Wymowa Imienia naszego Pana

Dyskusje o zrozumieniu istoty i atrybutów Boga
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Wymowa Imienia naszego Pana

Postautor: kontousunięte1 » 10 lis 2017, 13:42

Przy okazji dzisiejszej rozmowy na forum z Oliwką rzuciło mi się w oczy, że pisze ona imię Jezusa: Jeszua. Spotkałam już różne wersje, np.Jehoshua, Issa, Jozue, no i nasz Jezus.
Kilka lat temu gdzieś w sieci czytałam spory "powaznych" ;-) biblistów (na pewnym forum) w tej sprawie i w sprawie Imienia Boga Jahwe.
Powiem, że mnie "razi" pisanie np.Jeszua (czy osoby tak piszące również w rozmowie na żywo tak mówią?), z tego względu, że kaleczy nasze uszy (przyzwyczajenie pewnie), ale i ma wątpliwe uzasadnienie.
Język aramejski, jakim się posługiwał Jezus jest już językiem martwym (z tego co mi wiadomo, jesli się myle, to proszę o skorygowanie) i nikt się nim nie posługuje. Nie wiemy więc jak wymawiano 2 tysiące lat temu to Imię. Takie kombinacje z Imieniem są troszkę pretensjonalne (jak dla mnie i nie chcę nikogo urazić).
Chciałabym poznać zdanie zarówno osób posługujących się tą "dziwną" pisownią (czy się kierujecie, jakie to ma dla was znaczenie itd.), jak i osób używających polskie Jezus.


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wymowa Imienia naszego Pana

Postautor: KAAN » 10 lis 2017, 14:20

Piszemy imię Pana Jezusa z szacunkiem w wersji spolszczonej, posługiwanie się oryginalnym zapisem jest dla mnie pewną fanaberią i duchowym spoufalaniem się. Wśród polskojęzycznych chrześcijan przyjął się zwyczaj nazywania Mesjasza Panem Jezusem, ten tytuł jest akceptowany przez wszystkich chrześcijan i ma znamiona powagi i czcji względem Zbawiciela. Pisanie samego Jezus bez Pan jest moim zdaniem brakiem szacunku dla Pana Jezusa. Podobnie uzywanie imion Joszua, Jehoszua, Issa ma posmak trywializowania świętego imienia Pana Jezusa, to coś jak wołanie na pana Jana Kowalskiego - Jasiek Kowalskich.
W innych językach przyjęły się formy narodowe wymowy i pisowni imienia Pańskiego i tak niech pozostanie. Izrael kiedy napotykał imię Boże - tetragram JHVH zamieniał w wymowie to imie na Pan, aby nie wymieniać bez potrzeby imienia Świętego Boga. Powinniśmy się uczyć tego od bogobojnych Izraelitów.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
diedmaroz
Posty: 815
Rejestracja: 22 gru 2015, 22:02
wyznanie: Kościół Zielonoświątkowy
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wymowa Imienia naszego Pana

Postautor: diedmaroz » 10 lis 2017, 14:25

Mnie też to razi, niektóre grupy spierają się o "h" zupełnie jak Świadkowie o Jehowę.
Widziałam tak, jak Ty: Jaszua ha Maszijah, Jeszua, Jeszu, Isa, Isus, Jahuszua, Jehoszua, Jozue.. Agument zazwyczaj przejawia się taki, że skoro nie ma innego Imienia pod niebem to mamy dojść do tego jak brzmiało dokładnie Imię Pana Jezusa (część z tych osób jeszcze zabroni napisać "Pan", bo kojarzy im się to z Baalem). Niektórzy spierają się do dziś np. o prawo i o noszenie frędzli, a połykają wielbłąda.


17:20-21
A nie tylko za nimi proszę, lecz i za tymi, którzy przez ich słowo uwierzą we mnie;
Aby wszyscy byli jedno, jak ty, Ojcze, we mnie, a ja w tobie, aby i oni byli w nas jedno, aby świat uwierzył, że ty mnie posłałeś.
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wymowa Imienia naszego Pana

Postautor: kontousunięte1 » 10 lis 2017, 14:26

Dziękuję, KAAN. Mam podobne odczucia.
Jeszcze dodam, bo mi się przypomniało juz po napisaniu posta. W tamtej dyskusji sprzed lat nawet od wymowy Tego Imienia uzależniano jakieś zbawcze moce, czy błogosławieństwa. To już czystą magią mi "pachnie".
A co na to zwolennicy Jehoshua?


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wymowa Imienia naszego Pana

Postautor: kontousunięte1 » 10 lis 2017, 14:30

diedmaroz pisze:Mnie też to razi, niektóre grupy spierają się o "h" zupełnie jak Świadkowie o Jehowę.
Widziałam tak, jak Ty: Jaszua ha Maszijah, Jeszua, Jeszu, Isa, Isus, Jahuszua, Jehoszua, Jozue.. Agument zazwyczaj przejawia się taki, że skoro nie ma innego Imienia pod niebem to mamy dojść do tego jak brzmiało dokładnie Imię Pana Jezusa (część z tych osób jeszcze zabroni napisać "Pan", bo kojarzy im się to z Baalem). Niektórzy spierają się do dziś np. o prawo i o noszenie frędzli, a połykają wielbłąda.

:mrgreen: O tych frędzlach nie wiedziałam. Jednak ludzie kochają schody zamiast prostej drogi.
Nie spotkałam się z uzasadnieniem w sprawie Imienia. Mamy więc już pierwszą interpretację.
Swoją drogą ciekawe, jak zwolennicy mają zamiar zweryfikować i dojść do tej "prawdy" w brzmieniu czegokolwiek sprzed tysięcy lat. ;-)


Awatar użytkownika
Filip
Posty: 1566
Rejestracja: 14 lut 2013, 13:34
wyznanie: Prezbiterianizm
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wymowa Imienia naszego Pana

Postautor: Filip » 10 lis 2017, 16:08

Najzabawniej jest jak ktoś stosuje w języku polskim częściowo "angielską" transkrybcję – np. Jehoshua. :-D Poprawniej po polsku byłoby Jehoszua. Jehoszua to wcześna pełna wersja tego imienia po hebrajsku – tak nazywa się Jozue. W czasach Jezusa stosowano już raczej wersję skróconą Jeszua czy Jeszu. Na pewno nie Isa, chyba, że ktoś bardzo lubi arabski.

Aramejski nie jest zupełnie martwym językiem, wciąż jest na świecie nieduża grupa rodzimych użytkowników tego języka. Ale oczywiście ten język przeszedł długą ewolucję, także w fonetyce. Niemniej jednak myślę, że możemy mniej więcej powiedzieć jak wymawiano to imię po hebrajsku i po aramejsku.

Osobiście uważam, że najlepiej jest mówić po prostu po polsku. :-) Chrystus jest zbawicielem wszystkich narodów, Biblia jest Słowem Bożym we wszystkich językach na jakie jest tłumaczona. Ale jak ktoś chce używać hebrajskiego czy aramejskiego wariantu, to jego sprawa, o ile nie narzuca tego innym. Tylko zastanawiam się, czemu nie na przykład greckiego – ostatecznie Jezus na pewno mówił też po grecku, a Nowy Testament jest napisany w całości po grecku.


"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can, " J.R.R. Tolkien
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wymowa Imienia naszego Pana

Postautor: kontousunięte1 » 10 lis 2017, 17:10

Filip, Efendi - dla nas to oczywiste. Szkoda, że nie chce się wypowiedzieć i uzasadnić swego stanowiska nikt, kto używa tych innych form. Ale...może...kiedyś...


Awatar użytkownika
magda
Posty: 12518
Rejestracja: 29 cze 2012, 23:27
wyznanie: Brak_denominacji
Lokalizacja: Warszawa
O mnie: Wierzę w 5 sola Jezus jest moim panem
Gender: Female
Kontaktowanie:

Re: Wymowa Imienia naszego Pana

Postautor: magda » 11 lis 2017, 00:48

Ja już dawniej pisałam Oliwce o yum właśnie ale zupełnie ignorowała to co pisałam i teraz podejrzewam sie też w tej sprawie nie odezwie i dalej będzie używać imienia w jakimś takm dialekcie na wpółwymarłym , jak by to było konieczne ale jako że dla niej nasz pan Jezus syn Boga żywego to zwyczajny człowiek a nie Bóg to i nie ma szacunku do niego zeby go tytuować Panem Jezusem


Hi 42:7 bw ".... Mój gniew zapłonął przeciwko tobie i przeciwko dwom twoim przyjaciołom, ponieważ nie mówiliście o mnie prawdy, jak mój sługa Job."
kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wymowa Imienia naszego Pana

Postautor: kontousunięte1 » 11 lis 2017, 12:18

Straszna ze mnie gapa :mrgreen: Umieściłam temat w dziale z ograniczeniami i ... dziwię się :eek: , że Oliwka nie odpowiada. Pamiętam jej niedawny wpis w sprawie ograniczeń własnie.
Proszę więc moderację o przeniesienie rozmowy do działu ogólnego; jednocześnie przepraszam za utrudnienia i usterki, moja wina i tylko moja. :shy: :wall:


Awatar użytkownika
KAAN
Posty: 19934
Rejestracja: 12 sty 2008, 11:49
wyznanie: Kościół Wolnych Chrześcijan
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wymowa Imienia naszego Pana

Postautor: KAAN » 11 lis 2017, 13:01

Przeniosłem.


Albowiem łaską zbawieni jesteście, przez wiarę i to nie z was, Boży to dar, nie z uczynków, aby się ktoś nie chlubił.
Awatar użytkownika
Suzuja
Posty: 903
Rejestracja: 04 lis 2017, 20:30
wyznanie: Rzymsko Katolickie
Gender: Male
Kontaktowanie:

Re: Wymowa Imienia naszego Pana

Postautor: Suzuja » 11 lis 2017, 14:44

Toż to zwykła semantyka nic poza tym


kontousunięte1
Posty: 8825
Rejestracja: 07 kwie 2011, 16:43
wyznanie: Brak_denominacji
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Re: Wymowa Imienia naszego Pana

Postautor: kontousunięte1 » 11 lis 2017, 16:19

KAAN pisze:Przeniosłem.

Dziękuję.
Tak skutecznie przeniosłeś, że nie mogłam odszukać, ale już mam :-D



Wróć do „Bóg”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości