Kalwin i Servet

Dział niepolemiczny.
Miejsce dla budujących artykułów lub własnych przemyśleń ukazujących stanowisko teologiczne. Tylko dla protestantów.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 01 cze 2010, 13:32

Axanna pisze:
Lash pisze:3. Nie wiem dlaczego oczekujesz od świadków beznamiętnych oświdczeń! Oczywiście ze Kalwin miał takie samo prawo jak i inni wyrazić Emocjonalnie swoje zdanie! Świdek beznamietny jest wręcz mniej wiarygodny!

Chyba raczej przeciwnie - kazdy sad podwazy wiarygodnosc swiadkow zaangazowanych w sprawe...


Chcesz powiedzieć że Ojciec który widział zabójstwo syna jest niewiarygodny? :O :eek:

Axanna pisze:
poza tym:
4. Apostoł Paweł popierał wykonanie wyroku na szczepanie zgadza się i my go oceniamy żle! Ale dlaczego? Czy za jego obywatelską postawę czy za to że nie DANE MU BYŁO poznac Pana wczesniej?

Jezeli Pawel potepil swoj uczynek, mimo ze byl czlowiekiem nienawroconym wtedy, to o ilez bardziej ciazy na nas odpowiedzialnosc za uczynki, popelnione po nawroceniu... po oswieceniu przez Slowo i Ducha i poznaniu milosci i przebaczenia Panskiego.

Ten argument, jaki przytoczyles, sluzy raczej na rzecz przeciwnego stanowiska od Twego, Lashu :)


Tak Paweł oecnil swój uczynek źle. Ale nie dlatego że był niezgodny z postwaą obywatelską ale dlatego że wynikał z nieznajomości tego ze zabijał dzieci boże.

Axanna pisze:
Paweł nie miał mocy siebie potepić! Tylko Bóg ma moc Potepić. Skoro Bóg go za to nie potepił to Paweł nie mógł.!
Wiemy ze Paweł żałował że przesladował ciało Chrystusa!

Nie siebie - masz racje, przepraszam, ze zle napisalam - potepil swoja dzialalnosc sprzed nawrocenia i szczegolnie ten epizod, za ktory sie wstydzil.

To prawda, ze nikt nie moze potepiac ludzi, tylko Bog, ale uczynki i owszem i uwazam, ze nalezy uczciwie przyznac, ze Kalwin popelnil blad i postapil zle, a nie bronic jego udzial - nawet znikomy - w morderstwie, dopuszczajac sie takiej samej nierzetelnej logiki, jak katolicy bronia zbrodzni inkwizytorskich, tak samo, mowiac, ze (zamien "Kalwin" na "papiez", a "Servet" na "meczennikow") :


Czy kawlin popełnil bład?
Tak ale gdzie indziej.
Popełnił bład jako Teonomista a nie jako obywatel!

Nie jestem przekonany aby chronic zycie ludzkie za WSZELKĄ CENĘ.

Axanna pisze:
jednoczesnie ten sam Paweł nigdy nie negował Prawa władzy Sanchedrynu czy cezara do wydawania takich wyroków!

Paweł miał inną perspektywę tego! Bóg dopuszcza aby Jego lud cierpiał aby Jego chwała wzrastała!

Kalwin nie miał UPODOBANIA w śmierci Serveta. Wyraził to jednoznaczie [...] aby się odwrócił od swoich błędów. to nie SADYSTA który cieszy się w duchu - zabijmy gnoja!
Ale raczej człowiek który wierzył ze wykonał słuszny obwiązek pomimo tego że nie mial w tym uczynku upodobania!
Tak zresztą działało Prawo starotestamrentowe! Wykonywano rózne wyroki w państwie Izrael nie z powodu sadyzmu jak np hitlrowcy ale z powodu smutnej konieczności!.

A skozda że się do tego nie odniosłaś :-/


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 01 cze 2010, 14:17

Lash pisze:
Axanna pisze:
Lash pisze:3. Nie wiem dlaczego oczekujesz od świadków beznamiętnych oświdczeń! Oczywiście ze Kalwin miał takie samo prawo jak i inni wyrazić Emocjonalnie swoje zdanie! Świdek beznamietny jest wręcz mniej wiarygodny!

Chyba raczej przeciwnie - kazdy sad podwazy wiarygodnosc swiadkow zaangazowanych w sprawe...


Chcesz powiedzieć że Ojciec który widział zabójstwo syna jest niewiarygodny? :O :eek:

Porownanie nieadekwatne - Ojciec to nie czlowiek, nie ma podobnej do ludzkiej przewrotnej natury - On jest zawsze wiarygodny, czlowiek natomiast - zadko kiedy...
Nie jestem przekonany aby chronic zycie ludzkie za WSZELKĄ CENĘ.

Alez ja nie mowie o "bronieniu zycia ludzkiego za wszelaka cene", tylko o niezabieraniu ani nie maczaniu rak w sprawach, odbierajacych komus zycie - nie mamy do tego prawa, wrecz przeciwnie, mamy bronic zycia innych - no chyba ze nie "za wszelaka cene" - to raczej juz inny temat...
A skozda że się do tego nie odniosłaś :-/

odnioslam sie :)


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 01 cze 2010, 14:30

Axanna pisze:
Lash pisze:
Axanna pisze:
Lash pisze:3. Nie wiem dlaczego oczekujesz od świadków beznamiętnych oświdczeń! Oczywiście ze Kalwin miał takie samo prawo jak i inni wyrazić Emocjonalnie swoje zdanie! Świdek beznamietny jest wręcz mniej wiarygodny!

Chyba raczej przeciwnie - kazdy sad podwazy wiarygodnosc swiadkow zaangazowanych w sprawe...


Chcesz powiedzieć że Ojciec który widział zabójstwo syna jest niewiarygodny? :O :eek:

Porownanie nieadekwatne - Ojciec to nie czlowiek, nie ma podobnej do ludzkiej przewrotnej natury - On jest zawsze wiarygodny, czlowiek natomiast - zadko kiedy...


Miałem na ziemi ziemskiego ojca który widział zbójstwo swojego syna!

Axanna pisze:
Nie jestem przekonany aby chronic zycie ludzkie za WSZELKĄ CENĘ.
Alez ja nie mowie o "bronieniu zycia ludzkiego za wszelaka cene", tylko o niezabieraniu ani nie maczaniu rak w sprawach, odbierajacych komus zycie - nie mamy do tego prawa, wrecz przeciwnie, mamy bronic zycia innych - no chyba ze nie "za wszelaka cene" - to raczej juz inny temat...
Czy ty gdybys widziała mordercę jak zabijał świdczyłabyć przeciwko niemu w sądzie GDYBYS wiedziała że za swój uczynek poniesie smierć !
Axanna pisze:
A skozda że się do tego nie odniosłaś :-/

odnioslam sie :)


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 01 cze 2010, 14:40

Lash pisze:Miałem na ziemi ziemskiego ojca który widział zbójstwo swojego syna!

po pierwsze - cosik nie zrozumialam, a po drugie - myslisz, ze taki ojciec w sadzie bedzie wiarygodny? nie bedzie sie staral zagescic, ani obciazyc, o ile to tylko mozliwe, najwieksza odpowiedzialnoscia winowajce?
Czy ty gdybys widziała mordercę jak zabijał świdczyłabyć przeciwko niemu w sądzie GDYBYS wiedziała że za swój uczynek poniesie smierć !
Co innego swiadczyc tylko, a co innego - swiadczyc i zarazem dazyc do tego, aby poniosl smierc....


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 01 cze 2010, 15:25

Axanna pisze:
Lash pisze:Miałem na ziemi ziemskiego ojca który widział zbójstwo swojego syna!

po pierwsze - cosik nie zrozumialam, a po drugie - myslisz, ze taki ojciec w sadzie bedzie wiarygodny? nie bedzie sie staral zagescic, ani obciazyc, o ile to tylko mozliwe, najwieksza odpowiedzialnoscia winowajce?
Czy ty gdybys widziała mordercę jak zabijał świdczyłabyć przeciwko niemu w sądzie GDYBYS wiedziała że za swój uczynek poniesie smierć !
Co innego swiadczyc tylko, a co innego - swiadczyc i zarazem dazyc do tego, aby poniosl smierc....


Cóż Jełsi ojceic zobaczy morderców gdy morduja jego syna w domu to bedzie pragnął ich śmierci i bedzie chciał ich obciazyć.
Ba nie ma powodu aby kłamał w tak waznej sprawie bo chce ukarać PRAWDZIWCYH sprawców których widział!
Wieć paradoksalnie jego zaangażowanie powoduje wzrost wiarygodności!

Kalwin dążył do dwóch rzeczy.
Ukarania Serveata wg prawa ale i odrócenia jego serca od grzechu!

jego pragnienie ukrania wg prawa było oddzielone od chęci zbawienia Serveta.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 01 cze 2010, 16:27

Lash pisze:Ba był on zgodny z Prawem ST.


Szczepan przekroczył Prawo ? :eek: i nakaz karany śmiercią?

Lash pisze:Przeprosin nie oczekuję choc się należą.

Przeprosin? Lash jeżeli sobie życzysz przeprosin to ja mogę przepraszać cię dziesięciokrotnie, jeżeli uważasz że zostałeś skrzywdzony.

Ale fakty są takie, że Szczepan został zamodowany. Pomysł że Paweł nie żałował swojej nienawiści i prześladowań jest absurdalny. Gdyby Paweł myślał tak pokracznie jak to proponujesz to po poznaniu Pana powinien zacząć prześladować Żydów, przecież teraz zabijałby już w dobrą stronę...

Lash pisze:ale to poakże jak reagujesz na swoje błędy :P

Lash, mam cię w modlitwach :)


Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 01 cze 2010, 16:33

Axanna pisze: I sam Pawel tez nie zgrzeszyl wcale, niewiadomo czemu sie potepia, przeciez on tylko szat Szczepana pilnowal, sam nie rzucil kamienia....

:lol: :lol:
chociaż wcale nie ma się z czego śmiać jeżeli ktoś uważa że zabójstwo jest dobre jeżeli morduje się kogo trzeba(heretyka) i nie ma co go żałować...

"... Papiści bronia fałszywej doktryny, przez co ich praktyki inkwizycyjne są zgoła bezmyślnym okrucieństwem. Inaczej zupełnie ma się rzecz w wypadku wyznawców prawdziwej wiary, ci bowiem obdarzeni przywilejem posiadania prawdy, nie prześladują, a tylko wymierzają im sprawiedliwość..."

Lash mógłby się pod tym podpisać.
Jak widać Kalwin jest jego duchowym ojcem, a on jest bezprzykładnie wiernym synem.


Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 01 cze 2010, 16:39

okidoki pisze:
Lash pisze:Ba był on zgodny z Prawem ST.


Szczepan przekroczył Prawo ? :eek: i nakaz karany śmiercią?


Wg nich zbluźnił

okidoki pisze:
Lash pisze:Przeprosin nie oczekuję choc się należą.

Przeprosin? Lash jeżeli sobie życzysz przeprosin to ja mogę przepraszać cię dziesięciokrotnie, jeżeli uważasz że zostałeś skrzywdzony.


Cóż nie ma tu do rzeczy nic na temat moze pragnenie

okidoki pisze: Ale fakty są takie, że Szczepan został zamodowany.


Skąd TEN FAKT.
biblia tak tego nie nazywa i zydzi nie zamordowali go ale skazali za bluźnierstwo

okidoki pisze: Pomysł że Paweł nie żałował swojej nienawiści i prześladowań jest absurdalny.


To chyba twój pomysł to dlatego!

okidoki pisze: Gdyby Paweł myślał tak pokracznie jak to proponujesz to po poznaniu Pana powinien zacząć prześladować Żydów, przecież teraz zabijałby już w dobrą stronę...


Cóż błędne myślenie.
Natomiast niegdzie nie znajdziesz Pawła opnujacego aby nie słuchać władz państwa

okidoki pisze:
Lash pisze:ale to poakże jak reagujesz na swoje błędy :P

Lash, mam cię w modlitwach :)
to ODDAJ mnie BOGU :P


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 01 cze 2010, 16:50

okidoki pisze:
Axanna pisze: I sam Pawel tez nie zgrzeszyl wcale, niewiadomo czemu sie potepia, przeciez on tylko szat Szczepana pilnowal, sam nie rzucil kamienia....

:lol: :lol:
chociaż wcale nie ma się z czego śmiać jeżeli ktoś uważa że zabójstwo jest dobre jeżeli morduje się kogo trzeba(heretyka) i nie ma co go żałować...

"... Papiści bronia fałszywej doktryny, przez co ich praktyki inkwizycyjne są zgoła bezmyślnym okrucieństwem. Inaczej zupełnie ma się rzecz w wypadku wyznawców prawdziwej wiary, ci bowiem obdarzeni przywilejem posiadania prawdy, nie prześladują, a tylko wymierzają im sprawiedliwość..."

Lash mógłby się pod tym podpisać.Jak widać Kalwin jest jego duchowym ojcem, a on jest bezprzykładnie wiernym synem.


Jak widać dalej niemerytorycznie ale plugawo sie odnośisz do oponentów.
To ŻE KŁAMIESZ podle jest coraz bardziej jasne.

MORDERSTWO jest ZAWSZE ZŁE i nigdy nie uważałem inaczej. Przypisanie mi innych pogladów to twoje kłamstwo i łatwa cena mojej osoby.
A Jakub mówi
(11) Nie obmawiajcie jedni drugich, bracia. Kto obmawia lub osądza brata swego, obmawia zakon i osądza zakon; jeżeli zaś osądzasz zakon, nie jesteś wykonawcą zakonu, lecz sędzią. (12) Jeden jest zakonodawca i sędzia, Ten, który może zbawić i zatracić. Ty zaś kim jesteś, że osądzasz bliźniego? Jak 4.


Dobre PRAWO ST NAKAZYWAŁO zabijac heretyków i zwodzicieli.
(12) Prawo samo jest bezsprzecznie święte; święte, sprawiedliwe i dobre jest też przykazanie.
(List do Rzymian 7:12, Biblia Tysiąclecia)


(20) Lecz jeśli który prorok odważy się mówić w moim imieniu to, czego mu nie rozkazałem, albo wystąpi w imieniu bogów obcych - taki prorok musi ponieść śmierć.
(Ks. Powt. Prawa 18:20, Biblia Tysiąclecia)


To że kpisz z Prawa pokazuje gdzie masz Słowo Boga. :-/ i przynajmniej nie jest to serce :-/ Bo serce odnowione nie ma ochoty wyrazać nieprawdy na temat Dobrego Słowa i kpić że zbaicie heretyka wg niego było złem!.


To że nie potrafisz odróznic morderstwa od wyroku smierci w tej dyskusji ale UPORCZYWIE przypisujes morderstwa tam gdzie ich nie było - pokazuje że jako dyskutant faktycznie raczej uciekasz sie do poziomu kalumni i oszczerstw i próby dyskretytacji przeciwnika niż do rzeczowej dyskusji.

I tyle.
Szkoda bo myślałem ze jesteś mniej smoczy :-/


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 01 cze 2010, 18:29

Lash pisze: (20) Lecz jeśli który prorok odważy się mówić w moim imieniu to, czego mu nie rozkazałem, albo wystąpi w imieniu bogów obcych - taki prorok musi ponieść śmierć.
(Ks. Powt. Prawa 18:20, Biblia Tysiąclecia)


To że kpisz z Prawa pokazuje gdzie masz Słowo Boga. :-/

Czy wyrywanie cytatu bez uwzględnienia kontekstu historycznego
i tego jak przestrzegano Prawo w I wieku kpiną nie jest? :roll:

Szczepan nie czynił z siebie proroka ani nie występował w imieniu obcych bogów. Jedyne co zrobił to powiedział judaistom prawdę o nich samych, a ci z zawiści go zatłukli. A Prawo jest dobre, jeżeli ktoś potrafi z niego korzystać. Twoja argumentacja jest nadużyciem Prawa, bo nie rozumiesz do czego służyło.


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 01 cze 2010, 22:06

Lash pisze:Cóż Jełsi ojceic zobaczy morderców gdy morduja jego syna w domu to bedzie pragnął ich śmierci i bedzie chciał ich obciazyć.
Ba nie ma powodu aby kłamał w tak waznej sprawie bo chce ukarać PRAWDZIWCYH sprawców których widział!
Wieć paradoksalnie jego zaangażowanie powoduje wzrost wiarygodności!

Lashu drogi, wrecz przeciwnie - taki ojciec nie bedzie wiarygodnym swiadkiem, gdyz, jak sam napisales - "bedzie pragnal ich smierci" - i o to chodzi!

Czy bezide wiarygodny? Napewno nie. Czy nie bedzie klamal? Raczej tak, a przynajmniej szczegoly obciazajace bedzie uwypuklal, natomiast szczegoly usprawiedliwiajace, ktore kazdy sad tez bierze pod uwage - bedzie tuszowal. Dlatego taki swiadek nie jest wiarygodny.

A po drugie - czyz nie czytasz w Slowie "Pomsta do mnie nalezy!" ??

Rz 12:19 Bw "Najmilsi! Nie mścijcie się sami, ale pozostawcie to gniewowi Bożemu, albowiem napisano: Pomsta do mnie należy, Ja odpłacę, mówi Pan."
Kalwin dążył do dwóch rzeczy.
Ukarania Serveata .

I o to chodzi - gdyz to nie Kalwin jest od ukarania kogokolwiek. "Jeden jest Sedzia" - ale nie Kalwin. Wlasnie o to chodzi i wlasnie ten czyn Kalwina nalezy uznac za godny pokuty.

Co sie tyczy ukamenowania Szczepana, to chyba nie chcesz powiedziec, ze zostal ukamenowany zgodnie z Prawem, wiec nie zrobili niczego zlego.... ?


Awatar użytkownika
okidoki
Posty: 2068
Rejestracja: 17 lip 2008, 13:55
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: okidoki » 02 cze 2010, 23:20

A czy wiesz, że powody jakie podano w dokumentacji za główne przyczyny spalenia Serveta były czysto poglądowe i religijne?

Bo próbujesz zamiącić, że niby chodziło o porządek społęczny


Axanna
Posty: 5369
Rejestracja: 12 sty 2008, 14:52
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Axanna » 02 cze 2010, 23:38

Turretinie, czemuz mam cie zaraz opluwac za przeproszeniem? Ja sie tylko mam inne zdanie i nie moge sie zgodzic z tym co napisales, ale to nie ujmuje wcale z szacunku do Ciebie.

Jest pozno a jutro mam do pracy, wiec tylko w paru slowkach, bo... Pan Jezus nie dawal swym uczniom zadnych tam pelnomocnictw do wymierzania komukolwiek kary i to co napisales, uwazam, stoi w opozycji do Slowa - "nie mscijcie sie", "zlo dobrem zwyciezaj", "nasladujcie mnie" - i wiele, wiele podobnych, teraz nie mam czasu wszystkiego tutaj wydobywac.

Biblijne wzmianki o ustanowionej przez Boga wladzy nic wspolnego z uczniostwem i chrzescijanstwem nie maja, i Jezus raczej rozdzielal te pojecia, nie zas mieszal... rozdzielal mowiac o wladzach, jako o kims postronnim, a do uczniow "wy zas badzie posluszni", mowil ze Krolestwo jego nie jest z tego swiata, ani nic wspolnego ze swiatem nie ma i podobne.

Moim skromnym zdaniem, jaki by nikczemnik nie byl z tego Serveta i jak wielka by uraze nie zywil by do niego Kalwin, chocby jak najbardziej sluszna - Kalwin jako chrzescijanin nie mial moralnego prawa wykonywac nad nim sadow ani skazywac na smierc.

ale ze wskazujesz na aspekt wladzy i na jej uprawnienia, to pozostaje sie tylko dziwic tedy takiemu chrzescijanstwu... hm, nie wiem jak to nazwac - z podwojna morala czy jak? Bo skoro wykonal jako przedstawiciel wladzy, to w tym moomencie znaczy sie nie byl uczniem Panskim, bo spelnial swe publiczne obowiazki, czy jak?

Troche mi sie spieszy, wiec moze nie za dobrze wyjasniam bieg swoich mysli, ale sie staram to zrobic jak najlepiej - w razie co, przepraszam.
I zdaje sobie sprawe, ze nie jestem nieomylna.... zeby zaraz mialam kogos opluwac... :O
Przedstawiam tylko swoje spojrzenie na ta sprawe, ponadto Kalwina nie potepiam, tylko ten wlasnie epizod z jego dzialalnosci uznaje za niegodny, to wszystko.

acha... jeszcze - P.S.
4. W historii Kościoła zdarzało się, że Bóg nawoływał do modlitwy o upadek wrogów ewangelii.

lepiej przy rozwazaniach sie opierac na Slowie jednak :roll:



Wróć do „Czytelnia ”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości