Rzekome cuda eucharystyczne w Poznaniu

Rozmowa o teologicznych różnicach międzywyznaniowych
Tomek12
Posty: 512
Rejestracja: 14 sty 2010, 09:04
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: skądś
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Tomek12 » 21 lut 2012, 22:01

Odnośnie hostii, to Pan Jezus wziął chleb (jeden "jest jeden chleb" 1Kor) błogosławił, łamał i rozdawał wszystkim uczniom (ten jeden chleb złamany na kawałki. Nigdzie nie pisze o wielu okrągłych opłatkach, a więc jest to ewidentne odstępstwo od przykazania Pana ("to czyńcie na moją pamiątkę"). Czy macie jakieś skojarzenia? Jak weźmiemy pod uwagę kształt monstrancji (w której jest umieszczany okrągły opłatek), to widzimy skąd to wzięli.

Jak ktoś jeszcze nie wie, to mu zaśpiewam:
"Słoneczko nasze rozchmurz buzię, bo nie do twarzy Ci w tej chmurze..."

A więc należy zadać pytanie: kogo naprawdę jedzą Katolicy?


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 21 lut 2012, 22:33

Tomek12 pisze:Jak weźmiemy pod uwagę kształt monstrancji (w której jest umieszczany okrągły opłatek), to widzimy skąd to wzięli.

Czytasz za dużo bzdurnych komiksów.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Tomek12
Posty: 512
Rejestracja: 14 sty 2010, 09:04
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: skądś
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Tomek12 » 21 lut 2012, 22:53

Rembov pisze:Czytasz za dużo bzdurnych komiksów.


E tam, dawno nie czytałem Katechizmu KRK ;-)


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 21 lut 2012, 22:57

Gdybyś poczytał Katechizm Kościoła Katolickiego, to nie powtarzałbyś tez z jakichś bzdurnych komiksów. Zdecydowanie też więcej wiedzy byś na tym zyskał, w dodatku rzetelnej, niż na ich lekturze.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 21 lut 2012, 23:05

A potem się dziwią że nikt nie chce z nimi poważnie porozmawiać.

Czasem po prostu fanatyzm antykatolicki przekracza granice śmieszności...

Komiksy Chicka itp niekonfrontowane z rzeczywistością, namiętnie czytane i traktowane jak prawda objawiona prowadzą do wykształcenia się pewnego specyficznego typu osobowości.


Awatar użytkownika
Rembov
Posty: 20012
Rejestracja: 21 sty 2009, 14:10
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Rembov » 22 lut 2012, 10:58

Turretin pisze:Zostaw na boku komiksy Chicka - nic one do rzeczy nie mają.

Tezy, które w ukryty sposób głosił Tomek12, pochodzą z tych komiksów. Nawiązanie do nich ma więc wiele do rzeczy.

Turretin pisze:Zapoznaj się może najpierw sam z doktryną o transsubstancjacji i historią tej doktryny w KRzK.

Słuszna myśl: http://pl.wikipedia.org/wiki/Transsubstancjacja

Turretin pisze:W XVI wieku za "obrazę" hostii po konsekracji szło się na szafot albo na stos.

A to, oraz dalszy tekst, jest już typowym red herringiem.


Siła argumentów jest bezsilna wobec argumentu siły.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 22 lut 2012, 11:09

Dragonar pisze:Myślę, że rozumiem Lasha i jego tok myślenia. Spróbuję to przedstawić obrazowo, za pomocą figur geometrycznych - tylko proszę się nie śmiać i nie zrozumieć tego dosłownie, że mamy oddawać cześć kwadratowi jako figurze... :lol:

ZOBACZ

Dobrze rozumiem? :-D

Tak dobrze rozumiesz
To mówią te dogmaty.
Jest to proste dla ludzi którzy poprostu czytają te dogmaty


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)
i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)
Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy

"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Lash
Moderator
Posty: 30975
Rejestracja: 04 sty 2008, 16:28
wyznanie: nie chce podawać
Lokalizacja: England
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: Lash » 22 lut 2012, 11:40

Kamil M. pisze:
Dragonar pisze:Herbata jest obecna w kubku. Kłaniając się przed kubkiem z herbatą oddajemy cześć nie tylko herbacie, ale i kubkowi, w którym jest.

Ciekawe. Czy wiesz, że kiedy oddajesz Chrystusowi boską cześć, to wielbisz człowieka?
I to jest DOBRE.
Bóg ustanowił drugi przykazanie dlatego że Chrystus jest ikona Boga w ciele.
Dlatego ŻADNEMY człowiekowi i ikonie ( obrazowi ) nie wolno oddawać boskiej czci bo to jest zarezerwowane dla Chrystusa.

Chrystus jest obrazem Boga i Przwdzwią Jego ikoną dlatego Jemu oddajemy całemu cześć. Nie Bogu w Chrystusie ale CAŁEMU w ciele.


(15) Lecz Chrystusa Pana poświęcajcie w sercach waszych, zawsze gotowi do obrony przed każdym, domagającym się od was wytłumaczenia się z nadziei waszej, (16) lecz czyńcie to z łagodnością i szacunkiem. Miejcie sumienie czyste, aby ci, którzy zniesławiają dobre chrześcijańskie życie wasze, zostali zawstydzeni, że was spotwarzali. (1 List Piotra 3:15-16, Biblia Warszawska)

i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili (Ew. Mateusza 6:1-34, Biblia Tysiąclecia)

Krytykant jest jak samochód osobowy - im gorszy tym głośniejszy i mocniej warczy


"Run, Lash, run / The law commands / But gives me neither feet nor hands / Tis better news the Gospel brings / It bids me fly It gives me wings" J.B.
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 22 lut 2012, 16:16

Lash pisze:Dlatego ŻADNEMY człowiekowi i ikonie ( obrazowi ) nie wolno oddawać boskiej czci bo to jest zarezerwowane dla Chrystusa.

Dla ścisłości (ponieważ wydaje mi się, że wiem do czego się odnosisz) - oficjalnie cześć należna ikonom czy ludziom według VII Soboru Powszechnego nie jest czcią boską należną wyłącznie Bogu w Trójcy jedynemu.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 22 lut 2012, 22:03

Tak samo modlenie soę do hostii.
Jezus nakazał spożywać swoje Ciało a nie modlić się do niego.
Jezus nie zostawił nakazu przechowywania i adorowania chleba jako swojego Ciała ale spożywanie go.


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
Awatar użytkownika
Kamil M.
Posty: 5330
Rejestracja: 11 sty 2008, 11:16
wyznanie: Kościół Katolicki
Lokalizacja: Kraków
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil M. » 22 lut 2012, 22:05

Też tak sądzę. Jedz i pij, zabierz Chrystusa do świata, niech inni poznają Jego Ciało.


Jestem raczej nieobecny na forum; jeśli chcesz się ze mną skontaktować, wyślij do mnie e-mail poprzez mój profil.
albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 22 lut 2012, 22:08

Kamil M. pisze:Też tak sądzę. Jedz i pij, zabierz Chrystusa do świata, niech inni poznają Jego Ciało.

Podobnie jak ja uważa ks Henryk Paprocki - teolog prawosławny


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne
Albertus
Posty: 9427
Rejestracja: 02 kwie 2008, 20:28
wyznanie: Kościół Katolicki
Gender: Male
Kontaktowanie:

Postautor: Albertus » 22 lut 2012, 22:19

Jezus nie zostawił nakazu przechowywania i adorowania chleba jako swojego Ciała


Ale i nie ustanowił zakazu przechowywania i adorowania swojego ciała pod postacią chleba.( bo oczywiście nikt nie adoruje chleba)

Ciało Chrystusa pod postacią chleba od początku musiało być jakoś przechowywane choćby w tym celu aby je roznosić chorym którzy nie mogli uczestniczyć w Eucharystii


albercik
Posty: 1917
Rejestracja: 19 cze 2011, 17:03
wyznanie: Kościół Ewangelicko-Augsburski
Gender: None specified
Kontaktowanie:

Postautor: albercik » 22 lut 2012, 22:22

Albertus pisze:
Jezus nie zostawił nakazu przechowywania i adorowania chleba jako swojego Ciała


Ale i nie ustanowił zakazu przechowywania i adorowania swojego ciała pod postacią chleba.( bo oczywiście nikt nie adoruje chleba)

Ciało Chrystusa pod postacią chleba od początku musiało być jakoś przechowywane choćby w tym celu aby je roznosić chorym którzy nie mogli uczestniczyć w Eucharystii

No nie zakazał ,ale to bez sensu.
To tak samo jak bym z żona w noc poslubną np grał w karty zamiast...


od grudnia 2013 stałem się członkiem KEA. Moje starsze wpisy wynikały z poszukiwań i należy uważać je za nieaktualne

Wróć do „Teologia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości