KTO JEST OPOKĄ?

Dział niepolemiczny.
Miejsce dla budujących artykułów lub własnych przemyśleń ukazujących stanowisko teologiczne. Tylko dla protestantów.
Awatar użytkownika
chrześcijanin
Posty: 3451
Rejestracja: 13 cze 2008, 20:24
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: okręgi niebiańskie Ef2:6
Gender: None specified
Kontaktowanie:

KTO JEST OPOKĄ?

Postautor: chrześcijanin » 11 lip 2009, 00:45

KTO JEST OPOKĄ?
Jerzy Marcol

Jan Turnau, redaktor Gazety Wyborczej, w uwagach zamieszczonych po artykule o Opoce Kościoła przytoczył fragment wersetu z Listu do Efezjan 2,20, że chrześcijanie są zbudowani na fundamencie apostołów i proroków.
Pominął jednakże drugą część tego wersetu: "którego kamieniem węgielnym jest sam Jezus Chrystus, na którym cała budowa mocno spojona rośnie w przybytek święty w Panu". Jeśli zatem apostołowie są traktowani przez Pawła jako fundament kościoła, to tylko w takim kontekście, że kamieniem węgielnym jest sam Jezus Chrystus i to na Nim jest budowany kościół, jako społeczność wszystkich wyznawców Jezusa Chrystusa.
Tak więc tekst przytoczony przez Jana Turnaua służy w istocie na poparcie tezy, iż jedyną skałą jest Jezus Chrystus i że to na Nim zbudowany jest Kościół.
Apostołowie stali się częścią fundamentu przez to, że przekazali nam naukę, którą przyjęli od samego Jezusa. Nauka ta została spisana w Piśmie Świętym. Jeśli zatem mamy się budować na fundamencie apostołów, musimy wrócić do Słowa Bożego. "Całe Pismo Święte przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany" (2 Tym 3,16-17). Jan Turnau dostrzega trudność w dokonaniu przekładu jednakże stwierdza: "oryginał mówi wyraźnie, iż skałą jest Piotr".

Apostołowie stali się częścią fundamentu przez to, że przekazali nam naukę, którą przyjęli od samego Jezusa...
W Gazecie Komputerowej z 16 marca 1999 na pierwszej stronie pojawił się tekst z Ewangelii Mateusza 16,18. Cieszy fakt, iż Gazeta promuje teksty biblijne, szkoda tylko, że błędnie przetłumaczone, wypaczające sens greckiego oryginału.
Gazeta podaje tekst za Biblią Tysiąclecia, w której celowo dokonano przekłamania w tłumaczeniu, aby tekst mógł być interpretowany jako podstawa do nadania prymatu Piotrowi.
W przekładzie Biblii Tysiąclecia brzmi on tak, jak podano: "Otóż ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół Mój, a bramy piekielne go nie przemogą". Na podstawie tak przetłumaczonego tekstu można by wnioskować, iż Skałą jest osoba Piotra, na której ma być zbudowany Kościół Jezusa Chrystusa.
Dodane w klamrach słowa "[czyli Skała]" nie są tłumaczeniem tekstu pierwotnego, ale narzuconą interpretacją. Zastanówmy się, czy uzasadnioną.
Proponuję spojrzeć na tekst grecki, choćby na podstawie grecko-polskiego wydania interlinearnego Nowego Testamentu (Vocatio), gdzie tekst oryginalny podaje: "ty jesteś Piotr [Petros znaczy kamień, rzeczownik rodz. męskiego], a na tej skale [petra znaczy skała, rzeczownik rodzaju żeńskiego] zbuduję Kościół swój".
Wnioski:
1. Petros i petra to dwa różne rzeczowniki; Petros nie jest tym samym co petra. Kościół ma być zbudowany na petra - skale, a nie na Petros - kamieniu.
2. Kto (co) zatem kryje się za skałą? Przez całą Biblię, niezmienną Skałą jest sam Bóg. Dla Mojżesza Skałą jest Bóg (5 Mojż 32,4.15.18). Podobnie dla proroka Samuela (1 Sam 2,2; 22,2.3.32.47; 23,3). Psalmy wielokrotnie określają Boga Skałą: Ps 18,3: "Jahwe skałą i twierdzą moją, [...] Bóg mój opoką moją, na której polegam"; Ps 18,32: "Kto jest skałą prócz Boga naszego?" (Inne miejsca w Psalmach 18,47; 19,15; 28,1; 42,10; 62,3,7; 71,3; 78,35; 92,16; 95,1; 144,1). Podobnie patrzy na Boga prorok Izajasz: 26,4: "Ufajcie po wsze czasy Jahwe, gdyż Jahwe jest skałą wieczną"; 44,8: "Nie ma innej opoki, nie znam żadnej". Podobnie wypowiada się apostoł Paweł (Rz 9,33, 1 Kor 10,4), który skałę utożsamia z Chrystusem. Tak więc jedyną skałą według Biblii jest sam Bóg, który objawił się w osobie Jezusa Chrystusa. Ustanawianie innej skały jest zaprzeczeniem tekstom biblijnym, które traktują Boga jako jedyną i wieczną skałę.

Jeśli mamy się budować na fundamencie apostołów, musimy wrócić do Słowa Bożego...
3. Co było istotne w postawie Piotra? Piotr wyznał wiarę w Jezusa Chrystusa, do czego został uzdolniony przez Ojca (Mt 16,17) - to uczyniło go kamieniem - czyli czymś, co zostało wykute ze skały. Człowiek zostaje uzdolniony do wyznawania Jezusa jako Zbawiciela i Pana, nie z siebie samego, ale gdy zostaje pociągnięty przez Ojca (J 6,44: "Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli go nie pociągnie Ojciec...")
4. Panem, Głową i Fundamentem kościoła nie jest Piotr, lecz jest Jezus Chrystus ("Kościół swój"), członkami kościoła są ci, którzy wyznają wiarę w Jezusa. Korespondują z tym takie teksty jak Kol 1,18: "On także jest Głową Ciała, kościoła..." (zob też Ef 1,22, 4,15, 5,23); 1 Kor 3,11: "Albowiem fundamentu innego nikt nie może założyć oprócz tego, który jest założony, a którym jest Jezus Chrystus".
Podsumowanie
Proponowane przeze mnie podejście do tematu nie jest ani nowe, ani odkrywcze, choć zapewne dla katolików, a zwłaszcza dla hierarchów, będzie ono sekciarskie i heretyckie. Podałem wiele faktów z Biblii, nad którymi warto się zastanowić. O ludziach, którzy "badali Pisma i sprawdzali, czy rzeczywiście tak się rzeczy mają", Biblia mówi, że byli "szlachetniejszego usposobienia" (Dz 17,11).

Redakcja udziela zainteresowanym prawa przedruku bądź innej formy powielania całych artykułów i ich części (przy zachowaniu wierności przesłaniu tekstu) pod warunkiem zaznaczenia, że tekst pochodzi z Tymoteusza, oraz podania adresu redakcji.
Tymoteusz - Miesięcznik popularno-apologetyczny
Wydawca: Oficyna Wydawnicza TIQVA,
skr. poczt. 2300, 53-413 Wrocław 47

artykul pochodzi z czasopisma: TYMOTEUSZ

Obrazek


Wierz w Pana Jezusa Chrystusa a będziesz zbawiony
Obrazek
cms|skr328|PL50950Wroclaw68
Zapraszam 11-14 luty na wykłady Maxa Billetera na Śląsku LINK: http://skroc.pl/3fb2

Wróć do „Czytelnia ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości