekg4 » 17 lut 2016, 15:55

Czekoladowy pisze:Właśnie nagrałem kolejne kazanie pt. "Wybranie". Traktuje przede wszystkim o nauce, którą zwykle określa się jako predestynacja, ale podchodzi do tematu w nieco inny sposób, niż robi się to dzisiaj. Zawiera m.in. dowody na naukę o wybraniu, opis tego czym skutkuje, ostrzeżenia dla wierzących oraz nadzieję dla niewierzących. Myślę, że jest dosyć interesujące, choć sam nie ze wszystkim się zgadzam.

A mógłbyś jakoś streścić to kazanie/nagranie? [bo mi się usnęło, gdy słuchałem]
co w nim jest innego w kwestii wybrania/predestynacji?
i z czym sie nie zgadzasz?
Dzięki, i nie miej żalu, że usnąłem -byłem w nocy w pracy.


Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie - powiedział Jezus [Mt 25,40]
Facebook
Obrazek
siepomaga.pl - DOŁĄCZ I POMAGAJ TV LEKCJE BIBLIJNEKURSY BIBLIJNE
Staram się zadowolić wszystkich we wszystkim, dbając nie o to, co mi służy, lecz co służy innym, bo zależy mi na ich zbawieniu - napisał Paweł [1Kor 10,33]
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Charles Spurgeon - Wybranie

Postautor: polk » 17 lut 2016, 20:18

Zbyszek to może posłuchaj jeszcze raz :)


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Charles Spurgeon - Wybranie

Postautor: Czekoladowy » 17 lut 2016, 22:24

No wysłuchałam , jest super mimo e takie długie to bardzo równo mówisz i już muzyka nie przeszkadza. W ogóle masz suer spokojny i miły głos , chyba stworzony do kazań . A kazanie znałam ale fajnie sobie przypomnieć. Rób tak dalej tyle rzeczy jest na Youtube z napsami a dobrze by było zrobić lektora te kazania zwłaszcza klasyka . A pomysl też o filmach bo często nie nadąza sie czytać ja tam jestem slepawa i wolę zawsze lektora , poza tym nie wiem czy mógłbyś tłumaczyc , są też różne rzeczy ciekawe po angielsku ale wiele osób nie rozumie, pomyśl o tym,

Bardzo dziękuję za miłe słowa, nawet nie wiesz jakie fajne było dla mnie jedno ze zdań :)
Myślałem o tłumaczeniu kazań z angielskiego na polski, ale na to potrzebowałbym więcej czasu. Może w wakacje coś bym podziałał. Co do roli lektora "na żywo" w filmach i kazaniach, to chyba raczej bym się tego nie podjął. To już wyższa szkoła jazdy, sprawa o wiele bardziej skomplikowana, trudna i czasochłonna.

A mógłbyś jakoś streścić to kazanie/nagranie? [bo mi się usnęło, gdy słuchałem]
co w nim jest innego w kwestii wybrania/predestynacji?
i z czym sie nie zgadzasz?
Dzięki, i nie miej żalu, że usnąłem -byłem w nocy w pracy.

Niby można byłoby zrobić streszczenie, ale zajęłoby to mniej więcej tyle czasu, co wysłuchanie tej godzinki kazania :-P Możesz sobie przelecieć po tekście, jeśli nie chce Ci się słuchać w całości: http://spurgeon.one.pl/?Kazania:WYBRANIE

Kazanie to różni się nieco podejściem do tematu. Kiedy dziś rozmawia się o predestynacji, to mowa skoncentrowana jest na samej jej esencji, czyli kwestii wybrania. A przecież 2Tes 2:13 mówi, że Bóg nie tylko wybrał do zbawienia, ale że "wybrał was do zbawienia przez uświęcenie Ducha i wiarę w prawdę". Nie widziałem też, by ktoś dzisiaj mówiąc o predestynacji pokrzepiał tą nauką niewierzących mówiąc, że jest to dla nich nadzieja (oczywiście związana z ich nawróceniem), to zaś można znaleźć w tym kazaniu. Ponadto rzadko widzi się dzisiaj, by zwolennicy predestynacji wspominali o zagrożeniach płynących z przeinaczania tej nauki. Stąd też dzisiaj rozmowie o predestynacji nieodłącznie towarzyszą zarzuty o antynomianizm. Myślę, że ten zawsze powtarzający się dziś zarzut "to co, skoro jestem wybrany, to mogę żyć tak, jak mi się podoba i grzeszyć?" nie miałby prawa się pojawić, jeśli wybranie głoszone byłoby tak, jak robi to Spurgeon. Duża część tego kazania to ostre ostrzeżenie dla tych, którzy z nauki o wybraniu uczynili sobie poduszkę pod głowę: "Ale nie myślcie, że ktokolwiek będzie zbawiony bez wiary i bez świętości. Nie wyobrażajcie sobie, moi słuchacze, że jakiś wyrok, wydany w ciemnych wiekach wieczności, zbawi wasze dusze, jeśli nie uwierzycie w Chrystusa. Nie siedźcie i nie wymyślajcie sobie, że macie być zbawieni bez wiary i świętości. To jest najbardziej obrzydliwa i przeklęta herezja, która zrujnowała tysiące. Niech wybranie nie będzie dla was poduszką na której się ułożycie do snu, abyście nie zostali zniszczeni. Niech Bóg broni, abym miał szyć poduszki pod wasze łokcie abyście mogli wygodnie spoczywać w swoich grzechach." Jest tu bardzo mocno położony akcent na prawdę z powyższego wersetu, że nieodłącznym towarzyszem wybrania jest uświęcenie.

Nie zgadzam się z kilkoma zdaniami na temat pewności własnego wybrania. Można byłoby je zrozumieć jako opieranie pewności własnego wybrania na własnym uświęceniu, choć zaraz później następuje mowa o wierze, która to łagodzi. Zgadzam się z tym, że uświęcenie może być dla wierzącego potwierdzeniem własnego zbawienia, ale myślę, że nie tędy droga. Uważam, że najważniejszą rzeczą jest w tym przypadku zaufanie Chrystusowi. Nie jakaś miara zaufania, ale samo pokładanie w Nim ufności jako Zbawicielu. Nie ma lepszego potwierdzenia zbawienia, niż mocne oparcie się na słowie danym przez Chrystusa. Myślę, że żaden chrześcijanin nie mógłby nigdy powiedzieć, że jest już tak uświęcony, że na pewno wskazuje to na jego zbawienie.


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
Awatar użytkownika
Maddie
Posty: 197
Rejestracja: 20 sty 2015, 02:46
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Charles Spurgeon - Wybranie

Postautor: Maddie » 18 lut 2016, 01:44

Czekoladowy, Bracie, napiszę krótko:
świetnie się Ciebie zarówno słucha, jak i czyta.
Niech Bóg Ci błogosławi! :)


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Charles Spurgeon - Wybranie

Postautor: magda » 18 lut 2016, 09:27

Czekoladowy pisze:Co do roli lektora "na żywo" w filmach i kazaniach, to chyba raczej bym się tego nie podjął. To już wyższa szkoła jazdy, sprawa o wiele bardziej skomplikowana, trudna i czasochłonna.


Nie jest to takie straszne jak myślisz ja kiedyś tłumaczyłam z francuskiego filmy w rozgłosni adwentystów Znaki Czasu , bo mieli takie fuchy . To sie robi niby na zywo ale nie na żywo bo bierzesz film i kartkę papieru , puszczasz sobie i pierwsze zdanie zapisujesz , puszczasz nasteny kawałek i zapsujesz tłumaczenie i tak z całym filmem , potem dochodzisz do wprawy i wieksze kawałki zapisujesz i jak juz zapiszesz całe tłumaczenie to potem musisz go zrobić poprawnie bez błędów zwłaszcza gramatycznych bo jak szybko robisz to ci sie takie robią, Potem sobie puszczasz film i próbujesz z filmem to czytać ,czasem masz po polsku za długie zdania w stosunku do angielskich i aktor a filmie juz mówi nastepne zdanie kiedy ty kończysz pierwsze wiec w takich wypadkasz musisz sobie skrócić zdanie , przerobić zeby to samo znaczyło a było krótsze i tak parę razy aż dasz radę przeczytac to bez błędów. No i jeszcze jak cie ktoś nagrywa np jak ja miałam w studio to sie nade mną pastwił ciagle powtarzałam a to ze mi głos opada a to żle zaakcentowałam ato cos innego i tak denerwująco ale jeśli ty sam nagrywasz to nikt sie ciebie nie czepi , masz z resztą idealne wyczucie i dobry głos łagodny i miły do słuchania. Skoro ja stara babka dałam rade ty też dasz radę/


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Charles Spurgeon - Wybranie

Postautor: polk » 18 lut 2016, 20:40

Może to trochę offtop, ale zapytam z ciekawości, gdzie można znaleźć jakąś informacje o zborach reformowanych baptystów i baptystów suwwerennej łaski (o ile to nie to samo). Czy reformowani baptyści wchodzą w skład Kościoła Chrześcijan Baptystów?


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Charles Spurgeon - Wybranie

Postautor: Czekoladowy » 18 lut 2016, 23:27

Maddie pisze:Czekoladowy, Bracie, napiszę krótko:
świetnie się Ciebie zarówno słucha, jak i czyta.
Niech Bóg Ci błogosławi! :)

Dzięki :)

magda pisze:
Czekoladowy pisze:Co do roli lektora "na żywo" w filmach i kazaniach, to chyba raczej bym się tego nie podjął. To już wyższa szkoła jazdy, sprawa o wiele bardziej skomplikowana, trudna i czasochłonna.


Nie jest to takie straszne jak myślisz ja kiedyś tłumaczyłam z francuskiego filmy w rozgłosni adwentystów Znaki Czasu , bo mieli takie fuchy . To sie robi niby na zywo ale nie na żywo bo bierzesz film i kartkę papieru , puszczasz sobie i pierwsze zdanie zapisujesz , puszczasz nasteny kawałek i zapsujesz tłumaczenie i tak z całym filmem , potem dochodzisz do wprawy i wieksze kawałki zapisujesz i jak juz zapiszesz całe tłumaczenie to potem musisz go zrobić poprawnie bez błędów zwłaszcza gramatycznych bo jak szybko robisz to ci sie takie robią, Potem sobie puszczasz film i próbujesz z filmem to czytać ,czasem masz po polsku za długie zdania w stosunku do angielskich i aktor a filmie juz mówi nastepne zdanie kiedy ty kończysz pierwsze wiec w takich wypadkasz musisz sobie skrócić zdanie , przerobić zeby to samo znaczyło a było krótsze i tak parę razy aż dasz radę przeczytac to bez błędów. No i jeszcze jak cie ktoś nagrywa np jak ja miałam w studio to sie nade mną pastwił ciagle powtarzałam a to ze mi głos opada a to żle zaakcentowałam ato cos innego i tak denerwująco ale jeśli ty sam nagrywasz to nikt sie ciebie nie czepi , masz z resztą idealne wyczucie i dobry głos łagodny i miły do słuchania. Skoro ja stara babka dałam rade ty też dasz radę/

Na pewno wymaga to dużej ilości czasu, a u mnie z tym teraz kiepsko. Poza tym to dość trudne, ale tak jak mówisz - da się pewnie wyrobić.

polk pisze:Może to trochę offtop, ale zapytam z ciekawości, gdzie można znaleźć jakąś informacje o zborach reformowanych baptystów i baptystów suwwerennej łaski (o ile to nie to samo). Czy reformowani baptyści wchodzą w skład Kościoła Chrześcijan Baptystów?

Różnicę pomiędzy reformowanymi baptystami, a baptystami suwerennej łaski dobrze opisuje wikipedia:
Baptyści, którzy akceptują pięć punktów kalwinizmu, ale niekoniecznie odwołują się, bądź wręcz odrzucają pozostałe konstytutywne elementy teologii reformowanej przyjmowane przez reformowanych baptystów, jak teologia przymierza, reformacyjne księgi symboliczne, aktualność dekalogu jako prawa moralnego, czy zasadę regulatywną nabożeństwa, określani są raczej jako baptyści suwerennej łaski. W przeciwieństwie do reformowanych baptystów nie mają oni poza reformowaną soteriologią większego związku teologicznego z kalwinizmem.
Nie słyszałem o tym, by w Polsce znajdowały się denominacje stricte tego typu. Jako baptystów suwerennej łaski można określić sporą część zborów należących do Kościoła Chrześcijan Baptystów (głównie na północy Polski). O reformowanych baptystach sensu stricto w ogóle nie słyszałem, nie wiem czy w Polsce są takie zbory.


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Charles Spurgeon - Wybranie

Postautor: polk » 19 lut 2016, 16:00

Bardzo ciekawe. Dzieki


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Charles Spurgeon - Wybranie

Postautor: polk » 19 lut 2016, 19:54

Chyba Dragonar jest w zborze reformowanych baptystów


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Charles Spurgeon - Wybranie

Postautor: Ian » 22 lut 2016, 18:11

Dzięki za kazanie, przesłuchałem na słuchawkach podczas biegania :) Bardzo dobre jak wszystkie Sperdżena :)


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
Awatar użytkownika
Ian
Posty: 3407
Rejestracja: 11 sty 2008, 13:42
wyznanie: Kościół Ewangelicznych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Charles Spurgeon - Wybranie

Postautor: Ian » 29 lut 2016, 14:29

Hej Czekoladowy, planujesz nagranie jakiegoś nowego kazania Spurgeona? Chętnie bym coś odsłuchał :)


I nie czyńcie nic z kłótliwości ani przez wzgląd na próżną chwałę, lecz w pokorze uważajcie jedni drugich za wyższych od siebie Filipian 2:3
Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem 1 Piotra 3:16
Odpowiedzi na biblijne pytania | Módlmy się za prześladowanych chrześcijan | http://www.chrzescijanskarandka.pl | https://www.ewangeliawcentrum.pl
Awatar użytkownika
Czekoladowy
Posty: 955
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:18
wyznanie: Kościół Chrześcijan Baptystów
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Charles Spurgeon - Wybranie

Postautor: Czekoladowy » 29 lut 2016, 19:39

Chciałbym ale zdaje się, że wszystkie przetłumaczone do tej pory kazania Spurgeona zostały już nagrane, czy to przeze mnie czy przez kogoś innego. Tzn jest jeszcze kilka kazań na spurgeon.one.pl ale linki do nich wygasły (dlatego też pewnie nie zostały nagrane).
Teraz chciałem zająć się czymś innym, ale właściciel strony, z której chciałbym przeczytać materiał nie odpowiada na maile.


Już raczej nie odwiedzam forum, w razie czego proszę o kontakt mailowy.
Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Charles Spurgeon - Wybranie

Postautor: magda » 29 lut 2016, 21:48

To nagraj filmy które maja tylko napisy.


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."

Wróć do „Czytelnia ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości