Pytania o Ducha Świętego

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
Awatar użytkownika
agent terenowy
Posty: 1965
Rejestracja: 02 maja 2009, 19:01
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: HOŻUF ;)
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania o Ducha Świętego

Postautor: agent terenowy » 23 wrz 2015, 13:30

Poczekamy, zobaczymy. :)


Im bardziej miękki fotel,
tym trudniej z niego wstać
Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania o Ducha Świętego

Postautor: Realista » 23 wrz 2015, 21:24

magda pisze:Owszem ale juz "zasmucic" nie da sie, jak zbierzesz wszystko o Duchu to widac że to osoba ,

Rozmowy na ten temat są wartościowe o ile obie strony podchodzą do nich z otwartością umysłu i chęcią zrozumienia rozmówcy. Inaczej to strata czasu w dodatku taka formuła raczej zatraca istotę rzeczy aniżeli wydobywa ją na światło dzienne. Termin osoba jest pojęciem stricte filozoficznym i domaga się dosyć szerokiego uzasadnienia. A Ty to kwitujesz stwierdzeniem to "osoba" i już. A czym jest osoba? Dlaczego akurat taka a nie inna definicja itd. Zresztą personaliści do dnia dzisiejszego próbują doprecyzować klasyczną definicję tego terminu. Niestety to wymaga dosyć ugruntowanej wiedzy. A w Biblii jej po prostu nie znajdziesz ponieważ Biblia nie zajmowała się zagadnieniem osoby. Każdy kto mówi o osobie dotyka rzeczy wychodzącej daleko poza ramy Biblii, która tych zagadnień nie systematyzuje ani nawet nie porusza. Systematyzacja samej pneumatologii to wiek IV.

Trzeba tylko spojrzeć na wszystko co o nim wiemy całosciowo. Poza tym o rzeczy takiej jak moc mówi sie" to" a nie on a o Duchu jest mówione w Biblii "on".

Agent wskazał Ci, ze jest to błędne. Jeżeli miałbym z kimś rozmawiać gruntownie o tych zagadnieniach to wyłącznie w dziale "debaty", gdyż jedynie tam widzę jakiś ogólny sens rozważania tej kwestii. Dlaczego? Dlatego, że znacznie bardziej jest w stanie to skłonić kogokolwiek do refleksji aniżeli tasiemcowate posty w połowie oderwane od tematu głównego i jest nadzieja, że może ktoś zechce się tym głębiej zainteresować.

I ku końcowi; Zbyszek wyszedł z dosyć istotnymi pytaniami, wpierw należałoby udzielić mu odpowiedzi w przedmiotowej sprawie. Chociaż te obiekcje pierwotnie zostały nieco inaczej sformułowane a autor wiadomości je sparafrazował to z grubsza dotykają problemu.


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...
http://christianismirestitutio.pl/
login2
Posty: 357
Rejestracja: 25 lut 2014, 14:38
wyznanie: Protestant
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytania o Ducha Świętego

Postautor: login2 » 24 wrz 2015, 08:47

W jakim tekście mówi się o Duchu "on", skoro duch(pneuma) jest w greckim rodzaju nijakiego?
Jeśli chodzi o Jana 16, "Ten" odnosi się do "Pocieszyciela", który to (parakletos) jest rodzaju męskiego.
Oczywiście sam rodzaj nie dowodzi osobowości, lub jej braku, podobnie jak w naszym języku stół (rodzaj męski ) nie jest osobą, a małżeństwo (rodzaj nijaki) jest związkiem dwóch osób.




https://www.youtube.com/watch?v=wDUqqN0HqwE

30:14 - mówi wlaśnie o Jana 16 i o greckim który tam jest użyty


Awatar użytkownika
Realista
Posty: 1333
Rejestracja: 10 maja 2009, 19:33
wyznanie: Kwakrzy
O mnie: Wciąż na nowo odkrywam istotę człowieczeństwa w moim Mistrzu Jezusie z Nazaretu.
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania o Ducha Świętego

Postautor: Realista » 24 wrz 2015, 11:00

login2 pisze:https://www.youtube.com/watch?v=wDUqqN0HqwE
30:14 - mówi wlaśnie o Jana 16 i o greckim który tam jest użyty

Od strony 16 autor zbija argumenty czerpane z właściwości gramatycznych w przedmiotowym zagadnieniu http://christianismirestitutio.pl/wp-co ... -Crell.pdf


Nominatissimus Acerrimusque Socinismi defensor...

http://christianismirestitutio.pl/
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytania o Ducha Świętego

Postautor: nesto » 20 lis 2015, 15:17

Ręce opadają.. Duch Święty nie jest oczywiście żadną osobą taka jak duch Magdy nie jest inną osobą Magdy


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
polk
Posty: 826
Rejestracja: 24 mar 2013, 13:19
wyznanie: Protestant
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania o Ducha Świętego

Postautor: polk » 14 gru 2015, 23:37

Duch Święty to Osoba, tak uczy Słowo Boże.


"Z łaski jesteście zbawieni, przez wiarę. Nie jest to waszym osiągnięciem, ale darem Boga" - List do Efezjan 2,8
Awatar użytkownika
hmhmm
Posty: 1239
Rejestracja: 20 cze 2014, 20:13
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania o Ducha Świętego

Postautor: hmhmm » 15 gru 2015, 00:45

Jeśli ktoś tu naprawdę chce otrzymać Ducha Świętego, bo ja nie miałem kontaktu z nikim, kto by Ją otrzymał, to niech lepiej przygotuje się na niezłe wciry. Świat zrobi wszystko, ale to wszystko, żeby wam w tym przeszkodzić. A nawet urządzi sobie na takich ludzi polowanie. Pod warunkiem oczywiście, że najpierw wyjdziecie z doktrynalnej psychopapki.

Powiem jedno, to widać po oczach, że ktoś ma jakiegoś ducha, czystego czy też nie.


Awatar użytkownika
hmhmm
Posty: 1239
Rejestracja: 20 cze 2014, 20:13
wyznanie: nie chce podawać
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Pytania o Ducha Świętego

Postautor: hmhmm » 15 gru 2015, 01:13

Problem polega na tym, że nikt tu praktycznie Ducha Świętego nie ma. A większość ludzi, która mówi, że ma tylko sobie to wmawia. Traktaty, teologia i inne bzdury. Bo bzdury, naprawdę bzdury kompletnie nie poparte ani doświadczeniem, ani Biblią. Wejdźmy sobie na forum i pogadajmy o Duchu Świętym, ale sprawa jest dużo poważniejsza niż się wydaje.

A "właściwości gramatyczne" i inne tzw. mądrości mnie powalają na łopatki: "Ścieżki Pana są proste". Jak mówi, że stworzył świat w 7 dni, to w 7 dni, tu nie ma nad czym dyskutować. Kto nie wierzy niech przeczyta Rdz 1 "zobaczy" w Osobie Boga, jak wygląda jego własny tydzień pracy.

Większość chrześcijan czci Boga tylko poprzez wyuczony zwyczaj. Nic im to nie da. Usmażą się.

Ale jak dotrzeć do ludzi, którzy się kierują myśleniem, a nie widzeniem? Raz pokazałem tu jednej kobiecie "lustro", to do tej pory traktuje mnie jakbym jej pół rodziny zabił.

Mówię wam prawdę, jeśli mi nie wierzycie, to widzicie w mojej osobie samych siebie. To, co robicie i jak to działa na innych. Nie co o sobie myślicie.


Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytania o Ducha Świętego

Postautor: nesto » 18 gru 2015, 08:21

hmhmm pisze:Jak mówi, że stworzył świat w 7 dni, to w 7 dni, tu nie ma nad czym dyskutować. Kto nie wierzy niech przeczyta Rdz 1
Ha Ha Ha - a kto nie wierzy, że wilk zjadł babcię, niech przeczyta "Czerwonego Kapturka" :-D


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
sahcim
Posty: 2427
Rejestracja: 04 lip 2013, 04:59
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytania o Ducha Świętego

Postautor: sahcim » 18 gru 2015, 11:34

nesto pisze:Ręce opadają.. Duch Święty nie jest oczywiście żadną osobą taka jak duch Magdy nie jest inną osobą Magdy
Ha, ha...duch Magdy nie jest oczywiście inną osobą Magdy ale jest osobowym/istotowym "ja" Magdy bez którego Magda jako istota ludzka nie byłaby tym kim jest...i tak samo Duch Święty jest osobowym/istotowym "JA" Boga czyli immanentnym Bogiem(JHWH) we własnej osobie... :-D


Postaw, Panie, straż moim ustom i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytania o Ducha Świętego

Postautor: nesto » 18 gru 2015, 14:40

sahcim pisze:
nesto pisze:Ręce opadają.. Duch Święty nie jest oczywiście żadną osobą taka jak duch Magdy nie jest inną osobą Magdy
Ha, ha...duch Magdy nie jest oczywiście inną osobą Magdy ale jest osobowym/istotowym "ja" Magdy bez którego Magda jako istota ludzka nie byłaby tym kim jest...i tak samo Duch Święty jest osobowym/istotowym "JA" Boga czyli immanentnym Bogiem(JHWH) we własnej osobie... :-D


Sahcim został heretykiem? :eek:
Brawo.
Do tej pory jak mi się wydaje twierdziłeś, że to "trzecia" osoba Boska.
Tak więc, jeśli nie uważasz, że duch Magdy jest "drugą" osobą Magdoską, to już są postępy.
Oczywistym jest, że wskazywanie na czyjegoś ducha np. "nie zasmucajcie mojego ducha" jest wskazywaniem na tą osobę o której duchu mowa, a nie na jakąś inną osobę tego kogoś.
Sumując:
Duch Boży i zwroty do Ducha Bożego to zwroty do samego Boga i Jego jedynej osoby. Osoba ta nazywana jest w Biblii Bogiem Ojcem czyli Jedynym Prawdziwym Bogiem.

A tak na marginesie - wg Biblii Bóg nie jest "osobowy" ale jest duchem.
Duch nie jest osobą.
Z bajek o duszku Kacperku wyrosłem i nikt dorosły nie myśli chyba, że Miłość, Nienawiść, Tęsknota, Nauka - które są duchami są też "osobami".


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
sahcim
Posty: 2427
Rejestracja: 04 lip 2013, 04:59
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytania o Ducha Świętego

Postautor: sahcim » 18 gru 2015, 17:02

nesto pisze:
sahcim pisze:
nesto pisze:Ręce opadają.. Duch Święty nie jest oczywiście żadną osobą taka jak duch Magdy nie jest inną osobą Magdy
Ha, ha...duch Magdy nie jest oczywiście inną osobą Magdy ale jest osobowym/istotowym "ja" Magdy bez którego Magda jako istota ludzka nie byłaby tym kim jest...i tak samo Duch Święty jest osobowym/istotowym "JA" Boga czyli immanentnym Bogiem(JHWH) we własnej osobie... :-D


Sahcim został heretykiem? :eek:
Brawo.
Daruj sobie nesto...
Do tej pory jak mi się wydaje twierdziłeś, że to "trzecia" osoba Boska.
Oczywiście, to trzecia osoba tej samej istoty, Boga(JHWH)...
Tak więc, jeśli nie uważasz, że duch Magdy jest "drugą" osobą Magdoską, to już są postępy.
A niby z jakiej racji miałbym uważać ducha Magdy za inną(drugą) osobę skoro wg Pisma istota ludzka to JEDNOŚĆ OSOBOWA ducha, duszy wraz z ciałem...
Oczywistym jest, że wskazywanie na czyjegoś ducha np. "nie zasmucajcie mojego ducha" jest wskazywaniem na tą osobę o której duchu mowa, a nie na jakąś inną osobę tego kogoś.
Oczywiście, gdyż Bóg jest duchem zatem kiedy Syn Boży mówi o Duchu, to ma na myśli istotę boską, Boga(JHWH)
Sumując:
Duch Boży i zwroty do Ducha Bożego to zwroty do samego Boga i Jego jedynej osoby. Osoba ta nazywana jest w Biblii Bogiem Ojcem czyli Jedynym Prawdziwym Bogiem.
Istota boska nazywana jest Odwiecznym Ojcem gdyż odwieczne jest w relacji ojcowskiej do II osoby boskiej, Logos, istniejącego odwiecznie w Nim...
A tak na marginesie - wg Biblii Bóg nie jest "osobowy" ale jest duchem.
Duch nie jest osobą.
Wow...
:eek: Duch wg nesto nie jest osobą, a nesto mimo iż bez ducha nie byłby tym kim jest(osobą ludzką), to jednak jest osobą...(uważa siebie za osobę...no chyba, że nie...?) ;P


Postaw, Panie, straż moim ustom i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytania o Ducha Świętego

Postautor: nesto » 19 gru 2015, 00:12

Duch nie jest osobą, bo musiałbyś być dwuosobowym tworem, aby pogodzić swoja osobę ducha i osobę Sahcima.
Ale mam inne sprawy na głowie niż dyskusja z zahipnotyzowanym Sahcimem.
Logosie ty mój.


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!
sahcim
Posty: 2427
Rejestracja: 04 lip 2013, 04:59
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytania o Ducha Świętego

Postautor: sahcim » 19 gru 2015, 04:39

nesto pisze:Duch nie jest osobą, bo musiałbyś być
Ot nestowa pokręcona logika wynikania...
Byt osobowy nie może być osobą, wg logiki nesto, bo to nie mieści się w ograniczonej do przyciasnego "mieszkanka" mózgownicy nesto(osoby..?) ;P
Ale mam inne sprawy na głowie niż dyskusja z zahipnotyzowanym Sahcimem.
Logosie ty mój.
To uważaj nesto coby ci te inne sprawy na głowie nie splaszczyły jeszcze bardziej twoich horyzontów myślowych... :lmao:


Postaw, Panie, straż moim ustom i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...
Awatar użytkownika
nesto
Posty: 3634
Rejestracja: 05 wrz 2011, 12:51
Ostrzeżenia: 1
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Wyzwolony z KRzK
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Pytania o Ducha Świętego

Postautor: nesto » 20 gru 2015, 18:07

Udajesz kaczkę na scenie i smiejesz się z tego, gdy ktoś ci tłumaczy, że głupio wyglądasz..
Dobre :-D

Ach ta hipnoza...


Krowy będą się źrebili, kobyły cielili, owieczki prosili, chłop z chłopem spać będzie, baba z babą, wilki latać będą, bociany pływać, słońce wzejdzie na zachodzie, a zajdzie na wschodzie!

Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości