Kalwin o Servecie

Dział niepolemiczny.
Miejsce dla budujących artykułów lub własnych przemyśleń ukazujących stanowisko teologiczne. Tylko dla protestantów.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Kalwin o Servecie

Postautor: Lash » 17 lip 2009, 13:31

Fragment z posta
http://forum.protestanci.info/viewtopic ... 9832#59832




List Kalwina do Farela 13lutego 1546/47 r.?:
",,Pisał niedawno do mnie Servet i do listu dołączył obszerny tom swych bredni, donosząc mi pyszałkowato, że ujrzę tam rzeczy zadziwiające i dotąd nie słyszane. Jeśli zgodziłbym się pragnie tu przybyć. Ale nie chcę dać mego słowa. Gdyby bowiem przyjechał, to nie ścierpiał bym, o ile tylko wpływ mój miałby znaczenie, aby wyszedł stąd żywy."

I drugi list - ta sama tematyka tyle że pisany [około] rok później:
list do Vireta z 1 września 1548 r.: " ,,...Sądzę, że przeczytałeś już to, co odpowiedziałem
Servetowi. Nie chciałem już dłużej walczyć z desperackim uporem heretyka. I zaiste, trzeba będzie dać posłuch upomnieniu Pawła". czyli Paweł w Liście do Tytusa (3, 10-11): "Człowieka heretyka po pierwszem i wtórem napomnieniu strzeż się. Wiedząc, iż takowy jest wywrócony i grzeszny,będąc sam własnym sądem swoim osądzony".


I pytanie, który list oddaje prawdziwe stanowisko Kalwina w stosunku do Serweta pierwszy (wcześniejszy) czy drugi (późniejszy)?


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 19 lip 2009, 21:06



(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.

Wróć do „Czytelnia ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości